עמוד הבית > חדשות > DBT (מעודכן בשנת 2024)
DBT (מעודכן בשנת 2024)

DBT (מעודכן בשנת 2024)

טיפול DBT הוא אסטרטגיה טיפולית המתמקדת בפיתוח כישורים להתמודדות עם משברים רגשיים ומתחים. אחד מהמרכיבים החיוניים של הטיפול הוא כישורי הוויסות הרגשי. כישורים אלה מתמקדים בהכרת רגשות, הבנת התגובות הרגשיות שלנו, ובחירה בתגובות מתאימות כדי להשיג יציבות רגשית. במאמר זה, נעמיק יותר בהבנת כישורי הוויסות הרגשי ואיך הם משפרים את יכולת התמודדות המטופלים עם משברים רגשיים.

avatarPsychologists.com | פורסם 17/03/2024 14:22
0

מבנה ומטרות טיפול DBT בהפרעת אישיות גבולית

DBT – שיטת טיפול פסיכולוגית מקיפה שנוצרה על ידי מרשה ליינהאן, במטרה לטפל בהפרעת אישיות גבולית. השיטה מתמקדת בהקניית כישורים למניעת התנהגויות מסכנות ואובדניות, ומשלבת טכניקות מתוך תחום הקוגניציה וההתנהגות. הטיפול יכול להתקיים במסגרת קבוצתית או פרטנית, לרוב במשך שנה, וכולל למידה של טכניקות ומיומנויות חשובות לשיפור איכות החיים והפחתת התנהגויות מזיקות.

במהלך הטיפול, המטופלות מתבקשות לתעד את התמודדויותיהן וקשייהן ב"יומן" וכן לבצע "שיעורי בית" לתרגול המיומנויות שנלמדו. המטפלים משחקים תפקיד פעיל בתהליך הטיפולי, תוך שהם מספקים תמיכה והכוונה, מאזנים בין הבנה ואמפתיה לבין דרישה לשינוי, ושומרים על גבולות בריאים. DBT מוכחת כיעילה בהפחתת התנהגויות מזיקות ובשיפור התמודדות עם רגשות קשים, ומסייעת למטופלים לבנות חיים יותר מאוזנים ומשמעותיים.

התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית: טיפול DBT והדגשים שלו

הפרעת אישיות גבולית מתאפיינת ביציבות רגשית נמוכה, כאשר הסובלים ממנה נתונים לתנודות רגשיות חדות וחפוזות. דיאלקטיקה, מונח מתחום הפילוסופיה, מתמקד באינטראקציה שבין ניגודים. טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) מתייחס להפרעה זו תוך נקיטת גישה חדשנית, על פיה הבעיות נובעות מחוסר התאמה בין האישיות לסביבה. במהלך תהליך הטיפול, המטופלים לומדים להתמודד עם תחושות עזות ולפתח טכניקות התמודדות חדשות. DBT מעודד את הזיהוי והקבלה של תחושות, גם כאלו שקשה להתמודד איתן, ומטרתו היא לשפר את היכולת להתמודד עם קשיים באופן יעיל יותר.

המטפלים בDBT מדגישים את השפעת הסביבה ושואפים לסייע למטופלים להתמודד בצורה יעילה עם הסביבה המקיפה אותם. הטיפול כולל שימוש בכלים כמו "יומן" לתיעוד התמודדויות ו"שיעורי בית" לתרגול המיומנויות שנלמדו. החשיבה הדיאלקטית מאפשרת להתייחס לניגודים באופן מאוזן, ולהתמודד עם תחושות חזקות ומורכבות בצורה שמקדמת איזון ובריאות נפשית.

דרך טיפול DBT: רכיבים, מבנה ואסטרטגיות

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הוא שיטה טיפולית מקיפה הכוללת רכיבים פרטניים וקבוצתיים, ומבוססת על קשר דיאלקטי ביניהם. בחלק הפרטני של הטיפול, המטופלים מתמודדים עם בעיות שוטפות, בעוד שבמסגרת הקבוצתית מתמקדים בהקניית כישורים, המחולקים לארבע תתי קבוצות: תרגול הערנות מלאה, תרגול כישורים בין אישיים, תרגול כישורי התמודדות עם משבר, ותרגול כישורי רגולציה רגשית. המטופלים מקבלים "שיעורי בית" שבועיים המעודדים את תרגול הכישורים שנלמדו ותיעוד התמודדויות ב"יומן".

מטפלים בDBT מגישים את החומר באופן אקטיבי, כאשר המטרה היא להקל על אורח חייהם של המטופלים ולווסת אותו. הם עושים זאת תוך מציאת איזון בין קבלה ואמפתיה לקשיים האישיים של המטופלים, לבין עמדה נחרצת לקידום שינוי התנהגותי. דרך זו מאפשרת למטופלים לפתח אסטרטגיות מועילות לניהול רגשות, יחסים ומשברים, תוך שיפור איכות חייהם.

הקניית כישורים בטיפול DBT: עקרונות, תרגולים ומטרות

הקניית כישורים פסיכוסוציאליים מהווה אלמנט מרכזי בתהליך טיפול DBT, עם דגש על ארבעה תחומים עיקריים: הערנות מלאה, התמודדות עם משברים, רגולציה רגשית, וכישורים בין אישיים. הערנות מלאה תומכת בפיתוח מודעות עצמית ומחברת את האדם לרגע ההווה, באמצעות מדיטציה ותרגולים פיזיים, מהווה בסיס לשאר הכישורים. התמודדות עם משברים מספקת כלים לשליטה בתגובות רגשיות עזות ומאפשרת ניתוק מרגשות של אי נוחות חזקה. רגולציה רגשית עוזרת למטופלים לזהות, להבין ולקבל את רגשותיהם, ולשלוט בתגובות הרגשיות שלהם. כישורים בין אישיים מספקים אסטרטגיות לבניית ושמירה על יחסים בריאים, כולל תקשורת יעילה, ניהול קונפליקטים, והגנה עצמית.

המרכיב הפרטני בטיפול DBT: מטרות, טכניקות ומערכת יחסים בריאה

טיפול פרטני בשיטת DBT הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך הטיפולי המרכזי, כאשר המטופל והמטפל נפגשים באופן שבועי. במפגשים אלו, הם מתמקדים בהתמודדות עם בעיות שנובעות מתהליך הקניית הכישורים, ומטרתם העיקרית היא לעודד התנהגות חיובית אצל המטופל. הדיונים מותאמים לצרכים הייחודיים של המטופל, תוך שימוש בטכניקות קוגניטיביות התנהגותיות כדי לחזק את הכישורים שנרכשו במסגרת הקבוצתית.

המטפל בDBT נוקט בגישה דיאלקטית, מבטא אמפתיה וקבלה כלפי סבלו של המטופל, תוך דגש על הכרח שינוי התנהגותי. כמו כן, המטפל מקפיד על יחסי מטופל-מטפל בריאים, תוך כבוד לגבולות ותמיכה בחיזוק ביטחון המטופל. הגישה הזו מקדמת סביבה תומכת ובטוחה, המאפשרת למטופל לפתח וליישם אסטרטגיות חיוביות להתמודדות עם אתגרי החיים.

תמיכה במטופלים מחוץ למסגרת הפגישות: תפקידה בתהליך השינוי בטיפול DBT

שמירה על קשר בין המפגשים הטיפוליים היא אספקט משמעותי בטיפול DBT, כאשר המטפלים מספקים תמיכה למטופלים באופן מתמשך. תמיכה זו עשויה להיות קריטית בהתמודדות עם משברים, מאפשרת למטופלים ליישם בפועל את הכישורים שרכשו ולשמר את היציבות בחייהם היומיומיים. המטפלים נענים לצורכי המטופלים במצבי משבר, תוך נתינת עזרה ותמיכה ממוקדת, במטרה למנוע פגיעה באיכות חיי המטופל.

חשוב להדגיש כי שיחות תמיכה אלו אינן מחליפות את המפגשים השגרתיים, אלא משלימות אותם, תוך שמירה על גבולות מקצועיים ותקניים. התמיכה מחוץ לפגישות מובנית כחלק אינטגרלי מהמאמץ לקדם שינוי חיובי בחיי המטופלים, ומהווה גישה רכזית לעזור להם להשתלב באופן הולם בסביבתם.

הקניית כישורים בטיפול: מתח, תודעה, יעילות בין-אישית ורגולציה של רגשות

הקניית כישורים פסיכו-סוציאליים תופסת מקום מרכזי בטיפול DBT, עם מטרה לחזק את יכולת ההתמודדות עם משברים באופן יעיל. הכישורים מורכבים מארבעה תחומים עיקריים: תודעה מלאה, יעילות בין-אישית, רגולציה רגשית וסבלנות למתח. תודעה מלאה מכוונת לפיתוח מדיטציה ויכולת להתרכז ברגע הנוכחי, מה שמסייע לשליטה על הרגשות והפחתת חרדה. יעילות בין-אישית שואפת לשפר את התקשורת והיחסים עם אחרים, כדי לפתח מערכות יחסים בריאות ומאוזנות. רגולציה רגשית מספקת כלים להתמודדות עם רגשות עזים ומוגזמים, וסבלנות למתח מאמנת את המטופלים לעבור דרך רגשות קשים מבלי להגיב באופן הרסני. המטרה הכוללת היא לספק למטופלים מערכת כלים שתסייע להם להתמודד עם אתגרים בחייהם באופן יעיל ומאוזן יותר.

חרדת נטישה בהפרעת אישיות גבולית

הכח שבשימת לב: מפתח לשליטה עצמית בטיפול DBT

בטיפול DBT, לימוד כישורי שימת לב בסיסיים נתפס כרכיב חיוני, המהווה חלק מאסטרטגיית התודעה המלאה, אשר מכוונת את המטופלים להתמקדות ברגע הנוכחי. שימת לב בסיסית מעודדת חוויה ישירה ולא מושפעת, מטרתה לסייע לאנשים לחיות את הרגע בלי להתמקד בשיפוטים או בהערכות מוקדמות. אפשר לפתח כישורים אלו דרך מדיטציה או תרגולים הממוקדים בנוכחות ברגע ההווה, שמטרתם לחדד את המודעות והנוכחות ללא שיפוט.

כישורי שימת לב בסיסיים תורמים לשליטה על רגשות ומחשבות מורכבות, ומשפרים את היכולת להתמקד ולהשיג איזון נפשי. הם עוזרים למנוע התפרצויות של רגשות קיצוניים ומספקים למטופלים כלים לשליטה מוגברת בהתנהגותם. באמצעות הטמעת כישורים אלו, מטופלי DBT מסוגלים לפתח גישה יותר מודעת ומאוזנת לחיים.

בניית קשרים בריאים דרך יעילות בינאישית בטיפול

כישורי יעילות בין-אישית מהווים רכיב קריטי בטיפול DBT, מכוונים לעזור בהתמודדות עם אתגרי החיים היומיומיים. אלו כוללים את היכולת לסרב בנימוס, לדרוש בביטחון את מה שרוצים, ולנהל אינטראקציות חברתיות באופן מתאים, תוך שמירה על כבוד עצמי ואפשרות לשמור על זכויות אישיות. לשם כך, משתמשים במודל DEAR MAN, הכולל: תיאור (Describe), ביטוי (Express), הבעת דרישה (Assert), חיזוק (Reinforce), שמירה על נוכחות דעת (Mindful), הופעה בביטחון (Appear confident), ומשא ומתן (Negotiate).

כישורי יעילות בין-אישית מחזקים את ההבנה והיכולת של המטופלים לנהל יחסים בינאישיים באופן מאוזן ויעיל, מה שמאפשר להם להתמודד עם הדרישות המורכבות של החיים. הכישורים אלה מספקים כלים חיוניים לשיפור איכות החיים, על ידי יצירת יחסים בריאים ומכבדים, ומעניקים למטופלים את האמצעים להשיג שיפור משמעותי באינטראקציות החברתיות ובתחושת השליטה בחייהם.

ניהול רגשות: מרכיב חיוני בטיפול DBT לשמירה על יציבות רגשית

כישורי ויסות רגשי תופסים מקום מרכזי בטיפול DBT, מספקים למטופלים כלים להתמודדות עם תגובות רגשיות חזקות ולקידום שליטה רגשית. הם מתמקדים בשלושה תחומים עיקריים: הכרת רגשות, פיתוח מיומנויות ויסות רגשי, וניהול מצבים רגשיים. הכישורים אלו מחזקים את היכולת להתמודד עם משברים רגשיים, מונעים פריצות רגשיות חריפות ובלתי נשלטות, ותורמים ליציבות רגשית אף בפני תגובות רגשיות עזות.

כישורי ויסות רגשי מעודדים הכרה והבנה של הרגשות, תוך זיהוי המצב המנטלי וקבלת החלטות נבונות לגבי פעולות שיכולות לסייע בשינוי המצב הרגשי. כלים אלו מסייעים למטופלים לנהל את רגשותיהם באופן יעיל יותר, להבין את התרגשותם ולבחור בתגובות המתאימות ביותר לנסיבות, מה שמוביל לפחות התפרצויות של אי שקט פנימי ולחיזוק היציבות הרגשית בכלל.

טיפול מבוסס מנטליזציה בהפרעת אישיות גבולית

מה ההבדל בין CBT ל DBT

ההבדלים בין הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT) לבין הטיפול הדיאלקטי התנהגותי (DBT) מתבטאים במספר מישורים כולל גישות, אמצעים, ומטרות הטיפול:

 1. תמיכה רגשית: DBT מתמקד בהכרה, הבנה וניהול רגשות, מספק כלים להתמודדות עם התרסה רגשית חריפה, ומיועד במיוחד לאנשים עם הפרעת אישיות מגזרת הגבול (BPD).
 2. התמודדות עם התנהגות התקפנית: DBT פותח במיוחד להתמודד עם התנהגויות כמו התקפי חרדה, ניסיונות התאבדות ושימוש בסמים, שהם נפוצים באנשים עם BPD.
 3. אסטרטגיות ותרגולים ספציפיים: DBT מציע אסטרטגיות ותרגולים ספציפיים כמו "כישורי שרד", המכוונים לסייע בהתמודדות עם משברים רגשיים.
 4. מבנה הטיפול: DBT מכיל מספר רכיבים כולל טיפול פרטני, קבוצות הקניית כישורים, תמיכה טלפונית מחוץ לשעות הטיפול, וקבוצות תמיכה למטפלים. לעומת זאת, CBT יכול להתבצע באופן פרטני או קבוצתי, עם דגש פחות מובהק על הקניית כישורים במסגרת קבוצתית.
 5. רציונל: DBT מבוססת על הגישה הדיאלקטית, המעודדת קבלה ושינוי בו-זמנית, בעוד ש-CBT מתמקד בשינוי מחשבות והתנהגויות שאינן מועילות. שתי הגישות נשענות על ראיות אמפיריות ושואפות לשפר את איכות חיי המטופלים.

פרוטוקול DBT

טיפול ה-DBT (Dialectical Behavioral Therapy – הטיפול הדיאלקטי התנהגותי) הוא תהליך משולב שמתמקד בארבעה רכיבים עיקריים:

 1. טיפול פרטני: במסגרת הטיפול הפרטני, המטופל מתמקד בהתמודדות עם קשיים שמובילים להתנהגות התקפנית. המטפל משתמש בשיטת הדיאלוג הדיאלקטי, המשלבת קבלה ושינוי. הטיפול מתמקד בהתמודדות עם בעיות חיים ממוקדות, כגון מערכות יחסים, בעיות בעבודה וקשיים אישיים.
 2. הקניית כישורים: הקניית כישורים היא מסגרת קבוצתית בה המטופל לומד איך לחיות בצורה יותר מאוזנת ופחות משבשבת. הכישורים כוללים ארבעה מודולים: כישורי שימת לב (מיינדפולנס), כישורי ויסות רגשי, כישורי יעילות בין-אישית, וכישורי שרד.
 3. שמירה על קשר: המטפל ב-DBT זמין למטופלים בין הפגישות, בדרך כלל דרך הטלפון, לסייע להם בשימוש בכישורים שנלמדו במהלך הטיפול במצבים ממשיים.
 4. קבוצת ההתמודדות למטפלים: קבוצה זו משמשת לתמיכה והנחייה של המטפלים בהתמודדות עם החשיפה להתנהגויות קשות של המטופלים וכדי להבטיח שהמטפלים ממשיכים להפעיל את הטיפול באופן כדאי.

מטרת ה-DBT היא לסייע למטופלים לבנות "חיים ששווים לחיותם", תוך שינוי בהתנהגויות שמסכנות את החיים, בהתנהגויות שמפריעות לטיפול, ובהתנהגויות שמפריעות לחיים שממולאים בבריאות נפשית.

תרגילים DBT

התרגילים בטיפול DBT נועדו לסייע למטופלים בהתמודדות עם קשיים שונים באמצעות הכישורים שהם למדו. הנה דוגמאות למספר תרגילים:

 1. תרגילי מיינדפולנס (Mindfulness): מטרת המיינדפולנס היא להכיל את הרגע הנוכחי באופן שאינו משופע מהעבר או מהעתיד. תרגיל נפוץ הוא "תרגיל הנשימה", בו המטופל מתמקד בנשימה שלו, מציין באופן פנימי כל פעם שהוא נושם פנימה והחוצה, וחוזר לנשימה כשהתשומת ליבו מתנדה.
 2. תרגילי ויסות רגשי: אלה כוללים שיטות לשליטה ברגשות מבלי להתפרצות בהתנהגויות הרסניות או מזיקות. לדוגמה, ה"תרגיל הקרחון", שבו המטופל ממציא קרחון, ובמקרה של התרסה רגשית מוחזק הקרחון על המצח כדי להקר את המערכת העצבית ולהרגיע את הרגשות.
 3. תרגילי יעילות בין-אישית: תרגילים אלה כוללים למידה של שיטות לשיפור יחסים בין אישיים, כולל הגברת האפשרות לבקש מהאחרים מה שהם רוצים או להגיד להם "לא" בלי להרגיש רע.
 4. תרגילי שרד: התרגילים האלה מתמקדים בכישורים שיסייעו למטופלים לשרוד ולהתמודד במצבים של משבר.

חשוב לזכור שאף אחד מהתרגילים הללו לא מיועד לשמש כטיפול עצמאי, אלא כחלק מהטיפול המערכתי של DBT.

הכשרה DBT


ההכשרה בטיפול הדיאלקטי התנהגותי (DBT) היא תהליך ממושך ומעמיק שדורש הקניית ידע תיאורטי, ניסיון פרקטי, והשתתפות בקבוצת השוויים של המטפל. היא כוללת את השלבים הבאים:

 1. למידה תיאורטית: המטפלים לומדים את התיאוריה המאחורי DBT, כולל ההבנה של פרדיגמת הטיפול, כישורים וטכניקות, וכיצד להשתמש בהם בטיפול.
 2. הדרכה פרקטית: המטפלים מקבלים ניסיון פרקטי בהנחית DBT, ועשויים לשלב טיפולים פרטניים, קבוצתיים, ושמירה על הקשר בין הפגישות.
 3. הצטרפות לקבוצת השוויים: המטפלים משתתפים בקבוצת השוויים של מטפלי DBT. זו קבוצת תמיכה שמטרתה לסייע למטפלים לשמור על תוקף המסגרת של הטיפול, לשלוט בטכניקות, ולקבל משוב על אופן ניהול הטיפולים.
 4. המשך למידה והשתלמות: המטפלים ממשיכים ללמוד ולהתמקצע בטיפול DBT, ולהתעדכן בחקרים ובתכנית הטיפול העדכניות.

במדינות רבות, כדי להפוך למטפל מאומת בDBT, יש לעבור הכשרה מקצועית מסויימת ולעבור בחינות. כמו כן, מטפל DBT מאומת צריך להראות התחייבות להשתמש בDBT באופן שיקול ואחראי.

עוד כתבה:

Dialectical behaviour therapy

תגובות
  כלי נגישות