מהי הפרעת קשב וריכוז / היפראקטיביות? (ADHD)

הפרעת קשב וריכוז / היפראקטיביות ADHD היא הפרעה נוירולוגית – התנהגותית המאופיינת בתסמינים מרכזיים של חוסר קשב, הסחת דעת, היפראקטיביות ואימפולסיביות.

ADHD נחשבת להפרעה השכיחה ביותר בתחום בריאות הנפש בקרב ילדים, עם הערכות השכיחות בקרב  ילדים שנעה בין 5 ל- 11 אחוזים.

ADHD בגיל הבגרות נחשבת לפחות נפוץ, עם שיעור של בין 2 עד 5 אחוזים של מבוגרים המאובחנים עם ADHD.

תסמיני ADHD יכולים להפריע בעבודה, בלימודים במסגרת בית הספר, בביצוע משימות ביתיות ובניהול מערכות יחסים, וההתמודדות עם ההפרעה יכולה להיות משימה מאתגרת עבור ילדים ומבוגרים כאחד.

למרבה המזל, ישנם טיפולים שהוכחו כיעילים, וכל מי שסובל מ- ADHD יכול ללמוד מיומנויות התמודדות שיסייעו לו בעבודה סביב מאבקים וגיוס כישוריהם -כפי שעשו זאת כבר אנשים מצליחים רבים עם ADHD.

כתבות נוספות:

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית

DBT – טיפול התנהגותי דיאלקטי

מה זה טיפול נוירופידבק?

כיצד נראית הפרעת קשב וריכוז ADHD ?

חלק מהילדים ומהמבוגרים עם ADHD מתקשים להתרכז במשימות הניתנות במסגרת בית הספר או במסגרת העבודה ועשויים לעתים קרובות לחלום בהקיץ.

ילדים עם ADHD עשויים לפתח הפרעות התנהגות, לגלות התנגדות או להתקשות בניהול קשרים עם הורים, עמיתים או מורים. ילדים הנאבקים בהיפראקטיביות ובאימפולסיביות, במיוחד, מפגינים לעיתים קרובות  התנהגויות מאתגרות איתן קשה למבוגרים להתמודד.

מבוגרים, מצד שני, עשויים לדווח בסבירות גדולה יותר על תחושה של חוסר מנוחה או עצבנות;

במידה והם נאבקים באימפולסיביות, הם עשויים לקבל החלטות פזיזות המשפיעות לרעה על חייהם. עבור ילדים ומבוגרים כאחד, תפקוד ביצועי (תכנון, וויסות רגשי וקבלת החלטות) מושפע לעתים קרובות גם כן מהפרעת ה- ADHD.

ילדים ומבוגרים רבים מציגים או תסמינים של היפראקטיביות או של חוסר קשב המתקשרים ל- ADHD, אולם יתכן  גם שיופיעו שני התסמינים יחד, במסגרת הפרעה הנקראת בדרך כלל בשם ADHD משולבת. לקבלת מידע אודות תסמינים נוספים, עיינו בסעיף המדבר על תסמינים ואבחון של ADHD.

האם תופעת הפרעת קשב וריכוז ADHD אמיתית?

רוב הפסיכיאטרים והפסיכולוגים מסכימים על כך שהפרעת קשב וריכוז/היפראקטיביות היא אמיתית.

ADHD עובר בתורשה במשפחות (מרמז על שורשים גנטיים) וראיות נוירולוגיות מצאו שקיים קשר בין ADHD לבין שינויים בגדילה ובהתפתחות של המוח.

נמצא גם קשר ברור בין ADHD לבין בעיות בתחום האקדמי, העבודה ומערכות יחסים – ומגיבה לטיפול – מה שמרמז על כך של-ADHD יש תקפות קלינית.

אולם באם ישנו אבחון יתר של ההפרעה או שהיא מקבלת טיפול עודף – או באם היא משקפת קבוצה של תכונות שהתפתחו והפכו למסתגלת פחות בעולם של היום – הינו ויכוח נרחב שקיים.

מה גורם להפרעת קשב וריכוז ADHD?

כמו הפרעות רבות אחרות בתחום בריאות הנפש, הסיבות ל- ADHD עדיין נחקרות עד היום.

ישנה תיאוריה לפיה גנים משחקים תפקיד מרכזי, כמו גם השפעות סביבתיות כגון חשיפה לרעלים בתוך רחם וחוויות טראומטיים בשלב מוקדם של החיים.

מכיוון ש- ADHD נחשבת להפרעה התנהגותית, הציפיות להתנהגות הולמת, במיוחד בקרב ילדים, סבורות להשפיע על האבחונים במקרים מסוימים.

לקבלת מידע נוסף אודות הסיבות ל- ADHD, עיינו בסעיף על הסיבות וגורמי הסיכון בקרב ADHD.

כתבות נוספות:

דיכאון

הפרעת אכילה

כיצד מטפלים בהפרעת קשב וריכוז ADHD?

מומחים התווכחו והתלבטו ביניהם לגבי הסוגייה באם הטיפול ב-ADHD צריך להיות התנהגותי בעיקר (טיפול, אימון קשב, שיפור יכולת המשחק, ומבנה גדול יותר) או תרופתי.

מספר מחקרים גדולים שנערכו הגיעו למסקנה ששילוב בין שניהם עשויה להיות הדרך היעילה ביותר בטיפול ב- ADHD. לקבלת מידע נוסף לגבי אפשרויות טיפול שקיימות, עיינו בסעיף המדבר על טיפול ב-ADHD.

האם הפרעת קשב וריכוז ADHD היא גנטית?

עדות משמעותית מצביעה על כך שלהפרעת קשב וריכוז/היפראקטיביות (ADHD) יש הן ביסוס גנטי והן ביסוס סביבתי.

מחקרים שנערכו על זוגות של תאומים, לדוגמא, גילו כי סביר יותר להניח שתאומים זהים באופן משמעותי יותר מאשר תאומות לא זהים יאובחנו כסובלים מהפרעת ADHD או יציגו התנהגויות הדומות להפרעת ADHD.

לא קיים גן אחד יחיד שנחשב "אחראי" ל – ADHD; ליתר דיוק, כמו מצבים פסיכיאטריים רבים, ADHD נחשב להפרעה המתקשרת למשתנים גנטיים רבים, אולם רק חלק מהם נחשפו.

האם הפרעת קשב וריכוז ADHD נחשבת למחלה של המודרניזציה?

מומחים מסוימים טוענים שמה שאנו מכנים בשם ADHD היא למעשה "מחלה של ציוויליזציה" – כלומר, הפרעה שנובעת כתוצאה מחוסר התאמה בין השורשים ההתפתחותיים של בני האדם לבין הסביבה המודרנית שלנו.

רמות אנרגיה גבוהות, לדוגמא, עשויות להתאים למפגשי ציידים, אולם נחשבות לבעייתיות במסגרת הכיתה המודרנית.

חלק מהמומחים הבולטים בתחום התפתחות הילד ציינו כי העלייה האחרונה הנראית לאחרונה באבחונים של ADHD הייתה חופפת להגברת ההתמקדות (בעיקר בבתי הספר האמריקניים) בהגדלת כמות ביצוע הבדיקות המתוקננות והפחתת זמן המשחק – מרמזת על כך שלפחות מספר ילדים שאובחנו כסובלים מ- ADHD הוצבו בסביבות שהחמירו את חוסר ההתאמה ההתפתחותית.

האם הפרעת קשב וריכוז ADHD נחשבת ללקות?

הדבר תלוי. תחת החוק האמריקאים עם לקויות (ADA) ותחת חוק החינוך לאנשים עם לקויות (IDEA), ADHD יכולה להיחשב מבחינה חוקית ללקות במקרים מסוימים.

אולם אבחון בלבד אינו  מספיק על מנת להתאים לקבלת זכאות להגנה על פי החוק. בנוסף לאבחון הפורמלי, הפרט (ו/או ההורה שלו/ה, במקרה של מסגרת אקדמית) חייב גם כן להסכים על כך שהתסמינים גורמים להגבלה משמעותית בתפקוד. במידה וניתן לתעד כנדרש הגבלות מהסוג הזה, על המעסיק או בית הספר (במידה ומדובר בבית ספר ציבורי) לספק התאמות הגיוניות. לפרטים נוספים אודות התאמות, עיינו בסעיף המדבר על ADHD בבית הספר או ADHD במקום העבודה.

האם הפרעת קשב וריכוז ADHD נחשבת ללקות למידה?

למרות ש – ADHD יכולה לגרום ואכן גורמת לאתגרים אקדמיים, היא אינה נחשבת ללקות למידה ספציפית (כגון דיסלקציה או דיסגרפיה).

עם זאת, לילדים רבים עם ADHD – בטווח שבין 30 ל- 50 אחוז, על פי הערכות מסוימות – יש לקות למידה נלווית. התנאים יכולים להראות גם תסמינים חיצוניים דומים, במיוחד בקרב ילדים.

אני מרגישה חוסר מנוחה כל הזמן. האם יש לי הפרעת קשב וריכוז ADHD ?

בעוד שחוסר מנוחה בהחלט נחשב להיבט של ADHD, המצב מורכב יותר מאשר חוסר מנוחה גופני.

אם, בנוסף לחוסר מנוחה תמידי, אתם חווים רגשות חזקים של הסחת דעת הממשיכים להתקיים בסביבות רבות, לעתים קרובות מתנהגים באימפולסיביות, מדברים יותר מדי, נאבקים לעקוב אחרי משימות או לנהל את הזמן שלכם, ו/או עושים טעויות פזיזות בפרויקטים חשובים, יתכן ותציגו תסמינים של ADHD.

הגשת בקשה מרופא לבצוע הערכה נחשב לצעד הראשון בקבלת אבחנה ותחילת טיפול.

לפרטים נוספים אודות תסמינים ואבחון, עיינו בסעיף המדבר על תסמינים ואבחון של ADHD.

רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פסיכולוגים.קום