עמוד הבית > חדשות > מיינדפולנס
מיינדפולנס

מיינדפולנס

מיינדפולנס, או קשיבות, הוא מושג המיוחס למודעות מלאה לרגע הנוכחי, המקנה יכולת להתבונן בחוויות הפנימיות והחיצוניות מבלי לשפוט אותן. האם ייתכן שתרגול פשוט של מיינדפולנס יכול לשפר את הבריאות הנפשית והפיזית שלנו? האם התמקדות ברגע הנוכחי באמת יכולה להפחית חרדה ודיכאון? כיצד משפיע המיינדפולנס על המוח שלנו ועל התפקוד הכללי בחיי היומיום? האם הפרקטיקה העתיקה הזו יכולה לסייע לתלמידים ומורים במערכת החינוך, לעובדים במקומות עבודה שונים ולאנשים המתמודדים עם מצבים בריאותיים קשים? בשנים האחרונות, המיינדפולנס זוכה להתעניינות רבה בעולם המחקר ובחברה המערבית, וממצאים רבים מצביעים על הפוטנציאל הרב שלו לשיפור איכות החיים במגוון תחומים.
avatarPsychologim.com | 20/09/2020 14:36
0

מבוא

מיינדפולנס (Mindfulness) , או בעברית קשיבות, הוא מושג המתאר מודעות מלאה לרגע הנוכחי, המאפשרת להיות נוכח ולהכיר בחוויות הפנימיות והחיצוניות מבלי לשפוט אותן. מקור המיינדפולנס בבודהיזם, אך בעשורים האחרונים הוא זכה לתשומת לב רחבה גם בעולם המערבי, כחלק מטיפולים פסיכולוגיים וכאמצעי לשיפור איכות החיים. המאמר הבא יספק סקירה מקיפה של המיינדפולנס, עקרונותיו, השפעותיו על הבריאות הנפשית והפיזית, יישומיו השונים, ומחקרים עדכניים בתחום.

עקרונות המיינדפולנס

מיינדפולנס מבוסס על מספר עקרונות מרכזיים שמכוונים לתרגול יומיומי ולהטמעתו בחיי היומיום. אחד העקרונות המרכזיים של המיינדפולנס הוא התמקדמות במה שקורה כאן ועכשיו. עקרון זה מעלה את המודעות למה שקורה ברגע הנוכחי ומונע התעסקות במחשבות על העבר או הדאגות לגבי העתיד. עקרון חשוב נוסף הוא אי-שיפוטיות, כלומר, התבוננות בחוויות שלנו ללא שיפוט. במקום לסווג את החוויות כמספקות או לא מספקות, נעימות או לא נעימות, אנו מתבוננים בהן כפי שהן. הקבלה היא עקרון נוסף שמנחה אותנו לקבל את החוויות כפי שהן, גם אם הן לא נעימות או לא רצויות. הקבלה מאפשרת לנו להתמודד עם חוויות קשות בצורה יעילה יותר ולהפחית את הסבל הנפשי. עקרון נוסף הוא מכוונות, שמתייחס לשמירה על תשומת לב מכוונת ולא אוטומטית. המכוונות מאפשרת לנו להיות מודעים לפעולות ולמחשבות שלנו ולהגיב אליהן בצורה מודעת ולא תגובתית.

היסטוריה והתפתחות המיינדפולנס

מקורות המיינדפולנס נעוצים בבודהיזם, כאשר הפרקטיקות הראשונות הופיעו בסביבות המאה ה-6 לפני הספירה. בודהה, מייסד הבודהיזם, לימד את עקרונות המיינדפולנס כחלק מהדרך לשחרור ולנאורות. הטקסטים הבודהיסטיים העתיקים, כמו ה"סטיפתהאנה סוטרה", מספקים הנחיות מפורטות לתרגול מיינדפולנס. בעשורים האחרונים, המיינדפולנס עבר תהליך של חילון והתאמה לעולם המערבי. ד"ר ג'ון קבט-זין היה אחד החלוצים בהבאת המיינדפולנס לעולם המערבי. בשנת 1979, הוא ייסד את תוכנית הפחתת הלחץ באמצעות מיינדפולנס (MBSR) במרכז הרפואי של אוניברסיטת מסצ'וסטס. התוכנית מבוססת על עקרונות המיינדפולנס הבודהיסטיים אך מותאמת לקהל המערבי ולצרכים המודרניים.

השפעות המיינדפולנס על הבריאות הנפשית

המיינדפולנס זכה לתשומת לב רבה במחקר הפסיכולוגי בשל השפעותיו החיוביות על הבריאות הנפשית. המחקרים הרבים שנערכו בתחום זה מצביעים על כך שמיינדפולנס יכול לסייע בהפחתת סימפטומים של חרדה, דיכאון, לחץ נפשי ועוד. אחד התחומים הנחקרים ביותר בהקשר של מיינדפולנס הוא השפעתו על חרדה ודיכאון. מחקרים רבים מראים כי תרגול מיינדפולנס יכול להפחית את רמות החרדה והדיכאון. לדוגמה, מטה-אנליזה שבוצעה על ידי Khoury et al. (2015) מצאה כי תוכניות מיינדפולנס למשך שמונה שבועות הובילו לירידה משמעותית בסימפטומים של דיכאון וחרדה בקרב המשתתפים.

מחקרים מבוססי הדמיה מוחית הראו כי תרגול מיינדפולנס יכול לשפר את תפקוד המוח, במיוחד באזורים הקשורים לקשב, שליטה עצמית ועיבוד רגשי. מחקר שנערך על ידי Tang, Hölzel, ו-Posner (2015) מצא כי תרגול מיינדפולנס קשור לשינויים מבניים ותפקודיים במוח, כולל הגברת החומר האפור באזורים הקשורים לקשב ועיבוד רגשי. לחץ נפשי הוא גורם סיכון למגוון רחב של בעיות בריאותיות, כולל מחלות לב, יתר לחץ דם, וירידה בתפקוד המערכת החיסונית. מחקרים מצביעים על כך שמיינדפולנס יכול להפחית את רמות הלחץ ולשפר את הבריאות הפיזית. לדוגמה, מחקר שנערך על ידי Creswell (2017) מצא כי תרגול מיינדפולנס יכול להפחית את רמות הקורטיזול, הורמון הלחץ, ולשפר את תפקוד המערכת החיסונית.

מיינדפולנס בתחום החינוך

מיינדפולנס נכנס גם לתחום החינוך, ומשתמשים בו לשיפור הקשב וההתנהגות של תלמידים. המחקרים בתחום זה מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס בקרב תלמידים יכול לשפר את ביצועי הלמידה, להפחית את רמות הלחץ ולשפר את הרווחה הכללית של התלמידים. מחקר שנערך על ידי Zenner, Herrnleben-Kurz, ו-Walach (2014) מצא כי תוכניות מיינדפולנס בבתי הספר יכולות לשפר את הקשב והריכוז של התלמידים, להפחית את התנהגויות ההפרעה, ולשפר את הרווחה הכללית שלהם. המחקר מצא גם כי תלמידים המשתתפים בתוכניות מיינדפולנס מראים ירידה ברמות הלחץ ושיפור בביצועים האקדמיים. לא רק תלמידים נהנים מתרגול מיינדפולנס, אלא גם המורים. מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס יכול לשפר את הרווחה הנפשית של המורים, להפחית את הלחץ ולשפר את יכולת ההתמודדות עם אתגרים בכיתה. מחקר שנערך על ידי Roeser et al. (2013) מצא כי מורים שהשתתפו בתוכנית מיינדפולנס דיווחו על ירידה ברמות הלחץ ושיפור ברווחה הכללית.

מיינדפולנס בטיפול פסיכולוגי

מיינדפולנס הפך לחלק בלתי נפרד מטיפולים פסיכולוגיים מודרניים כמו טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT) וטיפול קבלה ומחויבות (ACT). טיפולים אלו משלבים את עקרונות המיינדפולנס עם טכניקות טיפוליות קוגניטיביות-התנהגותיות כדי לסייע לאנשים להתמודד עם מגוון בעיות נפשיות. טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT) פותח על ידי Segal, Williams, ו-Teasdale (2018) ומשלב עקרונות של טיפול קוגניטיבי עם תרגול מיינדפולנס. מטרת הטיפול היא לסייע לאנשים עם דיכאון לחזור למודעות לרגע הנוכחי ולמנוע חזרה של הדיכאון. מחקרים מצביעים על כך ש-MBCT יכול להיות יעיל במניעת חזרות של דיכאון, במיוחד בקרב אנשים עם היסטוריה של דיכאון חוזר. טיפול קבלה ומחויבות (ACT) הוא גישה טיפולית נוספת המשלבת עקרונות מיינדפולנס. ACT מתמקד בקבלת החוויות הפנימיות והחיצוניות, ובמחויבות לערכים האישיים והפעולות הנגזרות מהם. מחקרים מצביעים על כך ש-ACT יכול להיות יעיל בטיפול במגוון רחב של בעיות נפשיות, כולל חרדה, דיכאון, והפרעות אכילה (Hayes, Strosahl, & Wilson, 2016).

מיינדפולנס במקום העבודה

המיינדפולנס נכנס גם למקום העבודה ככלי לשיפור הקשב, הפחתת הלחץ, ושיפור התפקוד הכללי. מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס במקום העבודה יכול לשפר את הרווחה הכללית של העובדים, להפחית את הלחץ, ולשפר את ביצועי העבודה. מחקר שנערך על ידי Good et al. (2016) מצא כי תוכניות מיינדפולנס במקום העבודה יכולות לשפר את הרווחה הנפשית של העובדים, להפחית את רמות הלחץ, ולשפר את ביצועי העבודה. המחקר מצא גם כי תרגול מיינדפולנס יכול לשפר את הקשרים הבינאישיים במקום העבודה וליצור סביבה עבודה חיובית ותומכת יותר.

מיינדפולנס ויחסים בינאישיים

המיינדפולנס יכול להשפיע גם על הקשרים הבינאישיים שלנו. מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס יכול לשפר את הקשרים הבינאישיים על ידי הגברת האמפתיה, הקשב, והיכולת לתקשר בצורה פתוחה וכנה. אמפתיה היא היכולת להבין ולהרגיש את החוויות של אחרים. מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס יכול להגביר את האמפתיה שלנו כלפי אחרים. לדוגמה, מחקר שנערך על ידי Birnie, Speca, ו-Carlson (2010) מצא כי תרגול מיינדפולנס יכול להגביר את רמות האמפתיה והחמלה כלפי אחרים. קשב בינאישי הוא היכולת להיות נוכח ולהקשיב לאחרים בצורה פתוחה ולא שיפוטית. מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס יכול לשפר את הקשב הבינאישי שלנו. לדוגמה, מחקר שנערך על ידי Davis & Hayes (2011) מצא כי תרגול מיינדפולנס יכול לשפר את היכולת שלנו להקשיב לאחרים ולהגיב בצורה אמפתית ומכילה.

מסקנות

מיינדפולנס הוא כלי רב עוצמה שיכול לשפר את הבריאות הנפשית והפיזית, לשפר את הקשרים הבינאישיים, ולשפר את התפקוד הכללי בחיי היומיום. המחקרים הרבים שנערכים בתחום זה מצביעים על הפוטנציאל הרחב של המיינדפולנס לשפר את איכות החיים במגוון רחב של תחומים. עם המשך המחקר והפיתוח בתחום זה, ניתן לצפות כי המיינדפולנס ימשיך להיות כלי מרכזי לשיפור הבריאות והרווחה בעולם המודרני.

מקורות

 1. Khoury, B., Lecomte, T., Fortin, G., Masse, M., Therien, P., Bouchard, V., ... & Hofmann, S. G. (2015). Mindfulness-based therapy: A comprehensive meta-analysis. Clinical psychology review, 33(6), 763-771.
 2. Tang, Y. Y., Hölzel, B. K., & Posner, M. I. (2015). The neuroscience of mindfulness meditation. Nature Reviews Neuroscience, 16(4), 213-225.
 3. Creswell, J. D. (2017). Mindfulness interventions. Annual review of psychology, 68, 491-516.
 4. Zenner, C., Herrnleben-Kurz, S., & Walach, H. (2014). Mindfulness-based interventions in schools—a systematic review and meta-analysis. Frontiers in psychology, 5, 603.
 5. Segal, Z. V., Williams, J. M. G., & Teasdale, J. D. (2018). Mindfulness-based cognitive therapy for depression. Guilford Publications.
 6. Hayes, S. C., Strosahl, K. D., & Wilson, K. G. (2016). Acceptance and commitment therapy: The process and practice of mindful change. Guilford Press.
 7. Good, D. J., Lyddy, C. J., Glomb, T. M., Bono, J. E., Brown, K. W., Duffy, M. K., ... & Lazar, S. W. (2016). Contemplating mindfulness at work: An integrative review. Journal of Management, 42(1), 114-142.
 8. Davidson, R. J., Kabat-Zinn, J., Schumacher, J., Rosenkranz, M., Muller, D., Santorelli, S. F., ... & Sheridan, J. F. (2003). Alterations in brain and immune function produced by mindfulness meditation. Psychosomatic medicine, 65(4), 564-570.
 9. Creswell, J. D., Pacilio, L. E., Lindsay, E. K., & Brown, K. W. (2014). Brief mindfulness meditation training alters psychological and neuroendocrine responses to social evaluative stress. Psychoneuroendocrinology, 44, 1-12.
 10. Black, D. S., O'Reilly, G. A., Olmstead, R., Breen, E. C., & Irwin, M. R. (2015). Mindfulness meditation and improvement in sleep quality and daytime impairment among older adults with sleep disturbances: A randomized clinical trial. JAMA internal medicine, 175(4), 494-501.
 11. Birnie, K., Speca, M., & Carlson, L. E. (2010). Exploring self-compassion and empathy in the context of mindfulness-based stress reduction (MBSR). Stress and Health: Journal of the International Society for the Investigation of Stress, 26(5), 359-371.
 12. Davis, D. M., & Hayes, J. A. (2011). What are the benefits of mindfulness? A practice review of psychotherapy-related research. Psychotherapy, 48(2), 198-208.
תגובות
  כלי נגישות