מה זה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia)? כאשר מישהו נוגע בתנור חם ושורף את האצבעות שלו, חווית כאב זמנית היא תגובה בריאה לאיום בסביבה. היא מזהירה את האדם שעליו לשנות את התנהגותו באופן מיידי. אך לעיתים, הכאב נמשך הרבה אחרי שהסכנה חלפה, מה שהופך אותו לכאב כרוני.

כאב כרוני יכול להיות מורגש בצורות שונות, כמו כאבי ראש, בעיות במפרקים, או במצבים מסוימים כמו פיברומיאלגיה. הוא יכול להשפיע בצורה קיצונית על איכות החיים של אדם. עבור הרבה אנשים, אין סוף נראה לעין לכאב זה; הוא עשוי אפילו לגרום לשיבושים בתפקוד היום-יומי, כמו במקום העבודה ובמערכות היחסים שלהם.

מיליונים של אנשים ברחבי העולם סובלים מכאב כרוני של מין אחד או אחר. ההשפעה שלו עשויה להתנהל ממגוון גורמים, כולל רגשות וזיכרונות.

גורמים של פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלת מערכת העצבים שגורמת לכאבים כרוניים ברחבי הגוף, ומעידה על שינוי באיך שהגוף מתמודד עם כאב. הגורמים המשפיעים על המחלה אינם בהכרח מובנים לחלוטין, אך ניתן להפריד אותם לשניים: גורמים גנטיים וגורמים סביבתיים.

 1. גורמים גנטיים: פיברומיאלגיה נמצאת לעיתים קרובות יותר באנשים שיש להם בני משפחה עם המחלה. זה מציין שיש גם רכיב גנטי שמשפיע על המחלה.
 2. גורמים סביבתיים: מאורעות חיים ממושכים ומלחיצים, כמו תאונות, מחלות קשות, תקופות של מתח או אפילו תקופות של אי שקט מרובה, יכולים להוביל לפיברומיאלגיה. בנוסף, גורמים כמו חוסר שינה, פעילות גופנית ברמה נמוכה, ומוגבלות פיזית יכולים גם הם להגביר את הסיכון לפיברומיאלגיה.
 3. אחרים: ישנם מחקרים שמראים קשר בין פיברומיאלגיה למחלות אחרות כמו ארתריטיס ראומטואידית, תסמין פוסט-טראומטי, והפרעות שינה כמו סינדרום הרגליים המרודדות.

מחקרים ממשיכים לבחון את התהליכים הביולוגיים והנוירולוגיים שמובילים לפיברומיאלגיה ולכאב הממושך שמאפיין אותה.

מהם התסמינים של כאב כרוני?

פיברומיאלגיה מתאפיינת במגוון של תסמינים שמשתנים מאדם לאדם ומשתנים גם במהלך הזמן אצל אותו האדם. התסמינים המרכזיים של פיברומיאלגיה כוללים:

 1. כאבים ברחבי הגוף: אנשים עם פיברומיאלגיה סובלים מכאבים כרוניים ברחבי הגוף שממשך למעלה משלושה חודשים. הכאב יכול להיות דקירה, צורב, חודרני, או רגישות בשרירים, גידים ומפרקים.
 2. פיהוק וחוסר שינה: הכאבים מונעים מאנשים עם פיברומיאלגיה להיכנס לשלב העמוק של השינה, מה שגורם לפיהוק וחוסר שינה.
 3. תסמין הפיגי: הפיגי הוא עייפות כרונית ומתמשכת, שאינה מתבטלת אף אחרי מנוחה ממושכת או שינה.
 4. הפרעות בזיכרון ובריכוז: תופעה שנקראת לעיתים "קשי הפיברופוג": הפרעה בריכוז, בזיכרון מילולי, וביכולת לחשוב בצורה מסודרת.
 5. תסמינים נוספים: ראש כבד, עירויים במעי, עירויים בשלפוחית, מתח שרירים, תחושת נדודים בידיים וברגליים, תחושת עייפות אחרי מאמץ קל, ואף מגברת של התגובה לכאבים חוציים.

כאשר אנשים עם פיברומיאלגיה מתמודדים עם הכאב הכרוני והתסמינים הנלווים, הם יכולים לסבול גם מחרדה, דיכאון, וחוסר תקווה. אלו יכולים להיות גורמים משמעותיים להפחתת איכות החיים.

כמה זמן נמשכת פיברומיאלגיה ?

פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית, מה שאומר שהתסמינים שלה ממשיכים לאורך זמן רב. היא יכולה להמשיך למשך שנים רבות, אף לכל החיים, ולעתים אינה משתפרת באופן משמעותי או מצטיירת כמזומנת לחלוטין.

החומרה של התסמינים של פיברומיאלגיה יכולה להשתנות מיום ליום ומשנה לשנה, והיא מושפעת ממגוון גורמים, כולל מתח, חשיפה למזג אוויר משתנה, פעילות גופנית, ואף התזונה.

אף שאין תרופה לפיברומיאלגיה, ישנם מגוון אסטרטגיות טיפול, כולל תרופות, תרגולים גופניים, טכניקות לניהול המתח, ושינויים באורח חיים, שיכולות לעזור לניהול התסמינים ולשיפור איכות החיים של אנשים שחיים עם פיברומיאלגיה.

כיצד להתמודד עם כאב כרוני?

אף שאין תרופה לפיברומיאלגיה, ישנם מספר דרכים שיכולות לעזור לניהול התסמינים ולשיפור איכות החיים:

 1. תרופות: תרופות כמו דולוקסטין, פרגאבלין, ואמיטריפטילין משמשות לטיפול בכאבים, שינה חרדה ופיגי, שהם תסמינים של פיברומיאלגיה.
 2. פיזיותרפיה: פיזיותרפיסטים יכולים ללמד את החולה תרגולים ואסטרטגיות שיכולים לשפר את הכוח, הגמישות, והכוח האירובי, ולהפחית את הכאבים.
 3. שינויים באורח חיים: שינויים באורח חיים, כולל תזונה מאוזנת, שינה מספקת, הפחתת מתח ושמירה על משקל בריא, יכולים להקל על התסמינים.
 4. התמודדות עם מתח: טכניקות כמו התרגשות מתישה, מדיטציה, יוגה, או שיטות אחרות של ניהול מתח, יכולות לעזור להתמודד עם המתח שהפיברומיאלגיה יוצרת.
 5. התמודדות עם כאב: טכניקות ניהול כאב, כמו טיפול בכאב כרוני, יכולות לעזור לאנשים להתמודד עם חוויות הכאב שלהם.

חשוב לזכור שהמטרה היא לנהל את המחלה בצורה הטובה ביותר ולשפר את איכות החיים, למרות שאין תרופה מוחלטת. כל אדם שונה, ולכן ייתכן שזה יקח זמן למצוא את השילוב הנכון של טיפולים ואסטרטגיות ניהול.

כיום, מומחים מבינים שניתן לטפל בכאב גם ברמה הפסיכולוגיות והחברתיות. למרות שהכאב של כל אדם שונה האחד מהשני וכל אדם עשוי להגיב בצורה שונה להתערבויות שונות, ישנן אסטרטגיות מסוימות שיכולות לעזור בהתמודדות עם התסמינים של כאב כרוני.

האם כאב הוא משהו שנמצא רק בראשו של אדם?

פיברומיאלגיה היא מחלה אמיתית ומקובלת מדעית שמשפיעה על גופו של החולה, ולא מחלה ש"נמצאת רק בראשו" של האדם. מאמרים מדעיים רבים דיברו על שינויים במבנה ובפונקציה של המוח של חולי פיברומיאלגיה, כמו שינויים בכמות של מסוימים הנוירוטרנסמיטרים (חומרים שמעבירים את המידע בין התאים העצביים) ושינויים באיך שהמוח מעבד את האינפורמציה של הכאב.

עם זאת, יש קשיים באיתור ואבחון פיברומיאלגיה כיוון שאין מבחנים ממוחשבים שמאשרים את המחלה באופן ברור, והכאב הוא תחושה אישית שניתן למדוד אותה רק באמצעות דיווחים של החולה. מכיוון שזו מחלה שאין לה סימפטומים ברורים וחיידקיים, חלק מהאנשים עלולים לטעון שהיא "רק בראשו" של החולה. אך זה פשוט לא נכון – פיברומיאלגיה היא מחלה אמיתית שמשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם.

מהם הטיפולים העיקריים במקרים של כאב כרוני?

• טיפול קוגניטיבי התנהגותי טיפול CBT מתבסס על ההנחה שחלק מתהליך העיבוד של הכאב במערכת העצבים המרכזית נעשה באזורים קוגניטיביים, ולכן ניתן לשלוט בו. בטיפול מנסים לשנות את דפוסי החשיבה השליליים ואת תחושות החרדה והדיכאון שמתלוות לעיתים קרובות לתסמונת.

• מיינדפולנס הוכח ששיטת התרגול הפסיכולוגית הזאת שמבוססת, בין היתר, על מדיטציה, מסייעת למטופלים להתמודד טוב יותר עם כאבים ומשפרת את איכות החיים שלהם.

• היפנוזה בעזרת טכניקות של סוגסטיה ניתן להשפיע על תחושת הכאב, על המחשבות ועל ההתנהגות.

• דמיון מודרך במהלך ההדרכה מדמיינים מציאות פנימית שאינה קשורה לעולם החיצוני.

תרגולי נשימה ומדיטציה יכולים לעזור בהפחתת התסמינים של מתח (לחץ) שעשויים להחמיר את הכאב. על מנת להמשיך להתמודד עם הכאב, יתכן והדבר הטוב ביותר הוא לא לעשן ולהגביל את צריכת האלכוהול. לתרגול של היגיינת שינה טובה, לקבלת תרגילים מתאימים, ולאכילה בריאה יכולים להיות גם השפעות מועילות, כמו שיכולה לגרום לכך גם תרגול של חמלה עצמית.

דיכאון וחרדה, איך מטפלים?