עמוד הבית > חדשות > האם MDMA ישנה את פני הפסיכותרפיה?
האם MDMA ישנה את פני הפסיכותרפיה?

האם MDMA ישנה את פני הפסיכותרפיה?

מחקר הראשון מסוגו, יבחן את השפעות החומר הפסיכואקטיבי MDMA על אנשים בראים ללא היסטוריה של פוסט טראומה. האם החומר, הכלול ברשימת הסמים, יכול לתרום לשיפור בטיפול הפסיכותרפיה?
avatarPsychologim.com | 30/11/2023 13:50

משרד הבריאות בישראל אישר מחקר חדשני, שיתקיים במרכז לבריאות הנפש "מרחבים", בהנהגתם של ד"ר יאיר ואלך וד"ר ערן הראל. במחקר ישתתפו אנשים ללא היסטוריה של פוסט טראומה, שיקבלו MDMA – חומר פסיכואקטיבי הכלול ברשימת הסמים המסוכנים. המטרה היא לחקור את השפעותיו של החומר על הטיפול הפסיכותרפי. המחקר מתקיים במגביל לדיונים בארה"ב, שבהם נשקלת האפשרות להשתמש בחומר זה לטיפול באנשים הסובלים מפוסט טראומה, בהחלטה שעלולה להיות היסטורית.

בדיקת השפעות פסיכולוגיות ובטיחות של פסיכותרפיה מבוססת MDMA על מטפלים

המחקר הצפוי יכלול כ-30 מטפלים ומטפלות. המטרה העיקרית, כפי שמתוארת בהסברים המלווים אותו, היא להעריך באמצעות כלים מדידים סטנדרטיים את ההשפעות הפסיכולוגיות ורמת הבטיחות של שיטת פסיכותרפיה המבוססת על MDMA על קבוצת מטפלים. בנוסף, המחקר יבחן את השפעת טיפול ב-MDMA על יכולתם של המטפלים ליצור סביבה טיפולית אמפתית ותומכת לפני שהם מתחילים בעבודתם המקצועית.

בדיקת השפעת סם על אנשים בריאים, לעומת מחקר קודם לטיפול בפוסט טראומה

קודם למחקר הנוכחי, משרד הבריאות בישראל כבר אישר מחקר אחר הכולל שימוש ב-MDMA. אולם, המחקר הקודם, שטרם הופעל, היה מוקדש באופן בלעדי לאנשים הסובלים מהפרעת פוסט טראומה (PTSD). לעומת זאת, המחקר הנוכחי מיוחד בכך שהוא מתמקד באנשים בריאים שאינם סובלים מפוסט טראומה.

בחינת יעילות פסיכותרפיה מבוססת MDMA למטפלים לפני תחילת עבודתם

מהסברים שניתנו בנוגע למחקר עולה כי מטרתו העיקרית היא לבחון את יעילות שיטת טיפול בפסיכותרפיה, המשלבת שימוש ב-MDMA, במטפלים לפני התחלת עבודתם המקצועית. המחקר יערוך השוואה בין קבוצות שונות: קבוצה שעברה טיפול וקבוצה שלא ניסתה את הטיפול, כדי לראות הבדלים בחמלה עצמית וביכולת ליצור קשר טיפולי אפקטיבי לפני ואחרי הטיפול.

הכשרת מטפלים תחת השפעת MDMA לשיפור אמפתיה

ד"ר יאיר ואלך, מנהל מחלקת מפגשים במרכז הרפואי "מרחבים", מסביר את המוטיבציה מאחורי המחקר: "מטרתנו היא לימודי פסיכותרפיה לטיפול תחת השפעת MDMA. המטרה שאנו שואפים להשיג ולהוכיח במחקר היא שמטפל שחווה את הטיפול תחת השפעת החומר, על פי ניסיונו האישי, יהפוך להיות מטפל יותר אמפטי למטופליו".

חוויה שמשנה תודעה לשיפור הטיפול ב-PTSD

"המניע למחקר זה נובע מהתפיסה שכדי להיות מטפל יעיל, חשוב לחוות את הטיפול בעצמך, במיוחד כאשר מדובר בחוויה עמוקה ומשנה תודעה כמו שימוש ב-MDMA. זה מאפשר למטפל להתחבר ולהבין את התהליך שעובר המטופל, ולכוון אותו בצורה מיטבית," אמר ד"ר ואלך. "המטרה היא לכשיר מטפלים לטיפול במטופלים עם PTSD, בתקווה ש-MDMA יוכנס לסל הטיפולים המאושרים. אנו מצפים לאישור של FDA בשנה הקרובה, ולאחר מכן לכלול את הטיפול בישראל.

שילוב פסיכותרפיה ו-MDMA עשוי להוות פריצת דרך בטיפול פוסט טראומה

פרופ' חיליק לבקוביץ, מנהל המרכז הרפואי מרחבים, הוסיף: "אין טיפול יעיל לפוסט טראומה כיום, ושילוב של פסיכותרפיה עם שינוי תודעה מבוקר יכול להוות פריצת דרך. חשוב להיות זהירים בשימוש בסם, אך הזדמנות זו יכולה להביא לשינוי גישה משמעותי ולגישה חדשה בטיפול במצוקה הקיימת".

כלי נגישות