עמוד הבית > חדשות > מה זה טיפול נוירופידבק?
מה זה טיפול נוירופידבק?

מה זה טיפול נוירופידבק?

נוירופידבק מסייע במקרים של חרדה, הפרעות בשינה, זעזוע מוח, שבץ מוחי, אפילפסיה ו- PTSD (הפרעת דחק פוסט-טראומטית).
avatarPsychologim.com | 14/02/2021 10:44

בכל פעם שאני מזכיר את העובדה שנוירופידבק עזר לי להחזיר את החיים שלי אחרי פגיעות הראש הרבות שלי – או שאני כיום משמש כספק נוירופידבק — התגובה הראשונה היא לשאול אותי, מה זה נוירופידבק?

נוירופידבק – טכנולוגיה חדשנית

אני פרזנטור בינלאומי ואחת המצגות שלי מציגה סדנה תחת הכותרת "טכנולוגיה חדשנית" הנמשכת שמונה שעות. סדנה זו נועדה להציג את תחום הנוירופידבק (משוב עצבי) בפני קלינאים במטרה לסייע להם בעבודה עם המטופלים שלהם הסובלים מבעיות נוירולוגיות שונות.

אם מישהו מכם השתתף בסדנה הנמשכת יום שלם, אתם בדרך כלל מקבלים סילבוס (תוכנית לימודים), עותק של PowerPoint ודף נייר נוסף לשם רישום הערות. במידה ומדובר בסדנת מבוא, מוצגת כמות מאוד מצומצמת של חומר מעמיק. רק סדנאות מתקדמות כוללות מידע טכני נוסף. 

תקציר סדנת נוירופידבק

כתבות נוספות:

דיכאון וחרדה, איך מטפלים?

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית

איך לבחור פסיכולוג או טיפול פסיכולוגי הנכון?

​לכן, אני מניח כי לרוב האנשים הקוראים את הפוסט הזה אין מושג מה זה נוירו פידבק . לכן, החלטתי להציג בפניכם את אותו המידע הכלול בסדנה בת שמונה השעות אותה אני מעביר. ההבדלים היחידים הם שאינכם יכולים לראות את השקופיות או את מגוון הציוד, וכמו כן אין באפשרותכם להשתתף באינטראקציה חיה, אשר מהווה חלק גדול מהסדנה.

אני מציג כיצד נוירו פידבק יכול לסייע לכם המטפלים לעזור לאנשים עם בעיות נוירולוגיות, ביחד עם איך הנוירו פידבק יכול לעזור לכם, האדם האינדיבידואל, שחי עם בעיה נוירולוגית, כגון שבץ מוחי, זעזוע מוח,  הפרעת קשב וריכוז ועם היפראקטיביות (ADHD), חרדה, בעיית שינה, או  PTSD.     

תקוותי הכנה היא שאוכל לספק גם נקודות עניין עבור הקלינאי ועבור אותו אדם שזקוק לעזרה בנושאים נוירולוגיים – או איזו עוד סיבה יש לכם לקרוא את הפוסט שבבלוג הזה?

מבוא לנוירופידבק

נוירו פידבק נחשבת לתת-מחלקה של ביופידבק.

למעשה,, תגובתם הראשונה של אנשים רבים אחרי שהם שומעים את המונח "נוירו פידבק" היא בדרך כלל להעלות בפניי את השאלה, "האם אתה מתכוון לביופידבק?" — עליו הם שמעו בשלב כלשהו בחייהם, במיוחד אם הייתה להם פעם "טבעת מצב רוח".

במילים פשוטות, ביופידבק היא שיטה להשגת מידע באמצעות מעקב אחר הטמפרטורה של העור, לחץ הדם, קצב הלב, גלי המוח, ותנאי גוף אחרים במטרה לעזור בשיפור יכולת השליטה על תהליכים גופניים בדרך כלל לא רצוניים, באמצעות התניה, הנקראת גם בשם התניה אופרטיבית  והרפיה.​​

קטגוריות

כתבות נוספות:

7 טיפים להפחתת חרדה כלכלית

דיכאון

ביופידבק נחשבת לקטגוריה כללית.

ישנם מספר סוגים של ביופידבק: שינויים בקצב הלב (HRV), תרמי (כפי שניתן לראות בקרב "טבעת מצב רוח"), שרירי (EMG), ועצבי (EEG) — נקרא גם בשם נוירותרפיה, נוירוביופידבק, או נוירופידבק.

כל צורות הביופידבק מערבות סוג מסוים של מחשב או מכשיר ניטור יחד עם חיישנים אלקטרוניים במטרה לספק מידע לגבי מה שמתרחש בתוך הגוף. בעזרת נוירו פידבק, הוא מספק משוב אודות גלי מוח ספציפיים: הכמות באחוזים של כל אחד מהם באזורים מסוימים של המוח, הנקראת בשם משרעת (אמפליטודה), הם גלי המוח העובדים יחד בהרמוניה (בצורה מווסתת) או האם קיימת היעדר רגולציה.

הסברתי במסגרת הסדנה שלי שכאשר המוח אינו מווסת, זה דומה לכוונון של תזמורת סימפונית, תוך הפקת הרבה רעש שאינו נעים לאוזן. דוגמא נוספת שאני נותן היא שאחרי שאתם נוסעים במורד הכביש ופוגעים בבור, צמיג אחד כעת לא בקו ישר עם הצמיגים האחרים.

בשל חוסר היישור, המכונית שלכם אינה עובדת באותה יעילות כמו בעבר ויתכן שיהיה אפילו קשה עוד יותר לנווט את המכונית.

כמו כן, בעזרת הדוגמה של המכונית שלכם, כל מי שחייב לבצע בדיקת מצב מדי שנה, יודע כי המכונית מחוברת למחשבים שונים במטרה לראות אם המנוע או תיבת ההילוכים פועלים כנדרש ובצורה תקינה.

צורות הנוירו פידבק החדשות יותר מספקות גם מידע מהסוג הזה. 

כעת ניתן למפות את המוח באמצעות EEG כמותי (QEEG) או לזהות אזורים ספציפיים של המוח שאינם עובדים בצורה תקינה. אלה נקראים בשם אזור ברודמן.

למרות זאת, צורות אחרות של נוירו פידבק מספקות מידע לגבי ההבדלים בין המוח שלכם בהשוואה למוחם של אנשים מאותו מין  וגיל. הדבר נעשה באמצעות שיטות Z-score. 

נוירופידבק מספק מידע לגבי המוח

בדיוק כפי שהמכונאי שלכם יעדכן אתכם לגבי מצב המכונית שלכם, נוירופידבק מספק מידע לגבי המוח שלכם. לאחר ביצוע הערכה או אומדן, באפשרותכם לעשות שימוש במגוון רחב של שיטות נוירו פידבק לתיקון אזור מסוים במוח, ו/או היעדר רגולציה או סתם לכוונן אותו, כפי שניתן לעשות עם מנוע המכונית שלכם.

לאנשים מסוימים, לאחר שמביאים את המכונית שלהם לבדיקה, יש את הכישורים המתאימים ללכת הביתה ולעשות את עבודת התיקון שלהם. כך גם באמצעות נוירו פידבק — סוגים מסוימים של נוירו פידבק אינם מצריכים רופאים מנוסים על מנת לעזור. עם זאת, בדיוק כמו שיתכן והיה לכם חבר או שכן שאמר שהם יכולים לתקן את המכונית שלכם ובסוף רק החמיר את המצב, גם זה היה חלק מההיסטוריה של נוירו פידבק.

ישנם אנשים שרכשו ציוד מבלי שעברו הכשרה מתאימה או שאין להם הבנה נכונה של המוח ואשר החמירו את התסמינים בעקבות העדר שימוש בציוד כראוי. או, כמו מכשיר הכושר שאוסף אבק מצטבר מתחת למיטה שלכם, לעתים קרובות אנשים רוכשים ציוד ואינם עושים בו שימוש.

היו פעמים רבות בהן שאלתי את אחד המטופלים שלי, אשר רכש מכונת CES לטיפול בחרדה שלו/ה אם הם עושים בו שימוש על בסיס יומי, רק כדי לקבל תשובה שהוא נמצא איפשהו בבית.

כאשר הם נשאלים אם מכונת ה- CES מועילה להם, התשובה היא כן – עם זאת הם אינם מצליחים לעשות בה שימוש בעת הצורך.

כיצד יכול נוירו פידבק לסייע כטיפול בבעיות או בתסמינים שלי?

הדבר מוביל לשאלה כיצד נוירו פידבק יכול לסייע כטיפול בבעיות נוירולוגיות, כגון שבץ / מפרצת, ניתוח מוח, זעזוע מוח, חרדה, בעיות בשינה, PTSD, מחלת הפרקינסון, והפרעות בתנועה, כגון מיוקלוניק (עוויתות)? 

לנוירו פידבק יש את היכולת להעריך את תפקוד המוח והיכן הוא אינו מתפקד כראוי. יש לנוירו פידבק את היכולת לאתר מיקום ספציפי, במידה וקיים כזה, (כפי שניתן לראות בדרך כלל במקרה של שבץ) או שהוא מסוגל לאתר היעדר וויסות עצבי של מגוון המרכזים העצביים, כפי שניתן לראות במקרה של זעזוע מוח ו- PTSD.

חשוב לזכור שחרדה הינו התסמין, לא הגורם. הנוירו פידבק מחפש את הסיבה לבעיה, כגון אלו מסלולים ספציפיים אינם מווסתים או מווסתים יותר מדי או פחות מדי.

ברגע שסוג זה של הערכה מאתר את הגורם לתסמין, או אז ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של שיטות וציוד, בהתבסס על מה נחשב לטוב ביותר במיוחד לצרכים ולבעיות העצביות שלכם.

רופאים זקוקים להכשרה בכל הנוגע לשימוש במגוון שיטות וציוד כדי לעזור בצורה הטובה ביותר לצרכים הייחודיים והספציפיים שלכם, לא רק בתסמינים, בעוד שחשוב מאוד להבין את מגוון השיטות והציוד על מנת להפוך לצרכן משכיל.

רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פסיכולוגים.קום

כלי נגישות