עמוד הבית > חדשות > עוזרת בית: סדרת נטפליקס שכבשה את העולם
עוזרת בית: סדרת נטפליקס שכבשה את העולם

עוזרת בית: סדרת נטפליקס שכבשה את העולם

הסדרה "עוזרת בית" מבוססת על ספר אוטוביוגרפי. סיפורה של אישה צעירה שהצליחה להימלט ממערכת יחסים אלימה עם בתה. בסופו של דבר היא הגשימה את החלום שלה.
avatarPsychologim.com | 28/11/2021 14:41

עוזרת בית (Maid) הוא אחד הלהיטים האחרונים של נטפליקס. לכל מי שנפגע מהתעללות, ההתחלה של הסדרה עשויה להיות מוכרת. אנו רואים אישה צעירה קמה באמצע הלילה מנסה לא להעיר את בן זוגה. לאחר מכן היא לוקחת את בתה בזרועותיה, שמה אותה במושב האחורי של המכונית ונוסעת.

קשה שלא להרגיש אהדה עמוקה לדמות הראשית של הסדרה הזו. עוני, אהבה לילדים, המורכבות של מערכות יחסים פוגעניות והבעיות של אלה הזקוקים לסיוע ממשלתי יוצרים יחד את הסדרה העוצמתית והמציאותית הזו.

מעניין שהסדרה מבוססת על ספרה האוטוביוגרפי של סטפני לנד. עוזרת בית: עבודה קשה, שכר נמוך והרצון של האם לשרוד. זהו סיפור מעורר השראה המשלב מחלות נפש, התמכרויות, הבדלי מעמדות, אהבה על כל צורותיה ושיפור עצמי.

בניגוד לרוב המכריע של סיפורים כאלה, לסיפור הזה יש סוף טוב. אכן, חלומותיה אכן מתגשמים.

כתבות נוספות:

התעללות בילדים

דיכאון קליני: למה הוא מגיע?

יחסי מין בזוגיות – חוסר חשק מיני ניתן לטיפול אצל סקסולוג

פסיכופט

"אף אחד לא יכול לקחת ממך מכתב. אף אחד לא יכול להגיד לך שאת טועה או שהמילים שלך שגויות".

עוזרת בית

עוזרת – דיוקן חברתי של התעללות בעבודה וחוסר ביטחון

בעוד למשחק הדיונון (Squid Game) הייתה השפעה חברתית גדולה יותר, יש לציין שגם ל-עוזרת בית (Maid) צפו מיליוני צופים. הסיפור שונה לחלוטין מהראשון, והרגישות שלו ואפילו הדיוקן החברתי שהוא מראה לנו, אם כי מנוגדים בתכלית, הם תרגיל מצוין בהשתקפות.

סטפני לנד היא המחברת של הסיפור האמיתי הזה. אישה שהחליטה פעם לכתוב בבלוג על החוויות שלה. היא הייתה אישה צעירה עם בת קטנה שניסתה להצליח בחיים. היא עבדה כמנקה והתמודדה עם ויכוחים עם בן זוגה לשעבר על בסיס יומי. מדי שבוע עדותה משכה אלפי עוקבים.

פעם ה"ניו יורק טיימס" ביקש ממנה לכתוב על חייה בספר. עוזרת בית: "עבודה קשה, שכר נמוך והרצון של אמא לשרוד" הפך לרב מכר. כמו ספרים מצליחים רבים, היא עברה במהרה למסך הקטן. נטפליקס קנתה את הזכויות והופקה על ידי השחקנית מרגוט רובי.

מציאויות בלתי נראות: עוני, בדידות ובירוקרטיה

הדמות הראשית של הסדרה היא אלכס, אותה מגלמת בצורה נפלאה מרגרט קוואלי. השחקנית בת ה-25 הזו מייצגת מספר אינסופי של נשים שמתמודדות עם מצבים חסרי תקווה, מוצאות שהתומכים שלהן לא עושים מה שהם צריכים. למעשה, היא מגלה שהחברים שלה לא באמת חברים, ואמה (אנדי מקדואל) לא יציבה, נרקיסיסטית עם בעיות נפשיות ברורות.

הדבר היחיד שנותר לה הוא לפנות לרווחה בבקשת עזרה. עם זאת, היא מתמודדת עם ביורוקרטיה חסרת לב ומבלבלת. למשל, כדי לקבל בית מסובסד, היא חייב עבודה, אבל קודם היא צריכה פעוטון לבת שלה. עם זאת, לא תוכלי לקבל מקום בגן ילדים אם את עדיין לא עובד.

הסיפור מתחיל כשהיא לוקחת עבודה כמנקה. ואז אנחנו מתחילים לראות דיוקן של חוסר ביטחון והבדלי מעמדות. כי הנשים שמנקות את הבתים הן דמויות בלתי נראות בעיני אחרים. עם זאת, הם גם עדים לדרמות נסתרות בבתי המגורים המפוארים הללו, שבהם, כמו במקומות אחרים, מתרחשים בדידות, אבל ומחלות.

"עוזרת בית הוא סיפור ההתמדה של אם חד הורית שעברה התעללות בחיפוש אחר החלום שלה"

התעללות שאנחנו לא רואים הורסת את החיים

במשרתת אנו רואים מציאות לא נעימה. הנקודה היא שההתעללות הנפוצה והמאכלת ביותר היא זו שאינה מותירה סימנים על העור. יתרה מכך, רבים ממערכות היחסים הללו מבוססות על דפוסים מחזוריים שבהם הקורבנות לא תמיד יכולים לברוח מבני זוגם. הם בורחים, חוזרים, בורחים וחוזרים למתעלל.

יתרה מכך, במקרים רבים, כפי שקורה עם הדמות הראשית בסדרה זו, הם אפילו לא חושדים שמתעללים בהם. שון, בן זוגו של אלכס, הוא אלכוהוליסט צעיר שנושא עמו עול של ילדות טראומטית ויש לו עבודה לא יציבה.

הוא מעולם לא תקף פיזית את אלכס או בתה. עם זאת, האלימות מתבטאת באמצעות צרחות, איומים, בוז ורצון לבודד אותה ולשלוט בה רגשית. למרות שאלכס נוטה בתחילה לצמצם את התנהגותו, בסופו של דבר היא מבינה את הצורך לברוח ממנו. נאבקת גם על משמורת על בתה.

עוזרת בית ותמיכה בין נשים

בסדרה אנו לא רק פוגשים צעירה הנאבקת בעוני, בבירוקרטיה, במערכת המשפט ובטראומה של דורות, בדמות אם עם בעיות נפשיות ולאב עם אלכוהוליזם ואלימות בעבר. למעשה, אנו רואים אישה שסוף סוף מוצאת תמיכה יחד עם נשים אחרות שעברו את אותו הדבר. שמות שונים, אבל אותם סיפורים, והם חולקים קשר מרפא.

בכתבה הזו אנחנו מגלים שלפעמים הצלחה היא רק צעד אחד מהעוני, והצעד הזה הוא התמדה. הרי כמו בכל האגדות הטובות ביותר, הילדה שניקתה את הבתים ושאפה להיות סופרת מגשימה את חלומה.

כלי נגישות