יש להתייחס ברצינות לכל ההאשמות על התעללות מינית בילדים. נתונים מצביעים על כך שהרוב המכריע של טענות הילדים לגיטימיות ונכונות. יחד עם זאת במצבים ובנסיבות מסוימות, ילד עלול לשקר ולהעלות האשמות שווא של התעללות מינית (אונס בדוי), תופעה זו נצפית לרוב במקריים של משמורת ילדים ובתיקים פלילים.

סיבות לשקר

כפסיכולוג קלינית ומשפטית, אני נקרא לא פעם לעזור להורה להוכיח את חפותו בתיק תקיפה מינית. המשימה שלי במקרים כאלה היא לנסות להבין מדוע הילד ממציא סיפור על התעללות מינית של בן משפחתו הקרוב. מניסיוני, הנה כמה מהסיבות שילדים משקרים:

 1. לפעמים ילדים מעלים טענות על התעללות מינית כי הם רוצים למשוך תשומת לב לעצמם. כאשר ילדים מרגישים מוזנחים על ידי הוריהם, הם עלולים להתפתות להמציא סיפור על התעללות מינית כי הם יודעים שזה ימשוך אליהם תשומת לב. אצל חלק מהילדים, תשומת לב שלילית עדיפה על חוסר תשומת לב כלל. ילדים צעירים ואפילו בני נוער מרכיבים את סיפור ההתעללות המינית מבלי להבין את המשמורת החמורה או ההשלכות הפליליות על ההורה המדובר.
 2. ילד הכועס על הורה עלול להחליט להאשים את אותו הורה בהתעללות מינית. לדוגמה, ילד עשוי לכעוס על הורה על גירושין, או על העדפה אמיתית או נתפסת של אח.
 3. ילדים, במיוחד אלה ממשפחות לא מתפקדות, מדווחים לעיתים כוזב על התעללות מינית על מנת להוציא את ההורה הנאשם מחייו של הילד. למשל, ילדה שיש לה מערכת יחסים קשה עם אביה או אביה החורג עלולה להאשים אותו בהטרדה מינית על מנת להדירו מהמשפחה בשל עוינותו המילולית, שימוש בסמים או משמעת קשה מדי.
 4. במקרים שבמחלוקת על משמורת ילדים, ילד עשוי להמציא סיפור של התעללות מינית נגד אחד ההורים בתמיכת ההורה השני שרוצה להשיג מנוף בתביעה. ילדים ובני נוער רגישים במיוחד להצעות, מניפולציות, שטיפת מוח והוראה על ידי הוריהם.
 5. יש ילדים שממציאים סיפור על הורה שעבר התעללות מינית כדי "להסביר" את ההתנהגות המינית שלהם או התנהגות בלתי הולמת אחרת. לדוגמה, ילד עשוי להאשים התעללות מינית בהורה שגילה לאחרונה שהילד מתגנב מהבית כדי לקיים יחסי מין. או שילד עלול לשקר על התעללות מינית של הורים לאחר שנעצר על גניבה מחנות.

דגלים אדומים לזיהוי טענות שווא של ילדים

בכל מקרה של התעללות מינית לכאורה, איש מקצוע בתחום בריאות הנפש חייב לגשת אליו בראש פתוח. יש לחקור את כל ההשערות האפשריות; יש להימנע מראיית מנהרה. זה קריטי לשקול את כל הראיות הזמינות כדי לתמוך או להפריך את הטענה של התעללות מינית. בעוד שרוב הטענות על הטרדה מינית נכונות סטטיסטית, חלקן שקריות ויש לחשוף אותן. במקרה של משמורת ילדים, מעצרו של ההורה עלול ללכת לאיבוד אם האישום לא יופרך. בתיק הפלילי, עצם חירותו של ההורה מונחת על כף המאזניים, כאשר העונש הסביר הוא מאסר.

ישנם מספר דגלים אדומים על האשמות שווא של התעללות מינית בילדים. זה כולל:

 1. במהלך בדיקה משפטית, ילד שעבר התעללות מינית חווה בדרך כלל חרדה, פחד, חרדה, קונפליקט, אמביוולנטיות והכחשה. להיפך, ילד רגוע, קריר, אסוף ומאוזן עלול להמציא האשמות באלימות. למרות שכלל אצבע זה נכון, ישנם, כמובן, יוצאי דופן.
 2. הכרונולוגיה של אירועים ופעולות חושפת לעתים קרובות האשמות מפוברקות. טענה של תקיפה מינית המתרחשת בתוך ימים או שבועות מאירוע גדול עשויה לשקף סיפור מפוברק. למשל, היה לי מקרה שבו דווח על תקיפה מינית תוך 72 שעות לאחר שהבעל הגיש תביעת גירושין. האישה הייתה המומה ומפוחדת מאובדן המשמורת על שלושת ילדיה. הגשת התעללות הוגשה כדי להשיג מינוף במאבק משמורת הילדים שהיה בלתי נמנע.
 3. אם הטענה הראשונה של התעללות מינית הגיעה במהלך הליכי גירושין ו/או משמורת ילדים, יש לשקול את הסיפור המומצא. אם מספר אישומים מובאים במשפט, זה דגל אדום ענק להמצאה. חָמֵשׁ
 4. אם הוכח בצורה מהימנה שהורה עושה מניפולציות או מאמן ילד, יש לחקור בקפידה את הטענה של אותו ילד על התעללות מינית נגד ההורה השני. כפי שהוזכר קודם לכן, הורים עוברים מניפולציות בקלות על ידי ילדים ובני נוער ויכולים להיות משתתפים לא מודעים בהאשמות שווא.
 5. אם להורה המדובר אין היסטוריה של פעילות מינית בלתי הולמת, התנהגות פלילית או שימוש חמור בסמים, סביר יותר שהטענה הנוכחית על התעללות מינית היא שקרית.
 6. אם ילד או בן משפחה העלו בעבר טענות דומות על התעללות כלפי אחרים, סביר יותר שהטענה הנוכחית היא שקרית.
 7. ילדים מסוימים, במיוחד צעירים יותר, יאמינו שהם עברו התעללות מינית אם ישאלו אותם שוב ושוב שאלות מובילות על ידי הורה, חוקר או מעריך. ילדים רוצים לרצות דמויות סמכות ולקחת מהם את הכוונה שלהם. בנסיבות כאלה, קשה לילדים צעירים מאוד להבחין בין אמת לפנטזיה.
 8. לפעמים הורה מפרש לא נכון או מפרש לא נכון את מה שילד אומר ואז מקצין את זה לכדי מעשה של התעללות מינית. לרוב זה קורה עם ילדים צעירים. למשל, אם האב נוגע ב"איבר המין" של ילד קטן בזמן הרחצה.

לסיום

כפי שאני עצמי חוויתי במקרים, רוב המבוגרים מוצאים שזה בלתי סביר שילד יגיש האשמות שווא של התעללות מינית כלפי בן משפחה קרוב או מורחבת. עורכי דין, מתווכים, פרקליטים מחוזיים, שופטים ואפילו פסיכיאטרים עושים את הטעות של לקחת את דבריו של ילד כראוי מבלי לקבוע בקפידה את אמיתותם.

טענות שווא על התעללות בילדים מתרחשות הן בתיקים של משמורת והן בתיקים פליליים. ילדים משקרים מסיבות שונות, והסיבות הללו צריכות להיחשף. זו המשימה של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש במקרה זה.

לבסוף, חשוב גם לציין שמספר האשמות השווא על התעללות מינית בילדים קטן ממספר הילדים שלא מדווחים על התעללות כזו או משקרים לגביה. 1 שיהיה ברור, התעללות מינית בילדים ממשיכה להיות בעיה רצינית, ואסור לנו להעלים עין מהנזק הפסיכולוגי הנורא שנגרם לנוער שלנו.

ד"ר אלן בלוטקי הוא פסיכולוג קליני ומשפטי בפרקטיקה פרטית בבירמינגהם, אלבמה. הוא גם פרופסור חבר במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אלבמה בבירמינגהם.

התעללות בילדים