עמוד הבית > חדשות > מכירים פסיכופת?
מכירים פסיכופת?

מכירים פסיכופת?

מה זה בכלל פסיכופת ומה ההבדל בינו ובין סוציופת.
avatarPsychologim.com | 08/02/2022 14:58
מאיה גמפל
מאת: מאיה גמפל 
פסיכותרפיסטית

חושך, סמטה צרה ומבודדת. דמות עוברת, פנס חלוש מאיר את צדודיתה המפוחדת. מפינה חשודה קופץ גבר בבגדים שחורים, מסכה על פניו וסכין ארוכה בידו. קאט.

אז זה פסיכופת? אז זהו, שלא. לפחות, בדרך כלל לא.

הפרעת אישיות אנטי סוציאלית

ב DSM החמישי, באשכול b נוכל למצוא את ההגדרה ל"הפרעת אישיות אנטי סוציאלית". אלו אנשים המתאפיינים בדפוסים מתמשכים של הפרת זכויות אדם, העדר אמפטיה, זלזול בנורמות חברתיות והפרת חוקים. העדר אמפטיה יוביל להיעדר מצפון ולהתנהגות נצלנית ופוגענית.

בפירוט הדי אס אמי קיים מיזוג בין איפיונים סוציופתים ופסיכופתים שזולגים לעולם הטיפולי ולכלל האוכלוסייה ומכאן הבלבול.

אז מה ההבדל בין פסיכופת לסוציופת?

למרות החפיפה בין שתי הזהויות קיימים מספר הבדלים. העיקרי בינהם הוא שככל הנראה פסיכופת נולד וסוציופת הופך לכזה. מחקרים הראו נטייה גנטית ברורה להיווצרות פסיכופט, אולם תנאי חיים קשים המאופיינים בהתעללות והזנחה יחמירו את עוצמת הפסיכופתיה. בעוד שאצל סוציופתים כמעט תמיד נראה רקע מתעלל ו/או מזניח, חשיפה מוקדמת מדי לאלימות ומיניות, סביבה הבזה לנורמות חברתיות ולחוקים.

בשני המקרים נראה ילדים שמשקרים, מתעמרים בחבריהם לכיתה ואולי מתעללים בחיות. אך, בעוד שהסוציופת יעשה זאת כתגובה להשפלה שחווה, הפסיכופט יעשה זאת בקור ושלווה של חוקר, עם חיוך משוך על שפתיו.

נמצא שחלקים במח, האחראים על אמפתיה ופחד מתפקדים באופן שונה לחלוטין אצל פסיכופתים.

פסיכופת

לדוגמא: אדם מן הישוב ייבהל מעט כששוטר עוצר את רכבו, גם אם לא עשה דבר. לפסיכופט לא יעלה לחץ הדם, כפות ידיו לא יזיעו ולא יתייבש לו הפה, גם אם יש לו גופה במטען האחורי. הרוגע והשלווה הזו עוזרים להם לשפוט סיטואציות באופן שכלתני, לנצח בוויכוחים אמוציונליים ולהתנהל תחת לחץ. 

סוציופת

סוציופתים לעומתם מתאפיינים ביכולת ויסות נמוכה, טמפרמנט גבוה, ואימפולסיביות. בין דרי בתי הכלא נמצא כמות רבה יותר של אסירים סוציופתים, פשוט משום שפסיכופטים נוטים לתכנן את מעשיהם בתבונה ולא להיתפס.

המקצועות המושכים פסיכופתים

קווין דוטון מאוניברסיטת אוקספורד דירג את עשרת המקצועות המושכים פסיכופתים. בחמישייה הפותחת נוכל למצוא: מנכ"לים, מנתחים ואנשי חוק. אני משערת שבארץ הם ימשכו גם לפוליטיקה ולקריירה צבאית.

מפתיע? לא כל כך, בהתחשב בכך שהמקצועות האלה דורשים אינטליגנציה גבוהה, תפקוד קר ומחושב תחת לחץ ובטחון עצמי מוחלט.

מכירים פסיכופת?

אז מה אתם אומרים? אתם מכירים פסיכופת? סביר להניח שכן. נמצא ש 3% מהגברים ו 1% מהנשים באוכלוסייה הכללית יאופיינו ככאלה. פסיכופתים יכולים להימצא בכל תחום בחיינו. משפחה, עבודה ויחסים קרובים ואף אינטימיים.

שתי הזהויות האלו מסוכנות ופוגעניות. אולם בעוד שהטיפוס הסוציופתי נוטף אלימות ומדליק נורות אזהרה, פסיכופט יגיע בתחפושת. היות והיעדר האמפטיה הינו מולד, הם לומדים לחקות רגשות אנושיים. זה בשילוב האינטליגנציה הגבוהה וההעדר פחד, יוצר תרכובת רבת קסם. אנחנו נגלה שנשבנו זמן רב אחרי שקורי העכביש ייטוו ולא יותירו לנו אפשרות בריחה.

לכן כדאי להביט על יחסים אישיים כששוקלים אם לאפשר לאדם להיכנס לחיינו. איך הוא נוהג בכפופים לו ובקרובים אליו. בדרך כלל, זו תהיה אינדיקציה טובה היות ושם קשה להם להסתיר את טבעם לאורך זמן.

המחקר

המחקר המקצועי נוטה להיות פסימי באשר לאפשרות של אדם כזה להשתנות או להגיב טוב לטיפול. בעיקר משום שאין לו אינטרס כזה. ייתכן והוא יסכים לטיפול כפוי, הוא אפילו יגיע בזמן ויאמר את הדברים הנכונים – אבל זה יהיה מן הפה לחוץ ולא יוביל לשינוי מהותי ועמוק.

במידה וזיהיתם משהו מהדפוסים שהזכרתי, הקדישו מחשבה ושיקלו היטב אם אתם רוצים להישאר שם. ובמידה והחלטתם להתרחק – חשוב מאוד להתייעץ עם איש מקצוע ולחשוב איך לעשות באופן שיגן עליכם ככל הניתן.

כתבות נוספות:

פסיכופת

תסמונת אספרגר

11 סימנים לזיהוי פסיכופת

כלי נגישות