עמוד הבית > חדשות > האם אפשר להחלים מ- OCD?
האם אפשר להחלים מ OCD

האם אפשר להחלים מ- OCD?

לפעמים קשה לעצור את זרם המחשבות הלא נעימות שכאילו מתפרצות לראש שלך ורודפות אותך. אנחנו אומרים לכם איך להעלים את החרדה שהתעוררה ולא להיתקע עם OCD.
avatarPsychologim.com | 24/10/2021 11:50

מהן מחשבות אובססיביות?

האם אפשר להחלים מ- OCD ? חוויות מוגזמות ודיאלוגים שחוזרים על עצמם מתעוררים באופן ספונטני. אולי אתה עושה את הפעילויות הרגילות שלך או מתכונן לשינה, אבל פתאום מופיעה מחשבה שמושכת את כל תשומת הלב. עבור רבים, נראה שהוא נשאר במקום, גורם לאי נוחות, שיבוש ביוריתמים ושיבוש תוכניות. חשיבה אובססיבית היא סדרה של תמונות שחוזרות על עצמן בשילוב עם תפיסות שליליות. חומרת ההשפעות שלהם יכולה לנוע בין קלות אך מטרידות לחמורות ומתפשטות. 

טיפול ב OCD

למה אנחנו חושבים על לא נעים?

אין תשובה חד-משמעית למקור מחשבות אובססיביות, אומרים פסיכולוגים. תיאוריה אחת מצביעה על בעיה לא פתורה בחיים. זה יכול להיות מתח בעבודה, בעיות בזוגיות, או שיחה לא נעימה. לעתים, אין המחשבות מבוססות על אירועים אמיתיים. "האם כיביתי את המגהץ?" מחשבה שהתעוררה פעם. "הרהורים לא מציעים פתרונות חדשים," אומרת פסיכותרפיסטית אירנה פזין. הם מגבירים רגשות שליליים.

טיפול CBT

לא לחשוב זה לא פשוט

החלפת מחשבות אובססיביות לא תמיד פשוטה. המוח ממשיך להזכיר אותם כשאנו מנסים להימנע. כאשר מציינים "אל תחשוב על פיל ורוד", אנו מציירים אותו. מחשבות ללא החלטות רק מבזבזות זמן ואנרגיה. הן לא משפיעות מעשית, אך מטרידות. להתמודד, נדרשת זיהוי של דפוס המחשבה. דפוסים שונים, אך מרבים לחזור. נתיקה במעגל מסוים מהווה הרגל. תפיסה של מעגל כזה היא שלב חשוב, אומרת פסיכולוגית לימור סופר פטמן. החקירה של המחשבות משפיעה על ההתמודדות.

האם אפשר להחלים מ- OCD? זיהה את דפוס החשיבה שלך:

כדי להתגבר על מחשבות אובססיביות, עליך לזהות אותן. הדפוסים משתנים, אך רובם חוזרים על עצמם שוב ושוב. אם אדם נתקע לעתים קרובות במעגל הקוגניטיבי, אז הוא הופך להרגל, שקשה יותר להיפטר ממנו. הדבר דומה לנטייה לכסוס ציפורניים או לבדוק את הדואר כל כמה דקות, כלומר פעולות (או מחשבות) מתעוררות באופן לא מודע. תפסו את עצמכם במעגל אובססיבי – תסתכלו על זה מקרוב,  אומרת פסיכולוגית לימור סופר פטמן , כדאי "לחקור את המחשבות הללו כדי להבין כיצד הן מתעוררות וכיצד אתה מגיב אליהן" .

האם אפשר להחלים מ- OCD? שים את המחשבה שלך על הנייר

ברגע שתכתוב את האובססיה במחברת או בהערות בטלפון, היא כבר לא תסתובב סביב ראשך. אבל העבודה עדיין לא הסתיימה. חשוב לזהות את שורש החוויה השלילית. לדוגמה, אתה מודאג מחוסר תגובה של חבר, או מודאג מכך שלא היית מספיק טוב כשנשאת הרצאה. נסח את הבעיה: "אני כועס כי אני חושד שפגעתי באדם אהוב בדרך כלשהי" או "אני חושש שלא לקחו אותי ברצינות כי הייתי מאוד עצבני במהלך ההופעה".

האם אפשר להחלים מ- OCD? שקול פתרון

לפעמים מחשבות אובססיביות תקפות ודורשות פעולה. אם אתם חושבים ברצינות שלא כיביתם את המגהץ, בקשו מבני משפחה או משכן להיכנס ולבדוק אם הכל תקין. כאשר אתה מודאג מבעיות בזוגיות, קל יותר לשאול את בן הזוג ישירות אם הכל בסדר, במקום לדכא את עצמך במחשבות הרסניות. לפעמים השתקפויות נצמדות לעבר או ממהרות אל העתיד, ואתה דואג לגבי סיכויים נוספים. נסה ללמוד מניסיונות העבר ולהעריך מה אתה יכול לעשות כדי למזער מתח בשינויים הקרובים.

בידוד של מחשבות

שלב קשה אך חשוב בפתרון בעיה הוא להכיר בכך שהמחשבות לא תמיד תלויות בך. זוהי סדרה של נוירונים המופעלים במוח כתוצאה מתגובות, אסוציאציות וחוויות לא תמיד ברורות. ניסיונות להימנע מחשיבה אובססיבית, להיפטר ממנה בכוח יכולים רק להחמיר את המצב. קבלה אולי היא המפתח לשחרור, אבל לא במובן שאתה צריך לוותר ולהשאיר את דעתך נתון לחסדי רעיונות מטרידים. יש צורך לאפשר למחשבות הללו להתקיים, להעריך אותן, אך לא לנסות לשלוט בהן.

תרגול מדיטציה ומיינדפולנס

מחשבות אובססיביות אינן נוחות מכיוון שהן מלוות ברגשות שליליים. תרגילי מדיטציה ומיינדפולנס יכולים לעזור לך להיפטר מחוויות מעיקות בזמן שאתה לומד את "האויב". הפסיכולוג סת' מאיירס, מגדיר את מיינדפולנס כ"ניקוי והתמקדות במה שהנפש והגוף שלך מרגישים ברגע זה". אם יש לך מחשבות אובססיביות, נסה כמה נשימות פשוטות, ספור לאט עד חמש תוך כדי שאיפה ונשיפה. ניתן להשלים את התרגול בתרגילים גופניים ל"התבססות": להתקבע במרחב, לעמוד על הרצפה ולהתמקד בתחושה ברגליים. הסתכל מסביב, זהה בתורו חמישה דברים שאתה חש בחושים שלך כדי להישאר במצב של "כאן ועכשיו".

האם אפשר להחלים מ- OCD? פנה לפסיכולוג או פסיכותרפיסט

אם מחשבות אובססיביות מושרשות היטב במוחך, אינך יכול למצוא את שורשן ולחסל אותן, כדאי להתייעץ עם פסיכולוג. זה חייב להיעשות כאשר אינך יכול להתמודד בעצמך, וסבל ודאגות גורמים לבעיות: אתה לא ישן מספיק, אתה לא יכול להתרכז בעבודה, או שאתה כל הזמן במצב רוח רע. חשיבה אובססיבית היא חלק נורמלי בנפש האדם. אבל זה יכול להיות גם סימן למצבים רפואיים, כולל הפרעות חרדה, הדורשים התייחסות מדוקדקת יותר. המטפל יבחר פרקטיקות מתאימות כדי לשחרר את הנפש למחשבות נעימות ושימושיות.

?How to get rid of OCD

כלי נגישות