1. לשים את עצמך בנעליו של אדם אחר

בתור התחלה, יהיה נחמד ללמוד את האדם שבמקומו אנחנו רוצים לשים את עצמנו. ילד קטן בוכה הוא לרוב עייף או רעב. שכן נרגז לא הצליח לישון מספיק בגלל אתר הבנייה מתחת לחלון. עמית ממורמר עובר פרידה קשה. יותר מדי עבודה חדשה נפלה על אמא. האישה הייתה עייפה, קרועה בין הבית לעבודה. לבוס יש הנגאובר, הוא קודר ונותן הערות קשות. החבר הכי טוב שלי בדיכאון כבר יותר משנה. זר שיכור ברחוב רוצה לשוחח. הכפוף, בבהלה, נכשל בפרויקט השלישי ברציפות. על ידי ניתוח עם מי אנחנו מדברים ובאיזה מצב, אנחנו מבינים טוב יותר איך הם מרגישים כעת ומדוע הם עושים זאת. אין שום צורך להשאיר לאנשים את ההזדמנות לעשות טעויות ללא השלכות – במצבים מסוימים פשוט צריך לשרטט את הגבולות של המותר. אבל לדעת מה קורה בחייהם של אלה שאיתם אנו נתקלים מדי יום היא הכרחית כדי שהציפיות והדרישות ההדדיות שלנו יהיו הוגנות. שימו את עצמכם בנעליה של אישה שצריכה לנהוג חצי עיר עם עגלה, או גבר שלא יצא לחופשה יותר משנתיים, או ילד שאף פעם לא מסרב לו. ויהיה לך הרבה יותר קל להבין איך הם מרגישים כרגע.

כתבות נוספות:

אינטליגנציה רגשית – מדוע היא מגדירה את חיינו וכיצד לעבוד עלייה

תיאוריית הרגשות הדיפרנציאליים

טיפול רגשי לילדים

2. מתן שמות לרגשות: שלך ושל אחרים

רוב האנשים לא יודעים איך למנות את הרגשות שלהם ורואים בכך מיומנות מיותרת. בינתיים, כעס שונה מאוד ממרמור ואכזבה, ויש צורך לנתח את הרגשות שלך ושל אחרים כדי לדעת את נקודות התורפה שלך. אחת הדרכים הטובות ביותר היא לחדש את אוצר המילים הרגשי בתיאורים חדשים של רגשות: להפריד בין חרדה לגירוי, בין עייפות לאדישות. כדאי לעשות זאת בשילוב עם יומן מצב רוח: לנהל יומן יומי של מצבי רוח משתנים ולתעד רגשות במהלך ואחרי אירועים – פגישות, שיחות, אירועי תרבות והכרות חדשה. אז אתה, ראשית, תראה אילו אירועי היום וכיצד הם משפיעים עליך (לחיוב או לשלילה), ושנית, תבין את סבך הרגשות הסותרים שמצבים ואנשים שונים גורמים בך. כשתבינו אילו רגשות שליליים שולטים בחיים, יהיה קל יותר למצוא עבורם מוצא: לא במקרה מומלץ לספורט פעיל ולריצה מתוך כעס, ולממתקים לא מומלץ לאכול חרדה. ברגע שתלמדו לתת שם ולזהות את הרגשות שלכם, יהיה הרבה יותר קל לזהות אחרים על ידי רמזים מילוליים ולא מילוליים. ולתמיד להפריד בין הרגשות הנוגעים אליך לאקראיים: אתה לא צריך להבין את התנהגותו של אדם עצבני בתחבורה ציבורית, אבל צריך לקחת בחשבון את הטענות הקבועות של בן הזוג.

3. הרחיבו אופקים

בעיות אינטליגנציה רגשית קשורות לרוב לעובדה שאנו טובעים בבועת המידע שלנו. כבר הוכח שידע במספר שפות זרות עוזר לאדם להטמיע טוב יותר מידע על מגוון העולם. יש צורך להרחיב אופקים – לקרוא ספרים בדיוניים וזיכרונות, לצפות בסרטים בדיוניים ותיעודיים, להתעניין במדע, לטייל, לעסוק בחינוך עצמי – כדי להבין כיצד אנשים שונים בכישרון ובשאיפות ועד כמה זה בעייתי. לחיים ולקריירה למדוד את כולם לפי מידה אחת. בספרות ובקולנוע העולמיים יופיעו צנועים וקרייריסטים, נוכלים ואידיאליסטים, ולכל אחד מהם יהיה סיפור מרגש משלו. הבנת עולם מורכב ומסוער בו כל אחד יכול למצוא את מה שהוא צריך היא צעד חשוב בפתרון קונפליקטים, בניית מערכות יחסים הרמוניות וצמיחה ניהולית. ספרים, סרטים, תערוכות, טיולים וכישורים חדשים הם לא רק לימוד, אלא גם דרך להבין טוב יותר אחרים.

4. תחשוב שני צעדים קדימה

אינטליגנציה רגשית קשורה לתכנון ארוך טווח: קביעת סדרי עדיפויות ומטרות, הקצאה אסטרטגית של משאבים וטקטיקות של פעולה מיידית. בבניית מערכות יחסים עם אחרים, תמיד כדאי לחלק אנשים לאלו שאיתם אנו מבלים את רוב הזמן, ולאלו שאין להם השפעה על חיינו. יש להשתמש בכל כוחות האינטליגנציה הרגשית כדי להפוך את התקשורת עם המעגל הפנימי שלך למלא ומעניין. הקדישו את זמנכם לאלו שאתם לומדים מהם הרבה, שמתעלים עליכם בתכונות האישיות והמקצועיות, מקיפים את עצמכם באנשים אכפתיים והרמוניים, והתקשורת איתם תניב פרי. תחשוב איך להיכנס לצוות כזה או להרכיב צוות כזה, אם אתה אחראי לזה. חשבו איזה חיים חשובים ונוחים לכם ואילו פעולות יובילו אתכם אליהם. התאם את התקציב כך שיתאים ליעדים שלך ולמד לחסוך. הקדישו כסף לרכישה חכמה. עזרו לאחרים על ידי דיון והגעה להסכמה. ראה בקונפליקט ובמכשולים שלב ביניים, תוך התגברות על ההזדמנויות החדשות שיפתחו לך. הקפידו לבטא את כל ההתחייבויות האישיות והעבודה מבעוד מועד ואל תבטיח הבטחות לשווא או יצירת ציפיות בלתי סבירות. אינטליגנציה רגשית עוזרת למדוד כוח נפשי ולתפוס את מצב הרוח של מישהו שיכול ורוצה לעזור לך להתקדם בתוכניות שלך. אם הסביבה והמטרות שהצבת אינן תואמות את המצב הנוכחי שלך, אף פעם לא מאוחר מדי לשחק מחדש ולקבל את מה שאתה שואף אליו.

5. קבל אמון או פסיכותרפיה

לעתים קרובות מאוד קשה למצוא את המשאבים והידע לשינויים עמוקים על מנת לבצע קפיצת מדרגה איכותית חדה בהבנת עצמך ואחרים. במקרה זה, טיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה יכולים להיות כלי שימושי מאוד בנתיב הידע העצמי. האימון מומלץ לאנשים בריאים פסיכולוגית, ללא בעיות בתיאבון ושינה, במצב חיובי יציב להשגת מטרות קריירה ואישיות עם מאמן אישי למוטיבציה. הכשרות מוצגות למי שמאס משגרת העבודה או ממצבים אישיים לא נוחים ושיש להם מספיק כוח פנימי לעשות עבודה משמעותית על עצמם.

פסיכותרפיה היא עשייה עמוקה וארוכה יותר הדורשת הערכה מחודשת של עצמו, הישגיו, סביבתו ואורח החיים. פעמים רבות היא מלווה ברכישת הרגלים חדשים, פרידה מסביבה רעילה, שינוי בעבודה ואפילו מקום מגורים, ואף מטפל טוב לא יגיד לך לאן הטיפול יוביל אותך. הן האימונים והן הטיפול מכוונים להרחבת האינטליגנציה הרגשית, לפתח את היכולת לזהות ולשלוט ברגשות, לעבוד עם פחדים וגישות שליליות ולהתגבר על דפוסים שליליים באמצעות מערכת פעולות חדשה מיסודה. אל תריב כשמתחשק לך. הקשיבו כשמתחשק לכם לדבר. צא לעזרה כאשר תתבקש לעשות זאת. לראות את התמונה הגדולה מחוץ לקופסה. כל זה נלמד על ידי הכשרות טובות ופסיכותרפיה, כשהם נופלים על אדמה פורייה – אדם שמוכן לעבוד על עצמו.