עמוד הבית > חדשות > פאסיב אגרסיב – מה זה ?
פאסיב אגרסיב

פאסיב אגרסיב – מה זה ?

מה זה אומר להיות פאסיב אגרסיב? כיצד מתנהגים אנשים פאסיב אגרסיב? כיצד להתמודד עם אנשים פאסיב אגרסיב ?
avatarPsychologim.com | 03/03/2021 10:00

מה זה אומר להיות פאסיב אגרסיב ?

פאסיב אגרסיב, במקום לכעוס באופן ברור ונראה לעין, ישנם אנשים המביעים את העוינות שלהם בהתנהגות פאסיב אגרסיב, אשר נועדו לפגוע ולבלבל את המטרה שלהם. רוב האנשים יצטרכו להתמודד עם תוקפנות פאסיבית מצדם של אנשים אחרים בחייהם האישיים והמקצועיים בזמן זה או אחר: שותף לדירה שמשאיר פתק מתוק אך נוזף על הספל היחיד שנותר לא רחוץ, למשל, או אותו הדו"ח שאחת הקולגות ממשיך "לשכוח" לסיים.

התנהגות פאסיב אגרסיב יכולה להיות מתסכלת מאוד לשם המטרה מכיוון שקשה לזהות אותה, קשה להוכיח אותה, ועשויה אפילו להיות בלתי מכוונת. תוקפנות פאסיבית יכולה להביא לידי מספר גדול יותר של בעיות קונפליקט ואינטימיות, מכיוון שאנשים רבים נאבקים על מנת לנהל שיחה ישירה וכנה בהקשר לבעיה הקיימת. בדרך כלל אנשים אלה סובלים מ: התקף חרדה.

לנדנד או להתעצבן רק מכניס את אותו האדם הפאסיבי – אגרסיבי למצב של מגננה – דבר שלעתים קרובות גורמת להם למצוא תירוצים או להתכחש לכל אחריות שהיא. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי ישנן דרכים בריאות יותר להתמודד עם תוקפנות פאסיבית ולטפל בסכסוך במערכת היחסים.

כיצד מתנהגים אנשים פאסיב אגרסיב ?

בעוד שהתנהגות פאסיבית – אגרסיבית עלולה להיות קשה לאיתור, ישנה הסכמה בקרב מומחים בכל הקשור לסימנים השכיחים ביותר, הכוללים סירוב לקיים דיון אודות חששות באופן גלוי וישיר, הימנעות מאחריות, ולהיות בלתי יעילים באופן מכוון.

האדם האגרסיבי משאיר לעתים קרובות באופן פאסיבי עבודה בלתי גמורה או "כמעט" גמורה. לעתים קרובות הם מאחרים ומומחים בגרימת חבלה באנשים אחרים בעדינות במקרים בהם הם אינם מסכימים עם דרך הפעולה שלהם. לעתים קרובות הם בוחרים לעשות שימוש בטיפול השקט או בבתן מחמאה בצורה של הפוך על הפוך על מנת להבהיר את הנקודה שלהם.

כיצד להתמודד עם אנשים פאסיב אגרסיב ?

תוקפנות פאסיבית נובעת לעתים קרובות מתחושות של כעס, עצב או חוסר ביטחון, לגביהם עשוי אותו האדם מודע לו לא מודע. התנהגות פאסיבית – אגרסיבית עשויה להיות ביטוי לרגשות אלה או ניסיון להשיג שליטה בתוך מערכת היחסים.

אם תזכרו את הדברים שצוינו בראש זה יכול לעזור לכם בבחירת הדרך בה תגיבו: למרות שיתכן ומפתה להגיב בכך שבעצמכם תהיו פאסיביים – אגרסיביים, הבעת כעס או תסכול ככל הנראה יעוררו את האדם להמשיך ולהתנהג באותה צורה.

אם כן זהו המפתח לניהול הרגשות שלכם. קחו כמה נשימות עמוקות או הוציאו את עצמכם באופן זמני מהמצב לפני שאתם מגיבים. נסו להתייחס לחששותיו של האדם בצורה ישירה. אם הבוס שלכם מעיר הערה נבזית ברגע שאתם יוצאים מהמשרד בערב, תשאלו באופן ישיר אם עליכם להישאר עד מאוחר או איזה פרויקט צריך לסיים.

להפגין שאתם מעריכים את נקודת המבט של אותו אדם פאסיבי – אגרסיבי עשוי לעזור לכם במידה ואתם מתייחסים על ידי כך לתחושה הבסיסית של חוסר ביטחון. אבל אינכם צריכים להתנצל  על פגיעות חסרות בסיס או לשכך אותן.

במידת האפשר, הפתרון הטוב ביותר הוא לעתים קרובות להגביל את הזמן במהלכו אתם מבלים בנוכחות אותו אדם. אבל אם אתם מחליטים שלהתעמת מול אותו אדם היא הדרך הטובה ביותר להתקדם הלאה, הימנעו מהאשמות בזמן שאתם מסבירים ברוגע כיצד אותה התנהגות גורמת לכם להרגיש.

את ההתנהגות הפאסיב אגרסיב ניתן למנועה באמצאות טיפול cbt

כלי נגישות