עמוד הבית > חדשות > EMID פשוט עבודה בעיניים - emid ביקורת
EMID

EMID פשוט עבודה בעיניים - emid ביקורת

EMID, השיטה הנוצצת מישראל, שכבר מחכה להפוך לחלק מהלוקסיקון הרפואי העולמי לצד שמות כמו פניצילין ו- MRI. כי מה יותר מהפכני מלטפל בכל בעיה נפשית וטראומה בסגנון העין הקסומה של תנועות עיניים? תשכחו משנים של פסיכותרפיה, תרופות, ושיטות מתוחכמות. כנראה שכל זה שווה, רק עבודת עיניים טובה.
avatarPsychologim.com | 03/11/2023 13:24

EMID מה זה?

EMDI תרפיה בתנועות עיניים לשיקום הנפש? נשמע כמו פתרון אידיאלי! מה גם שהשיטה הזו מבטיחה ריפוי מלא בסגנון "עשה זאת בעצמך". כמובן, העולם הרפואי רק מחכה להחליף את כל התיאוריות המיושנות עם משהו שמוכר לכולנו מסרטים על היפנוזה וקסמים.

ואם כבר דיברנו על תהליכים מדעיים, למה להכביר בהם כשיש לנו שיטה שכל כולה בתוך מספר מפגשים מעניקה שלווה נפשית ומרפאה טראומות ששורשיהן עמוקים בלב הזיכרון האנושי? הרי ברור שמי שפיתח את השיטה חשב על הכול, ומחקרים אקדמיים הם רק עניין פורמלי.

ואיך עוד לא הזכירו את הפרוטוקול הזה בכנסים הבינלאומיים של רפואה פסיכיאטרית? כנראה שהעולם פשוט לא מוכן עדיין להפנים שכל מה שנדרש לפתרון כל הבעיות הוא מעט משחק עם תנועות העיניים בשיטת  EMID. אז בואו נתחיל לתרגל, כי כנראה שבקרוב זו תהיה המהפכה הבאה בטיפול פסיכולוגי.

EMID ביקורת

במדינת ישראל נכון להיום, כל אחד יכול להיות ממציא שיטות טיפול נפשי, ושניר אור כץ הוא דוגמה מעולה לכך. אחרי שנפצע בתאונת דרכים, כץ החליט להקדיש את זמנו ללמוד קורסים שנראו לו רלוונטיים, ומהלך הלמידה יצר בעצמו את שיטת "EMID". שיטה זו מבטיחה לטפל במגוון רחב של בעיות נפשיות על ידי עיבוד זיכרונות באמצעות תנועות עיניים, וכוללת טיפול בדיכאון, חרדה, פוביות, ואף טראומות עמוקות. אך השאלה הגדולה שנשאלת היא - האם זה באמת עובד?

למרות הבטחותיו הגדולות של כץ, הוא בעצמו אינו בעל הכשרה פורמלית בתחום הטיפול הנפשי, וכך כל אדם המשלם עבור בקורס שלו בלי קשר לרקעו המקצועי, יכול ללמוד את השיטה תוך 24 שעות ולהתחיל לטפל באחרים. האם זה לא מדהים? או יותר נכון - האם זה לא מסוכן?

EMID vs EMDR

לעומת שיטת EMID, קיימת שיטת EMDR – שיטה מוכרת ומוכחת מחקרית לטיפול ב-PTSD ובעיות נפשיות אחרות, שפותחה על ידי ד"ר פרנסין שפירו. שיטה זו עברה בדיקות ומחקרים רבים, ונמצאה יעילה ובטוחה לשימוש. ההבדל בין שיטה שעברה אימות מדעי לבין שיטה שלא עברה כזו, כמו EMID, הוא משמעותי וחשוב לכל המעוניין לקבל טיפול נפשי.

אם נסכם, כץ נשמע כמו הממציא הבא של "גלגל המים". מה שמטריד הוא שכאשר מדובר בבריאות הנפש, המצאות כאלו יכולות להיות לא רק לא יעילות, אלא גם מזיקות. בטיפול בנפש, אנו זקוקים ליותר מתנועת עיניים קסומה; אנו זקוקים למחקר, פיקוח והתייחסות רצינית לכל שיטה חדשה שנכנסת לטיפול בנפש האדם.

כלי נגישות