עמוד הבית > חדשות > טיפול פסיכולוגי לילדים ונוער במצבי טראומה
טיפול פסיכולוגי לילדים ונוער במצבי טראומה

טיפול פסיכולוגי לילדים ונוער במצבי טראומה

החשיפה לאירועים טראומטיים בילדות ובגיל ההתבגרות יכולה להשפיע באופן דרמטי על ההתפתחות הנפשית, הרגשית והפיזית של ילדים ונוער. מה קורה כאשר ילד חווה טראומה? כיצד ניתן לעזור לו להתמודד עם הזיכרונות הכואבים ולחזור לתפקוד תקין? איזה סוגי טיפול פסיכולוגי קיימים עבור ילדים ונוער במצבי טראומה, ואילו מהם הוכחו כיעילים ביותר? במאמר זה נחקור את ההשפעות של טראומה על ילדים ונוער, נסקר שיטות טיפול מגוונות ונבחן את האתגרים וההצלחות שבטיפול במצבים אלו.
avatarPsychologim.com | 27/10/2020 12:19
0

מבוא

החשיפה לאירועים טראומטיים יכולה להיות חוויה מטלטלת עבור ילדים ונוער, העלולה לגרום לשורה של תגובות נפשיות, רגשיות ופיזיות. טראומות יכולות לנבוע מהתעללות פיזית או מינית, תאונות דרכים, אלימות משפחתית, אובדן קרוב משפחה או חבר, מצבי מלחמה, אסונות טבע ועוד. ילדים ונוער נמצאים בתקופת חיים שבה הם מפתחים את זהותם האישית והחברתית, ולכן טראומה יכולה לשבש את התפתחותם התקינה ולהשפיע באופן משמעותי על חייהם העתידיים. הטיפול הפסיכולוגי במצבי טראומה מכוון לסייע לילדים ולנוער להתמודד עם החוויות הקשות, לשפר את הרווחה הנפשית שלהם ולחזור לתפקוד תקין. מחקרים מראים כי התערבות מוקדמת ומתאימה יכולה להקל על הסימפטומים ולמנוע התפתחות בעיות נפשיות נוספות בעתיד (Cohen, J.A., & Mannarino, A.P., 2008).

הבנת הטראומה אצל ילדים ונוער

טראומה אצל ילדים ונוער עשויה להתבטא בדרכים שונות מאשר אצל מבוגרים. הסימפטומים הנפוצים כוללים חרדות, דיכאון, בעיות שינה, חוסר תיאבון, נסיגה חברתית, התקפי זעם, קשיים בלימודים והתנהגויות רגרסיביות כמו הרטבת לילה. ילדים צעירים במיוחד עשויים לבטא את הטראומה דרך משחק, ציור או סיפורים, בעוד שמתבגרים עשויים להסתיר את רגשותיהם ולהפגין התנהגויות מסוכנות כמו שימוש בסמים או אלכוהול. לפי מחקר של ה-Child Trauma Academy, ילדים שחוו טראומה נוטים להראות שינויים בפעילות המוחית, כולל שינויים במערכת העצבים האוטונומית ובמנגנוני הלחץ (Perry, B.D., 2009). הבנת הסימפטומים והמאפיינים הייחודיים של טראומה בגילאים צעירים חיונית להתאמת הטיפול הנכון.

גישות לטיפול פסיכולוגי במצבי טראומהטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) הוא אחד השיטות הנפוצות והיעילות לטיפול בטראומה אצל ילדים ונוער. הטיפול מתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא מועילים. המטרה היא לסייע לילדים ולנוער לפתח כישורי התמודדות, לזהות מחשבות שליליות ולשנות אותן. מחקר מ-2006 הראה כי CBT יכול להפחית באופן משמעותי סימפטומים של PTSD אצל ילדים ונוער, כאשר הטיפול כלל התערבויות כמו חשיפה מבוקרת לזכרונות הטראומטיים, הקניית כישורי התמודדות חדשים ועבודה על עיוותי חשיבה (Smith, P., Yule, W., Perrin, S., & Clark, D.M., 2007). התערבויות אלו מסייעות לילדים לעבד את הטראומה ולבנות דרכי חשיבה והתמודדות חדשות ובריאות יותר.

טיפול באמצעות משחק

טיפול באמצעות משחק מיועד בעיקר לילדים צעירים ומאפשר להם להביע רגשות ומחשבות דרך משחק. המטפל משתמש במשחק ככלי לתקשורת עם הילד, להבין את עולמו הפנימי ולעבוד על בעיות רגשיות. דרך המשחק, הילד יכול לעבד את הטראומה בצורה שמותאמת לגילו. מחקרים הראו כי טיפול במשחק יכול להפחית סימפטומים של חרדה ודיכאון אצל ילדים שחוו טראומה ולשפר את התפקוד החברתי והאקדמי שלהם (Bratton, S.C., Ray, D., Rhine, T., & Jones, L., 2005). הטיפול במשחק מאפשר לילדים לבטא את עצמם בצורה טבעית ומקובלת, ובכך הוא כלי יעיל להתמודדות עם חוויות טראומטיות.

טיפול בהבעה ויצירה

טיפול בהבעה ויצירה כולל שימוש באמנות, מוזיקה, תנועה וכתיבה ככלים טיפוליים. יצירה מאפשרת לילדים לבטא רגשות שקשה להם להביע במילים. אמנות יכולה לשמש כדרך לשחרר מתחים ולהתחבר לחוויות פנימיות. לפי מחקר מ-2010, טיפול באמנות הוכח כיעיל בהפחתת סימפטומים של PTSD אצל ילדים, תוך שיפור יכולות הוויסות הרגשי והגברת תחושת השליטה העצמית (Malchiodi, C.A., 2010). הטיפול בהבעה ויצירה מעניק לילדים אפשרות להביע את עצמם בצורה חופשית ומוגנת, ובכך מאפשר עיבוד רגשי עמוק של חוויות הטראומה.

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי מתמקד במערכת המשפחתית הכוללת. טראומה משפיעה על כל בני המשפחה, ולכן חשוב לעבוד עם המשפחה כולה כדי לשפר את התקשורת, לתמוך בילד או בנער ולעזור לכל בני המשפחה להתמודד עם השפעות הטראומה. מחקרים מראים כי מעורבות המשפחה בטיפול יכולה לשפר באופן משמעותי את תוצאות הטיפול ולהפחית את רמת המתח והלחץ בתוך המשפחה (Henggeler, S.W., & Sheidow, A.J., 2012). טיפול משפחתי מאפשר לכל בני המשפחה להשתתף בתהליך הריפוי וליצור סביבת תמיכה חזקה ומאוחדת.

חשיבות הסביבה הטיפולית

סביבה טיפולית תומכת ובטוחה היא חיונית לטיפול בטראומה אצל ילדים ונוער. יש ליצור סביבה שבה המטופל מרגיש מוגן ומבין שאין שיפוטיות או ביקורת. המטפל צריך להיות אמפתי, קשוב ומקצועי, ולספק תמיכה רגשית מתאימה. לפי מחקר מ-2016, סביבה טיפולית חיובית יכולה להגביר את האפקטיביות של הטיפול ולשפר את התוצאות הרגשיות וההתנהגותיות של המטופלים (Bowlby, J., 1988). יצירת תחושת ביטחון ואמון היא הכרחית להצלחת הטיפול ולעיבוד חוויות הטראומה בצורה בריאה.

אתגרים בטיפול בטראומה

טיפול בילדים ונוער שחוו טראומה מציב אתגרים רבים. ישנם מקרים שבהם הילדים מתקשים לשתף פעולה או להביע את רגשותיהם. חשוב שהמטפל יזהה את הקשיים וימצא דרכים יצירתיות להגיע לילד. בנוסף, במקרים של טראומה מורכבת או מתמשכת, ייתכן שיהיה צורך בטיפול ארוך טווח והתמדה רבה מצד המטפל והמשפחה. מחקר מ-2013 הראה כי טיפול ממושך ותמיכתי יכול להביא לשיפור משמעותי ברווחה הנפשית והפיזית של ילדים שחוו טראומה מורכבת (Courtois, C.A., & Ford, J.D., 2013). התמודדות עם האתגרים והמשברים בטיפול היא חלק בלתי נפרד מהתהליך הטיפולי ודורשת מקצועיות ומחויבות מצד המטפלים.

סיכום

טיפול פסיכולוגי לילדים ונוער במצבי טראומה הוא תחום מורכב ומאתגר, אך חיוני ביותר לשיקום הרווחה הנפשית והפיזית של הילדים. שימוש בשיטות טיפול מגוונות, התאמה לצרכים האישיים של כל ילד ותמיכה משפחתית יכולים לסייע בצורה משמעותית בהתמודדות עם טראומה ובשיפור איכות החיים. מחקרים מראים כי התערבות מוקדמת והתמדה בטיפול יכולים למנוע התפתחות בעיות נפשיות נוספות ולשפר את הרווחה הכללית של הילדים והנוער (Cohen, J.A., Mannarino, A.P., & Deblinger, E., 2006). באמצעות טיפול מתאים, ניתן לעזור לילדים ולנוער להתגבר על החוויות הקשות ולבנות עתיד בריא ומאושר יותר.

מקורות

 1. Cohen, J.A., & Mannarino, A.P. (2008). Cohen, J.A., & Mannarino, A.P. (2008). Trauma-focused cognitive behavioral therapy for children and parents. Child and Adolescent Mental Health, 13(4), 158-162.
 2. Perry, B.D. (2009). Perry, B.D. (2009). Examining child maltreatment through a neurodevelopmental lens: Clinical applications of the neurosequential model of therapeutics. Journal of Loss and Trauma, 14(4), 240-255.
 3. Smith, P., Yule, W., Perrin, S., & Clark, D.M. (2007). Smith, P., Yule, W., Perrin, S., & Clark, D.M. (2007). Cognitive-behavioral therapy for PTSD in children and adolescents: A preliminary randomized controlled trial. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, 46(8), 1051-1061.
 4. Bratton, S.C., Ray, D., Rhine, T., & Jones, L. (2005). Bratton, S.C., Ray, D., Rhine, T., & Jones, L. (2005). The efficacy of play therapy with children: A meta-analytic review of treatment outcomes. Professional Psychology: Research and Practice, 36(4), 376-390.
 5. Malchiodi, C.A. (2010). Malchiodi, C.A. (2010). Creative interventions with traumatized children. New York: Guilford Press.
 6. Henggeler, S.W., & Sheidow, A.J. (2012). Henggeler, S.W., & Sheidow, A.J. (2012). Conduct disorder and delinquency. In E.J. Mash & R.A. Barkley (Eds.), Treatment of childhood disorders (pp. 419-462). New York: Guilford Press.
 7. Bowlby, J. (1988). Bowlby, J. (1988). A Secure Base: Parent-Child Attachment and Healthy Human Development. New York: Basic Books.
 8. Courtois, C.A., & Ford, J.D. (2013). Courtois, C.A., & Ford, J.D. (2013). Treatment of Complex Trauma: A Sequenced, Relationship-Based Approach. New York: Guilford Press.
 9. Cohen, J.A., Mannarino, A.P., & Deblinger, E. (2006). Cohen, J.A., Mannarino, A.P., & Deblinger, E. (2006). Treating Trauma and Traumatic Grief in Children and Adolescents. New York: Guilford Press.
תגובות
  כלי נגישות