מהו דיכאון?

"הטפטוף האפור של האימה", השם בו כונתה תופעת הדיכאון על ידי המחבר William Styron. הפרעת מצב רוח עשויה להופיע לכאורה משום מקום, או שהיא עשויה להופיע בעקבות תבוסה או אובדן אישי, ולייצר תחושות תמידיות של עצבות, תחושה של חוסר ערך, חוסר תקווה, חוסר אונים, פסימיות או אשמה. דיכאון מפריע גם ליכולת הריכוז, למוטיבציה ולהיבטים אחרים של התפקוד היומיומי.

השכיחות של הפרעת הדיכאון הולכת וגדלה בכל מקום. דיכאון מגיע בצורות שונות החל מדיכאון גדול ועד לדיסתימיה (לדיכאון מתון ממושך) ולהפרעה רגשית עונתית.

רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פסיכולוגים.קום

הדיכאון משבש את השינה ומפריע לתיאבון; במקרים מסוימים, הדיכאון גורם לירידה במשקל; במקרים אחרים, הוא תורם לעלייה במשקל. דיכאון מלווה לעתים קרובות מלווה גם בחרדה. המחקרים מצביעים על כך שלא רק ששני התנאים מתקיימים בו זמנית אלא שהם גם חופפים בדפוסי הפגיעות שלהם.

בשל המורכבות שלו, הבנה מוחלטת של דיכאון לא הייתה וודאית. לחוקרים יש ראיות מסוימות לכך שרגישות לדיכאון מתקשרת לתפריט המזון, הן ישירות — בעקבות צריכה לא מספיק טובה של חומרים מזינים כגון אומגה 3 ושומנים — והן בעקיפין, בעקבות מגוון של חיידקים המתיישבים בתוך הבטן. אולם דיכאון כולל גם את מצבי הרוח והמחשבות וגם את הגוף, והוא גורם לכאבים הן עבור אלה שחיים עם ההפרעה והן עבור אותם אנשים שאכפת להם מאותם אנשים.

אפילו במקרים החמורים ביותר, ניתן לטפל היטב בדיכאון. מחקרים רבים מראים כי הטיפול היעיל ביותר בדיכאון הינו טיפול הקוגניטיבי התנהגותי, הנותן מענה לדפוסי חשיבה בעייתיים, עם או ללא השימוש בתרופות נוגדות דיכאון. בנוסף לכך, ראיות מצטברות במהירות ומראות שמדיטציית מודעות הנעשית באופן קבוע, לכשעצמה או בשילוב עם טיפול קוגניטיבי, יכולה לעצור את אפיזודת הדיכאון לפני שהיא מתחילה, באמצעות צמצום התגובתיות לחוויות מייסרות, ומאפשרת התנתקות בפועל ממחשבות שליליות חוזרות ונשנות, המפעילות לעתים קרובות את הספירלה היורדת של מצב הרוח.

לקבלת מידע נוסף אודות הגורמים, התסמינים והטיפולים בהפרעות של דיכאון, עיינו ממילון האבחון שלנו.

עוד כתבות בנושא:

דיכאון אצל ילדים

דיכאון וחרדה יחד

חרדה אצל ילדים

מהם הסימנים לדיכאון?

לא כל מי שמדוכא חווה כל אחד מהתסמינים. יש אנשים שחווים מספר קטן של תסמינים, וישנם כאלה שחווים מספר רב של תסמינים. חומרת התסמינים משתנה בין אדם לאדם ועם חלוף הזמן.

דיכאון לעיתים קרובות כרוך בעצב, חרדה או ריקנות; תחושות של חוסר תקווה או פסימיות; ורגשות אשמה, חוסר ערך, או חוסר אונים. דיכאון יכול גם לכלול איבוד עניין או הנאה בתחביבים ובפעילויות שפעם נהנו מהם, לרבות סקס. לאנשים רבים עם דיכאון יש מחשבות על מוות או על התאבדות.

תסמינים גופניים מתמשכים יכולים לכלול כאבי ראש, הפרעות במערכת העיכול, וכאב כרוני.

מה גורם לדיכאון?

לא קיימת שום סיבה ידועה לדיכאון. ליתר דיוק, סביר להניח שדיכאון נובע כתוצאה משילוב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. חוויות שליליות מרכזיות – טראומה, אובדן של אדם אהוב, מערכת יחסים בעייתית וקשה, או כל מצב מלחיץ אחר המשתלט על היכולת להתמודד – עשוי לעורר אפיזודה של דיכאון. אפיזודות נלוות של דיכאון עשויות להתרחש עם או ללא גירוי מפעיל ברור.

באופן ספציפי, נראה כי החלקים במוח, האחראים על וויסות של מצבי הרוח, החשיבה, השינה, התיאבון וההתנהגות מתפקדים באופן לקוי. לא ברור אלו שינויים הנצפים במוח עשויים להיות הגורם לדיכאון, ואלו מהם עשויים להיות התוצאה.

סוגים מסוימים של דיכאון נוטים לעבור במשפחות בצורה תורשתית, מה שמרמז על כך שייתכן שקיימת רגישות גנטיות להפרעה.

עוד כתבות בנושא:

דיכאון וחרדה, איך מטפלים?

8 גישות אינטגרטיביות לטיפול בדיכאון

כיצד מטפלים בדיכאון?

הטיפולים השכיחים ביותר הם טיפולים באמצעות תרופות ופסיכותרפיה. מחקרים רבים מראים שפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית יעילה מאוד כדרך טיפול, לכשעצמה או בשילוב עם טיפול תרופתי.

פסיכותרפיה מטפלת בדפוסי החשיבה המזרזים דיכאון, ומחקרים מראים שהיא מונעת התרחשות חוזרת ונשנית של דיכאון. טיפול תרופתי מועיל לעתים קרובות בהקלת על התסמינים, כגון חרדה חמורה, כך שאנשים יכולים להשתלב בפסיכותרפיה משמעותית.

צורות הדיכאון המרכזיות

דיכאון בדרך כלל מתגבש לאחת משתי צורות מרכזיות. הדיכאון החד קוטבי הוא הדבר שרוב האנשים מתכוונים אליו כאשר הם מדברים על דיכאון – מצב בלתי פוסק של עצבות, אדישות, חוסר תקווה ואיבוד אנרגיה.

דיכאון דו קוטבי, או הפרעה דו-קוטבית, הוא מצב המצוין באמצעות תקופות של דיכאון ותקופות של מאניה של אנרגיה גבוהה; אנשים מתנדנדים בין שני הקטבים של מצבי הרוח, לעתים לאורך ימים, ולעתים לאורך שנים, לעתים קרובות בליווי תקופות יציבות ביניהם.

לידתו של תינוק יכולה לעורר תנודות במצבי הרוח או התפרצויות בכי בימים או בשבועות שלאחר מכן, מה שנקרא דיכאון של תינוק (בייבי בלוז).

דיכאון יכול להופיע גם בצורה עונתיות, בעיקר בחודשי החורף כאשר אין מספיק אור שמש. מכורת בשם הפרעה רגשית עונתית, או SAD, היא לעתים קרובות משתפרת בעקבות על ידי חשיפה יומית לסוגים מסוימים של תאורה מלאכותית.

לפעמים דיכאון מתבטא כמצב רוח ירוד לאורך זמן, מצב המכונה בשם דיסתימיה אשר מאופיין בדרך כלל בתקופות ארוכות שנים של אנרגיה נמוכה, הערכה עצמית נמוכה, ויכולת מצומצמת לחוות הנאה.

לחיות עם דיכאון

כל אדם חווה מצב רוח כחול (דיכאוני) מעת לעת. זה לא סימן לחולשה אישית או למצב שניתן לרצות או לבקש שייעלם. אנשים עם דיכאון אינם יכולים פשוט "להתעשת על עצמם" על מנת להשתפר.

העובדה שהחיים המודרניים מלווים בלחצים הולכים וגדלים, אינה עוזרת למצב. שמים דגש על הישגיות בגיל הרך על חשבון המשחק החופשי, מעבר תרבותי הרחק ממגע חברתי ישיר לטובת חיבור אלקטרוני, והתמקדות בעושר חומרי על חשבון התנסויות עשירות ומגע חברתי. לכל אלו יש תפקיד במשחק.

עם זאת, ישנה עדות מסוימת לכך, שכמה שדיכאון הוא דבר כואב, הוא עשוי לשמש מטרה חיובית, ולהביא אתו דרכי חשיבה המאלצים את אותם אנשים הסובלים מדיכאון להתמקד בבעיות כהקדמה למציאת פתרון לאותן בעיות. למעשה, מספר חוקרים העלו השערה לפיה דיכאון יכול לעזור לעודד את האדם להיכנס למצב של מודעות עצמית לה הם זקוקים במידה רבה.

מקור: psychology today