עמוד הבית > חדשות > ד"ר ערן רולניק מובא לחקירה: זכויות אקדמאיות וחירויות אישיות תחת מתקפה
ד"ר ערן רולניק מובא לחקירה: זכויות אקדמאיות וחירויות אישיות תחת מתקפה

ד"ר ערן רולניק מובא לחקירה: זכויות אקדמאיות וחירויות אישיות תחת מתקפה

במקרה המדהים והמדאיג שעולה ממכתבו של ד"ר ערן רולניק, מתגלה תמונה של מדינה שבה הגבולות בין פרט לציבור, ובין חופש הביטוי למדיניות רשמית, נראים מעורפלים ומסוכנים. רולניק, פסיכיאטר בכיר ואיש אקדמיה מוערך, מספר על חוויה בלתי נתפסת שעבר בחקירה משמעתית, שנראית כאילו יצאה מתוך עמודי ספרי ההיסטוריה על ימי השחר השחורים של מערכות טוטליטריות. החקירה, שהתמקדה בכתיבתו הפובליציסטית ובמעורבותו הציבורית, מעלה שאלות קשות על מידת החירות שנותרה לאינטלקטואלים ולעובדי ציבור בישראל להביע דעה ביקורתית ולהשפיע על ציבור האזרחים.
avatarPsychologim.com | 07/11/2023 18:19

לכבוד ההסתדרות הרפואית,
לכבוד ועד החברה הפסיכואנליטית בישראל

חברות יקרות,
אני מוצא לנכון לשתף אתכם בהתפתחות מדאיגה שנוגעת לחופש הביטוי בארץ וליחסים שבין ישראל הרשמית לעובדי מקצועות הבריאות.

רקע קצר- נוסף על עבודתי כפסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי מנחה ומדריך ומורה באוניברסיטה, אני משמש מזה כ 10 שנים כמנהל המחלקה הרפואית בלישכה לפיצויים אישיים מגרמניה במשרד האוצר.
המדובר בתפקיד אדמיניסטרטיבי קטן של פיקוח ובקרה על רופאי האמון הישראלים שמספקים חוות דעת רפואיות לרשויות הפיצויים בגרמניה שקובעות על פיהן את קצבאות ניצולי השואה.

אתמול זומנתי לחקירה דחופה במחלקה לאכיפה משמעתית של נציבות שירות המדינה. נחקרתי במשך 3 שעות על כתיבתי הפובליציסטית ופעילותי החברתית במסגרת מחאת קפלן.

החקירה כללה תשאול מדוקדק לגבי עמדותיי הפוליטיות כפי שהן עולות ממאמרים שונים שפרסמתי בעיתון הארץ בעת האחרונה. ערימה גדולה של מאמרי בעיתון הארץ מסומנים ומודגשים הונחה על השולחן והחוקר הקריא פסקאות וטענות נבחרות מתוכם וביקש את אישורי שאני עומד מאחרי הכתוב. התבקשתי לחתום על כל אחד מהעמודים המצולמים ולאשר את תוכנו.
השאלות כללו התיחסות לראש הממשלה, לרעייתו, ולחוקים שונים שהקואליציה מקדמת ושלהם התייחסתי במאמרי הדעה שלי.
נשאלתי האם זה נראה לי ראוי שעובד מדינה בדרגתי ישתתף במחאת קפלן, ינאם בעצרות של אקדמיה ובריאות נפש ויביע דעה על חקיקה בנושאים של בריאות הנפש ואתיקה רפואית.

הסברתי לחוקר החביב (בן קיבוץ איילת השחר ושוטר לשעבר) שאני אינטלקטואל, רופא, מורה ומטפל ושכתיבה פובליציסטית ואקדמית היא חלק מייעודי ושאני דווקא רואה קשר בין עבודתי הציבורית לבין הגנה על זכויות הפרט ושאין בכוונתי לחדול מכתיבה ומהבעת דעה. הסברתי לחוקר את הקשר שבין בריאות נפש לדמוקרטיה ואת ההבדל שבין הסתה ורדיפת הרוח והמחשבה לבין אהבת מולדת וחרדה לגורלה. זו היתה שיחה קומית ומזעזעת כאחת, שבה החוקר והנחקר מתחלפים קצת בתפקידים וכל אחד בתורו מזדעזע מהנעשה במדינה.

זו היתה שיחה מהסוג שהכרתי וכתבתי עליהן במחקריי על ההיסטוריה של הפסיכואנליזה בשנות ה 30 וה 40 של המאה הקודמת.
נאסר עלי לרשום את תוכן השיחה או להקליטה ולא קיבלתי העתק מהפרוטוקול שאותו אקבל לידי רק במידה ויוחלט על העמדתי לדין משמעתי.

אין ספק שלא מדובר ביוזמה של הנציבות כי אם בהוראה מגבוה כפי שניתן היה להתרשם בסוג השאלות שעלו בחקירה.

כששאלתי את החוקר אם יצא לו לקיים חקירות נוספות כאלה בתקופה האחרונה הוא חשב קצת ואמר ״היה לי כאן מישהו שהעלה ברשת החברתית תמונה של חטופים עם דגל של פלסטין שחקרתי אותו. אבל אתה באמת בליגה אחרת, כי ברור שאתה בנאדם שאוהב את המדינה. אז לא נראה לי שיש לך ממה לדאוג.״

שלכם,
ד״ר ערן רולניק

פסיכיאטר מומחה ופסיכואנליטיקאי מנחה.

טיפול פסיכולוגי

טיפול זוגי

כלי נגישות