עמוד הבית > חדשות > תסמונת אספרגר
תסמונת אספרגר

תסמונת אספרגר

מה זה תסמונת אספרגר? מה הם המאפיינים והגורמים של אספרגר?
avatarPsychologim.com | 07/02/2021 11:38

מהי תסמונת?

תסמונת אספרגר מתייחסת לצורת אוטיזם בתפקוד גבוה. למרות שתסמונת זו סווגה בעבר כתסמונת בפני עצמה, אספרגר נחשבת כיום לאבחנה רשמית ברורה בתוך המדריך האבחוני  והסטטיסטי להפרעות נפשיות  (DSM). ההתנהגות המיוחסת לתסמונת כלולה כעת תחת אבחון המטריה של הפרעת ספקטרום האוטיזם.

לאנשים עם אוטיזם / אספרגר ברמת תפקוד גבוהה לעתים קרובות חברים כישורים חברתיים, ולא תהיה להם היכולת להבין את נקודות ההשקפה ואת הרגשות של אנשים אחרים. עם זאת, השפה והכישורים הקוגניטיביים שלהם תקינה במידה רבה.

אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים גם לבצע תנועות גוף מסוימות שחוזרות על עצמן. לעיתים קרובות יש להם אוריינטציה כלפי פרטים ומתעניינים בשיטתיות, שיכולה להיחשב  כאובססיה. חלקם עשויים להפגין כישרון יוצא דופן בתחום צר וממוקד שאינו חברתי בדרך כלל, כגון בתחום הנתונים הסטטיסטיים בענף הכדור בסיס או בתחום לוחות הזמנים של הרכבת.

כתבות נוספות:

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית

מהו טיפול ממוקד רגשות EFT?

פסיכופת

מה הם המאפיינים של תסמונת?

כמו עם כל ההפרעות המתקשרות לספקטרום האוטיזם,  לאנשים עם אספרגר יש קשיים במצבים חברתיים. לדוגמה, יתכן ולא ייצרו קשר עין, יתכן ולא יבינו בדיחה, או שיתכן ולא יידעו כיצד להמשיך לנהל שיחה. אנשים עם אספרגר עשויים לנהל מאבק על מנת להבין סימנים לא מילוליים או לפענח שפת גוף.

מכיוון שיתכן ולאנשים עם אספרגר אין את יכולת להבין את נקודת המבט של אחרים, הם לעתים קרובות אינם מחזירים רגשות חברתיים או משתפים אנשים אחרים בתחושות האושר  או המצוקה שלהם. הם עשויים שלא להצליח לפתח חברויות בתור ילדים וילדים אחרים עשויים לבודד אותם בטענה שהם "מוזרים" או "מביכים".

אנשים עם אספרגר לעתים קרובות מתפקדים בצורה הטובה ביותר במצבים של שגרה נוקשה וטקסים. לעתים קרובות הם עסוקים בצורה אינטנסיבית בתחום עניין צר, ולעיתים מפגינים כישורים מדהימים בתחום זה (לעיתים מכונים בשם מלומדים). כמו אלה עם אוטיזם מוחלט, הם עשויים להתעסק בהתנהגויות חוזרות כגון פיתול אצבעות, נפנוף ידיים, או נדנוד של הגוף.

כתבות נוספות:

DBT – טיפול התנהגותי דיאלקטי

דיכאון

מה גורם לתסמונת?

השורשים של תסמונת אספרגר ושל אוטיזם אינם לגמרי מובנים. מחקר שנערך מצביע על ליקויים במוח, ברגע שמדענים חשפו הבדלים מבניים ותפקודיים באזורים ספציפיים במוחותיהם של ילדים ושל ילדים עם אספרגר. הבדלים אלה נגרמים ככל הנראה נגרמים על בעקבות נדידה חריגה של תאים עובריים במהלך התפתחות העובר, אשר ממשיכה וגורם לשינויים במעגלי המוח השולטים על המחשבות ועל ההתנהגות.

לתסמונת אספרגר ולאוטיזם יש גם מרכיב גנטי, לאור העובדה שיש לתסמונת נטייה לעבור בין דורות במשפחה. לדוגמה, ישנה סבירות גדולה הרבה יותר לכך שלתאומים זהים יהיה אוטיזם מאשר לתאומים לא זהים או לאחים. מחקר שנערך לאחרונה מציין כי יתכן וקיימת קבוצה משותפת של גנים שהשינויים והמחיקות שלהם מגבירים את הסיכוי להתפתחות של אוטיזם בדרגת חומרה משתנה ומלווה בתסמינים שונים.

גורמים סביבתיים מסוימים גם כן מגבירים את הסיכון לפתח אוטיזם, כגון הורות בגיל מבוגר, חשיפה לסמים בזמן שהעובר ברחם ומשקל נמוך של ילוד.

רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פסיכולוגים.קום

מקור: psychology today

כלי נגישות