מהי חרדה?

חרדה כוללת תחושות של דאגה, עצבנות או פחד. התקפי חרדה מזדמנים נחשבים לטבעיים ולפעמים אפילו לחיוניים למרות החוויה הלא נעימה. באמצעות איתות לכך שמשהו לא בסדר, החרדה יכולה לעזור לאנשים להימנע מסכנה ולבצע שינויים חשובים ומשמעותיים.

אולם חרדה מתמשכת ונרחבת המשבשת את חיי היומיום של האדם, בין אם בבית הספר, במקום העבודה או עם חברים, יכולה להיות סימן להפרעת חרדה. כמעט שליש מבוגרים בישראל מתמודדים עם חרדה בשלב כזה או אחר בחייהם, המצב פוגע יותר בנשים מאשר בגברים.

הפרעות חרדה באות לידי ביטוי בדרכים שונות, ולעתים קרובות האבחנה שלהן שונה. הפרעת חרדה מוכללת הינו מצב כרוני חמור של דאגה ומתח, לעתים קרובות ללא גירוי מקדים (פרובוקציה). הפרעת פאניקה מתייחסת להתקפי פאניקה פתאומיים וחוזרים  – אפיזודות של פחד עצום וחוסר נוחות המגיע לשיא בתוך מספר דקות. הפרעה טורדנית – כפייתית מסומנת על-ידי מחשבות טורדניות או כפייתיות לביצוע התנהגויות מסוימות, כגון שטיפת ידיים. הפרעת דחק פוסט-טראומטית עשויה להתפתח לאחר שאותו אדם חווה או היה עד לאירוע טראומטי.

החרדה מלווה לעתים קרובות בדיכאון, ושני הדברים האלה חולקים מבנה גנטי בסיסי.

מעבר לגנטיקה, חוויות בתקופת הילדות, כגון טראומה מוקדמת או גוננות יתר של הורים יכולות לשחק תפקיד ביצירת נטייה לדאגנות. בקרב אנשים עם הפרעות דיכאון וחרדה, נראה כי המעגל החשמלי במוח, השולט בתגובת האיום, משובש: האמיגדלה, אותו מבנה המזהה סכנה, יכול להיות פעיל יתר על המידה, ולעורר איום שלא באמת קיים במציאות.

חרדה מטופלת לעתים קרובות בהצלחה בעזרת טיפול, תרופות או שניהם יחד. CBT נחשב לאחד הטיפולים היעילים בחרדה, שבו מטופלים לומדים לזהות דפוסי חשיבה בעייתיים ולשנות את התגובה שלהם בהתאם. מדיטציית מודעות (מיינדפולנס) היא טכניקה יעילה נוספת לשימוש עבור חלק מהמטופלים.

לקבלת פרטים נוספים לגבי גורמים, תסמינים וטיפולים בהפרעות חרדה, עיינו במילון האבחון שלנו.

התקף חרדה, פוביה, פרנויה, איך מטפלים?

כיצד לזהות את סימני החרדה?

אנשים הסובלים מחרדה עשויים להרגיש חוסר מנוחה, תחושה שהם על קוצים ועצבניים. הם עשויים להתקשות בלהתרכז או לשלוט ברגשותיהם. תסמינים גופניים יכולים לכלול גם עייפות, רעידות, בעיות שינה, כאבי בטן, כאבי ראש, ומתח בשרירים.

חרדה לעתים קרובות כרוכה בדאגה בעוצמה גובהה מוגזמת. דאגות אלו יכולות לחול על כל היבט של החיים, החל ממצבים חברתיים ומדינמיקה משפחתית ועד לבריאות גופנית ועניינים מקצועיים.

החרדה או הפחד של אדם יכולים לצאת לחלוטין מפרופורציות ביחד לאתגרים בפניהם הוא או היא עומדים. אנשים עשויים גם להאמין שהתרחיש הגרוע ביותר הינו בלתי נמנע

כיצד לטפל בחרדה?

בהפרעות חרדה ניתן לעתים קרובות להיות לטפל בהצלחה בעזרת פסיכותרפיה ו/או תרופות.

אנשים יכולים להשתלב בטיפול בדיבור המותאם לחרדות הספציפיות שלהם. טיפול CBT נחשב לאחת האפשרויות היעילות בהפרעות חרדה. התרגול מלמד את המטופלים לאתגר דפוסי מחשבה מעוותים במטרה לשנות את הדרך בה הם מגיבים. חרדה חברתית ניתן למגור באמצעות טיפול בחשיפה, במסגרתו מטופלים נחשפים בבטחה ובהדרגה לפחדים שלהם, כך שהם כבר לא יימנעו מהם.

תרופות יכולות לעזור למטופלים בשליטה על החרדה שלהם, אולם תרופות אינן יכולות לרפא את המצב הבסיסי. רופאים עשויים לתת מרשם לבנזודיאזפינים בעלי תגובה מהירה לפרקי זמן מוגבלים. חוסמי בטא (חומר המעכב את פעילות העצבים הגורמים להפרשת אדרנלין ובכך מאט את פעילות הלב) מציעים פתרון נוסף לטווח הקצר, שכן באפשרותן לעכב תסמינים מטרידים כגון דופק מהיר או רעידות בידיים עבור מקרה ספציפי. תרופות נוגדות דיכאון, כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRIs) או לעתים תכופות פחות גם tricyclics, הינן בשימוש כטיפול ארוך טווח ונטילתן יכולה להימשך מספר שבועות או חודשים עד שהן מתחילות להשפיע.

עוד כתבות:

חרדה אצל ילדים

דיכאון אצל ילדים

אסטרטגיות פשוטות להתמודדות עם חרדה

שינויים בסגנון החיים יכולים לעזור לאנשים החווים תחושות של חרדה, אבל אינם  מגיעים לסף הקליני הנדרש לשם אבחנה. הרגלים כגון פעילות גופנית, הרגלי שינה טובים, והגבלת כמות צריכת הקפאין והאלכוהול יעילים כולם.

מיינדפולנס היא טכניקה מוצלחת. לקיחת נשימות עמוקות, הסתכלות על מחשבה של אדם ללא שיפוטיות, והכרה במגבלות השליטה של האדם יכולות להפחית את תחושות המתח.

זיהוי הנסיבות המעוררות את החרדה, ולאחר מכן הפעלת התנגדות למחשבות המעוררות חרדה, יכולים לעזור בלהרגיש טוב יותר בעתיד.