עמוד הבית > חדשות > משלוח מנות פסיכואנליטי
משלוח מנות פסיכואנליטי

משלוח מנות פסיכואנליטי

דוגמאות מהמגילה של אסתר לפירושים פסיכואנליטיים, על כך כיצד חלקים של הסיפור מציגים את הפרעות הנפשיות של האישיות של אסתר ואחשורוש.
avatarPsychologim.com | 07/03/2023 13:12

מאת: ברכה אלגברי

פרויד

בעבר היו לי בעיות עם משלוחי מנות, כי כל דבר שהבאתי נתפס כסמל פאלי. אז אני שולח פשוט תמונה של עצמי. (לפעמים תמונה של עצמי היא פשוט תמונה של עצמי. או סמל פאלי) גם ככה זה מה שכולן רוצות, אז זו הזדמנות לתת להן את זה.

קליין

המתנה האולטימטיבית היא צואה, כמובן. אלא שזו מתנה שהתינוק אמור להביא לאמא, וזה מרגיש לי חשיפה אישית גדולה מדי. אז החלטתי לתת את הדבר הכי טוב שאפשר לתת למישהו – פירוש. זה מה שכתבתי: 'משלוח מנות כפירוש הוא כל כך מדוייק עבורך, שאתה רוצה להרוג אותי'.

ויניקוט

המתנה הגדולה מכל היא היצירתיות, שהאדם יוצר בעצמו. כל דבר שאני אביא יאלץ את מי שיקבל אותו להתאים את עצמו אלי. בסופו של דבר, משלוח המנות שלי הוא רק בשביל להזכיר שאני ער. אז אני שולח סל ריק, לתוכו יכול המטופל ליצוק את התוכן האמיתי שלו-עצמו.

ביון

מה שאנשים רוצים הוא לא שמישהו יביא להם תוכן חיצוני, אלא יעזור להם להבין טוב יותר את עצמם. לכן אני פשוט מחזיר את משלוח המנות שאני מקבל, אחרי שעיכלתי אותו.

קוהוט

הרבה שנים חשבתי שאנשים רוצים לקבל משלוח מנות, עד שהבנתי שמשלוח המנות הוא רק הביטוי לצורך של אנשים לקבל משלוח מנות. לכן החלטתי לתת למטופל שעת אנליזה נוספת, בה אוכל להקשיב באופן אמפתי לצורך שלהם בי כמישהו שנותן להם משלוח מנות.

אוגדן

בסיטואציה בה קיימים 'שולח' ו'מקבל' נוצר משהו שלישי שהוא 'המשלוח'. אני מאפשר ל-reverie שלי לקלוט את המקבל דרך הזכרונות שלי כילד יהודי בודד שלא קיבל משלוח מנות והיה צריך להסתפק בתחושת המגע של הלשון עם הבצק היבש של אוזני המן. כך אני חולם למטופל את המשלוח כהתרחשות אינטרסובייקטיבית.

אז מה אתה נותן לו בעצם?

אני אומר לו 'פורים שמח'.

מורנו

שמעתי את כולכם ברצף, אם אקח את המשלוח הכי משמעותי מכל אחד מכם נוצרת לנו דרמה בשלל תחפושות חשופות.
כל אחד בתפקיד-תחפושת שבחר בחייו, ננסה יחד לשחק סצנת משלוח מנות אותה היינו רוצים לקבל או להעניק.

התייחסותיים

לדבר היום על 'משלוח מנות' כעובדה קיימת שסובייקט נותן לאובייקט זה כל כך שנות ה-90'. הרי אין דבר כזה 'משלוח מנות'. יש מנעד רחב של אינטראקציות מהן נוצרת מנה משותפת שמשתנה בכל רגע נתון. אנחנו מגיעים, וממש פוגשים את מי שאנחנו 'שולחים' לו 'מנות'. המפגש איתנו הוא המנה הטובה ביותר.

כתבות נוספות:

איך לבחור פסיכולוג או טיפול פסיכולוגי?

איך להיפטר מהפרעה טורדנית כפייתית OCD?

טיפול רגשי לילדים

כלי נגישות