עמוד הבית > חדשות > מיסופוניה: מהצלילים המטרידים לטיפולים האפשריים
מיסופוניה

מיסופוניה: מהצלילים המטרידים לטיפולים האפשריים

מיסופוניה היא מצב מורכב ולא מוכר דיו, שבו אנשים חווים תגובות קיצוניות וחריפות לצלילים יומיומיים. האם אי פעם הרגשתם תחושת זעם או לחץ עקב רעש לעיסה או נשימה כבדה? האם צלילים מסוימים גורמים לכם להרגיש חרדה או חוסר נוחות בלתי נסבלת? אם כן, ייתכן שאתם סובלים ממיסופוניה. במאמר זה נחקור את המצב הזה, נבין את התסמינים, נבחן את הגורמים האפשריים ונציע דרכי טיפול להתמודדות.
avatarPsychologim.com | 05/06/2024 14:35
0

מיסופוניה היא צורה של חוסר סובלנות לצלילים מסוימים, החל מנשימה, לעיסה או שיעול ועד לצליל של גזירת ציפורניים. על פי הערכות שונות, הוא משפיע על בין 6 ל-20% מהאנשים בעולם. למרות שספקטרום הצלילים המטרידים האפשריים הוא רחב למדי, לרוב מיסופוניה קשורה לקולות המופקים בעת אכילת מזון.

מיסופוניה מתאפיינת בתגובות רגשיות וגופניות קשות לצלילים מסוימים, שבדרך כלל לא מטרידים אנשים אחרים. המצב הזה יכול לגרום ללחץ נפשי גדול ולהגביל את האדם במגוון סיטואציות יום-יומיות. המודעות למצב הזה והתמודדות עמו נמצאת בעלייה בקרב הציבור, אך עדיין נדרשת מודעות רחבה יותר.

מהי מיסופוניה?

מיסופוניה או מיזופוניה (Misophonia) היא מצב מורכב, בו אנשים חווים תגובות נגדיות חמורות וחריפות כלפי סוגים מסוימים של צלילים. צלילים אלו יכולים להוות מקור של עצבנות רבה, דחק או תחושות שליליות אחרות. לעומת זאת, אותם צלילים עשויים להישמע חפוזים או אף לא להשפיע כלל על אנשים ללא מיסופוניה.

אנשים הסובלים ממצב זה יכולים לחוות תגובות עזות במיוחד לצלילים כמו נשימה כבדה, נגיסת מזון, שתייה, לחיכה, קילופה של קליפות, צלילי כתיבה על נייר, ואף מילים או ביטויים מסוימים שעשויים להרגיז או לעורר אצלם תגובה רגשית עזה. התגובות האלו יכולות לכלול תחושות של זעם, דחק, או חרדה, וכן תגובות גופניות כמו הזעה, דופק מהיר או אפילו תחושת חום מוגבר.

המצב הזה, שעדיין אינו מובן לחלוטין במחקר המדעי, מעורר עניין רב בקרב חוקרים המנסים להבין את מקורותיו ואת הדרכים בהן הוא משפיע על איכות חייהם של הסובלים ממנו. מיסופוניה יכולה להשפיע על מערכות יחסים, על חיי העבודה, ועל חיי החברה של האדם, ולכן חשוב למצוא דרכים לטפל ולהתמודד עם המצב.

התגובות למיסופוניה

התגובות לאותם צלילים יכולות להתבטא במגוון רחב של תגובות, החל מתגובות רגשיות כמו תחושות עזות של זעם, דחק, או חרדה, ועד לתגובות גופניות כמו הרגשת חום מוגבר, הזעה, ואף כאבי ראש או תגובות אוטומטיות אחרות שנובעות מהפעלה חריפה של מערכת העצבים. התגובות הללו יכולות להתרחש באופן פתאומי ולהיות מאוד חזקות, מה שמקשה על התמודדות יום-יומית.

כמו כן, אנשים עם מיסופוניה עשויים לפתח דפוסי התנהגות הימנעותית כדי להימנע מהצלילים המעוררים את התגובות השליליות. זה יכול לכלול הימנעות ממצבים חברתיים, יציאה ממקומות ציבוריים בהם הצלילים עשויים להתרחש, או שימוש באוזניות כדי לחסום את הצלילים המפריעים. התנהגויות אלו יכולות לגרום לבידוד חברתי ולהגבלת האפשרויות של האדם לפעול בסביבה החברתית שלו.

בנוסף, המיסופוניה יכולה לגרום לתחושות של חוסר אונים ותסכול, שכן הצלילים המטרידים הם חלק בלתי נפרד מהסביבה היום-יומית. התחושות האלו יכולות להוביל לדיכאון ולירידה באיכות החיים הכללית של הסובלים מהמצב. לכן, חשוב למצוא דרכים להתמודד עם המצב ולהפחית את ההשפעה שלו על חיי היום-יום.

המצב הזה, שעדיין אינו מובן לחלוטין במחקר המדעי, מעורר עניין רב בקרב חוקרים המנסים להבין את מקורותיו ואת הדרכים בהן הוא משפיע על איכות חייהם של הסובלים ממנו. הטיפול במיסופוניה כולל לרוב שילוב של גישות שונות, כולל טיפול CBT, תרגולי מיינדפולנס, ואפילו תרופות במקרים מסוימים.

מחקרים ותיאוריות

מספר תאוריות נחקרות בניסיון להסביר את מקורות המיסופוניה. חלק מהמחקרים מתמקדים בהסבר של תגובה מוגברת של מערכת העצבים המרכזית, כאשר המערכת הזו תגיב בצורה חריפה ומוגזמת לצלילים שאנשים ללא מיסופוניה עשויים לתפוס כבלתי מזיקים או אף חסרי משמעות. תאוריה נוספת מצביעה על כך שמיסופוניה עשויה להיות קשורה להפרעות באזורים מסוימים של המוח שאחראים על עיבוד הצלילים והרגשות.

מחקרים נוספים מצביעים על כך שמיסופוניה עשויה להיות קשורה להפרעות בתפקוד החיבור בין אזורים במוח שאחראים על עיבוד צלילים ורגשות. שינוי או פגם בתפקוד של אזורים אלה עשוי להוביל לתגובות הרגשיות והגופניות המוגברות אותן חווים אנשים עם מיסופוניה. המוח של אנשים עם מיסופוניה עשוי להפעיל תגובות יתר לצלילים מסוימים, וזה יכול להסביר את התגובות החריפות שהם חווים.

מחקרים אחרים מנסים לבדוק את הקשר בין מיסופוניה למצבים פסיכיאטריים אחרים, כמו OCD או הפרעת חרדה כללית. ישנה סברה כי מיסופוניה עשויה להיות חלק מהפרעות אלו או לפחות קשורה להן במידה מסוימת. הבנת הקשרים הללו יכולה לעזור בפיתוח אסטרטגיות טיפול טובות יותר.

בכל מקרה, המחקר בתחום זה ממשיך, ויתכן כי תובנות חדשות יעזרו לפתח אסטרטגיות טיפול והתמודדות עבור אלו הסובלים מהמצב המורכב והמאתגר הזה. ככל שהמחקר יתקדם, כך יוכל לספק כלים יעילים יותר להתמודדות עם מיסופוניה.

תסמינים קליניים

מיסופוניה מתבטאת במגוון תסמינים קליניים, המשתנים בהתאם לרמת החומרה של ההפרעה ולאופן שבו האדם מגיב לצלילים שמעוררים אצלו את התגובה. הם כוללים:

 • תגובה רגשית אינטנסיבית: זוהי התסמין המרכזי של מיסופוניה, שבו צלילים מסוימים, כמו מכת שן או מכת סכו"ם, עשויים להוביל לתגובה רגשית בהירה וחריפה, כולל זעם, דחק, או חרדה. התגובה הרגשית יכולה להיות כל כך חזקה שהיא משבשת את היכולת לתפקד באופן רגיל.
 • תגובות גופניות: צלילים מסוימים יכולים לגרום לתגובות גופניות, כמו קפיצה, צמרמורת, או תחושת לחץ בחזה. תגובות אלו יכולות להיות לא רצוניות וקשה מאוד לשלוט בהן.
 • מחשבות מתח: רעשים מסוימים עשויים להוביל למחשבות מתח או מחשבות אובססיביות על הרעש. המחשבות האלו יכולות להיות חוזרות ונשנות ולהשפיע על היכולת להתרכז או לבצע משימות יום-יומיות.
 • התנהגות התרברבות: כאשר רעש מסוים מתרחש, אנשים עם מיסופוניה עשויים להתנהל בצורה שמאמצת להימנע מהרעש. זה יכול לכלול הפסקת פעילות, השתתפות בפעילות סיכוי, או הימנעות ממקומות או מצבים שבהם הרעש עשוי להתרחש.
 • השפעה על איכות החיים: במקרים חמורים, מיסופוניה יכולה להשפיע על איכות החיים של האדם, כאשר התחמקות מרעשים מסוימים יכולה להגביל את הפעילות שלו בחברה או במקום העבודה. הדבר יכול לגרום לבידוד חברתי ולירידה ברווחה הנפשית הכללית.

אבחון מיסופוניה

אבחון מיסופוניה עשוי להיות מורכב, שכן זו הפרעה שעדיין לא מוכרת כהפרעה עצמאית במדריכים האבחנתיים של התחום הפסיכיאטרי, כמו DSM-5. עם זאת, ישנם שלבים שונים שיכולים לעזור באבחון המיסופוניה:

 • ראיון ראשוני: בשלב זה, המטופל מדבר עם מטפל על התסמינים שהוא חווה, והמטפל ישאל שאלות נוספות כדי להבין טוב יותר את המצב. השאלות יכולות לכלול: "אילו צלילים מפריעים לך?", "כיצד אתה מגיב לצלילים אלה?", "כמה התגובה שלך משפיעה על חייך היומיומיים?".
 • אבחון דיפרנציאלי: מטרת השלב הזה היא לוודא שהתסמינים אינם תוצאה של הפרעה אחרת. לדוגמה, אנשים עם הפרעת חרדה כללית או OCD יכולים לחוות תגובות רגשיות עזות לצלילים מסוימים. המטפל יבדוק אם קיימות הפרעות אחרות שיכולות להסביר את התסמינים.
 • התאמה לקריטריונים: כאשר מדובר במיסופוניה, מרבית המחקרים מתארים מספר קריטריונים שעשויים להצביע על זה, כולל: תגובה רגשית חריפה לצלילים מסוימים, התרחשות של התסמינים לפחות פעם אחת בשבוע למשך 6 חודשים או יותר, הפרעה משמעותית בחיי היום-יום, וחוסר תסמינים אחרים שיכולים להסביר את התגובה. המטפל יבדוק אם התסמינים של המטופל מתאימים לקריטריונים הללו.
 • טיפול רפואי: במקרים מסוימים, יתכן שהמטפל יזמין בדיקות רפואיות כדי לוודא שהתסמינים אינם נגרמים על ידי בעיה רפואית, כמו הפרעה בשמיעה או מחלת מערכת העצבים.

דרכי טיפול במיסופוניה

אף שמיסופוניה היא תחום שלא נחקר מספיק, כמה אסטרטגיות ואפשרויות טיפול יכולות לעזור לאנשים שמתמודדים עם ההפרעה. אלה כוללים:

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): זהו צורת טיפול שנועדה לעזור למטופל לזהות ולשנות את הדרכים שבהן הם מתמודדים עם מחשבות ורגשות שליליים. במיסופוניה, ה-CBT יכול להכיל גילוי של צלילים מסוימים ושינוי של דרכי התמודדות עם הרגשות שהם מעוררים.
 • תרגולים של מיינדפולנס (Mindfulness): התרגולים האלה מתמקדים בעידוד המטופל להיות "נוכח" ברגע הנוכחי ולהקליט באופן מודע את החוויה שלו, כולל הרגשות והתגובות שלו לצלילים מסוימים.
 • טיפול בהתנהגות המבוססת על תגובה (RBT): בטיפול זה, המטפל יעזור למטופל לזהות את הצלילים המזיקים ולפתח דרכים מועילות יותר להתמודד עם התגובות שלו להם. זה יכול לכלול התמודדות עם הצלילים בצורה מודרכת ובטוחה.
 • תמיכה פיזיקלית: בחלק מהמקרים, שימוש באוזניות אטמת קול או מוזיקה רקע מעוררת תחושה של שלווה יכולה לעזור להפחית את התחושה של מיסופוניה. זה מאפשר לאדם להמשיך בפעילות היומיומית שלו בלי להיות מוטרד מצלילים מטרידים.
 • תרופות: במקרים מסוימים, תרופות כמו SSRI או משקאות שמשפיעים על נוירוטרנסמיטרים מסוימים במוח יכולות להיות מועילות. עם זאת, זה לא מתאים לכל אחד ויש לשקול את האפשרות הזו בהתאם למצב הבריאותי הכללי של המטופל ובהתייעצות עם רופא. התרופות יכולות לסייע בהפחתת החרדה והדחק שמלווים את המיסופוניה.

סיכום

מיסופוניה היא הפרעה מורכבת שמשפיעה על איכות החיים של רבים. ההבנה המדעית על המצב עדיין מתפתחת, אך ישנם כלים ואסטרטגיות שיכולים לעזור בהתמודדות. שילוב של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, תרגולים של מיינדפולנס, והתאמת דרכי התמודדות אישיות יכול לסייע להפחתת התסמינים ולשיפור איכות החיים. על אף שהמחקר עדיין בעיצומו, חשוב להמשיך ולפתח את ההבנה שלנו בנושא כדי להציע פתרונות יעילים למי שסובל ממיסופוניה.

מקורות

 1. Jastreboff, M. M., & Jastreboff, P. J. (2001). “Components of decreased sound tolerance: hyperacusis, misophonia, phonophobia.”
 2. Schröder, A., Vulink, N., & Denys, D. (2013). "Misophonia: diagnostic criteria for a new psychiatric disorder." PLOS ONE. 
 3. Rouw, R., & Erfanian, M. (2018). "A large-scale study of misophonia." Journal of Clinical Psychology. המאמר המלא
 4. WebMD. (2020). "What is Misophonia?" 
 5. Harvard Health Publishing. (2019). "Misophonia: When sounds really do make you 'crazy'." 
תגובות
  כלי נגישות