עמוד הבית > חדשות > מרפאה חדשה לטיפול באומנויות ברחובות: מענה יצירתי לנפש
טיפול באומנויות

מרפאה חדשה לטיפול באומנויות ברחובות: מענה יצירתי לנפש

מרפאה חדשה לטיפול באומנויות נפתחה ברחובות, ומציעה מענה יצירתי לנוער ומבוגרים המתמודדים עם הפרעות נפשיות כמו חרדה, דיכאון, וטראומה מורכבת. המרפאה מתמקדת בשיטות טיפול המשלבות יצירה אמנותית, המאפשרות למטופלים לבטא רגשות ולעבוד על חוויות נפשיות קשות בצורה לא מילולית וחווייתית.
avatarPsychologim.com | 03/06/2024 15:23
0

בעקבות העלייה בדרישה לטיפול בבריאות הנפש, הוקמה ברחובות מרפאה המתבססת על טיפול באמנויות. המרפאה מספקת מענה לנוער ומבוגרים המתמודדים עם הפרעות נפשיות מגוונות כגון חרדה, דיכאון, ופוסט טראומה מורכבת, כולל נפגעי אירועי ה-7.10. טיפול זה מציע גישה חדשנית ומשלימה לטיפול הנפשי המסורתי, תוך שילוב טכניקות יצירתיות שמאפשרות לנפש לבטא את עצמה בדרכים שאינן מוגבלות למילים בלבד.

טיפול באומנויות: כלי לשחרור נפשי

טיפול באומנויות הוא שיטה טיפולית המתבססת על הדחף האנושי ליצור. אמנות משמשת ככלי טיפולי חיוני, המאפשר לאדם להביע רגשות ומחשבות בצורה שאינה מילולית, ובכך מסייעת בשחרור חומרים נפשיים עמוקים וקשים להבעה ישירה. בתחום הטראומה, טיפול באומנויות נחשב ליעיל במיוחד בשל היכולת שלו להנגיש תכנים מורכבים ומציפים בצורה עקיפה וחווייתית, דבר המקל על המטופל להתמודד עם החוויות הקשות. התהליך היצירתי, בין אם באמצעות מוסיקה, תנועה, דרמה או ציור, מאפשר נגיעה בנפש ובתחושות באופן מיטיב, מחזק את יכולות ההתמודדות ומשפר את התחושה הכללית של המטופל​.

המרכז הרפואי מרחבים: מענה רחב לבריאות הנפש

המרכז הרפואי מרחבים מספק שירותים רחבים בתחום בריאות הנפש, הן ברמה האשפוזית והן במרפאות הקיימות באזור השפלה. ביה"ח שם דגש על חשיבות ההגברת המענה הטיפולי בתחום זה, בעקבות הצורך העולה בטיפולים נפשיים יעילים ומותאמים אישית. פתיחת המרפאה החדשה לטיפול באומנויות מהווה חלק מהמאמץ להרחיב את השירותים הניתנים, ולהציע אפשרויות טיפול חדשניות ומגוונות, התואמות לצרכים המיוחדים של כל מטופל ומטופלת. מרפאה זו מהווה מרחב טיפולי חדשני וראשון מסוגו בארץ, המציע מענה מקיף למגוון בעיות נפשיות באופן יצירתי ומעצים​.

פריצת דרך בטיפול בטראומה

מנהל ביה"ח, פרופ' חיליק לבקוביץ', ציין כי "הקמת מרפאה ייעודית לטיפול באומנויות היא פריצת דרך נוספת מבחינת מדינת ישראל בתחום בריאות הנפש. אנו גאים להיות חלוצים בתחום ולהוביל יחד עם משרד הבריאות את הפסיכיאטריה בישראל." ד"ר שירן פינס כהן, ראש הסקטור לטיפול באמנויות בביה"ח, הדגישה את חשיבות המהלך: "זהו מהלך חשוב ומשמעותי הנותן הכרה ותוקף לתרומה הייחודית של תחום הטיפול באומנויות. אני מאמינה כי ביחד נוכל להעניק טיפול משמעותי לכל אלו הזקוקים לכך, בימים מורכבים אלה". התהליך היצירתי המסופק במרפאה מסייע לאנשים להתמודד עם הטראומה באופן חווייתי ומשמעותי, ומאפשר להם לעבור תהליך של החלמה והתמודדות עם החוויות הקשות בצורה מעצימה.

פרופ' חיליק לבקוביץ' וד"ר שירן פינס כהן

פרופ' חיליק לבקוביץ' וד"ר שירן פינס כהן

מרכזי עמידות וטראומה: תגובה מהירה למצבי חירום

הקמת המרפאה היא חלק ממאמצי משרד הבריאות להרחיב את הטיפול בתחום בריאות הנפש באמצעות מרכזי עמידות וטראומה. מרכזים אלה מציעים תמיכה רב-תחומית והכשרות מקצועיות לטיפול במצבי חירום ושיקום קהילתי. המרכזים הללו מהווים כתובת מרכזית להתערבות מיידית, הכנה מוקדמת לשעת חירום ושיקום קהילתי פרואקטיבי. מרפאת הטיפול באומנויות ברחובות משתלבת במאמץ הזה, ומציעה גישה יצירתית וחדשנית לטיפול בטראומה, המתאימה במיוחד לאנשים המתמודדים עם חוויות רגשיות קשות ומורכבות​.

התמודדות עם טראומה: יתרונות הטיפול באומנויות

טיפול באומנויות מציע יתרונות ייחודיים בטיפול בטראומה. הוא מאפשר עבודה על תכנים רגשיים מורכבים ומציפים בצורה עקיפה, חווייתית והשלכתית, מה שמקל על הנגישות לחומרים נפשיים שהחשיפה אליהם בשיחה ישירה קשה ומעוררת חרדה. יצירת האמנות מאפשרת לאדם להבין ולבטא את עצמו באופן מיטיב, ולהתמודד עם טראומה בדרך יצירתית ומעצימה. התהליך היצירתי משפר את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי של המטופל, ומאפשר לו לחוות את הטיפול בצורה פעילה ומעוררת השראה, מה שמוביל לתוצאות חיוביות ומשמעותיות בטיפול​.

סיכום

המרפאה החדשה לטיפול באומנויות ברחובות מהווה פריצת דרך בתחום בריאות הנפש בישראל. עם הדגש על טיפול עקיף, חווייתי והשלכתי, המרפאה מציעה מרחב טיפולי חדשני שמסייע לאנשים להתמודד עם הפרעות נפשיות מורכבות בצורה יצירתית ומעצימה. הטיפול באומנויות מהווה כלי חיוני להתמודדות עם טראומה וחוויות רגשיות קשות, ומשפר את היכולת להתמודד עם האתגרים הנפשיים באופן מיטיב ומעצים.

תגובות
    כלי נגישות