עמוד הבית > חדשות > אינטליגנציה רגשית (מעודכן 2024)
אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית (מעודכן 2024)

אינטליגנציה רגשית היא היכולת לזהות, להבין ולנהל את רגשותינו ואת רגשות האחרים. היא פועלת על ידי שיפור המודעות העצמית, האמפתיה, המיומנויות החברתיות והרגולציה הרגשית. לפתח את האינטליגנציה הרגשית אף פעם לא מאוחר מדי כיוון שמדובר בתהליך למידה וצמיחה אישית המתרחש בכל שלבי החיים. שיפור באינטליגנציה הרגשית יכול להוביל לשינויים חיוביים כמו יחסים בין אישיים מעמיקים ומשמעותיים יותר, יכולת טובה יותר להתמודד עם לחצים ואתגרים, ושיפור בביטחון העצמי ובמימוש הפוטנציאל האישי.
avatarPsychologim.com | 07/03/2024 22:16

אינטליגנציה רגשית: מדוע זה יכול להשפיע יותר מ IQ

אינטליגנציה רגשית (Emotional intelligence) – באמצע שנות ה-90, ספרו המהפכני של דניאל גולמן, "אינטליגנציה רגשית: מדוע היא חשובה יותר מאינטליגנציה קוגניטיבית", זכה להצלחה רבה בעולם המערבי. גולמן, פסיכולוג ועיתונאי, דן בחשיבות האינטליגנציה הרגשית בהצלחת האדם, תוך הסתמך על ידע בתחומי הנוירולוגיה, פסיכולוגיה של הרגשות ואנתרופולוגיה. הוא טען כי ההבנה והניהול הנכון של הרגשות והיכולת לזהות אותם אצל אחרים, מהווים מרכיבים קריטיים להצלחה בחיים.

גולמן הדגיש כי על אף השפעתם של גורמים כמו מוצא, תורשה, והשקעה בחינוך, ההצלחה האמיתית תלויה ביכולת לשלב בין כישורים אינטלקטואליים ליכולות רגשיות. הוא טען כי שימוש נבון ברגשות וברצונות האישיים יכול להוביל להשגת מטרות ארוכות טווח ולא להרסן. לא השכלה גבוהה, רקע משפחתי או ילדות מאושרת יכולים להבטיח הצלחה, אלא היכולת לנהל רגשות ולהבחין ברגשות של אחרים. זו היא המפתח ליצירת קשרים ארוכי טווח בחיים האישיים והמקצועיים, להשפיע, למשוך תשומת לב, להוביל צוותים, לפתח חברויות ולהקים משפחה.

אינטליגנציה רגשית היא הכרה של רגשות חיוביים ושליליים כאחד

אינטליגנציה רגשית, במובנה הרחב, מתארת את היכולת לזהות ולהתמודד עם רגשות חיוביים ושליליים כאחד, כלפי עצמנו וכלפי אחרים. היא כוללת את המיומנות להבחין בין רגשות אישיים לבין עובדות ממשיות, ואת היכולת לקלוט ולהבין מצבי רוח, טונים, אינטונציות וכוונות במהלך תקשורת עם הזולת – בין אם מדובר בידידים ותיקים או באנשים שנפגשים לראשונה. יסוד נוסף וחיוני של אינטליגנציה רגשית הוא היכולת לזהות ולתאר בכנות רגשות אישיים, להימנע מלהיכנס למצבי פאניקה ולהתמודד עם רגשות שליליים כגון כעס, קנאה ותסכול, תוך שימוש בשפה רגשית עשירה ומתקדמת בקשר עם עצמנו.

אנשים המצליחים להביע את רגשותיהם באופן ברור ומדויק ("אני מאוכזב מכך שהחופשה שלנו נראית כל כך שגרתית" במקום "למה אתה לא חושב על משהו מיוחד?"), לזהות את מקור הרגשות ולדון בהם בשקט ובלי להתפרץ, נתפסים כפחות מתקשרים באופן אישי. הזמן שבילוים עם אנשים אלו נתפס כאיכותי ומעשיר עבור הסובבים אותם, מכיוון שהתקשורת עימם נעה ברמה גבוהה ומועילה.

אינטליגנציה רגשית, ארבע קטגוריות של מיומנויות

פסיכולוגים טיפוחו את ההבנה של אינטליגנציה רגשית דרך הגדרתה בארבע קטגוריות מרכזיות של כישורים. הקטגוריה הראשונה היא היכולת לתקשר באופן נקי ומדויק עם הסובבים, כולל הבעת ציפיות ברורות, הקשבה פעילה, השפעה והשראה על אחרים, עבודה בצוות וניהול קונפליקטים באופן יעיל. השנייה היא האמפתיה – היכולת להרגיש ולהבין את המצבים הרגשיים של אחרים בכל סביבה, מבלי להיות מושפע מהטיות אישיותיות כמו היות האדם מוחצן או מופנם.

הקטגוריה השלישית מתמקדת בהכרה עצמית – היכולת לזהות ולהכיר בחוזקות ובחולשות של עצמך, ולקיים יחסים רגועים עם אותם תכונות, תוך כדי הבנה של השפעתם על החיים האישיים והמקצועיים. לבסוף, הרביעית והאחרונה עוסקת בניהול רגשות – היכולת לשלוט ולהגביל את ההשפעה השלילית של רגשות על עצמך, לשמור על מחויבות למטרות אישיות ומקצועיות, לפתח ולתחזק קשרים ארוכי טווח, ולהיות מסוגל להסתגל לשינויים בסביבה.

ידע ומוטיבציה חזקה

אינטליגנציה רגשית היא כלי חיוני לשיווי משקל אישי ומקצועי, אך השגת הישגים גבוהים בקריירה דורשת גם ידע מעמיק ומוטיבציה חזקה. כמובן, היכולת האינטלקטואלית עשויה לסייע בקבלה לאוניברסיטה או לתפקיד חלומי, אך זו האינטליגנציה הרגשית המאפשרת לנו להתמודד עם לחצים, לפתח קשרים חדשים, ולהסתגל לתנאי עבודה משתנים. היכולת לווסת את עצמך, להקשיב לאחרים, להזדהות עם מצבם, ולנהל את מצב הרוח שלך, משלימה את הכישורים המעשיים והתקשורתיים הדרושים בכל תחום בו האינטראקציה האנושית נותרת רלוונטית. בעידן שבו מכונות מחליפות את הבן אדם במגוון משימות, היכולת לנהל קשרים אנושיים תופסת תפקיד מרכזי יותר מתמיד.

אינטליגנציה רגשית, על מה משפיעה ומדוע איננו יכולים בלעדיה

כמה פעמים נתקלתם במישהו בעל כישורים מרהיבים אך חסר הכבוד להתחייבויות? האם חוויתם מצב בו התקיימו תגובות לא מתאימות או התערבויות שרק החריפו סכסוך? והאם קרה שמערכת יחסים נפגמה בשל ציפיות שלא הובעו במפורש, עד שאף אחד לא יכול היה להצביע על הגורם להתדרדרות? כל אחד מהמקרים האלה מתאר מצב שבו חוסר בהבנת רגשות, כוונות, מצבי רוח ומוטיבציות הופך את התקשורת מפשוטה למורכבת, שלילית או אף גובלת בגסות. השאלה העומדת בלב זו היכולת להבין: על אילו תחומים בחיים אנו רואים את ההשפעה המרכזית של אינטליגנציה רגשית?

מודעות עצמית

חווה אופוריה או דיכאון, חרדה עזה או דאגה ממוקדת, אדם בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה מזהה בדיוק מה הוא חש וכיצד לתאר זאת. הוא יודע להבדיל בין התקף חרדה לבין רגשות של כעס או בהלה, ולזהות שמחה עדינה וספונטנית כהבעה של קרבה רגשית אמיתית. ביכולתו להתמודד עם רגשותיו, הוא יכול להתרחק מהם ולא להסתבך במחשבות מזיקות או מטרתיות. למשל, הוא לא יבלבל בין חיבה רגעית לאהבה עמוקה, תוך שמירה על פרספקטיבה רחבה כמטרה מרכזית בחיים.

מתוך תובנה עמוקה על רגשותיו, הוא מתכנן תוכניות ארוכות טווח שאינן מושפעות משינויים במצב הרוח או מאירועים חדשים. זה לא אומר חיים חסרי תחושה או ריגוש, אלא היכולת להתמודד עם רגשות מסוימים בהבנה עמוקה. לדוגמה, לא להיסחף לוויכוחים חסרי פוריות כאשר הרוחות סוערות, לא להתחייב למעל מידתך בתקופות של אופוריה, להיות מוכן להכיר ברגשות קשים ולקחת עליהם אחריות, ולא להציע עזרה לאחרים בלי שיבקשו. המניעים ל"אל תעשה" אלה מגיעים מניסיון אישי ולעיתים קרובות מותאמים באופן אוטומטי לאחר למידה מטעויות – תהליך שדורש זמן לפיתוח הבנה מעמיקה של הקשר בין רגשותינו לבחירותינו.

ויסות עצמי

הבנה עמוקה של רגשותיך מקלה על ניהול החיים היומיום – מבחירות בריאותיות כמו אכילה מודעת עד לתכנון מדויק של לוחות זמנים לעבודה ושמירה על איזון עבודה-חיים. אינטליגנציה רגשית גבוהה מובילה לקחת אחריות על חיינו ועל תוצאות מערכות היחסים שלנו, גם בסביבה המקצועית וגם האישית, במקום לחפש אשמים. אנשים עם EQ גבוה לא יטילו את האשמה על עמיתים או בני זוג שכשלו לעמוד בציפיות, אלא ישאלו את עצמם מתי ואיך התרחשה אי ההבנה ומה יכלו לעשות אחרת, וישתמשו בתובנות אלו לשיפור התנהלות במצבים עתידיים.

שליטה עצמית ואינטליגנציה רגשית מבטיחים שלא נתיר לרגשות שליליים כגון כעס, חרדה, או עייפות להשפיע על הסביבה או לפגוע במוניטין שלנו. אנו נשארים נאמנים למילתנו ולהתחייבויותינו, ופועלים מתוך כוח פנימי ולא נסיבות חיצוניות. ההישגים שלנו מוערכים לפי המאמץ והפעולה, ולא בהתבסס על פירוק טעויות של אחרים. במצבים חדשים או תנאים משתנים, אנו מחפשים דרכים להתמודד ולצמוח מהקשיים, במקום להישאר תקועים במצבי דאגה או חוסר ודאות.

היכולת הזו לנהל רגשות אינה משנה אותנו למכונות חסרות תחושות או תגובות; אדרבא, היא מדגישה את הערכה הנבונה של יכולותינו וחוזקותינו, תוך כיבוד הזכות של כולם להתנהל כרצונם. אינטליגנציה רגשית מאפשרת לנו לפתור סכסוכים באופן בוגר ומושכל, מבלי להתמקד בחודשים של טינה* ותסכול.

מוטיבציה

אינטליגנציה רגשית נוגעת ללב המוטיבציה ולנטייה לפעולה פרואקטיבית, מאפשרת לנו להתמודד בצורה אפקטיבית עם שינויים, ליצור גשרים ולחבר בין אנשים, לייצג את אינטרסים של אחרים, להפגין מנהיגות ולהשרות השראה. אדם בעל EQ גבוה הוא למידתי וניתן להדרכה, מתמודד עם אתגרים באופן בריא ומודרך על ידי העקרון של ניסיון וגילוי, עובד על ניתוח הבעיות והפתרונות שלו ושל אחרים באופן בלתי יהיר, מה שמאפשר לו להשפיע באופן חיובי על אווירת הקבוצה ללא לחץ או הבטחות שווא.

בראש ובראשונה, אינטליגנציה רגשית מחזקת את היכולת לקיים את ההתחייבויות שלנו לעצמנו ולאחרים באחריות רבה יותר. דיון פתוח וברור בציפיות הדדיות, בין אם בעבודה או במעגל המשפחתי, מקטין את ה"אזורים האפורים" ומסייע לנהל משימות ופרויקטים לטווח ארוך בצורה יעילה יותר. שלישית, אינטליגנציה רגשית תורמת לניהול רציונלי של משאבים וליוזמה אישית; במקום לדחות, אדם פרואקטיבי ייקח על עצמו ללמוד, לעזור לאחרים, לארגן סביבה משותפת ולנצל את זמנו הפנוי בצורה משמעותית.

לא מפתיע שבכל קבוצה יש מי שמוביל ומרתם את האחרים באופן טבעי, והוא עושה זאת בנדיבות רבה – מציע רעיונות לבילויים משותפים, תורם לאווירה החיובית במשרד, או משקיע בבניית קשרים בין העובדים. זו המחווה האולטימטיבית למוטיבציה בעבודה. גם בחיים האישיים, הדינמיקה דומה: אנשים שתמיד יקחו יוזמה, יארגנו אירועים קבוצתיים או ישכחו להזמין לדייט, ולעולם לא ישכחו יום הולדת, מצביעים על יכולת רגשית גבוהה.

אמפתיה

במובן המרחבי, אינטליגנציה רגשית מעניקה את היכולת להבין ולחוש את הרגשות והמחשבות של הסובבים אותנו. זה מספק כלים להתמודדות עם מגוון רחב של מצבים: מהבנת התנהלות חברתית ודינמיקות בין אישיות בקבוצות וזוגות, דרך טיפול במצבי לחץ ופאניקה, ועד יכולת לנסח מחדש ולהסיט את תשומת הלב. אמפתיה, אם כן, היא תשומת לב ותיאום עצמי לרגשות ולמצבי רוח של אחרים, וכוללת הבנה עמוקה של שפתם וקריאת סימנים לא מילוליים.

לב השפעה של אינטליגנציה רגשית היא היכולת לזהות את רגשות האחרים ולהפיק מזה מסקנות מעשיות. כללים פשוטים כמו לא לצעוק על ילד בוכה או להימנע מוויכוחים ארוכים עם אנשים התקפיים הם ביטוי לאמפתיה שמקטינה את האנרגיה המבוזבזת בתגובות לא יעילות. מנהל ששומע את עובדיו ונותן להם כלים לצמיחה מתבטא כמנהיג אמפתי, כיוון שהוא מבין את צרכיהם ומסייע להם להתפתח.

אמפתיה גם קשורה לתחושת צדק, ללא דעות קדומות או העדפות אישיות, וליכולת לנצל את כישורי כל המשתתפים לטובת הקבוצה. אדם בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה גם מבין מה לא לדבר עליו: מכבד נקודות תורפה, זוכר טראומות, מתחשב ברגשות סותרים ונוהג בהתאם להיררכיה ולתרבות הארגונית, מתוך הבנה והתחשבות.

מיומנויות חברתיות

התכונות המרכזיות של אינטליגנציה רגשית משפיעות על יכולתנו להבין את האחרים באופן עמוק יותר, מה שמוביל להקפדה על ציפיות מציאותיות מעצמנו ומהסובבים אותנו, מניעת הפיכתנו לשבויי רגשות ודחיית השפעה קבוצתית שלילית. אנשים עם רמה גבוהה של EQ מיישמים לעיתים קרובות טכניקות רטוריות מתקדמות או כבר פיתחו מיומנויות שכנוע חזקות, מצליחים בזיהוי מובהק של סדרי עדיפויות, מחזיקים בציפיות ריאליות לגבי רגשותיהם ונמנעים בדרך כלל מהתנהגות פסיבית-אגרסיבית.

אינטליגנציה רגשית מסייעת בגיבוש אנשים ובקידום שינויים חיוביים במשפחה או בקבוצה, מבלי לגרום לתחושות שליליות. היא מעודדת הכרה ביתרונות הייחודיים של כל אדם, תוך דגש על השגת מטרות משותפות, חלוקת חוויות והעשרה הדדית. קבוצות עם חברים המתאפיינים ב-EQ גבוה הן בדרך כלל סביבה פורייה, המזמינה צמיחה ורכישת מיומנויות נוספות, תוך חיזוק הביטחון העצמי.

אינטליגנציה רגשית חיונית גם כאשר מטרתנו לנהל קונפליקטים באופן מודע, למצוא פתרונות ללא האשמות ולחפש פשרות בנות בניה. במקום להגיב מתוך חרדה או פחד, יש לשאוף לשיחה כנה ובונה בין הצדדים המעורבים, לא להימנע מתפקיד המגשר, אלא לעזור לבטא טענות הדדיות ולפתח אסטרטגיה לפעולה עתידית.

נרקיסיסט , איך לזהות אותו?

סכיזופרניה, איך מזהים?

כלי נגישות