עמוד הבית > חדשות > אייל קטן של נטפליקס: פסיכולוגיה של סטוקינג והפרעות נפשיות נוספות
אייל קטן

אייל קטן של נטפליקס: פסיכולוגיה של סטוקינג והפרעות נפשיות נוספות

סדרה "אייל קטן" של נטפליקס, מציע חוויה דרמטית עמוקה ומרתקת על חייו של קומיקאי, אשר מתפרקים בעקבות אובססיה מטרידה של אישה לעברו. מה גורם לאדם לפתח אובססיה עזה עד כדי סטוקינג? כיצד הפרעות נפשיות משפיעות על היחסים הבינאישיים והמקצועיים של הסובלים מהן? ומהן הדרכים להתמודדות עם אתגרים אלה?
avatarPsychologim.com | 26/04/2024 09:52
4

אייל קטן

אייל קטן (Baby Reindeer), סדרה המשודרת בנטפליקס זכתה מהר מאוד לפופולריות רבה, והפכה לאחת התופעות הטלוויזיוניות הבולטות של השנה. הסיפור מתמקד בקומיקאי שחייו הנפשיים הולכים ונהרסים בעקבות אישה שמפתחת כלפיו אובססיה מטרידה שמתפתחת לסטוקינג. העלילה מבוססת על חוויותיו האישיות של ריצ'רד גד, שגם יצר ומככב בסדרה.

המקרה שעליו מבוססת הסדרה התחיל ב-2013 ונמשך מספר שנים, עד שגד קיבל צו הרחקה נגד הסטוקרית. למרות ההתפתחויות האחרונות, גד פנה לקהל באינסטגרם וביקש להפסיק עם השערות לגבי זהות האנשים המעורבים, כאשר הדגיש כי זה לא הכוונה של הסדרה.

בניגוד למה שמוצג בסדרה, ריצ'רד גם הדגיש שמרתה האמיתית מעולם לא נכלאה. בראיונות, גד סיפר שהוא מרחם על הסטוקרית, מתאר את מצבה כמחלת נפש ומסביר כי הוא ראה בה אדם פגיע ולא רק כאויב.

עלילה

הסרט מציג עלילה עשירה ומורכבת שמתמקדת במספר דמויות המתמודדות עם הפרעות נפשיות שונות, כשהן משפיעות אחת על השנייה בצורה דרמטית ולעיתים טרגית. הדמויות נפגשות ומתקשרות במסגרות חברתיות ומקצועיות שונות, מה שמוסיף עומק לסיפור ומאפשר לצופה לראות את ההשפעות ההדדיות של הפרעות הנפשיות על חיי היום יום של הדמויות.

במרכז העלילה נמצא דוני, קומיקאי צעיר המתמודד עם פגיעה מיניות שעיצבו את דרכו האישית והמקצועית. לצידו, מרתה, אשר נתפסת במערכת יחסים אובססיבית ומטרידה עם דוני, מציגה את ההשלכות של הפרעת רדיפה על חייה ועל חייו של דוני. הקשרים המקצועיים והחברתיים שהם יוצרים, כמו עם טרי, הטרנסג'נדרית והפסיכולוגית, וכן עם דאריאן, המנטור המניפולטיבי, מוסיפים רבדים של דינמיקה ומתח.

הדמויות משקפות גם את הדילמות האתיות והאישיות של התמודדות עם הפרעות נפשיות במציאות של עולם הבידור והקומדיה, שבו הגבולות בין ציבור ופרט עלולים להיטשטש. דוני נאבק למצוא את זהותו האמיתית תחת הלחץ להצליח ולהשפיע, בעוד שמרתה נאבקת לשמור על חיים תקינים למרות התנהגותה החולנית. ההשפעות ההדדיות של הפרעותיהם מתגלות כאשר התמודדותם האישית משפיעה על האחרים סביבם, ומראה כיצד הפרעות נפשיות יכולות לשטוח את טביעתן על חיי יום יום, קריירה ויחסים בין אישיים.

הפרעת דימוי עצמי נמוך והשפעתה

דוני, דמות המרכזית בסדרה, מתמודד עם דימוי עצמי נמוך, תופעה המתבטאת בחוסר ביטחון עמוק ובחשש כרוני מדחייה חברתית ורגשית. הוא מתמודד עם תחושת נחיתות שמניעה אותו להסתיר את זהותו האמיתית מטרי, האישה שהוא נמצא בקשר איתה, ולשקר לגבי עצמו כדי להרגיש ראוי ומקובל יותר. הבחירה להציג עצמו כאדם אחר מאפשרת לו זמנית להתמודד עם הפחדים הפנימיים שלו, אך מובילה לבסוף לבעיות נוספות ולקונפליקטים ביחסים שהוא יוצר עם אחרים.

המצב הפנימי של דוני נוגע לליבה של הקשיים שבהתמודדות עם דימוי עצמי נמוך. חששותיו מלהידחות ולא להתקבל גורמים לו לבחור בדרכים שאינן בריאות לניהול יחסים ולהתנהלות חברתית. הוא נמצא במאבק עם תחושת אי-השוויון שלו ועם הפער בין התדמית שהוא מנסה ליצור לבין מי שהוא באמת. זה מוביל לפיתוח מנגנוני התמודדות שליליים כמו שקרים, התחמקות ממפגשים חברתיים או ניתוק רגשי, שכולם רק מחמירים את המצב.

הטרדה מינית וההשלכות הנפשיות

בסרט, דוני חווה הטרדה מינית ואונס מצד דאריאן, אירועים שמהווים חלק מרכזי ומשפיע על העלילה. החוויות הקשות אלה משאירות את דוני עם סימפטומים של פוסט טראומה (PTSD), כולל חוויות חזרה טראומטיות, סיוטית והיפר-ערנות קבועה. מעבר לחוויות החזרה הטראומטיות, דוני מפתח גם מנגנוני התמודדות פתולוגיים כדי לנסות ולהקל על הכאב הנפשי שהוא חווה. דוגמאות לכך הן יחסי מין מסוכנים ושימוש בסמים, שבהם הוא מחפש נחמה זמנית אך הם מעמיקים את הבעיה עוד יותר.

היבט נוסף של ההתמודדות של דוני עם הטראומה הוא בידוד חברתי ורגשי. הוא מתקשה לבנות ולשמור על קשרים בריאים וכנים עם אחרים כי הוא חש חשדנות כלפי כוונותיהם. חוסר האמון הזה מוביל להסתגרות ולחוסר יכולת לשתף אחרים במה שעבר, מה שמחריף את התחושה של ניתוק ובדידות.

התמכרות והשפעותיה

התמכרות לסמים משחקת תפקיד מרכזי בקריירה וביחסים האישיים של דוני, ומהווה חלק בלתי נפרד מהדרך בה הוא מתמודד עם חוויותיו הטראומטיות. דוני משתמש בסמים כדי להימלט מהמציאות, להרפות מהלחץ ולהשכיח את הכאב העז שהוא חווה. שימוש זה מספק לו הקלה זמנית, אך במקביל יוצר תלות שמשפיעה לרעה על חייו המקצועיים והאישיים.

ההתמכרות פוגעת ביכולתו של דוני לתפקד במקומות העבודה שלו ובמערכות יחסים עם אנשים אחרים. היא מביאה לפגיעה באמינותו, במוטיבציה לעבודה וביכולתו לשמור על קשרים בריאים ומתמשכים. כמו כן, התמכרות מובילה להתנהגות אימפולסיבית ולהחלטות מוטעות הגורמות להרס נוסף בחייו האישיים והמקצועיים.

OCD והפרעת הטרדה מאיימת

מרתה, אחת מהדמויות המרכזיות בסרט, מתמודדת עם שתי הפרעות נפשיות חמורות: הפרעת טורדנית כפייתית (OCD) והפרעת הטרדה מאיימת (סטוקינג). הפרעת טורדנית כפייתית מתבטאת בכך שמרתה נתקעת בלולאה של מחשבות ופעולות אובססיביות שהיא מרגישה כפויה לבצע אותן שוב ושוב. דוגמאות לכך הן מאות הודעות שהיא שולחת לדוני כל יום, או לכמות הפעמים שהיא חייבת לבדוק אם הוא מחובר לרשתות החברתיות.

בנוסף, מרתה סובלת מהפרעת הטרדה מאיימת, שבה היא מרגישה כי היא חייבת לעקוב אחרי דוני, להופיע במקומות שהוא נמצא בהם ולהטריד אותו בדרכים שונות. הפרעה זו נובעת מחוסר יכולת לשלוט ברצונות ובדחפים, והיא גורמת לה לבצע פעולות שהיא מבינה לעיתים כלא רצויות או אף מזיקות, אך אינה מצליחה להתאפק.

השפעת ההפרעות הללו על חייה של מרתה משמעותית וכוללת פגיעה בתפקוד היומיומי, ביחסים האישיים וביכולת לשמור על מקום עבודה קבוע. כמו כן, הן משפיעות לרעה גם על אנשים בסביבתה, שחווים את התנהגותה המטרידה והפולשנית כמזיקה ומלחיצה. היחסים שהיא יוצרת עם דוני מתוחים וכואבים, והוא מתקשה למצוא דרך להתמודד עם ההתנהגות הקיצונית שלה כלפיו.

מודעות

הסרט מעלה את המודעות לחשיבות של טיפול הפסיכולוגי בהפרעות נפשיות, ומציג כיצד דוני ומרתה זקוקים להתערבות מקצועית מותאמת כדי להתמודד עם הפרעותיהם המורכבות. 

הסרט מדגים את הצורך בהבנה ובסבלנות מצד הסביבה כלפי אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות. ההבנה שהפרעות אלו אינן בחירה אלא מצבים רפואיים שדורשים טיפול מתאים, יכולה לשנות את דרך התייחסות הסביבה למטופלים ולעזור להם להשתלב בחברה כחלק מתהליך החלמתם. 

תגובות
 • מרתק ביותר, תובנות חשובות.

  קובי נזרי- מטפל קוגניטיבי התנהגותי c.b.t
  |
  27/04/2024 06:51
  • אחד הסרטים הטובים ביותר שיצאו בנטפליקס בזמן האחרון, מסביר בצורה כל כך טובה את ההפרעות נפשיות של אנשים. תודה לאתר פסיכולוגים על כתבה מעניינת.

   רון
   |
   29/04/2024 10:12
 • תודה. מרתק בעייני גם הקשר של דוני עם אביו. הירושה הרגשית הלא מדוברת שכביכול ירש מאביו: הסתרה של אירועי עברו סביב פגיעה מינית, ניתוק רגשי ודחייה - שתרמו וחוללו עבור דוני את אותם רגשי נחיתות, חיפוש אחר אישורים ומרוב ניתוק רגשי והכחשה - אפילו בלבול בזהות המינית.

  יונית
  |
  27/04/2024 03:55
  • מובן מאליו,לא מוסיף דבר

   אורטמן חוה
   |
   27/04/2024 04:28
   כלי נגישות