עמוד הבית > חדשות > מחקר חדש עוקב אחר שינויים מוחיים באבות טריים
מחקר חדש עוקב אחר שינויים מוחיים באבות טריים

מחקר חדש עוקב אחר שינויים מוחיים באבות טריים

מה קורה במוחם של גברים עם הופעת הילד או הילדה הראשונים. בנוסף, מאחר והשינויים במוחן של גברים לאחר הפיכתם לאבות לא מושפעים מתהליכים ביולוגיים שקשורים לתהליך ההריון והלידה (למשל שינויים הורמונליים משמעותיים שעוברות נשים בתקופות אלו), מדובר על הזדמנות לחקור באופן ״נקי״ פלסטיות מוחית שנובעת משינוי סביבתי משמעותי.
avatarPsychologim.com | 02/12/2022 12:51

ד״ר נועה אלבלדה – חוקרת ומרצה במרכז סגול למוח ותודעה, אוניברסיטת רייכמן

מה קורה במוחם של גברים עם הופעת הילד הראשון

המוח האנושי הוא פלסטי, כלומר הוא משתנה בתגובה לחוויות חדשות שאנחנו עוברים ועוברות לאורך החיים. אחת החוויות הללו היא הפיכה להורה. לאורך השנים האחרונות, נעשו מחקרים רבים על שינויים במוחן של נשים שהופכות לאימהות, אך מספר המחקרים המקבילים שנעשו בגברים שהופכים לאבות הוא זעום. בעולם שבו גידול וטיפול בילדים וילדות כבר אינם נתפסים כאחריותה הבלעדית של האם ועל רקע ההבנה המחקרית שהטיפול ההורי בילדים וילדות הוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התפתחותם.ן, חשוב להבין מה קורה במוחם של גברים עם הופעת הילד או הילדה הראשונים. מאחר והשינויים במוחן של גברים לאחר הפיכתם לאבות לא מושפעים מתהליכים ביולוגיים שקשורים לתהליך ההריון והלידה (למשל שינויים הורמונליים משמעותיים שעוברות נשים בתקופות אלו), מדובר על הזדמנות לחקור באופן ״נקי״ פלסטיות מוחית שנובעת משינוי סביבתי משמעותי.

כתבות נוספות:

מה זה טיפול נוירופידבק?

ייעוץ זוגי, אולי תנסו?

המוח של האבות הטריים

מחקר חדש שנערך בשיתוף פעולה בין חוקרים וחוקרות מארה״ב וספרד ופורסם בכתב העת המדעי Cerebral Cortex, סרק את מוחם של גברים לפני ואחרי הפיכתם לאבות טריים לראשונה בחייהם ובחן האם חלו שינויים מבניים במוחם בהשוואה לקבוצת ביקורת של גברים ללא ילדים. המחקר הראה כי חלקים מסויימים מקליפת המוח של האבות הטריים השתנו לאחר לידת בנם או ביתם, מה שלא התרחש במוחן של גברים בקבצת הביקורת. בין האזורים שהשתנו היו אזורי קשב ואזורים שקשורים להבנת האחר. שינויים אלו הגיוניים לאור העובדה שטיפול בתינוק או תינוקת אכן מצריך גיוס של יכולות קשב משמעותיות ומפעיל מערכות שתפקידן להבין את צרכי התינוק או התינוקת על מנת להיענות להם בצורה טובה. ממצא נוסף שהחוקרים והחוקרות התקשו להסביר היה שינויים בולטים באזורים ויזואליים של קליפת המוח – שינוי זה יצריך מחקר נוסף על מנת להבין איך הוא קשור לטיפול בילד או ילדה חדשים.

כתבות נוספות:

מהפסיכולוגיה בעולם

סכיזופרניה

חוויות של גברים שהופכים לאבות לראשונה

חשוב לציין כי מדובר על מחקר קטן (מדגם של 57 גברים בסך הכל) שנערך על שתי אוכלוסיות שונות (גברים אמריקניים וגברים ספרדיים) בשני מרכזי מחקר שונים, מה שעשוי להכניס ״רעש״ לתוצאות המחקר. יחד עם זאת, העובדה כי מחקרי מוח נותנים מקום לחוויות של גברים שהופכים לאבות לראשונה בחייהם היא מבורכת לאור מיעוט הידע שקיים בתחום זה בהיבט הביולוגי – מוחי.

יום עיון

רוצים ללמוד עוד על פלסטיות מוחית ואיך היא מעצבת אותנו לאורך החיים – מהעוברות ועד הזיקנה? הירשמו עכשיו ליום עיון מרתק על התפתחות המוח עם ד״ר נועה אלבלדה שיערך בקמפוס אוניברסיטת רייכמן. לפרטים מלאים והרשמה: https://www.eventer.co.il/niflaot2_2023

כלי נגישות