עמוד הבית > חדשות > מגלומניה או שיגעון גדלות
מגלומניה או שיגעון גדלות

מגלומניה או שיגעון גדלות

מגלומניה או שיגעון גדלות, היא סוג הזוי של מודעות עצמית והתנהגות אישיותית, המתבטאת במידה קיצונית של הערכת יתר של חשיבותו, התהילה, הפופולריות, העושר, הכוח, הגאונות, ההשפעה הפוליטית של האדם, עד אומניפוטנציה. המילה הנרדפת "מגלומניה" משמשת בחיי היומיום על ידי אנשים שאינם אנשי מקצוע והיא שגויה, שכן מאניה בפסיכיאטריה פירושה מצב רוח לא מספק, המאופיינת בפעילות מוטורית מוגברת, חשיבה ודיבור מואצים אדם עם אשליות הוד יכול להיות דמות חשובה באמת, כמו במקרה של המתמטיקאי המובהק ג'ון נאש, שדחה משרה אקדמית יוקרתית בטענה שצריך להמליך אותו כקיסר אנטארקטיקה.
avatarPsychologim.com | 18/11/2021 10:33

רעיונות הזויים של מגלומניה

רעיונות הזויים של גדלות הם קבוצה של הפרעות, הכוללות אשליות ממקור מיוחד, גאונות, המצאה, עושר, רפורמות, התאהבות .

מגלומניה ממקור מיוחד, החולה משוכנע שהוא שייך למשפחת אצולה, המוכרת לכל הארץ או אפילו לכל העולם. הוא עשוי להחשיב את עצמו, למשל, בנו של כוכב קולנוע פופולרי או מדינאי חשוב. מטופלת אחת טענה שהיא האחרונה ממשפחת דנטה, מאחר שלכאורה אחד מקרובי משפחתו של דנטה אליגיירי גר באותו מקום בו היא הייתה (בחצי האי קרים). חולה אחר היה משוכנע שהוא צאצא של בנו הבלתי חוקי של ניקולאי השני, ומסיבה זו תבע את כס המלכות הרוסי.

מגלומניה פרסונלית , יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו אוהב להשתמש בגוף ראשון. הנחיתי, הוריתי, מיניתי, הקמתי, התקשרתי. אני ואני ואני. מגלומניה פרסונלית זו נועדה לצרוב את המסר: המדינה זה אני. המסר הזה לא נועד רק להדהד את העובדה שאין לו תחליף, אלא שכל תחליף אינו לגיטימי ואף גרוע מזה – הוא סכנה קיומית למדינה.

מגלומניה של עושר היא האמונה המוטעית של המטופל שהוא עשיר. שטויות מסוג זה יכולות להיות מתקבלות על הדעת, למשל, כאשר קבצן טוען שיש לו 50,000 שקל בחשבון הבנק, או מגוחך כאשר אדם מאמין שיש לו כמה בתים עשויים זהב במדינות שונות, כל היהלומים בעולם שייכים ל אותו וכו'.

מגלומניה של המצאה – הרשעה של החולה שהוא גילה תגלית יוצאת דופן, הסיק את נוסחת הנעורים הנצחית, מצא תרופה לכל המחלות חשוכות המרפא וכו'. חולה אחד, לאחר שהייה שעתיים בתור לבשר, המציא את הנוסחה של "בשר מלאכותי". ” – C₃₈H₂O₁5. מולקולות כאלה היו לכאורה באוויר, אז הוא הציע "להטביע בשר ישר מהאטמוספירה" "כדי לפתור לצמיתות את בעיית הרעב בכדור הארץ".

מגלומניה של התאהבות, המטופל בטוח שאדם פופולרי או רם דרג (מדינאי, ספורטאי מצטיין, אמן) התאהב בו.

בהזיה של הרפורמיזם, מגיע המטופל להכרה ב"תיאוריה" הכלכלית, החברתית או הפוליטית שפותחה על ידו, הטוענת לשינויים מהפכניים שאמורים לשנות את העולם הקיים ולברך את האנושות. מטופל אחד טען שיש צורך לפוצץ פצצת מימן שבקוטב הצפוני והדרומי. לאחר מכן, מהירות הסיבוב של כדור הארץ תשתנה לכאורה, ובסיביר (ממנה מגיע החולה) יהיה אקלים טרופי ויצמחו אפרסקים ואננס.

כתבות נוספות:

מאניה דיפרסיה או הפרעה דו קוטבית

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית

דיכאון וחרדה

ה במבנה של מחלות בודדות

בפסיכיאטריה המודרנית, מגלומניה אינה נחשבות להפרעה נפשית נפרדת, אלא נחשבות כביטוי של הפרעות נפשיות שונות – למשל, כחלק בלתי נפרד ממכלול הסימפטומים של פרנויה או כחלק בלתי נפרד של מאניה דיפרסיה (בה רעיונות הזויים מסוימים אפשריים כאשר המאניה מגיעה לדרגה חמורה – מה שנקרא מאניה עם תסמינים פסיכוטיים). אשליות של פאר נמצאות במצבים מאניים עם שיתוק מתקדם, סכיזופרניה, בשלב המאני של הפרעה דו קוטבית. בסכיזופרניה, בעיקר בשלב הפרפרני שלה, אשליות הוד הן גרנדיוזיות ופנטסטיות. עם שיתוק מתקדם, זה מגוחך מאוד.

כלי נגישות