איך לדבר עם חולה סכיזופרניה? מנגנון התפתחות סכיזופרניה אינו קשור לגורמים סביבתיים, אלא נובע מחוסר תפקוד פנימי של הגוף. ברוב המכריע של המקרים, תרופה עצמית אינה יעילה, לכן, אם מתגלים תסמינים, עליך לפנות מיד לרופא שיבצע אבחון מקיף של הגוף, יקבע את נוכחות ורמת הבעיה וירשום טיפול הולם.

סכיזופרניה: תסמינים

לרוב, המחלה אצל נשים מתבטאת בצורה של התקפים, המלווים בתסביך סימפטומים: פרנויה, הזיות, הרהורים תכופים וכן היווצרות מצבי קונפליקט עם אנשים סביבם על רקע אינטרסים חברתיים. .

זה מתפתח בגיל 27 עד 37 שנים, בתקופה של ימים קריטיים, התסמינים יכולים להחמיר במהירות – זאת בשל השינוי המהיר ברמות ההורמונליות. עם ביטוי בודד של התקף, הרופאים לא תמיד מאבחנים מחלה מתמשכת.

תסמינים של סכיזופרניה אצל גברים

התפתחות אצל גברים מתרחשת מוקדם יותר ומהר יותר מנשים – ככלל, בין הגילאים 15 עד 35 שנים. עובדה מעניינת , אצל גברים רווקים המחלה מתרחשת פי 4 יותר מאשר אצל גברים נשואים.

ברוב המקרים יש לו מהלך קבוע ומלווה בתסביך סימפטומים אופייני: בידוד עצמי מהחברה והאהובים, תוקפנות ללא סיבות אובייקטיביות, הופעת קולות זרים בראש ומאנית רדיפה.

הגורמים לסכיזופרניה

הסיבה המדויקת להתפתחות הפתולוגיה לא הוכחה כיום, עם זאת, ישנה תלות ברורה ברמה הגנטית, כאשר אנשים שאבותיהם כבר נתקלו בבעיה זו, כמו גם כמה מחלות נפש אחרות, כולל: נטיות אובדניות, דיכאון , פסיכוזה, נחשפים למחלה.

בחוגים מדעיים, התיאוריה על התפתחות סכיזופרניה אצל נשים שילדו נפוצה למדי – אין הוכחות לכך, אבל אפשר לדבר על קיומו של מצב מלחיץ שיכול לשמש כזרז לביטוי של מחלה. מסיבות אחרות, מציינים מומחים: גורמים חברתיים, התמכרות לסמים ואלכוהוליזם.

צורות ושלבי סכיזופרניה

למחלה מספר צורות ושלבים בסיסיים. בהתאם לאופי הביטוי, כמו גם לעוצמת הביטויים התסמינים, ארבע צורות עיקריות נבדלות:

סכיזופרניה קטטונית

מלווה בטירוף בפעולה ובחשיבה. הופעת שלבי עוררות קצרי טווח אפשריים.

סכיזופרניה פרנואידית

צורה קשה, המלווה באובססיות, הזיות ורעיונות הזויים.

סכיזופרניה שרידית

מאופיין במהלך כרוני, המלווה במצב רגשי עמום.

הבפרניה

נצפה לעתים קרובות אצל צעירים, נחשב למין הקשה ביותר, המלווה באובדן יכולת הסתגלות בסביבה חברתית.

יש שלושה שלבים עיקריים : שליטה (העולם המוכר מעוות על ידי הזיות, התפיסה שלו משתנה), הסתגלות (התרגלות למציאות החדשה של המחלה – המצב הופך לנפוץ), השפלה (הרס רגשי מתרחש, זמן והחלל מאבד משמעות עבור המטופל).

טיפול בסכיזופרניה אצל גברים

לטיפול בסכיזופרניה אצל גברים נעשה שימוש בגישה משולבת הכוללת שימוש בתרופות ובמספר שיטות פסיכותרפיות . השלב ארוך ויכול לקחת מספר שנים.

ההליכים נקבעים תוך התחשבות באופי מהלך המחלה אצל גברים, ולכן זה יכול להיות שונה באופן משמעותי מהטיפול בסכיזופרניה נשית. התמיכה של יקיריהם והסובבים אותם חשובה מאוד לגברים.

טיפול בסכיזופרניה בנשים

נשים מטופלות בשתי שיטות עיקריות: טיפול ביולוגי וחברתי. טיפול ביולוגי יכול לכלול הלם ותרופות. תשומת לב מיוחדת מוקדשת להקלה על החמרות, מה שמוביל להידרדרות כללית של המצב.

ברוב המקרים, הטיפול מתבצע במרפאות חוץ, אך מומלץ לאשפוז בשלב השני והשלישי של ההתפתחות.

איך לדבר עם חולה סכיזופרניה?

אחד התסמינים של סכיזופרניה הוא הרצון לבדידות. הסגירה הופכת בולטת במיוחד לאחר פסיכוזה או מיד לפני התפתחותה. מסיבה זו, לא מומלץ להשאיר את המטופל לבדו למשך זמן רב. רצוי לדבר איתו יותר. שיחות על נושאים מופשטים או מעניינים עבור המטופל ימנעו ממנו לשקוע בעולמו הפנימי. ניתן לנסח מספר כללים בסיסיים לתקשורת עם החולה:

תדברו לאט יותר מהרגיל

זכרו שלחולה עשוי להיות ליקוי קוגניטיבי. אולי הוא פחות מסוגל להטמיע מידע. אבל יחד עם זאת, אתם לא צריכים להתייחס אליו כמו לילד, להסביר הכל בפירוט רב מדי. הוא לא אמור לחוש בטון פטרוני או חונך בקולכם.

אל תעבירו ביקורת

אפילו לאנשים בריאים קשה לתקשר ללא מחלוקות. לעתים קרובות, חברים קרובים רבים על אמונות דתיות או פוליטיות שונות. להיכנס לעימותים מילוליים עם החולה לא שווה את זה. השתדלו גם לא לבקר את שיפוטיו, גם אם הם נראים לכם אבסורדיים.

אל תרימו את קולכם

צעקות וקללות לא יכולות לתרום לתקשורת רגילה. השיחה צריכה להיות פרודוקטיבית. לא ייתכן שהמטופל ייסוג לתוך עצמו לאחר השיחה ויתחיל לגלול את המריבה בראשו עד אינסוף.

אל תשכחו את האדם החולה

לעולם אל תדברו בנוכחות המטופל כאילו הוא לא שם. ברוב המקרים, הוא מבין הכל בצורה מושלמת, מכיוון שהוא בהכרה. אם אתם צריך לדבר עם מישהו על המטופל, עשו זאת בהיעדרו.

אין להחמיר את האשליות של המטופל

החולה עלול להרגיש כאילו עוקבים אחריו. אל תשלחו הודעה לאנשים אחרים מולו. אל תצחקו על אשליות על מגלומניה. לפתח תוכנית להתמודדות עם התקפי פאניקה אצל המטופל. נניח שהוא מאמין שהשירותים המיוחדים עוקבים אחריו. אל תנסו לשכנע אותו בכך. הוא יפסיק לבטוח בכם. תקשיב טוב יותר ונסו להבין איך לעזור לו.

יש צורך להפריד בין האדם למחלתו

החולה כנראה לא יסבול גישה מתנשאת. הוא גם לא אוהב שמתייחסים אליו כמו ילד. במצב של רמיסיה, סכיזופרן לרוב אינו שונה מאנשים רגילים. הוא יכול לעבוד ואפילו לגדל ילדים.

יחס חריג כלפי המטופל ידגיש את "חריגותו" של המטופל עצמו. זה יפריע לסוציאליזציה. אם בדרך זו או אחרת תתחילו להזכיר לו שהוא חולה ושאסור לו לעשות משהו, הוא לעולם לא יוכל להרגיש חבר מן המניין בחברה.

יש לכם עוד שאלות על איך לדבר עם חולה סכיזופרניה? תשאלו בתגובות.

How to Communicate with Someone with Schizophrenia