עמוד הבית > חדשות > תרופות חדשות נגד דיכאון וחרדה (מעודכן 2024)
תרופות חדשות נגד דיכאון וחרדה (מעודכן 2024)

תרופות חדשות נגד דיכאון וחרדה (מעודכן 2024)

בשנים האחרונות, פותחו תרופות חדשות ומבטיחות לטיפול בדיכאון וחרדה. ארגונים רפואיים, כמו ה- FDA (הממשל האמריקאי לבקרת מזונות ותרופות), אישרו שימוש בתרופות אלו עבור טיפול במקרים מסוימים. במאמר זה, נבחן את התרופות הללו ואת היתרונות שהן מביאות לחולים הסובלים מדיכאון וחרדה.
avatarPsychologim.com | 14/02/2024 17:40

Auvelity

בין התרופות החדשות נגד דיכאון אנחנו רואים את אווליטי. תרופה חדשנית שנועדה לטפל בדיכאון קליני (Major Depressive Disorder – MDD), אחת מהבעיות הנפשיות הנפוצות ביותר בעולם. התרופה מיוצרת על ידי החברה Alkermes בשיתוף עם Biogen וקיבלה אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בשנת 2022. Auvelity מציעה מנגנון פעולה חדשני וייחודי בטיפול בדיכאון, שונה מזה של תרופות נוגדות דיכאון מסורתיות, מה שהופך אותה לאפשרות טיפול חשובה למי שלא מגיבים לטיפולים אחרים. התרופה הוגשה להיכלל בסל תרופות 2024 , איך טרם אושרה ע"י הועדה.

Auvelityאווליטי

Esketamine (Spravato)

ספראבטו גם כן בין התרופות החדשות נגד דיכאון. ה- FDA אישר את שימוש בתרופה בשנת 2019 כתוספת לטיפול בדיכאון מחזורי חריף עבור מבוגרים שאין להם תגובה לטיפולים אחרים. אסקטמין הוא נגזרת של קטמין, תרופת הרדמה וכימותרפיה, ומנותק מהגורם הפסיכואקטיבי של קטמין. התרופה מונשמת באמצעות מזרק בין אנפים ופועלת על יעדים מקסימליים במערכת העצבים המרכזית.

Spravatoספראבטו

Vortioxetine (Trintellix)

טרינטליקס היא תרופה שאושרה בשנת 2013 לטיפול בדיכאון מחזורי חריף במבוגרים. היא פועלת על יעדים שונים במערכת העצבים המרכזית כדי לשפר חיבורים עצביים ולקדם תחושת שיפור במצב הרוח. וורטיוקסטין משפיע על רמות השרשראות הכימיות השונות במערכת העצבים המרכזית, כמו סרוטונין, דופמין, ונורפינפרין. טרינטליקס נמסר באמצעות טבליות שניתן לבלוע.

TrintellixTrintellix

תרופה חדשה נגד חרדה

Brexanolone (Zulresso)

ברכסנולון היא תרופה שאושרה בשנת 2019 עבור טיפול בדיכאון מקומי-לידתי בנשים מבוגרות. דיכאון מקומי-לידתי קשור לחרדה ולשינויים הורמונליים שמתרחשים לאחר לידה. זולרסו מונע משחרור התרופה באמצעות הזרקה לווריד תוך שעות ספורות ומציע טיפול מהיר ויעיל לנשים הסובלות מדיכאון מקומי-לידתי.

ZulressoZulresso

Pregabalin (Lyrica)

ליריקה היא תרופה שאושרה בשנת 2007 עבור טיפול בפרעות חרדה כלליות במבוגרים. התרופה פועלת על קולטנים במערכת העצבים המרכזית כדי להקל על תחושת החרדה. ליריקה יעילה בהקלה על התקף חרדה כרונית ופריצות חרדה חד-פעילות.

LyricaLyrica

חלק מתרופות חדשות נוגדות דיכאון וחרדה

התרופות המוצגות במאמר זה מייצגות חלק מההתפתחויות החדשות בתחום טיפול בדיכאון וחרדה. כל אחת מהתרופות הללו מציעה טיפול מקיף וייחודי למגוון מקרים ובעיות שקשורות לבריאות הנפש. חשוב לזכור שבחירת התרופה המתאימה תלויה במקרה הפרטי של כל חולה ובהתייעצות עם רופא המומחה. תרופות אלו עשויות להציע יתרונות נוספים כמו תוקפן המהיר, צדדים פונקציונליים יעילים, ואפשרויות טיפול חילופיות למי שלא מצא שיפור בטיפולים הקיימים.

עם זאת, כמו עם כל תרופה, חשוב לשקול גם את התופעות הלוואיות והאינטראקציות התרופתיות האפשריות. רופאים ומטופלים צריכים לעבוד ביחד על מנת להבין את היתרונות והחסרונות האפשריים של כל תרופה ולהחליט על הטיפול הטוב ביותר למקרה הפרטי.

בהמשך, מחקרים ופיתוחים נוספים בתחום בריאות הנפש ימשיכו לחקור פתרונות חדשים ומתקדמים לטיפול בדיכאון וחרדה. הטיפולים המתקדמים יכולים לשפר את איכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם שסובלים מהפרעות אלו. על מנת להבטיח את ההישגים הטובים ביותר בטיפול, חשוב להמשיך ולעדכן את הידע הרפואי ולהבין עד כמה התרופות החדשות יכולות להשפיע על חיי החולים ולספק תמיכה רפואית מתאימה.

תרופות אינן מחליפות טיפול פסיכולוגי

בנוסף לתרופות, חשוב לזכור שטיפולים כמו ייעוץ, טיפול CBT (קוגניטיבי-התנהגותי), ותמיכה פסיכו-חברתית יכולים להיות חלק בלתי נפרד מהתמיכה המקיפה שצריכה להיות מוצעת לאנשים הסובלים מדיכאון וחרדה. גישה משולבת ומותאמת אישית יכולה להביא לתוצאות הטובות ביותר עבור החולה ולעזור לו להתמודד עם הקשיים והאתגרים הייחודיים למצבו.

לסיכום, התרופות החדשות שאושרו על ידי ה-FDA לטיפול בדיכאון וחרדה מציעות אפשרויות חדשות ומבטיחות לטיפול בהפרעות אלו. יחד עם טיפולים פסיכולוגיים וחברתיים, תרופות אלו יכולות לשמש כחלק מהתמיכה המקיפה שצריך להינתן לחולים ולשפר את איכות החיים שלהם.

עוד כתבות:

FDA Approves Auvelity, a New Medication for Clinical Depression

OCD

טיפול זוגי

כלי נגישות