עמוד הבית > חדשות > נוכל הטינדר, השילוש האפל – נרקיסיזם, מקיווליזם ופסיכופתיה
נוכל הטינדר, השילוש האפל – נרקיסיזם, מקיווליזם ופסיכופתיה

נוכל הטינדר, השילוש האפל – נרקיסיזם, מקיווליזם ופסיכופתיה

בשנת 1513 כתב ניקולו מקיאוולי את "הנסיך". ספר הדרכה לפוליטיקאי המתחיל בדרכו לצמרת השלטון. מקיאוולי המליץ לא להיצמד לעקרונות המוסר הכובלים ולהשתמש באופן חופשי ברעיון כי המטרה מקדשת את האמצעים. 509 שנים אח"כ נטפליקס מפיקים את "נוכל הטינדר" כדי להזכיר לנו כמה מקיאוולי נותר עדכני ולא רק זה, הם מגישים לנו גרסא עדכנית ל"נסיך" והוא אפילו תוצרת הארץ.
avatarPsychologim.com | 22/02/2022 13:41
מאיה גמפל
מאת: מאיה גמפל 
פסיכותרפיסטית

אולי זה המקום להכניס שני דיסקליימרים:

הראשון: אינני מכירה את סימון לבייב/ שמעון חיות ואינני מתיימרת לאבחן אותו. כל הנכתב כאן מבוסס על הסרט שפורסם בנטפליקס ועל ראיונות שונים שנתן אותו לבייב בתקשורת.

השני: אם טרם ראיתם וחוששים מספויילרים –  אולי מוטב שתצפו לפני הקריאה.

אם כן, נוכל הטינדר מביא את סיפורו של סימון לבייב, גבר ממוצא ישראלי חרדי המצליח להפיל ברשתו שורה של נשים ולהוציא מהם סכומי עתק במניפולציות המשאירות את הצופה פעור לסת.

ככל שהסיפור מתקדם עוצמת התדהמה גדלה. עזות המצח, רוחב היריעה, סכומי הכסף שאינם נתפסים. בסיומו נותר הצופה עם שאלות מטרידות רבות. מה זה היה? האם הוא נרקיסיסט, פסיכופט או סתם נוכל? האם אני הייתי יכול ליפול ברשתו? ולמה לעזאזל הוא עדיין חופשי.

ברצוני לענות על השאלה השנייה על ידי שימוש במושג המוכר יותר מהקרימינולוגיה והפסיכולוגיה היישומית ומכונה "השילוש האפל".

מבנה אישיות זה מורכב משלושת האלמנטים: נרקיסיזם, מקיאווליזם ופסיכופתיה.

נרקיסיזם

מתאפיין (בהגדרה גסה) בגרנדיוזיות, התרכזות עצמית והעדר אמפתיה. את התכונות האלה לא נתקשה למצוא בשמעון, הן  נפרשו לאורך כל הסרט באורח החיים הראוותני ובשימוש הבזבזני והציני שהוא עושה בכספם של קורבנותיו ממוצעות ההכנסה. בחלקים מסוימים נדמה שהוא כמעט מאמין לעצמו שהוא בנו של לבייב, נסיך היהלומים. גם בראיונות שנתן לתקשורת הוא מדבר על עצמו בגוף שלישי, מתהדר בהכנסה מופרזת ומציע את עצמו כיועץ עסקי למיליונרים.

מקיאווליזם  

מתייחס (כפי שצוין בראשית הדברים ) לתפיסת עולם הרואה במניפולציה בין אישית דרך לגיטימית להתנהלות בעולם. מוסר נמוך וקרירות רגשית. במהלך הסרט (זהירות ספוילר) אנחנו רואים שסימון מתחנן שזוגתו תשלח לו כספים היות וחייו בסכנה ואז משתמש בכסף ע"מ לקנות כרטיס טיסה לאחרת ויוצא איתה למסע בזבוזים ברומא. זוהי ציניות קשה לצפייה.

פסיכופתיה

מכירים פסיכופת? (ראו הרחבה בכתבה הקודמת) הינה מכלול תכונות אישיות הכולל העדר חרטה, נטייה לעבריינות על החוק ויחסים בינאישיים שטחיים קשים ומניפולטיביים. שיטוט קצר באינטרנט מגלה כי שמעון חיון עסק בהונאה, גניבה וניצול, שנים רבות לפני שהפך ל"נוכל הטינדר". החל מגניבה וזיוף צ'קים, בריחה מתשלום חובות וזיוף זהות. כשמסכת השקרים נקרעת מעליו ולאט לאט מבינות הנשים שנפלו בתרמית שפלה הם מתעמתות עם לבייב ואז נגלים החלקים האגרסיביים והאלימים שבו. הוא אינו מראה שמץ של רחמים, צורח עליהן ומאיים.

ככל הנראה זוהי דוגמא פוקחת עיניים לאותו משולש אפל שעורר את סקרנותם של חוקרים שונים. על אף המחלוקות השונות לגבי ניפרדותם של האלמנטים השונים בכל אחד מהסיווגים, תמימות הדעות נותרה לגבי רמת הסכנה הפוטנציאלית.

ככל הידוע לי: לבייב נשפט ונמצא אשם בבית משפט בפינלנד בסעיפים הקשורים להונאה ועבירות מס, נשפט לשנתיים וחצי  מתוכם ריצה חצי שנה. בדצמבר 2019 בית משפט הישראלי מצא אותו אשם בגין הונאה ובריחה מהארץ. הוא נשפט ל15 חודשים אך שוחרר כעבור 5 חודשים בראשית מגיפת הקורונה. כיום הוא חי בארץ, מחזיק באותו סגנון חיים ונמצא בזוגיות פוטוגנית עם דוגמנית צעירה המאמינה בחפותו.

כתבות נוספות:

דיכאון וחרדה

פסיכופת

CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

כלי נגישות