מהו דיכאון אחרי לידה?

לידתם של תינוקות מלווה בהתרגשות מוחלטת, אושר עילאי ושמחה. עם זאת, קרוב ל- 60% מאימהות שילדו בפעם הראשונה, סובלות מדפרסיה אחרי לידה (PPD).

דיכאון אחרי לידה יכול להיות מתונה או חמור, והתסמינים כוללים חרדה, עצבנות, בכי, כמו גם בעיות בשינה ובתיאבון.

כאשר התסמינים נמשכים עד 72 שעות, הם נמצאים מחוץ לטווח של דברסיה אחרי לידה וזה נקרא "בייבי בלוז".

תסמינים הנמשכים יותר משבועיים עשויים להצביע על PPD חמור.

ללא ספק, אבות חדשים רגישים גם כן למצבי רוח נוראיים, הנובעים כתוצאה ממחסור בשינה ומלחץ. על-פי רשת התקשורת JAMA, כ -7 עד 10% מגברים סובלים מהפרעת PPD. חלק מהגברים מרגישים עצובים ומדוכאים בדיוק כמו אימהות חדשות.

דיכאון אחרי לידה אבהי משפיע לעתים קרובות יותר על אבות צעירים שיש להם היסטוריה של המחלה, קשיים פיננסיים, או משאבים מוגבלים, ויחסים לא טובים עם האישה יכולים להיות גם כן שורש הבעיה.

בנוסף, מחקר שנכתב בכתב העת "הורמונים והתנהגות" מצא קשר בין מחלה לבין רמות נמוכות יותר של טסטוסטרון בקרב אבות חדשים.

כתבות נוספות:

דיכאון וחרדה, איך מטפלים?

דיכאון

דיכאון וחרדה יחד

דיכאון במהלך ההיריון

חלק מהתסמינים המאוד חמורים וקיצוניים יכולים להופיע עם דיכאון אחרי לידה, והם כוללים חוסר תקווה, מחשבות אובדניות, רצח של ילד, פאניקה, בושה, ואשמה, בין רגשות רבים אחרים שעשויים להימשך שבועות או אפילו חודשים. צורתה החמורה הזו של PPD עלולה להפריע ליכולתה של האם הטרייה להתחבר לתינוקה החדש. במקרים מסוימים, אמהות צעירות עשויות לסבול ממצב המכונה בשם פסיכוזה לאחר לידה. המצב המפחיד והמבלבל הזה יכול לעורר מחשבות אובססיביות והזיות, שלא לדבר על פרנויה ואשליות. מצב כזה קיצוני עלול גם לעורר ניסיונות של האם החדשה לפגוע בעצמה כמו גם בתינוק שלה.

כתבות נוספות:

דיכאון אצל ילדים

בדרך לטיפול פסיכולוגי או טיפול זוגי? המדריך המלא

מקור: psychology today