הומוסקסואליות, א-מיניות, ביסקסואליות, הומופוביה, העדפה מינית, נטייה מינית, זהות מינית.

הבנת נטייה מינית

שלושת הקטגוריות הנפוצות ביותר של נטייה מינית, למרות שהן בשום אופן אינן הקטגוריות היחידות בעולם של זהות מינית הן:

  • הטרוסקסואליות (משיכה לבני המין השני)
  • הומוסקסואליות (משיכה לבני אותו מין)
  • ביסקסואליות (משיכה לשני המינים)

לדוגמא, כינוי קוויר (queer), הינו בשימוש על ידי חלק מהאנשים בשל היעדר ספציפיות לנטייה מינית ולזהות מגדרית, ומשמש כמונח מטריה עבור אנשים סיסג'נדרים שאינם הטרוסקסואלים. מונחים: פַּאנְסקסואל ואומניסקסואל הינם מקבלים בפופולאריות כאשר החלוקה הבינארית של המגדר עצמו מוטלת בספק בקרב חלק מהתרבויות.

כתבות נוספות:

מדברים עם סקסולוגית על טיפול מיני בחדר הטיפולים

חידוש יחסי מין בזוגיות

התעללות בילדים

מהי נטייה מינית?

נטייה מינית מתארת דפוסים של משיכה מינית, רומנטית ורגשית – ותחושת הזהות של האדם, המבוססת על סוגי המשיכה האלה. ישנם מדענים המסווגים נטייה מינית כמשיכה לגברים או לגבריות (אנדרופיליה), לנשים או לנשיות  (גינפיליה), דו מיניים, א-מיניים, או משהו אחר.

מה ההבדל בין נטייה מינית לבין זהות מגדרית?

הנטייה המינית מתייחסת לאותם אנשים שמרגישים משיכה אל, בעוד שזהות מגדרית מתייחסת לתפיסה העצמית של להיות זכר, נקבה, או לא בינארי. פיתוח של אוצר מילים משותף יכול לסייע בלחזק ולעודד דיונים כוללים ופרודוקטיביים אודות מין ומגדר.

תהליך היציאה מהארון

חשיפת הזהות המינית של האדם בפני הורים, חברים, מעסיקים או בני זוג – הינה חוויה ייחודית עבור כל אדם. ברגע שהאדם מגיע להבנה לגבי המיניות שלו/ה, רגשות רבים ושאלות רבות יכולות לצוץ במהלך תהליך זה, לדוגמה חלוקת המידע הזה עם יקיריו/יה, ומעצב מערכות יחסים חדשות. יציאה מהארון הינו תהליך מתמשך, והאדם מהקהילה הגאה חייב להרגיש בשליטה לגבי הבחירות והשיחות שלו/ה בכל שלב בתהליך היציאה שלו/ה מהארון.

כיצד אני מעבד את המיניות שלי או מתעמת עם הומופוביה פנימית?

אולם חלק מאנשי הקהילה הגאה עדיין עשויים לחוות הומופוביה פנימית, מה שאומר הפנמת הגישות השליליות החברה התחילה לקבל הרבה יותר את הקהילה הקווירית, . הסטריאוטיפים והדעות הקדומות של החברה. מחקרים מראים כי טיפוח של חמלה עצמית — התייחסות לעצמך בהבנה ובנחמדות – הוא המפתח להשגת קבלה עצמית, ביחד עם החיפוש אחר תמיכה חברתית.

כיצד אני יוצא מהארון) בפני החברים והמשפחה שלי?

כאשר אדם מגיע להבנה ומקבל את הזהות שלו/ה, יתכן ויחליטו לחשוף את המידע בפני אותם אנשים שבחייהם. כל חשיפה ייחודית, בכל נקודה זמן שהיא, מתרחשת לאחר תהליך של מודעות, הערכה וקבלת החלטה. עדיף לראות את היציאה מהארון כתהליך מתמשך במקום להפוך אותו לאירוע חד פעמי.

הקשר בין נטייה מינית לבריאות הנפש

לחץ שקבוצות מיניות במיעוט יכולות לחוות בצורה חמורה. להיות שונה בחברה יכול להוות מקור ללחץ פנימי. המחקר מראה כי אנשי להט"ב סובלים מ- התקף חרדה, דיכאון, התמכרות לסמים, ונטייה להתאבדות בשיעורים גבוהים מאשר עמיתיהם ההטרוסקסואליים. האתגרים האלה בתחום בריאות הנפש חושפים עד כמה הנושא הזה קריטי עבור אנשים, רופאים והחברה בכללותה על מנת לבחון כיצד להתמודד עם האתגרים והצרכים של הקהילה הקווירית.

האם הלהט"ב נמצאים בסיכון גבוה יותר להתאבד?

בני נוער המשתייכים לקבוצת מיעוט מינית מנסים להתאבד בתדירות גבוהה פי חמישה מבני השווים ההטרוסקסואליים שלהם, וניסיונות ההתאבדות שלהם מצריכים לעתים קרובות יותר טיפול פסיכולוגי. מקרים של התעללות והטרדה יכולים לתרום לניסיונות התאבדות. עם זאת, חברים ובני משפחה תומכים יכולים לסייע בהגנה על בריאות הנפש של קבוצות המיעוט המיניות.

מדוע מתמודדים ה- להט"ב עם אתגרים ייחודיים בתחום בריאות הנפש?

קבוצות מיעוט מיניות עשויות להיחשף למספר גדול יותר של גורמי סיכון להתאבדות מאשר בני השווים ההטרוסקסואלים שלהם. גורמי סיכון כוללים הזנחה בתקופת הילדות, מחלות נפש, תחושות כרוניות של חוסר תקווה, והתחושה העצמית הנתפסת של להיות נטל או לא להשתייך. גורמי הסיכון הייחודיים לבני נוער קווירים כוללים חוסר התאמה מגדרית, תמיכה משפחתית נמוכה והיות האדם קורבן להתעללות. השילוב יכול להפוך את קבוצת בני המיעוט המיני לפגיעה יותר.