עמוד הבית > חדשות > הלך לעולמו ד"ר גבריאל בוקובזה בן 51, פסיכולוג חינוכי וקליני
גבריאל בוקובזה

הלך לעולמו ד"ר גבריאל בוקובזה בן 51, פסיכולוג חינוכי וקליני

בצער רב קיבלנו את ההודעה על פטירתו של ד"ר גבריאל בוקובזה, פסיכולוג חינוכי וקליני מוערך, בגיל 51 לאחר מאבק ממושך במחלה קשה שממנה סבל במשך 15 השנים האחרונות.
avatarPsychologim.com | 14/06/2024 10:37
4

בצער רב קיבלנו את ההודעה על פטירתו של ד"ר גבריאל בוקובזה, פסיכולוג חינוכי וקליני מוערך, בגיל 51 לאחר מאבק ממושך במחלה קשה שממנה סבל במשך 15 השנים האחרונות.

ד"ר בוקובזה כתב טור שבועי במוסף "גלריה שישי" של עיתון "הארץ" בשם "קריאת הגבר". בטור זה עסק רבות בבעיות רגשיות ומערכות יחסים של גברים, ונתן ביטוי לאתגרים הייחודיים העומדים בפני גברים בחברה המודרנית. הוא נגע בנושאים של גבריות, אבהות ורגשות, והביא לקהל הרחב הבנה מעמיקה יותר של הפסיכולוגיה הגברית.

בנוסף לכתיבתו, ד"ר בוקובזה השתתף בתוכנית הדוקו-ריאליטי "לאהוב את אנה" ששודרה בקשת 12, שם ליווה את אנה ארונוב בתהליך חיפוש אהבה. הופעתו בתוכנית זו הביאה את דמותו לקהל רחב יותר ותרמה להערכה הרבה שהוא זכה לה בקרב מטופליו וצופי התוכנית.

בוקובזה סיים את לימודיו באוניברסיטה העברית ועשה דוקטורט באוניברסיטת הרווארד, היה מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז האקדמי פרס. הוא גם היה מחבר הספר "הדרמה של הגבריות החדשה", בו חקר את הדינמיקות המורכבות של גבריות ואבהות בעולם המודרני. הספר הציע דרכים חדשות להתבוננות על התפקידים הגבריים בחברה ושילב בין מחקר אקדמי לבין סיפורים אישיים והתנסותיים. הספר הפך למקור השראה לאנשי מקצוע ולציבור הרחב, ותרם להבנה עמוקה יותר של התהליכים הפסיכולוגיים העומדים בבסיס התנהגות האדם וכך נכתב בתקציר ספרו:

משחר ההיסטוריה הם נדרשים להיות חזקים ועשויים ללא חת. עליהם לכבוש טריטוריות (ונשים) ולהגן עליהן, לתפקד ללא דופי בעבודה (ובמיטה), לשלוט במוקדי הכוח ולא לגלות חולשה. הם שואפים להיות נערצים ומצליחים, קשוחים ועמידים – בקצרה: הם הגברים.

אך האם אלה הם באמת פניה היחידות של הגבריות? מתי בעצם נוצר הסדר החברתי שעיצב את מערכת הציפיות הנוקשה שהפכה את הזכר לגבר? ואיך חלחל מודל הגבריות אל רובדי התרבות, החברה והשפה, ותפס אחיזה בכל מערכות היחסים שיש לגבר בחייו: עם הוריו, עם בנות זוגו, עם ילדיו ועם חבריו?

החיים המודרניים סודקים את המודלים המסורתיים של הגבריות בכל היבט שהוא. גברים שמשתתפים יותר בגידול הילדים ועבודות הבית, מטפחים את הופעתם או בוחרים לחלוק את עול הפרנסה באופן שוויוני או אחר, אינם נחשבים עוד ליוצאי דופן. חרף זאת, שיח מעמיק על החוויה הגברית לגווניה או על האתגרים והבעיות הייחודיים לה – כמעט שאינו נשמע.

“הדרמה של הגבריות החדשה” פורשת את סיפורו של הגבר כפי שמעטים מאוד, ופחות מכל הגברים עצמם, מוכנים לספר: זהו סיפורו של גיבור שהוא גם שביר, כואב ולעתים גם מנוצל ומוקרב, הנאלץ לשלם מחיר כבד על התפקידים שהוא נדרש למלא, ומחיר כבד עוד יותר אם ינסה להימנע מהם.

הדרמה של הגבריות החדשה

ספרו של ד"ר גבריאל בוקובזה 

מותו של ד"ר גבריאל בוקובזה הוא אובדן גדול לעולם הפסיכולוגיה ולציבור הרחב בישראל. הוא הותיר אחריו ילד בן 8, ומשפחתו וחבריו ספדו לו בכאב ובהערכה רבה. הלווייתו התקיימה בבית העלמין כפר נחמן ברעננה. זכרו של ד"ר בוקובזה יישאר חי בלבבות כל אלה שנגע בהם במהלך חייו, ותרומתו המשמעותית לבריאות הנפש תמשיך להוות מקור השראה לאנשי מקצוע ולציבור הרחב.

ד"ר בוקובזה היה איש של השכלה וסקרנות אינטלקטואלית בלתי נלאית, שאהב את החיים ומיצה אותם בהתנסויות רבות ומגוונות בתחומים רבים. הוא היה ידוע כאיש אמיץ, כריזמטי ואסרטיבי, שתמיד היה נכון לעזור ולתמוך באחרים.

תגובות
 • עצוב לשמוע. אבל לפחות הספיק הרבה בחייו. יהי זכרו ברוך. תנחומים למשפחה והחברים.

  מיה
  |
  14/06/2024 11:40
  • מרצה מיוחד וכריזמטי

   עצוב מאוד!! אדם ומרצה מיוחד
   |
   14/06/2024 12:03
   • מאד מאד עצוב, החברה הישראלית זקוקה להרבה גבריאל בוקובזה כאלו להתחזקותה והישרדותה

    רותי
    |
    15/06/2024 09:30
    • חיפשתי את קולו על המצב היום. קולו חסר. קולו עדיין מהדהד בי ויש לו חלק במי שאני היום, גבר קצת יותר טוב. יהי זכרו ברוך

     ישי
     |
     05/07/2024 10:00
     כלי נגישות