עמוד הבית > חדשות > שפיכה מוקדמת
שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת היא בעיה נפוצה בקרב גברים שמתארת מצב בו הגבר מגיע לשיא המיני מהר מדי. זה יכול להוביל לבעיות בין בני זוג, חוסר ביטחון, ולחץ. ייתכן שזה קורה לפני המין עצמו או בתחילת הפעילות המינית. כדי לטפל בבעיה זו, שני הגישות המרכזיות הן טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול תרופתי. במאמר זה, נסקור את השיטות הללו בפרט.
avatarPsychologim.com | 09/05/2023 14:24
0

שפיכה מוקדמת (Premature Ejaculation) היא בעיה נפוצה בקרב גברים שמתארת מצב בו הגבר מגיע לשיא המיני מהר מדי. זה יכול להוביל לבעיות בין בני זוג, חוסר ביטחון, ולחץ. ייתכן שזה קורה לפני המין עצמו או בתחילת הפעילות המינית. כדי לטפל בבעיה זו, שני הגישות המרכזיות הן טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול תרופתי. במאמר זה, נסקור את השיטות הללו בפרט.

CBT – טיפול בשפיכה מוקדמת

 1. הבנה קוגניטיבית CBT מתחיל עם הבנת התפיסות הלקויות והמחשבות האוטומטיות של האדם על השפיכה המוקדמת. המטפל עוזר למטופל להבין את הקשר בין המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלו, כדי לשנות את התגובות הלא פונקציונליות.
 2. טכניקות נשימה והרגעה למדת טכניקות נשימה והרגעה יכולה לעזור לגברים לשלוט ברגשות ובמתח, ולהאריך את הפעילות המינית. ככל שהאדם יותר מרגיע ומרוכז, כך הוא יכול לשלוט טוב יותר בזמני השפיכה. טכניקות אלו עשויות לכלול נשימת בטן, יישומי מתיחה ואימון תרגולים מיוחדים לשליטה במתח הרגשי.
 3. שינוי התנהגותי טיפול CBT מעודד שינוי התנהגותי על ידי עבודה על טכניקות שונות שיכולות לשפר את הביצועים המיניים. דוגמאות כוללות טכניקת הלחיצה, טכניקת העיכוב, ושימוש במשחקים מיניים כדי להאט קצב הפעילות המינית ולהגביר את השליטה.
 4. טיפול זוגי במקרים רבים, שיפור התקשורת עם הבן/הבת זוג יכול לעזור במאבק עם שפיכה מוקדמת. טיפול CBT יכול לספק לזוג כלים לדיון פתוח ותיאום ציפיות משולבות לגבי הביצועים המיניים והזמנים הרצויים.

שלבים בטיפול CBT

1: הערכה והבנת הבעיה – בשלב זה, המטפל יעבוד עם המטופל על מנת לאבחן את הבעיה ולהבין את הגורמים הקוגניטיביים וההתנהגותיים המשפיעים עליה.

2: תכנון הטיפול – בשלב זה, המטפל והמטופל יתמקדו בפיתוח תוכנית טיפולית שתעזור להשיג שיפור בשליטה על השפיכה ובאורך זמן המין.

3: ביצוע הטיפול – בשלב זה, המטפל ידריך את המטופל בביצוע התרגולים והטכניקות הקוגניטיביות וההתנהגותיות שנבחרו לטיפול, כולל תרגולים לשליטה על הגוף, טכניקות נשימה וריכוז, ועבודה על השינוי בתפיסות ובדרכים שבהן המטופל מתייחס לזמן המין ולשפיכה.

4: הערכה מחדש ושיפור – בשלב זה, המטפל והמטופל יבדקו את התוצאות של הטיפול ויבחרו בטכניקות נוספות או שינויים בגישה הטיפולית במקרים בהם השיפור אינו מספק. יתכן שיהיה צורך להתאים את הטיפול בהתאם לצרכים המשתנים של המטופל.

5: תחזוקה – בשלב זה, ימקדו המטפל והמטופל בשמירה על ההישגים החדשים ובפיתוח כלים לטיפול במצבים מחזוריים או בתגובות מוגברות למצבים מסוימים. ייתכן שזה יכלול עבודה על קביעת גבולות, התמודדות עם חרדה והתרגול במיומנויות חדשות לשמירה על השיפור הרגשי והפיזי.

תרופות לטיפול בשפיכה מוקדמת

 1. נוגדי דיכאון במקרים מסוימים, רופאים עשויים להמליץ על שימוש באנטידפרסנטים של משפחת ה-SSRI (מעכבי חזרה של סרוטונין) כמו פרוזאק, זולופט ופקסיל. מחקרים הראו שאמצעות אלה עשויות להאט את זמן השפיכה ולשפר את השליטה.
 2. תרופות מרכך מקומיות שימוש במרככים מקומיים כמו קרמים, ג'לים או ספריים המכילים לידוקאין, פרילוקאין או חומרים אחרים המפחיתים רגישות הפין יכול לעזור לגברים לשמור על שליטה טובה יותר בזמן השפיכה. יש להשתמש בהם בהתאם להוראות הרופא או היצרן ולבדוק את תגובת הבן/הבת זוג לחומרים אלו.
 3. תרופות משפרות ביצועים במקרים שבהם השפיכה המוקדמת מתרחשת בשילוב עם קשיים אחרים בביצועים המיניים, רופאים עשויים להמליץ על תרופות משפרות ביצועים כמו סילדנפיל (ויאגרה), טדלפיל (סיאליס) או ורדנפיל (לויטרה). יש לשים לב שתרופות אלו עשויות לגרום לתופעות לוואי ולא תמיד מומלצות לשימוש ממושך.

עקרונות טיפול תרופתי

 1. אנטידפרסנטים מסוג SSRIs – תרופות אלו, כמו פרוזק (fluoxetine) וזולופט (sertraline), משמשות בדרך כלל לטיפול בדיכאון, התקף חרדה, אך ידוע גם כי הם משפיעים על שפיכה מוקדמת על ידי הארכת הזמן לפני השפיכה.
 2. תרופות משפרות ביצועים – תרופות אלו, כמו דפוקסטין (dapoxetine) ופריליגי (priligy), פועלות על ידי השפעה על השחרור והסרת הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, ומסייעות בשיפור השליטה על השפיכה.
 3. תרופות מרכך מקומיות – קרמים וספריי עשויים להכיל חומרים מרכך מקומיים, כמו לידוקאין או פרילוקאין, שמשמעותם היא להקטין רמת הרגישות של הפין ולהאריך את זמן המין. יש להשתמש בתרופות אלו על פי הוראות הרופא או המרשם, ולוודא כי השימוש בהן אינו גורם לתגובות לוואי בלתי רצויות.

חשיבות תיאום בין טיפול CBT לבין טיפול תרופתי

במקרים רבים, שילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול תרופתי עשוי להביא לתוצאות טובות יותר מאשר שימוש בכל אחד מהם לחוד. השילוב מאפשר למטופל לעבוד על שיפור השליטה על השפיכה ברמה הפיזית והרגשית, ובמקביל לטפל בגורמים הפסיכולוגיים שעשויים להשפיע על התופעה.

כדאי לדבר עם רופא או יועץ מקצועי כדי להבין איזה שילוב של טיפולים הוא המתאים ביותר למקרה הספציפי. ייתכן שיידרשו שינויים במהלך הטיפול על מנת למצוא את הגישה המתאימה ביותר עבור כל אדם.

טיפול זוגי ומיני

חשוב לזכור שתמיכה פסיכולוגית וזוגית חשובה במהלך הטיפול בשפיכה מוקדמת. זוגיות מבוססת על תקשורת פתוחה והבנה עמיקה של צרכי השני יכולה לתמוך בגבר במאבק עם הבעיה ולשפר את הביצועים המיניים. בנוסף, ייתכן שיעורי חדות ויכולת להתמודד עם לחץ משמעותית תרומה לטיפול המוצלח. ייתכן שישנה צורך בפסיכותרפיה פרטנית או זוגית כדי להתמודד עם נושאים רגשיים עמיקים שעשויים להשפיע על הבעיה.

מסקנה

שפיכה מוקדמת היא בעיה נפוצה שמשפיעה על חייהם המיניים של רבים. למרבה המזל, ישנם טיפולים יעילים שיכולים לעזור לגברים לשפר את השליטה שלהם ולהאריך זמן השפיכה. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול תרופתי הם שני הגישות העיקריות לטיפול בבעיה זו. בחירת הטיפול המתאים תלויה במקרה הפרטי של כל גבר ויכולה לכלול שילוב של שני הגישות.

ישנה חשיבות רבה לתמיכה פסיכולוגית וזוגית במהלך הטיפול, ולכן חשוב לשמור על תקשורת פתוחה עם הבן/הבת זוג ולבקש עזרה מקצועית במידת הצורך. בעזרת טיפול מתאים ותמיכה מלווה, ניתן לשפר את הביצועים המיניים ולהשיג שיפור מהותי באיכות החיים המיניים.

לסיכום על טיפול בשפיכה מוקדמת

במאמר זה סקרנו את הטיפולים העיקריים לשפיכה מוקדמת, כולל טיפול CBT וטיפול תרופתי. דוגמאות לגישות אלו כוללות טכניקות שינוי קוגניטיבי, טכניקות נשימה והרגעה, שינוי התנהגותי, טיפול זוגי, שימוש באנטידפרסנטים, תרופות מרכך מקומיות ותרופות משפרות ביצועים. חשוב להבין שתמיכה פסיכולוגית וזוגית חשובה להצלחת הטיפול, ולכן עיסוק בנושאים רגשיים ושיפור תקשורת עם הבן/הבת זוג הוא קרדינלי.

כל אדם שמתמודד עם שפיכה מוקדמת צריך לשקול לשוחח עם רופאו על האפשרויות הטיפוליות השונות ולבחור את הגישה המתאימה ביותר למקרה הפרטי שלו. ייתכן ששילוב של שני הגישות – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי וטיפול תרופתי – יהווה את הטיפול המתאים ביותר.

לבסוף, יש לזכור ששיפור בביצועים המיניים וטיפול בשפיכה מוקדמת מתחיל עם קבלה של הבעיה והחלטה לפעול כדי לשפר את המצב. היעדר בושה ופחד מהתמודדות עם הבעיה יכולים לספק את הבסיס לטיפול מוצלח ושיפור איכות החיים המיניים.

תגובות
  כלי נגישות