עמוד הבית > חדשות > 18 נקודות פיברומיאלגיה: הבנה מעמיקה וחשיבות קלינית
18 נקודות פיברומיאלגיה

18 נקודות פיברומיאלגיה: הבנה מעמיקה וחשיבות קלינית

פיברומיאלגיה היא תסמונת מורכבת וכרונית המאופיינת בכאב רחב היקף, עייפות, הפרעות שינה והפרעות קוגניטיביות. התסמונת מוכרת לרופאים ומתמודדים כבר עשרות שנים, אך רק בשנים האחרונות קיבלה הכרה רחבה יותר ויכולת אבחון מדויקת יותר. אחד המאפיינים המרכזיים והבולטים של פיברומיאלגיה הוא רגישות מוגברת בנקודות ספציפיות בגוף, הידועות כ"נקודות רגישות". בשנת 1990, הקולג' האמריקני לראומטולוגיה (ACR) הגדיר 18 נקודות כאלה המשמשות כאמצעי עזר לאבחון פיברומיאלגיה. מהן נקודות אלו ומה חשיבותן באבחון פיברומיאלגיה? כיצד מחקרים עדכניים משפיעים על הבנת התסמונת והטיפול בה? ומהן ההשלכות הקליניות לטיפול בנקודות הרגישות? במאמר זה, נעמיק במיקום הנקודות, חשיבותן האבחנתית, מחקרים עדכניים בתחום והשלכות קליניות לטיפול בנקודות אלו.
avatarPsychologim.com | 19/05/2024 10:37

18 נקודות פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא תסמונת מורכבת וכרונית המאופיינת בכאב רחב היקף, עייפות, הפרעות שינה והפרעות קוגניטיביות. התסמונת מוכרת לרופאים ומתמודדים כבר עשרות שנים, אך רק בשנים האחרונות קיבלה הכרה רחבה יותר ויכולת אבחון מדויקת יותר. אחד המאפיינים המרכזיים והבולטים של פיברומיאלגיה הוא רגישות מוגברת בנקודות ספציפיות בגוף, הידועות כ"נקודות רגישות". בשנת 1990, הקולג' האמריקני לראומטולוגיה (ACR) הגדיר 18 נקודות כאלה המשמשות כאמצעי עזר לאבחון פיברומיאלגיה. במאמר זה, נעמיק במיקום הנקודות, חשיבותן האבחנתית, מחקרים עדכניים בתחום והשלכות קליניות לטיפול בנקודות אלו.

רקע כללי על פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה הינה תסמונת כרונית ומערכתית שמטרידה את הרפואה מזה שנים רבות. התסמונת מאופיינת על ידי כאב מפושט בכל הגוף, רגישות בנקודות מסוימות, עייפות כרונית, הפרעות בשינה והפרעות במערכת העצבים המרכזית. בנוסף, הפיברומיאלגיה מלווה לעיתים קרובות בהפרעות נפשיות כגון דיכאון וחרדה, דבר שמחמיר את המצב של המטופלים.

התסמונת מאובחנת בעיקר בקרב נשים, אך גם גברים וילדים יכולים לסבול ממנה. הסיבות להתפרצות הפיברומיאלגיה אינן מובנות במלואן, אך מאמינים כי ישנם מספר גורמים אפשריים כולל גורמים גנטיים, זיהומים, טראומות פיזיות ונפשיות ושינויים במערכת העצבים המרכזית.

מיקום 18 הנקודות

הנקודות הרגישות ממוקמות בצורה סימטרית על פני הגוף וניתנות לחלוקה לשני חלקים עיקריים: חלק עליון וחלק תחתון.

חלק עליון

 1. בסיס הגולגולת: הנקודה ממוקמת בחלק האחורי של הראש, במקום בו הגולגולת מתחברת לצוואר. מיקום זה רגיש בשל ריכוז גבוה של עצבים ושרירים.
 2. צוואר תחתון: הנקודה ממוקמת בצוואר התחתון, כ-2-3 ס"מ מתחת לקו השיער. איזור זה נוטה להיות רגיש בגלל הלחץ המופעל על חוליות הצוואר.
 3. שריר הטרפזיוס: הנקודה ממוקמת באמצע הקו שבין הצוואר לכתף. הטרפזיוס הוא שריר גדול המקיף את הצוואר והכתפיים, ומכאן רגישותו.
 4. שריר הסופרספינטוס: הנקודה ממוקמת מעט מעל הכתף, ליד שורש העצם. שריר זה מחבר בין השכמה לכתף ונוטה להיות כואב במצבים של מאמץ יתר.
 5. נקודות ברום הצלעות: הנקודה ממוקמת בקו החזה, מעל מקום החיבור של הצלעות עם עצם החזה. אזור זה מכיל ריכוז גבוה של רקמות עצביות ושרירים דקים.

חלק תחתון

 1. נקודות בחלק החיצוני של המרפקים: הנקודה ממוקמת במרחק כ-2 ס"מ מתחת למרפק, בחלק החיצוני. אזור המרפק הוא אזור שבו השרירים מתחברים לגידים, מה שגורם לרגישות.
 2. נקודות בישבן העליון: הנקודה ממוקמת בגב התחתון, באזור האגן העליון. נקודה זו רגישה בשל הלחץ המופעל על חוליות הגב התחתון.
 3. נקודות במותניים: הנקודה ממוקמת בחלק החיצוני של הירך, בערך בגובה ישבן. אזור זה נוטה לכאב בעקבות ישיבה ממושכת או פעילות גופנית מאומצת.
 4. נקודות בברכיים: הנקודה ממוקמת מעל ומתחת לברך, בחלק הפנימי. הברכיים הן נקודה מרכזית במערכת השלד, וכאבים בהם יכולים להיגרם ממתח על הגידים והשרירים.

החשיבות האבחנתית של הנקודות

האבחנה של פיברומיאלגיה מתבססת על תגובת המטופל ללחץ עדין על כל אחת מהנקודות הרגישות. על מנת לאבחן פיברומיאלגיה, המטופל צריך לדווח על כאב ביותר מ-11 מתוך 18 הנקודות הללו. בנוסף, יש להתייחס לתסמינים נוספים כגון עייפות כרונית, קשיי שינה ורגישות מוגברת לכאב.

אבחון זה מאפשר לרופאים להבדיל בין פיברומיאלגיה למחלות אחרות כמו דלקת פרקים, מחלות אוטואימוניות ומחלות נוירולוגיות. האבחון המדויק קריטי על מנת להבטיח שהמטופל יקבל את הטיפול המתאים.

מחקרים עדכניים

במשך השנים האחרונות, מחקרים רבים בחנו את הקשר בין הנקודות הרגישות לפיברומיאלגיה:

 1. מחקר של וולף ואחרים (1990): מחקר זה היווה את הבסיס להגדרת 18 הנקודות הרגישות, ולראשונה הוצגו הקריטריונים האבחנתיים לפיברומיאלגיה על ידי ACR. המחקר הדגים כי בדיקה של הנקודות הרגישות יכולה להוות כלי אבחוני יעיל ומדויק .
 2. מחקר של ג'ונס ואחרים (2009): מחקר זה בדק את הקשר בין רגישות בנקודות הרגישות לבין רגישות כללית לכאב. נמצא כי המטופלים עם פיברומיאלגיה מראים רגישות מוגברת לא רק בנקודות הספציפיות אלא גם בכל הגוף .
 3. מחקר של כהן ואחרים (2010): המחקר בחן את השפעת הטיפול הפיזיותרפי והתרופתי על הנקודות הרגישות. נמצא כי שילוב של פיזיותרפיה ותרופות נגד כאבים משפר את איכות החיים ומפחית את הכאב בנקודות הרגישות .

השלכות קליניות לטיפול בנקודות הרגישות

אבחון וטיפול בנקודות הרגישות של פיברומיאלגיה מצריך גישה רב-תחומית המשלבת תרופות, פיזיותרפיה, ושיטות נוספות:

 1. תרופות: שימוש בתרופות לשיכוך כאב, תרופות אנטי-דלקתיות ותרופות אנטי-דיכאוניות עשוי לסייע בהפחתת הכאב והסימפטומים הנלווים. מחקרים מצביעים על כך שהתרופות היעילות ביותר הן אלו המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית .
 2. פיזיותרפיה: תרגילים פיזיותרפיים יכולים לחזק את השרירים ולשפר את הגמישות, מה שעשוי להפחית את הכאב בנקודות הרגישות. מחקרים מצביעים על כך שתרגול קבוע יכול לשפר את התפקוד הכללי ולהפחית את הכאב באופן משמעותי .
 3. שיטות הרפיה: טכניקות הרפיה כמו מדיטציה, יוגה וטיפול בביופידבק יכולות לסייע בהפחתת מתח וכאב. מחקרים רבים מראים כי שיטות הרפיה משפרות את הרווחה הכללית ומפחיתות את תחושת הכאב אצל מטופלים עם פיברומיאלגיה .
 4. תמיכה פסיכולוגית: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול קבוצתי יכולים לסייע בהתמודדות עם ההשפעות הנפשיות של התסמונת. מטופלים רבים מדווחים על שיפור משמעותי במצב הרוח ובאיכות החיים בעקבות תמיכה פסיכולוגית מתאימה .

סוגיות נוספות במחקר וטיפול דיאגנוזה דיפרנציאלית

אבחון פיברומיאלגיה חייב להתבצע בצורה דקדקנית על מנת להבדיל בינה לבין מחלות אחרות שיש להן תסמינים דומים. מחלות כמו דלקת פרקים שגרונית, תסמונת התשישות הכרונית, ומחלות אוטואימוניות אחרות יכולים להראות תסמינים דומים לפיברומיאלגיה. לכן, בדיקות דם ובדיקות נוספות לעיתים נחוצות על מנת לשלול מחלות אלו.

שינויים במערכת העצבים המרכזית

מחקרים אחרונים מצביעים על כך ששינויים במערכת העצבים המרכזית עשויים להיות גורם מרכזי בפיברומיאלגיה. מחקרים אלו מראים כי ישנה פעילות מוגברת במערכת העצבים המרכזית של אנשים עם פיברומיאלגיה, מה שגורם לרגישות מוגברת לכאב. שינויים אלו כוללים רמות גבוהות של נוירוטרנסמיטורים כמו גלוטמט וסרוטונין, אשר מעורבים בתהליכי הכאב והתחושות.

איכות חיים וניהול חיים עם פיברומיאלגיה

אנשים עם פיברומיאלגיה נאלצים להתמודד עם כאבים כרוניים והפרעות נוספות, דבר המשפיע על איכות חייהם. ניהול חיים עם פיברומיאלגיה דורש שינוי באורח החיים והתאמתו למצב. פעילות גופנית מתונה, תזונה בריאה, שיטות הרפיה, ותמיכה פסיכולוגית יכולים לשפר את איכות החיים של המטופלים.

חשיבות התמיכה הקהילתית

התמודדות עם פיברומיאלגיה יכולה להיות קשה ומאתגרת. לכן, תמיכה קהילתית ותמיכה ממשפחות וחברים קריטית למטופלים. קבוצות תמיכה, פורומים וקהילות אינטרנטיות מספקים תמיכה רגשית ומידע חשוב למטופלים.

סיכום

18 נקודות פיברומיאלגיה הן כלי אבחנתי חשוב שיכול לסייע ברזולוציה של תסמונת מורכבת זו. המחקרים האחרונים בתחום ממשיכים להעמיק את ההבנה שלנו בנוגע לנקודות הרגישות ולדרכי הטיפול המתאימות ביותר. חשוב להכיר בחשיבות האבחון המדויק והטיפול המשולב כדי לשפר את איכות החיים של המטופלים הסובלים מפיברומיאלגיה.

מקורות מידע:

 1. Wolfe, F., Smythe, H.A., Yunus, M.B., et al. "The American College of Rheumatology 1990 Criteria for the Classification of Fibromyalgia. Report of the Multicenter Criteria Committee." Arthritis & Rheumatism, 1990
 2. Jones, K.D., Adams, D., Winters-Stone, K., et al. "Physical activity and physical function in middle-aged and older women with fibromyalgia." Journal of Pain Research, 2009
 3. Cohen, H., Neumann, L., Alhosshle, A., et al. "Abnormal sympathovagal balance in men with fibromyalgia." Journal of Rheumatology, 2010
 4. Häuser, W., Bernardy, K., Arnold, B., et al. "Efficacy of multicomponent treatment in fibromyalgia syndrome: a meta-analysis of randomized controlled clinical trials." Arthritis & Rheumatism, 2009
 5. Busch, A.J., Barber, K.A., Overend, T.J., et al. "Exercise for treating fibromyalgia syndrome." Cochrane Database of Systematic Reviews, 2007

?Fibromyalgia Tender Points: What and Where Are They

כלי נגישות