מחפשים פסיכולוג מומלץ ? לחצו כאן >>

איך אני יודע אם טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לי?

במידה ואתם מרגישים תחושת דיכאון, מוצפים רגשית מחיי היומיום, או שאתם מרגישים שאינכם מסוגלים ליצור קשר עם האנשים סביבכם, סביר מאוד להניח שפסיכולוג שעבר הכשרה מתאימה יוכל לסייע לכם. סימנים עדינים יותר לכך שתוכלו להפיק תועלת מטיפול פסיכולוגי, כוללים את העובדה שנהגתם להגיב בצורה מוגזמת למכשולים קטנים, או התחושה שאתם "תקועים" או עייפים נפשית.

האם חייבת להיות לי בעיה ספציפית על מנת להתחיל טיפול פסיכולוגי?

אנשים נוטים לעתים קרובות לחפש טיפול פסיכולוגי בעקבות בעיה ספציפית שנמצאת בראש שלהם בה הם רוצים לטפל; לאחר מכן הם עשויים לסיים את הטיפול ברגע שהם מרגישים שעשו זאת. אחרים, לעומת זאת, נכנסים לטיפול ללא מטרות ברורות ועם תחושה מעורפלת שמשהו "לא בסדר". שתיהן נחשבות לסיבות תקפות המצדיקות חיפוש אחר קבלת עזרה.

האם בכלל הולכים לפסיכולוג עם בעיה כמו שלי?

השתתפות בטיפול – בין אם במסגרת טיפול פסיכולוגי פרטני, טיפול קבוצתי או טיפול זוגי – נפוצה יותר ממה שאנשים רבים חושבים. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מצא כי בסך הכל, כ-40% מהמבוטחים בטווח הגילאים שבין 18-64 פגשו פסיכולוג בשנים שבין 2012-2013. לפי נתוני ה-NIMH, יותר מ-20 מיליון מבוגרים בארה"ב, הסובלים ממחלת נפש, קיבלו סוג כלשהו של שירות בתחום בריאות הנפש בשנת 2017;  ניתוח נתונים משנת 2019 הגיע למסקנה ש- 3 מיליון אנשים נוספים טופלו בדיכאון בשנת 2015 לעומת מספר האנשים שקיבלו טיפול מהסוג הזה בשנת 1998.

מחפשים טיפול זוגי ? לחצו כאן >>

האם עליי ללכת לטיפול זוגי עם בן/בת הזוג שלי או ללכת לבד?

טיפול זוגי עובד בצורה המיטבית כאשר שני בני הזוג משתתפים בתהליך ומתחייבים לשפר את מערכת היחסים שלהם ביחד. עם זאת, מטפלים זוגיים נוטים לעתים קרובות לפגוש בני זוג בנפרד, על מנת לאפשר לכל אחד לדון בנושאים שיתכן ויהיה קשה לגשר עליהם בנוכחותו/ה של בן/בת הזוג. במקרים בהם אחד מבני הזוג מסרב להשתתף בטיפול זוגי, מפגשים אינדיבידואליים עשויים עדיין לסייע לבן הזוג השני לזהות את ההתנהגויות ואת דפוסי החשיבה שלהם, אשר עשויים לתרום לקונפליקטים ביחסים.

מה קורה במקרה שבו אני מעוניין בייעוץ זוגי אבל בן/בת הזוג שלי אינו מעונין בכך, או להיפך?

אנשים רבים המעוניינים לעבור טיפול זוגי מגלים כי בן הזוג שלהם מתנגד לרעיון. במידה ובן הזוג המסויג אינו בטוח שהטיפול זוגי יעזור להם או חושש להרגיש מותקף, יתכן ויהיה יעיל לבני הזוג לנהל שיחה כנה לגבי חששות ספציפיים ולהתייחס למיתוסים נפוצים הקיימים אודות טיפול זוגי. ארגון ייעוץ טלפוני עם דרגת לחץ נמוכה או מפגש ניסיון עשוי לסייע גם לשותף המהסס להרגיש בנוח עם התהליך. במקרים של סירוב קיצוני, טיפול פרטני עדיין עשוי להועיל לבן הזוג השני ולמערכת היחסים.

כיצד אוכל להחליט אם הילד שלי זקוק לטיפול רגשי או לא?

ילדים חווים רגשות קשים ומעברים מאתגרים, בדיוק כמו אצל מבוגרים. אבל לא תמיד קל להורים לדעת אם קשיים מהסוג הזה משקפים אתגרים התפתחותיים נורמליים או חששות רציניים יותר. אם הילד שלכם נראה "מדוכא" או שהוא אינו אוהב את עצמו במשך תקופה של יותר משבועיים, נאבק כדי להצליח בלימודים, מתנהג באלימות בבית הספר או בבית, או נתקל כל הזמן בקשיים ביצירת קשרים עם חברים, יתכן ומטפל יוכל לסייע. אם ילדכם מזכיר נושא של התאבדות או  פגיעה בעצמו או באחרים , גשו לקבל עזרה באופן מידי אצל פסיכיאטר או פסיכולוג ילדים. במידה ואינכם בטוחים, העלו את החששות שלכם בפני רופא הילדים שלכם.

מחפשים טיפול רגשי לילדים ? לחצו כאן

מהם היתרונות של טיפול קבוצתי על פני טיפול אישי?

טיפול קבוצתי – שבו מטפל אחד או יותר עובדים עם מספר אנשים בו-זמנית – נחשב לסוג טיפול יותר זול מטיפול אישי. סוג טיפול זה מאפשר למטופלים לקבל תמיכה חברתית מחברי קבוצה אחרים ולראות שהם אינם לבד במאבקים שלהם; זה יכול להיות היבט התאוששות יעיל במיוחד במקרה של התמודדות עם נושאים כגון שימוש בסמים או התמודדות עם אבל. טיפול קבוצתי מעודד גם את החברים לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם וללמוד לכבד חוויות ונקודות מבט של אחרים, אשר עשויות להיות שימושיות עבור אותם אנשים הנאבקים במצבים חברתיים.

מהם היתרונות של פסיכותרפיה אישית על פני טיפול קבוצתי?

באופן כללי, חולים רבים שקל באופן משמעותי יותר לגשר על נושאים מביכים או כואבים עם אדם אחד ולא עם מספר אנשים. טיפול אישי מספק גם יותר תשומת לב אחד על אחד, מה שאומר שמטופלים נוטים יותר לקבל טיפול המותאם אישית לצרכים הספציפיים שלהם. סודיות מובטחת גם בטיפול פרטני (למעט במקרים שבהם נשקפת סכנה מיידית למטופל עצמו או לאחרים); בעוד שחברי הקבוצה מתבקשים לשמור על מידע חסוי, אין ערובה לכך שהם אכן יעשו זאת.

כתבות נוספות:

ייעוץ זוגי, אולי תנסו?

DBT – טיפול התנהגותי דיאלקטי

חרדה

מה זה טיפול נוירופידבק?