עמוד הבית > חדשות > התמקדות – Focusing (מעודכן 2024)
התמקדות – Focusing (מעודכן 2024)

התמקדות – Focusing (מעודכן 2024)

מתי לאחרונה הקדשתם זמן להקשיב לעצמכם באמת, לחוויות ולתחושות שמתרחשות בתוך כל אחד מאיתנו? בעידן שבו החיים נעים במהירות והלחץ הוא חלק בלתי נפרד מהיומיום, שיטת ה"התמקדות" (Focusing) מציעה גישה חדשנית ומשפיעה, המאפשרת לנו לגשר על הפער בין המודע ללא מודע ולהתמודד עם קשיים נפשיים ורגשיים באופן יעיל יותר.
avatarPsychologim.com | 10/04/2024 16:38

התמקדות

התמקדות (Focusing) נחשבת לאחת מהגישות החדשניות והמשפיעות בתחום הפסיכותרפיה, שמקורה בחקר החוויה האנושית ובניסיון להבין את הדינמיקה הפנימית של הרגשות והתחושות. פותחה בשנות ה-60 על ידי פרופ' יוג'ין ג'נדלין, אשר שאף למצוא דרך שתאפשר לאנשים לגשר על הפער בין המודע ללא מודע, ובכך לסייע להם להתמודד עם קשיים נפשיים ורגשיים באופן יעיל יותר. ג'נדלין וחוקרים אחרים הבחינו כי התהליך הטבעי של חווית ה"התמקדות" מוביל לתובנות פנימיות ושינויים אישיים משמעותיים, אף על פי שהוא נראה פשוט ואינטואיטיבי במבט ראשון.

המפתח להבנת שיטת ה"התמקדות" הוא ההתבוננות העמוקה ב"הרגשה המורכבת" – תחושה פנימית שלא תמיד ניתן לתת לה שם או להגדירה במילים. הרגשה זו יכולה לכלול תחושות גופניות, רגשות ואף אינטואיציות. ג'נדלין טען כי על ידי האזנה והתמקדות בתחושות אלו, אנו יכולים להתחבר לתהליכים פנימיים עמוקים יותר, שעשויים לסייע לנו להבין את עצמנו באופן עמוק יותר ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיות העומדות בפנינו.

התהליך הטיפולי של "התמקדות" מתחיל בדרך כלל בהקשבה עמוקה לחוויה הגופנית, מאפשר למתמקד לחוות את הרגע הנוכחי בצורה מלאה ולהתחיל לחשוף שכבות של תודעה שלא היו נגישות לו במודע. מטרת התהליך היא לעודד אינטגרציה של החוויה הפנימית ולקדם את היכולת להתמודד עם קשיים ולהשיג צמיחה אישית. על ידי התייחסות לגוף ולתחושותיו, המתמקד מוצא דרך לתקשר עם חלקים פנימיים שונים של עצמו, מה שמאפשר לו לגלות תובנות חדשות ולעבד רגשות וחוויות באופן שאינו תלוי בשפה המודעת והרציונלית בלבד.

בעקבות ההתפתחות של שיטת "התמקדות", היא התאימה עצמה גם לשימושים אחרים מחוץ לקליניקה, כולל פיתוח אישי, חינוך, ואף בעולם העסקים, כאשר אנשים לומדים להשתמש בה לשיפור התקשורת, החלטות קריירה, ועוד. היא מציעה כלים יעילים לקידום הבנה עצמית וחקר פנימי, מה שהופך אותה לאטרקטיבית לקהל רחב של מחפשים אחר דרכים לחיים מתוך תחושה עמוקה יותר של משמעות והתקדמות אישית.

התמקדותפרופ' יוג'ין ג'נדלין – פסיכותרפיסט שפיתח שיטת התמקדות

תיאוריה מאחורי התמקדות

בליבה של תיאוריית "התמקדות", ניצבת התפיסה העמוקה של קיומו של "חוש פנימי", אותו ניתן לראות כמעין מקור חכמה פנימית, שאינו תלוי בתהליכי חשיבה אנליטיים או רציונליים. יוג'ין ג'נדלין, חלוץ שיטת ה"התמקדות", הציע תיאוריה לפיה תהליך זה מוביל לאדם אל מקום בו ניתן להתמודד עם קשיים נפשיים ורגשיים דרך תחושה פנימית שאינה נתפסת במילים – "ההרגשה המורכבת". התהליך דורש הקשבה עמוקה לגוף ולמה שהוא מנסה להעביר, מהווה כלי עז לחקר הנפש האנושית.

החוש הפנימי, כפי שמתואר על ידי ג'נדלין, אינו סתם אוסף של תחושות גופניות, אלא מכיל בתוכו גם אלמנטים רגשיים ואינטואיטיביים שמאפשרים לנו לגשת לעומקי תודעתנו. זו כמעין שפה פנימית שדרכה ניתן לפרש ולהבין את החוויות העמוקות ביותר שלנו. ההנחה המרכזית היא שאם נלמד להקשיב לחוש זה, נוכל לחשוף מודעות חדשה לקונפליקטים ולבעיות שעמם אנו מתמודדים, ובכך למצוא פתרונות יותר עמוקים ואישיים.

ה"הרגשה המורכבת" מהווה נקודת מפתח בתהליך. היא מתארת תחושה עמומה, שאינה נכללת במסגרות הרגשיות המוכרות לנו ולעיתים אף נתפסת כחוויה תת-מודעת שקשה לתארה במילים. על פי ג'נדלין, ההתמקדות בתחושה זו והקשבה לה מאפשרים לאדם לפתח תובנות חדשות על עצמו ועל העולם שסביבו. כאשר אדם מצליח לתרגם את התחושה העמומה למילים או לתמונות, הוא יכול להתחיל לעבד אותה ולאפשר לעצמו להתקדם ולהתפתח.

ג'נדלין מדגיש כי התהליך אינו רק עניין של עבודה רגשית או פסיכולוגית, אלא גם כלי לפיתוח אישי ורוחני. על ידי הכרת והבנת הרגשות והתחושות העמוקות, אנו יכולים לפתח מודעות עצמית גבוהה יותר, לעורר שינוי פנימי עמוק, ולקדם ריפוי רגשי. היכולת להתמקד ולהאזין ל"הרגשה המורכבת" מביאה לשחרור רגשי ולהבנות חדשות, המאפשרות לאדם לחיות חיים מלאים יותר ולהתמודד עם האתגרים שהחיים מציבים בפניו בדרך יותר מודעת ומאוזנת.

שלבי התמקדות

התהליך של התמקדות מתחיל בשלב של הרגעה, בו המתמקד מוזמן לקחת זמן, לנשום עמוק ולהרגיע את הגוף והנפש, כדי ליצור את התנאים האידיאליים להתייחסות פנימית. בשלב זה, המטרה היא להתחיל לתת תשומת לב לחוויות הגופניות, כולל תחושות, כאבים, או כל תחושה גופנית אחרת שעולה. השלב הבא הוא זיהוי ההרגשה המורכבת, בו המתמקד מתמקד בתחושה עמומה או לא מוגדרת שמשקפת רגש או סוגיה עמוקה יותר. המתמקד לומד להכיר ולזהות את התחושות הללו, שלעיתים קרובות אינן ברורות לחלוטין ודורשות התייחסות עדינה וסבלנית.

בהמשך, התהליך מתמקד בהפנמה ומתן מרחב, שבו המתמקד מנסה להבין עמוק יותר את התחושה, לחקור אותה ולתת לה מרחב להתבטא. זהו שלב של פתיחות וסקרנות פנימית, שבו המתמקד מזמין את התחושה לדבר אליו, להעביר מסרים, תחושות, או אפילו מטאפורות שיכולות להעשיר את ההבנה העצמית.

לאחר מכן, המתמקד מתבקש למצוא מילים או תמונות שיכולות לתאר את החוויה הגופנית והרגשית שהוא חווה. מציאת המילים או התמונות הנכונות יכולה להיות תהליך מאתגר, שכן לעיתים התחושה כה עמוקה ומורכבת, עד שהביטוי הלשוני או הוויזואלי שלה דורש חקירה וניסיון. השלב הבא, בדיקת התאמה, מחייב את המתמקד לבדוק באופן פנימי אם המילים או התמונות שנבחרו באמת מתאימות ומדויקות ביחס להרגשה המורכבת. זהו שלב של אימות ואיזון, שבו המתמקד מתאמת את התיאורים החיצוניים עם החוויה הפנימית העמוקה.

השלב האחרון, של קבלה ושחרור, מגיע כאשר המתמקד מוצא את התיאור המתאים ביותר לתחושתו. בשלב זה, התהליך מביא לקבלה עמוקה של הרגשות והתחושות, ולעיתים אף לשחרור של רגשות שנעולים או חסומים. זהו רגע של התגלות וריפוי, שבו המתמקד יכול לחוות הקלה, תובנה ושחרור רגשי. המטרה הסופית של התהליך היא לאפשר לאדם להתמודד עם קונפליקטים ובעיות בדרך יותר בריאה ומודעת, תוך חיזוק החיבור לעצמו ולמהותו הפנימית.

יישום ושימושים

השיטה של התמקדות, בשל גמישותה וכוחה התרפויטי, משמשת ככלי חשוב ורב עוצמה במגוון רחב של הקשרים טיפוליים ומעבר להם. בתחום הטיפול הפרטני, היא מאפשרת למטופלים לחקור ולהבין את חוויותיהם הפנימיות, מה שמסייע בטיפול בדיכאון וחרדה, בעיות זהות. היכולת להתמקד בתחושות ורגשות עמוקים מאפשרת למטופלים לגלות תובנות חדשות על עצמם ועל הדרכים בהן הם מתמודדים עם קונפליקטים ובעיות.

במסגרת טיפול זוגי וקבוצתי, התמקדות מספקת כלי יעיל לשיפור התקשורת וההבנה ההדדית. היא מעודדת בני זוג או חברי קבוצה להקשיב לעצמם ולאחרים ברמה עמוקה יותר, מה שיכול לפתור קונפליקטים, לקדם אינטימיות ולחזק קשרים. כלי זה מסייע למשתתפים להיות יותר פתוחים וקשובים, תוך כדי חקירה של הרגשות והניסיונות שמאחורי המילים.

בתחום החינוך, שיטת התמקדות ניתנת ליישום כדי לסייע לתלמידים ולמורים לפתח מיומנויות חשיבה רגשית ולהתמודד עם לחצים וקושי רגשי. היא מציעה דרך לגישה מודעת יותר לחינוך, בה מורים ותלמידים לומדים להיות קשובים לתחושותיהם ולרגשותיהם, דבר המקדם סביבה למידתית תומכת וחיובית.

בעולם העסקים, התמקדות משמשת ככלי לשיפור יחסי העבודה, הגברת המוטיבציה והביצועים, וכן לקידום רווחה נפשית של העובדים. מנהלים ועובדים שמשתמשים בשיטה זו לומדים לזהות ולהבין את המניעים והרגשות הפנימיים של עצמם ושל אחרים, מה שיכול לסייע בקבלת החלטות מושכלות ובפיתוח סביבת עבודה חיובית ותומכת.

באופן כללי, הגישה מעודדת אנשים להיות יותר מודעים לתהליכים הפנימיים שלהם ולרגשות שהם חווים, תוך כדי שימוש בתובנות אלו לקידום ריפוי, צמיחה אישית ושיפור ביחסים האנושיים. שיטת התמקדות מציעה כלי עוצמתי לחקר העצמי ולהתמודדות עם האתגרים שהחיים מציבים, תוך קידום של חוויה אנושית עשירה ומתוך מקום של הבנה וקבלה עצמית.

מחקר והוכחות

מחקרים שנערכו ברחבי העולם במשך שנים רבות תמכו באופן עקבי ביעילות של שיטת התמקדות, והדגימו את השפעתה החיובית על בריאות הנפש והגוף. המחקרים מדגישים את השיפור ברווחה הנפשית של אנשים שהשתמשו בשיטה זו, כולל ירידה ברמות חרדה ודיכאון, שיפור ביכולת להתמודד עם לחצים יום-יומיים ובעיות רגשיות, וכן העצמת הביטחון העצמי ושיפור ביחסים בין אישיים.

לדוגמה, במחקרים אחדים נמצא כי תרגול קבוע של התמקדות הוביל לשחרור מתחים ולחווית רגיעה עמוקה, המסייעת בהפחתת סימפטומים של חרדה ודיכאון. כמו כן, השיטה עזרה למשתמשים לפתח תובנות עמוקות על עצמם, על מנגנוני ההגנה שלהם, ועל האופן בו הם מתמודדים עם רגשות ומצבים קשים. היכולת לזהות ולהבין תחושות ורגשות לא מודעים מאפשרת לאנשים לשנות תבניות התנהגות שליליות ולקדם רווחה נפשית.

בנוסף, התמקדות סייעה בשיפור יחסים בין אישיים על ידי קידום התקשורת הרגשית וההבנה ההדדית. כאשר אנשים לומדים להבין את עצמם ואת רגשותיהם באופן עמוק יותר, הם גם מסוגלים להבין טוב יותר את האחרים, מה שמוביל לפחות סכסוכים ויותר אינטימיות וקרבה.

בתחום הפיזי, היכולת להתמקד ולהאזין לגוף הביאה לשיפורים בתחושת הבריאות הכללית, כאשר משתמשים בשיטה דיווחו על פחות כאבים ותחושות של חולשה. התיאוריה היא שהאזנה פנימית והתייחסות לגוף יכולות לסייע בשחרור מתחים פיזיים ובכך לקדם רווחה פיזית.

ACT

כלי נגישות