1. הגדירו ציפיות ריאליות לשנה הלימודים

לרובינו, סביר להניח ששנת לימודים זו הולכת להיות מאתגרת. בתי ספר רבים יעברו ללמידה מקוונת רק לפרק זמן התחלתי. לבטח יהיו מכשולים רבים עליהם נצטרך להתגבר. גם כאשר נוכחות בבית הספר פנים אל פנים היא אופציה, זה יהיה שונה מאוד מהתקופה שלפני מגפת הקורונה COVID-19. על מנת לשמור על בטיחות הילדים וצוות בית הספר, יינקטו אמצעי בטיחות רבים מסורבלים אך הכרחיים במקום.

כולנו צריכים לבצע פנייה קשה בחיים בזמן שאנו מסתגלים לצורת העבודה במהלך מגיפה זו. במידה ונסגל את הציפיות שלנו בהתאם, מה ש לעתים קרובות אומר "להוריד את הרף" במידה מסוימת, אנחנו נעבור את שנת הלימודים הזו בצורה טובה יותר. בהתחשב בכך שיותר מ-880,000 אנשים מתו ברחבי העולם בגלל נגיף קורונה COVID-19, כאשר מעל 1000 מתוכם ישראלים, ניתן יהיה להבין בצורה טובה יותר מצב בו יושגו הישגים אקדמיים נמוכים מהממוצע במהלך שנת הלימודים הזו. למרבה המזל, לילדים, באופן כללי, יש הרבה פחות נטייה לסבול מהשלכות בריאותיות חמורות של נגיף קורונה COVID-19 ממה שיש למבוגרים או לקשישים.

משמעות התאמת הציפיות שלנו היא לא שאנחנו "מוותרים" על שנת לימודים זו. אלא פשוט בשל מספר האתגרים הגדול שעומדים לפנינו, צריכות להיות לנו ציפיות מציאותיות. חלק מהסבל שלנו בחיים נובע מההבדל בין הציפיות לבין המציאות. המציאות היא שהמגיפה העולמית תגרום לכך ששנת לימודים זו תהיה מאתגרת. אם נאפס את הציפיות שלנו בהתבסס על מציאות זו, סביר יותר שנעבור את השנה בצורה קלה יותר.

2. שחקו את המשחק הארוך

שתי מציאויות שנראות מנוגדות האחת לשנייה יכולות להתקיים במקביל. מצד אחד, קיימת סבירות טובה לכך שזו תהיה שנת לימודים קשה הכרוכה ברמת תסכול מסוימת, חרדה ולחץ נוספים בהשוואה לשנת לימודים טיפוסית. אנחנו לא יודעים את זה בוודאות, אבל יש סיכוי די טוב לכך שרוב הילדים לא יגיעו לאותם הישגים חינוכיים אליהם היו מגיעים בשנת לימודים טיפוסית (ללא מגיפה).

עם זאת, בעוד שסביר להניח שיעלו מספר מאבקים אקדמיים, לנסיגות מהסוג הזה לא צפויות להיות השפעות ממושכות על ילדים (ומבוגרים) לטווח הארוך.  לבני האדם יש חוסן נפשי מדהים. מבחינה היסטורית, נאלצנו להתמודד עם מלחמות, עם רצח עם, עם מגיפות עולמיות גרועות הרבה יותר, ועם חיים ללא מערכת הסקה ומיזוג אוויר מרכזית, מכוניות, קירור וצנרת פנימית. אם נסתכל לטווח היותר ארוך בעבר, מאז תחילת הציוויליזציה, רובם המכריע של בני האדם היו אנאלפביתים. למעשה,  כבר בשנת 1800, כ-90% מהעולם היה אנאלפבית. אנחנו יכולים להתמודד עם שנת לימודים עם הישגים מתחת לממוצע. בהתחשב בכך שכולם נמצאים באותה סירה (או במצב דומה), אנחנו יכולים להתנחם בידיעה שהילד שלנו אינו היחיד שעומד לעבור שנת לימודים מאתגרת. 

למרבית המאבקים שאנחנו מנהלים בטווח הקצר אין השפעה רבה עלינו בטווח הארוך. כפי שמציין זאת פסיכולוג ילדים של הרווארד, ד"ר  דן גילברט, יש לנו נטייה להשפעה שבה אנו לעתים קרובות מעריכים יתר על המידה את האירועים הלא טובים או הטובים שישפיעו על הרווחה שלנו. חשוב לציין שיש לנו "מערכת חיסונית פסיכולוגית" שנכנסת להילוך ברגע שהיא מתמודדת עם אתגרים. ללא ספק, ישנם מקרים חריגים לכך, אולם אני תומך בכך שנאמץ נקודות מבט שיעזרו לנו לעבור את הזמנים הקשים האלה בשלום. אם נסתכל על שנת הלימודים מבעד לעדשה של אבדון ועגמומיות, סביר יותר שזה בדיוק מה שאנחנו הולכים לחוות. 

3. היו גלגל מניע

לא כל ההורים נמצאים במצב שבו הם יכולים להיות מעורבים במידה רבה בחינוך הילד שלהם. במשפחות רבות, שני ההורים עובדים בעבודות תובעניות. חלק מהמשפחות הן חד הוריות עם מספר ילדים. ישנם ילדים בעלי צרכים מיוחדים וזקוקים לתמיכה נוספת. דעו שבתי הספר מתאמצים מאוד על מנת להיות שם בשביל הילדים והמשפחות, אבל אם אתם זקוקים לעזרה ולתמיכה נוספת, צרו קשר עם המורה של ילדכם או עם צוות בית הספר. הם שם כדי לעזור לכם.

אם אתם או ילדכם זקוקים לעזרה נוספת, עדיף ליצור קשר מוקדם יותר מאשר מאוחר יותר. לדוגמא, אם ילדכם נתקל באתגרים טכניים במסגרת הלמידה המקוונת, יידעו באופן מידי את המורה של ילדכם לגבי העניין. כמו כן, אם ילדכם זקוק להתאמות בשל לקות, כגון דיסלקציה  או ADHD הפרעת קשב וריכוז, סביר להניח שתצטרכו לשמש גלגל מניע על מנת לקבל עזרה נוספת.

"היו נחמדים; כל מי שאתם פוגשים נלחם בקרב קשה." – ג'ון ווטסון

אנא היו סבלניים ורחמניים ככל הניתן בזמן שאתם מושיטים יד למורה של ילדכם של במטרה לקבל סיוע מהסוג הזה. בתי ספר רבים יתקשו להשאיר את הראש מעל המים. המורים שלנו מקבלים שכר נמוך ומספר כל כך גדול של בתי הספר הציבוריים שלנו אינם זוכים למימון מספיק גדול. דרגת העבודה שבתי הספר נאלצו להשקיע על מנת להתכונן לשנת לימודים מגפתית זו הינה מדהימה ומלחיצה באופן ניכר. בעוד שילדים עשויים להיות פחות רגישים לנזקים של מגפת COVID-19, מורים רבים, ו / או בני משפחותיהם, נמצאים בקבוצת סיכון גבוה. הם אינם מקבלים תוספת סיכון.

4. חפשו רפידות כסף

בזמן שאנחנו והילדים שלנו נאלצים להסתגל לשנת לימודים זו עם מגיפה, אנו עשויים למצוא מספר רפידות כסף. לדוגמה, אנו עשויים לראות מספר תחומים חלשים בחינוך הילדים שלנו בהם אנחנו צריכים לטפל (למשל., שינון של עובדות מתמטיות) או תחומי חוזק שיש להדגיש. כמו כן, חלק מהילדים סבורים להצליח יותר בסביבת למידה מקוונת. הדבר יכול לפתוח דלתות לחוויות למידה מקוונות שיועילו להם בעתיד. לבסוף, ברגע שהמגיפה הזו תיגמר ובית הספר יחזרו לתפקוד רגיל, הילדים שלנו עשויים להעריך את חבריהם לכיתה, את המורים שלהם, ואת יום הלימודים השגרתי יותר מאי פעם. אין דבר שמעצים את ההערכה יותר ממחסור. 

5. שמרו על תקווה

"התקווה חשובה כי היא יכולה להפוך את הרגע הנוכחי לעניין שפחות קשה לשאת אותו. אם נאמין שמחר יהיה טוב יותר, נוכל לשאת את הקשיים של היום." – Thich Nhat Hanh.

אלו זמנים קשים. שנת הלימודים הקרובה צפויה להוות אתגר עבור רבים (או מרבית) מאיתנו. אנחנו לא רוצים להתכחש לזה. עם זאת, אנחנו גם רוצים לשמור על תחושת תקווה. יימצא החיסון ל-COVID-19. יתכן ויהיה לנו חיסון כזה כבר בחודש נובמבר, דבר שנחשב פשוט למדהים. הילדים שלנו יוכלו לחזור לבית הספר ולקצור את הפירות הרבים שיש לאינטראקציות פנים אל פנים עם חבריהם לכיתה ועם המורים. אנו מקווים כי הניסויים והמצוקות המלוות מגיפה זו יסייעו לנו לבצע שינויים על למנוע מגיפות עתידיות. עם חלוקה וקיטוב כל כך כואבים בעולם הזה, בואו נהיה כולנו מאוחדים בתקווה שלעולם לא נצטרך לסבול מגיפה פעם נוספת.