בנקודת זמן זו, שורדי טבח הנובה נמצאים בפרשת דרכים נפשית ובאופן טבעי מחפשים מזור לנפשם. קיימים מענים רבים החל מטיפול פסיכיאטרי ועד פרחי באך. אנשי טיפול מקצועיים יותר ופחות מציעים להם את מרכולתם בתשלום או בהתנדבות. וקשה מאוד לשורדים ולבני משפחתם לדעת, מהו טיפול נכון, מקצועי ואפקטיבי ומה עלול, חלילה, לגרום לנזק מתמשך.

האם טיפול EMID הוא הפתרון לטראומה?

מתוך כלל השיטות וההתמחויות הקיימות, נחשפנו לפרסום של גילי רינה רונן המציעה טיפול בטראומה לצעירים ממסיבת נובה לפי שיטה המכונה EMID. שיטה זו, שמושכת את תשומת לבם של אנשים בזכות הבטחות לתוצאות מהירות ויעילות. מציעה פתרון לטראומות וחרדות דרך תהליך שבו המטופל נדרש לעקוב אחר תנועות מיוחדות של העיניים. מטפלים בשיטת EMID לא נדרשים להחזיק בתואר טיפולי כדי לטפל בשיטה, דבר שצריך לעורר דאגה בקרב אלו המחפשים טיפול אמין ובטוח. טיפול EMID אינו מוכח מחקרית ואינו מבוסס על איתותים מדעיים חזקים כמו שיטות אחרות, כגון EMDR , שהיא שיטה מוכרת ומוכחת מחקרית לטיפול בטראומה.

טיפול מהיר או מסוכן? בדיקת הטענות של גיל רונן מאחורי שיטת EMID

גילי רינה רונן, מטפלת ללא כל השכלה אקדמית בתחום בריאות הנפש, מטפלת בשיטת EMID בקליניקה בצור יגאל. היא טוענת לתוצאות מדהימות כבר מהטיפול הראשון. לדבריה, השיטה אף הצילה את חייה כמטופלת לפני שהלכה להתמחות בה. עוד היא מסבירה, כי טיפול פסיכולוגי יכול לעזור בוויסות והרגעה אך אינו יכול לרפא, בעוד ששיטת הטיפול שלה מבטיחה ריפוי. הצהרות כאלו חייבות להעלות שאלות לגבי אמינות השיטה, רמת ההכשרה הנדרשת למטפלים והבטחת הבטיחות למטופלים.

גילי רינה רונן
גילי רינה רונן (צילום מסך מפייסבוק)

"חשיפה ב'הארץ': סימני שאלה מקצועיים ואתיים מערפלים את שיטת EMID"

מחשיפה של העיתונאית טלי חרותי סובר בעיתון "הארץ", בכתבתה "יד ראשונה מאינסטלטור: טיפול בבעיות נפשיות עם העיניים" עולות טענות קשות  נגד שניר אור כץ, מפתח שיטת EMID,  אשר מטילות ספק באפקטיביות ובאתיקה המקצועית של השיטה. הכתבה מצביעה על כך שלאור כץ אין שום הכשרה רשמית בתחום הטיפול, ובכל זאת הוא מציע "שיטה" שמתיימרת לפתור בעיות נפשיות מורכבות.

כאשר נשאלת גיל רונן לגבי פיקוח ואתיקה מקצועית, היא טוענת כי היא בהשתלמויות וסופרוויז'ן באופן רציף אצל מר שניר אור כץ, וכי יש לה ביטוח מקצועי. עם זאת, היא סירבה להציג את הביטוח המקצועי שלה כשנדרשה לכך.

התכתבות עם גילי רונן
התכתבות עם גילי רונן (צילום מסך)

"בריאות הנפש על סף משבר? החשיבות של סטנדרטים מקצועיים ואתיים בטיפול הנפשי"

הדיאלוג המתמשך מציף שאלות קריטיות לגבי הגבול בין פסיכותרפיה לשיטות אלטרנטיביות. האם כל מי שלומד שיטה מסוימת יכול להציע טיפול? האם אנחנו כחברה צריכים לדרוש מהמדינה להגביל את פעילותם של מטפלים ללא השכלה אקדמית בתחום בריאות הנפש? האם צריך לחייב ביטוח מקצועי מוצהר ופתוח לציבור לכל מטפל? כיצד יכולה המדינה להבטיח שהטיפול שאנשים מקבלים ממטפלים שונים הוא בטוח ואמין?

השאלות הללו הן מרכזיות בכל דיון על איכות ואתיקה בתחום הבריאות הנפשית, ויש לטפל בהן ברצינות ובאחריות על מנת להבטיח שטיפול נפשי איכותי יהיה נגיש לכל מי שזקוק לו, תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים של מקצועיות ואתיקה.

תגובתה של גילי רונן

אני מטפלת מזה כ – 4.5 שנים בשיטת EMID. כפי שניתן להבין מהפסקה האחרונה, אינני עוברת על החוק, אינני מתחזה או מתהדרת בהכשרות לא לי. בחרתי בטיפול מתוך רצון אמיתי לעשות טוב ולהועיל ומה שמנחה אותי זו טובתו של המטופל ואי גרימת נזק! את זאת אני עושה כמיטב יכולתי מתוך אחריות רבה. לאחר עבודה עם עשרות (אולי אף יותר) מטופלים בקליניקה במשך השנים, נוכחתי שוב ושוב ביעילות השיטה ובשינויים העמוקים והמהירים שהיא מייצרת עבור המטופלים. אני, באופן אישי, טרם נתקלתי בשיטה נוספת אשר עובדת כפי שנוכחתי שעובדת ועבדה EMID, על עצמי ועל מטופלי.

בנוגע להכשרתי בשיטה ובכלל- אינני מסתירה דבר (ויוכל התחקירן של האתר להעיד עת התחזה לאב מודאג לשורדת המסיבה וברר פרטים). עידכנתי הן לגבי הכשרתי והן לגבי היות השיטה לא מתוקפת. סיימתי בהצלחה את מסלול הלימודים ב EMID, לפני 4.5 שנים. מאז אני נמצאת בתהליך סופרויזן ורכישת הכשרות נוספות ומעמיקות בשיטה בכדי לשמור על מקצועיות גבוהה ולקדם את מטופלי.

טובתם ורווחתם הנפשית של מטופלי הינם בראש מעיניי ואמשיך לעשות כל שביכולתי בכדי לסייע להם להשיג זאת. מאחלת רק טוב לכולם בכל שיטה בה יבחרו ובלבד שנזכה כולנו לחיות ברווחה נפשית טובה, זה מגיע לנו – היום יותר מתמיד. מאחלת ימים שקטים וריפוי לכל מי שזקוק!
בכבוד רב, גילי רונן מטפלת EMID.