הצורך במטפלים מוסמכים בעידן המודעות לבריאות הנפש

בעולם שבו בריאות הנפש נמצאת בחזית המודעות הציבורית, עולה צורך גובר במטפלים מוסמכים שיכולים להעניק סיוע ותמיכה. אולם, עם הצורך הגדול זה, מתעוררת גם בעיה משמעותית: פולשים לתחום אנשים שאינם בעלי הסמכה מתאימה ומציעים טיפולים ללא ביסוס מקצועי.

מטפל CBT או מומחה מטעם עצמו?

כך, למשל, נתקלנו במקרה של רפי רהב, שמציג את עצמו כ"מומחה לטיפול בחרדות, פחדים והעצמה אישית". על פי האתר שלו, רהב הוא מטפל קוגניטיבי (CBT) עם ניסיון של 25 שנה. הוא מציין כי המומחיות שלו היא בטיפול בחרדות ופחדים, ומתאר שיטת טיפול המבוססת על זיהוי דפוסי חשיבה לקויים והחלפתם בדפוסים חיוביים.

חשדות לאמינות והתנהלות לא מקצועית

לאור הפרסומים הרבים, ותגובות חיוביות מחשבונות פקטיביים בפייסבוק החלטנו לפנות אל רפי רהב כדי לברר את מומחיותו וניסיונו. במהלך השיחה, רפי רהב סיפק פרטים על היותו מטפל CBT בשילוב עם שיטת טיפול חדשה שפיתח, ובעל השכלה אקדמאית בתחום חקר טיפול הנפש. בנוסף, טען להצלחות רבות בבתי חולים לבריאות הנפש שבהם הוא עובד עם חיילים הסובלים מפוסט טראומה. עם זאת, כשביקשנו לברר האם הוא מטפל מוסמך מטעם איט"ה (האגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי) ולראות את התעודות המקצועיות שלו, ולקבל מספרי טלפון לאימות עם מנהלי בתי החולים שבהם טען שעבד, רפי רהב חסם את התחקירן בוואטסאפ ומאז אינו עונה לשיחות טלפון.

נקיטת צעדים לאימות הטיפולים וההשלכות

התנהלות זו הביאה לעליית דגל אדום ביחס לאמינותו ואתיקה מקצועית של רפי רהב. בתחום בריאות הנפש, השקיפות המקצועית וההכשרה המדעית היא קריטית, ולכן חשדות אלו עלולים להצביע על סכנה אפשרית למטופלים פוטנציאליים.

אנו נוקטים בפעולות נרחבות לאיתור ושיח עם אנשים שטופלו על ידי רפי רהב בעבר ובהווה. מטרת הפעולות היא לאסוף עדויות ראשוניות על איכות הטיפול ולהבין את ההשלכות האפשריות של פנייה למטפל לא מוסמך.

החשיבות של בדיקה מעמיקה לפני פנייה למטפל

המקרה הזה מצביע על חשיבותה של בדיקה מעמיקה של רקעו והסמכותיו של כל מטפל לפני פנייה אליו לטיפול. מטופלים פוטנציאליים צריכים להיות מודעים לכך שפולשנות לתחום בריאות הנפש יכולה להיות לא רק לא יעילה, אלא גם מסוכנת. ביקורת מקצועית וציבורית על אנשי מקצוע בתחום זה היא כלי חשוב במאבק לשמירה על בריאות הנפש של הציבור.

* נכון לרגע פרסום הכתבה לא ניתן היה להשיג תגובתו של רפי רהב