עמוד הבית > חדשות > בריינפולנס - פיתוח ישראלי חדשני לטיפול נפשי
בריינפולנס

בריינפולנס - פיתוח ישראלי חדשני לטיפול נפשי

האם בריינפולנס הוא הפתרון הבא בתחום בריאות הנפש? כיצד טכנולוגיה חדשה זו משנה את הדרך בה אנו מתמודדים עם טראומות וחוויות קשות? האם המכשיר יכולה להחליף טיפולים פסיכיאטריים מסורתיים ולהציע חלופה בטוחה ויעילה יותר?
avatarPsychologim.com | 07/05/2024 15:45
3

בריינפולנס

בריינפולנס (Brainfulness) הוא שם שהופך להיות מוכר יותר ויותר בעולם של בריאות הנפש, ומעורר תקווה גדולה בקרב מומחים ומטופלים כאחד. מכשיר חדשני ומהפכני, משלב בתוכו אלמנטים מתורת המוח ועולם המדיטציה, תוך שימוש במחקרים מדעיים מתקדמים וטכניקות נוירולוגיות חדשות לשיפור הבריאות הנפשית והפיזית של המטופלים. המכשיר המתקדם פותח במיוחד על מנת לסייע לאוכלוסיות שחוות לחץ נפשי חמור ותסמינים של פוסט טראומה, כאשר הדגש העיקרי מיושם על חיילים ולוחמים שחזרו משדה הקרב ונתקלים בקשיים לשוב לשגרת חייהם.

מערכת בריינפולנס מבוססת על עקרונות של התערבות נוירולוגית, שבה המוח מתאמן לעבוד בצורה שונה, דרך גירויים מחושבים שמטרתם לטפל בבעיות ספציפיות כגון דיכאון חמור, חרדות והפרעות טראומתיות. במכשיר נועד ליצור שינוי באופן שבו המוח מעבד מידע רגשי ולהשיב איזון לפעילות הפסיכולוגית והביולוגית של האדם. באמצעות טכניקות אלה, מטרת בריינפולנס היא להפחית באופן משמעותי את הצורך בשימוש בתרופות פסיכיאטריות שלעיתים קרובות כרוכות בתופעות לוואי קשות, ולהציע חלופה טבעית ובטוחה יותר לטיפול בבעיות אלה.

רפואה נוירולוגית מהפכנית

בריינפולנס מבוסס על גישה מתקדמת המתמקדת בלימוד והבנה עמוקה של תהליכים פנימיים המתרחשים במוח. דרך שימוש בידע זה, המתודה מכוונת לשפר את התנהלות היום יום של האדם, ולפתח כלים להתמודדות עם קשיים רגשיים ופסיכולוגיים. ההבדל העיקרי בין בריינפולנס לבין המיינדפולנס הוא במיקוד הטיפולי. בעוד שמיינדפולנס מעודדת התבוננות והוויה ברגע הנוכחי ללא שיפוטיות, בריינפולנס משלבת הבנה מדעית של המנגנונים שבבסיס תהליכים נפשיים ורגשיים, מה שמאפשר למטפלים להתערב ישירות ולשפר את אפקטיביות הטיפול.

באמצעות כלים טכנולוגיים כמו ניטור פעילות מוחית ואנליזה של נתונים נוירולוגיים, מטופלים יכולים ללמוד כיצד לשלוט ולהשפיע על תגובותיהם הרגשיות והנפשיות באופן מודע יותר. כך, למשל, ניתן להשתמש בהבנה המדעית להפחתת תחושות של חרדה או לשיפור היכולת להתמודד עם סטרס ולחץ. בריינפולנס לא רק שמעניקה כלים להתמודדות ברגע הנוכחי, אלא גם מסייעת ביצירת שינויים ארוכי טווח באופן ההתנהלות היומיומי ובכך משפרת את איכות החיים בכללותה.

בדיקות של המכשיר

משרד הביטחון בשיתוף פעולה עם בית חולים גדול במרכז הארץ מבצע בדיקות מקיפות על המכשיר החדשני, הבריינפולנס. מכשיר זה, שכבר רשום כפטנט במספר מדינות כולל ארצות הברית וגרמניה, מציע פריצת דרך בטיפול במצבים נפשיים שונים. הטכנולוגיה מפחיתה את הצורך בשימוש בתרופות פסיכיאטריות, טיפולי הלם חשמלי וקסדות מגנטיות, שכידוע עלולות להוביל לתופעות לוואי קשות ולהשפעות לא רצויות.

מפא"ת, היחידה לפיתוח אמצעי לחימה של משרד הביטחון וצה"ל, מעורבת באופן ישיר בבדיקות אלו, ובוחנת את ההיבטים המדעיים והטכנולוגיים של המכשיר. המחקר מתמקד בפוטנציאל של המכשיר לשפר את איכות החיים של חיילים ולוחמים שחזרו מהלחימה ונאבקים בפוסט-טראומה ובכאבים נפשיים אחרים. המעורבות של מפא"ת נועדה לוודא שהשימוש בטכנולוגיה זו יענה על הדרישות הגבוהות של צה"ל ויספק תוצאות מדויקות ומהימנות, מה שיכול לשפר משמעותית את היכולת להתמודד עם התסמינים הנפשיים שנגרמים כתוצאה מהלחימה ולסייע בשיקום הלוחמים.

פיתוח של המכשיר הבריינפולנס ד"ר אבי שושני ד"ר גרגורי כץ

המפתחים של המכשיר בריינפולנס, ד"ר אבי שושני ד"ר גרגורי כץ, המובילים ביד רמה את צוות הפיתוח, המורכב ממומחי פסיכיאטריה מובילים. בעבודתם המתמשכת, הצוות פיתחו טכנולוגיה מתקדמת שמשתמשת בגירויים סנסומוטוריים מוקפדים כדי לפתח את המוח וללמד אותו שפה חדשה, שפה שמתמקדת בהגברת רגישותו לתגובות שחווה הגוף כתוצאה מחוויות טראומטיות או מצבים רגשיים קשים. השיטה שפיתחו מאפשרת תגובה טיפולית מדויקת יותר לצרכים הייחודיים של כל מטופל, תוך שהיא מצמצמת תלות בטיפולים פרמקולוגיים כבדים או אינווזיביים.

הגירויים הסנסומוטוריים, טכניקה בה משתמש ד"ר שושני, מבוססת על שילוב של גירוי חושי ותנועתי שמשפיע ישירות על האופן שבו המוח מעבד מידע ותגובות למתרחש בסביבה. דרך זו מאפשרת למוח להפוך לנעיל יותר ולתרגל גמישות נוירולוגית רבה יותר, שמחזקת את היכולת להתמודד עם מצבים לחוצים ומורכבים. במילים אחרות, טכנולוגיית הבריינפולנס מאפשרת שיקום מחודש ושיפור כללי בתפקוד הנפשי של המטופלים, מה שהופך אותה לכלי טיפולי חזק במיוחד לשיקום מטופלים שחוו טראומות חמורות.

בריינפולנס: חדשנות בטיפול נפשי 

הבריינפולנס מציע טיפול נפשי חדשני המקדם תהליכים במוח שדומים לאלו שמתרחשים במהלך טיפולי מיינדפולנס, אך מבלי לדרוש מהמטופל ריכוז עמוק או מאמץ מודע שנדרשים בדרכים הטיפוליות הקלאסיות. מאפיינים אלו הופכים את הבריינפולנס לפתרון אידיאלי במיוחד למטופלים הסובלים מדיכאון וחרדה, שלעיתים מתקשים בריכוז ומיקוד ממושך.

הטכנולוגיה של המכשיר מבוססת על שליחת גירויים ממוקדים לאזורים מסוימים במוח המעורבים בפעילות הנוירולוגית הקשורה לדיכאון ולחרדה. גירויים אלו מסוגלים להשפיע על האופן שבו המוח מעבד ומגיב לרגשות ולחוויות, ובכך לשפר את התגובות הרגשיות וההתנהגותיות של המטופל. תהליך הפיתוח של המכשיר מצביע על פוטנציאל לשימוש עתידי בבתים פרטיים, מה שמאפשר למטופלים לקבל טיפול בסביבה המוכרת והנוחה להם, ולהמשיך את שגרת חייהם במקביל לטיפול.

תוצאות חיוביות ומשמעותיות מניסויים קליניים שנערכו תחת פיקוח ועדת הלסינקי של בית החולים כפר שאול בירושלים מעידות על הצלחת המכשיר בטיפול בסימפטומים של דיכאון וחרדה. המחקרים המתמשכים מאשרים את יעילות המכשיר וכן את הבטיחות שבשימוש במכשיר, ומסייעים בהמשך פיתוחו ושיפורו כדי להבטיח שהוא ימשיך לעמוד בציפיות ובצרכים המשתנים של המטופלים.

תגובות
 • האם המכשיר כבר בשימוש בשוק?
  האם מוכר בסל הבריאות?
  מה התנאים לקבלת טיפול כזה?

  שי
  |
  07/05/2024 03:57
  • פיתוח חשוב ומעניין

   דר׳ נגה נבארו, מכון שינוי
   |
   07/05/2024 10:22
   • חדשני ומעניין.

    דר' דניאל וטלמן
    |
    11/05/2024 10:07
    כלי נגישות