עמוד הבית > חדשות > איך לעודד אדם לפנות לטיפול פסיכולוגי
איך לעודד אדם לפנות לטיפול פסיכולוגי

איך לעודד אדם לפנות לטיפול פסיכולוגי

הבנת הדרכים לעידוד אדם לפנות לטיפול נפשי יכולה לשנות את חייו לטובה. איך ניתן להיות מערכת תמיכה למישהו במצוקה? מה יכולים חברים ובני משפחה לעשות כדי לעודד יקיר לקחת צעד חיוני זה? כיצד מתמודדים עם החששות וההתנגדויות שעלולים לעלות מצד הזקוק לעזרה?
avatarPsychologim.com | 02/05/2024 13:47
0

לדעת איך לעודד אדם לפנות לטיפול פסיכולוגי יכולה להשפיע באופן משמעותי על חייו. חברים ובני משפחה הם לעיתים קרובות מערכת תמיכה חשובה עבור אנשים הסובלים מבעיות נפשיות. אם אתם תוהים כיצד לעודד אדם לפנות לטיפול נפשי, קיימים מספר טיפים שיכולים לעזור לכם לחזק ולעודד אותו.

מדי שנה, אחד מכל חמישה מבוגרים בישראל חווה מצב נפשי כגון דיכאון או חרדה. מצבים אלה עלולים להשפיע על יכולתם של אנשים להתמודד עם משימות יומיומיות ועלולים להוביל לבעיות בריאותיות פיזיות.

טיפול נפשי יכול לאפשר לאנשים עם מחלה נפשית לחיות חיים מלאים ופוריים, אך לא כולם מקבלים את התמיכה הדרושה להם. בשנת 2023, כ-21.6% מהאנשים קיבלו טיפול נפשי, אך יש עוד רבים שיכולים להפיק תועלת מתמיכה מקצועית.

הטיפול הנפשי, באמצעות תרופות ושיחות טיפוליות, יכול להעניק את היתרונות הבאים:

 • שיפור בביטחון עצמי ובוודאות
 • שיפור יכולות קבלת החלטות
 • הגברת המודעות העצמית
 • פיתוח כישורים לניהול רגשות
 • שיפור במנגנוני התמודדות וביכולות פתרון בעיות
 • שיפור ביכולות הבינאישיות
 • שיפור ביכולות תקשורת
 • שיפור המצב הרוח
 • הפחתת הסיכון להתפתחות מחלות פיזיות מסוימות
 • שיפור בהישגים בעבודה או בלימודים
 • שיפור באיכות החיים

למה אנשים לא פונים לעזרה? 

לעיתים, אנשים לא פונים לטיפול מקצועי משום שהם אינם מודעים לקיומה של בעיה או שהם סבורים שהיא אינה חמורה מספיק. יש גם מי שלא מוכן להודות בקיומה של הבעיה. בנוסף, ישנם אנשים שתחושת העצמאות שלהם גורמת להם לחוש בושה, אשמה או פחד להיות פגיעים, מה שמונע מהם לבקש עזרה כשהם זקוקים לה.

המונח "לקבל עזרה" יכול להביך אנשים המתמודדים עם אתגרים נפשיים. במקום זאת, עודדו את יקיריכם לחפש "טיפול" או "תמיכה".

יש לשקול גם את האפשרות שיקיריכם מעוניינים להשתתף בטיפול או לחפש תמיכה מקצועית, אך ייתכנו גורמים המקשים על כך או אף מונעים את זה. הגישה לטיפול בבריאות הנפש אינה תמיד נגישה, בין אם בשל מחסומים גיאוגרפיים, כלכליים או לשוניים.

יש אנשים שכבר נתקלו בחוויות קשות במערכת הבריאות, כגון דחייה או טראומה רפואית. חוויות אלו עלולות לגרום להם לפחד או לאבד אמון במערכת הרפואית, דבר שמעכב אותם מלחפש טיפול נוסף כשהם זקוקים לו.

כיצד לעודד אדם לפנות לעזרה נפשית? 

חברים, בני משפחה ובני זוג יכולים להוות עמוד תווך חזק לתמיכה עבור אדם המתמודד עם קשיים נפשיים. זיהוי סימנים של מצוקה נפשית במישהו שאכפת לכם ממנו יכול להיות תהליך מאתגר, אך באפשרותכם להציע עידוד ולהוביל אותו לפנות לקבלת עזרה מקצועית, במיוחד אם הוא לא מסוגל לעשות זאת בעצמו או שהוא חש אי-נוחות לנקוט בצעד זה.

עידוד אדם לחפש פסיכולוג דורש גישה מתוך רגישות וכבוד רב. הדגשת האפשרויות הקיימות לטיפול והפגנת תמיכה חסרת תנאים יכולות לעזור לפתוח את לבו ודעתו של האדם הזקוק לעזרה, ולעודד אותו לקחת צעדים מעשיים לשיפור מצבו הנפשי.

שקלו את הטיפים הבאים אם אתם מנסים לעודד מישהו לחפש תמיכה מקצועית לבריאות הנפש שלו:

למדו על בריאות נפש

להבין מצבים נפשיים ואת חשיבות הטיפול יכול לעזור לכם לתמוך טוב יותר ביקיריכם ובאתגרים שלהם. אתם יכולים לעזור להם לזהות סימנים ותסמינים שהם חווים ולספק משאבים שמראים איך הטיפול יכול לעזור להם ולשפר את איכות חייהם. כמו כן, אתם יכולים לעזור להם להבדיל בין מידע מוטעה לבין עובדות אם יש להם תפיסות שגויות על מצבים נפשיים וטיפול. השכלה היא חלק חיוני בהפחתת פחדים או היסוסים לגבי טיפול רפואי.

אספו משאבים

דרך נוספת שבה אתם יכולים לתמוך בחבר או בן משפחה היא על ידי איסוף משאבים שימושיים. חלק מהאנשים לא פונים לעזרה משום שהם לא מודעים לטיפולים הזמינים. מצאו שירותי בריאות נפש באזורכם והסבירו על סוגי הטיפולים השונים כך שיקיריכם ידעו שיש להם אופציות. איש מקצוע בתחום הבריאות הנפש יכול לעזור לחבריכם או לבני משפחתכם לבחור את הטיפול המתאים ביותר עבורם, אך ללמוד על האופציות הוא נקודת התחלה מצוינת. כמו כן, אתם יכולים לעזור לחבר או לבן משפחה למצוא ספק שמקבל את הביטוח שלהם כדי להקל על התהליך עבורם. יקיריכם עשויים להרגיש מותשים מחיפוש ספק, לכן תוכלו להציע לבצע עבורם כל שיחה טלפונית וללוות אותם לפגישתם הראשונה אם זה יעשה אותם להרגיש יותר נוח.

הציעו תמיכה בלתי מוגבלת

מכיוון שעדיין קיים דימוי לגבי בריאות הנפש והטיפול בה בחברה היום, חשוב מאוד להציע תמיכה בלתי מוגבלת כך שיקיריכם ידעו שאתם באמת דואגים לרווחתם. כדי לוודא שהם ירגישו את תמיכתכם הבלתי מוגבלת, גשו אליהם באמפתיה ולא בשיפוטיות. ייתכן שהאדם שאכפת לכם ממנו כבר יודע שהוא זקוק לעזרה, אך ייתכן שהוא פוחד לחפש אותה אם הוא חושב שאחרים ישפטו אותו. הימנעו משפה מזלזלת ומביטויים פוגעניים, והימנעו מתוויות מזיקות או סטריאוטיפים. במקום זאת, בחרו במילים מעצימות והיו קשובים לדעותיהם ולדאגותיהם.

כדי להראות להם כמה אכפת לכם, היו עדינים, והשתמשו בביטויי “אני כאן”, "אני מרגיש דאגה כשאני רואה אותך ככה. אני מקווה שנוכל למצוא דרך לעזור לך."

בחרו בזמן המתאים לשיחה לפני שאתם אפילו חושבים על איך תתקרבו לנושא של טיפול בבריאות הנפש עם חברכם או בן משפחתכם, חשוב לקבוע מתי ואיפה יהיה הכי טוב לשניכם לנהל את השיחה הזו. האופן שבו יקיריכם יגיבו להצעותיכם ולהדרכותיכם יכול להיות מושפע, למידה רבה, מהזמן שבו תבחרו להתחיל בשיחה. אתם לא רוצים להתחיל את השיחה כשהם במצב רוח רע, עייפים, תחת לחץ רב, באמצע משהו חשוב, שכן סביר להניח שהם ידחו אתכם או יתעלמו מהעצות שלכם.

כמו כן, על תנהל את השיחה הרגישה הזו בנוכחות אנשים אחרים, או במצב שבו אחרים יכולים בקלות לשמוע מה שנאמר. במקום זאת, גשו אל יקיריכם כשהם רגועים ובמצב רוח טוב, ומטרו לנהל שיחה פרטית וחברית שתשאיר אותם מרגישים טופלים ומכובדים.

היכונו להתנגדות או מכשולים לפני שאתם נכנסים לשיחה, חשבו על מה שתוכלו לומר אם יקיריכם יתנגדו לתובנות ולהצעות שלכם. אם הם אומרים שהם לא מוכנים או לא רוצים לקבל עזרה, אל תראו בזה כדלת סגורה. כל עוד הנושא על השולחן, עדיין יש לכם הזדמנות לעזור להם להבין את מצבם ואת חשיבות הטיפול. כדי לעזור להם לראות את עצמם באותה צורה שאתם רואים אותם, תוכלו להתחיל בלציין את תכונותיהם החיוביות, כולל אלה שפחות ברורות כשתסמיניהם תופסים מקום מרכזי. כשאתם משבחים את תכונותיהם המעריצות, יש סיכוי גבוה יותר שהם יתמרצו לקבל את העזרה שהם זקוקים לה כדי לשפר עוד יותר את עצמם.

היו מוכנים לעזור ליקיריכם להתמודד עם כל מכשול שעשוי לעמוד בדרך לקראת הטיפול, כגון תנועה מוגבלת, חוסר בתחבורה או קונפליקטים בלוחות זמנים עם המשפחה או העבודה. הראו להם שהם מוקפים בתמיכה אמיתית ושהם לא לבד.

תגובות
  כלי נגישות