איכות מערכות היחסים היא איכות החיים. יחד עם טיפול EMDR ומיינדפולנס  (מודעות),  EFT כאמצעי לטיפול זוגי  במערכות  יחסים  קרובות ורומנטיות נחשבת לתשוקה עמוקה שלי, כ-30% מהלקוחות הנוכחיים המטופלים אצלי. EFT ממשיג קונפליקט ביחסים כמחזור של אינטראקציה שלילית מושרשת  בתוך תהליך העיבוד הרגשי מתוך הצורך שלנו במערכות יחסים קרובות. לכן, בטיפול EFT, המטפל נותן עדיפות לרגש משום שהרגש מעביר את הצרכים, את המניעים ואת סדרי העדיפויות שלנו. רגשות נחשבים לגורם בסיסי בהכוונת התפיסה שלנו, ויוצרים מודלים פנימיים של האני, כלומר כאדם אהוב וראוי (Johnson, 2009), ונחשבים לתגובות המסייעות לנו לנבא, לפרש ולהגיב במסגרת מערכות יחסים משמעותיות. באפשרותכם לדלג לסעיף השאלות שלהלן במידה ואינכם מתעניינים ברקע הטכני הבסיסי שעומד מאחורי EFT. 

עם שותפים רומנטיים במיוחד, חילופי דברים טעונים רגשית יכולים להתפתח כל כך מהר ולהפוך לכאוטיים שקל מאוד לפספס את מה שבאמת קרה וכיצד יכלו שותפים להגיב אחרת כדי למנוע אותם. הם יכולים להפוך למטרידים ביותר, עד לנקודה שבה אתם מרגישים שהחיים שלכם בסכנה. לצורך שלנו במערכות יחסים קרובות וברגשות החזקים המלווים אותן יש נטייה להתעורר בצורה חדה ופתאומית.

ההתמקדות בתוכנם של הטיעונים

ההתמקדות בתוכנם של הטיעונים (כלומר: מי שכח לסגור את דלת המוסך) מפספסת את הנקודה מנקודת מבט של EFT. מטפלים ב-EFT בונים הבנה של הדילמות העומדות מאחורי התוכן ששותפים לחיים מסוכסכים מביאים לטיפול. המריבות הן באמת על הבטיחות הרגשית במערכת היחסים, התחושה הסובייקטיבית של בן/בת הזוג בכל הנוגע לאכפתיות של האחר מהם (או למוכנות שלהם להיות שם בשבילם), והפחד מכך שייפגעו במערכת/ות היחסים. במובן הזה, פתרון ה- EFT במערכות יחסים הוא נגישות והיענות, והמטפל/ת משתף פעולה באופן פעיל עם בני הזוג במטרה לבנות מחדש נגישות והיענות. בכך, רגשות (המוזיקה של הריקוד בין בני זוג) הם המטרות והאמצעים לשינוי.

מכיוון שצרכי החיבור נחשבים לבריאים ומסתגלים באופן טבעי, בני הזוג מחפשים לעבור טיפול מכיוון שדפוסים האינטראקציה שלהם מותירים אותם עם תחושה של תקיעות וניתוק. בטיפול EFT, דפוסים אלה מוגדרים בתור "המחזור השלילי" של מערכת היחסים, שבו בני הזוג והמטפל הם אלה שנלחמים כצוות. טיפול נחשב להזדמנות ליצירת חוויות חדשות של חיבור רגשי הכוללות פגיעות וקרבה במקום תקיעות מהמחזור השלילי. במובן זה, הבעיה איתה מגיעים שותפים לטיפול הוא דפוס התגובות איתן נתקעים המטופלים ברגע שהחיבור הרגשי שלהם נמצא תחת איום. מכאן שמערכות יחסים נכשלות לא בגלל קונפליקט שהולך וגדל, אלא בגלל היעדר חיבור, ירידה בתחושת החיבה, וירידה בהיענות הרגשית כתוצאה מהתגובות התקועות של בני הזוג במסגרת "המחזור השלילי" שלהם . 

אם כן, כיצד נולד טיפול ה- EFT, והאם הוא עובד בצורה טובה ומוצלחת?

EFT נהגה ותוכנן באמצע שנות ה-80 על ידי Sue Johnson  וגם Les Greenberg. סוג טיפול זה התפתח ביחד עם תחום המדע המתקשר למערכות יחסים אינטימיות עם אנשים אחרים. טיפול זה רואה בבני אדם כיצורים שמטבעם בונים יחסים, חברתיים ומכוונים ליצירת חיבור אינטימי עם אחרים. זאת הסיבה לכך שטיפול EFT נותן עדיפות לרגש בתור גורם מארגן מרכזי במסגרת החוויה האישית והאינטראקציות בקשרים החשובים.

טיפול EFT ידוע לא רק כדרך התערבות יעילה מאוד במערכות יחסים,  אלא גם כדרך התערבות טיפולית בבעיות כגון דיכאון וחרדה , מתח אחרי טראומה ובעיות אחרות הקשורות לתחום בריאות הנפש. יותר משלושה עשורים של מחקרים רבים, מראים שטיפול EFT נוחל הצלחה. טיפול EFT עזר באופן עקבי ב- 73-90% ממערכות היחסים, אפילו במרבית מערכות היחסים שסבלו ממצוקה במשך תקופה של עד שבע שנים של עוד לפני ניסיון הטיפול.

להלן הדברים להם אתם יכולים לצפות ממפגשי EFT:  

האם המטפל שלכם ימצא את "הגורם האשם" במערכת היחסים? אף אחד לא רוצה להרגיש שמאשימים אותו בבעיות הקשורות למערכת היחסים והאמת היא, שהם אינם אשמים. בני זוג נתפסים בדפוסים שליליים בהם כל אחד מהם משיב ומגיב בדרכים המנציחות בעיות. על ידי קבלת סיוע מהמטפל שלכם, תבינו את המחזור השלילי החוסם את תחושת הקרבה עם בני זוגכם, ובכך תיצרו דפוסים חדשים של אינטראקציות בריאות וחיוביות יותר בהן תרגישו מחוברים, אהובים, נשמעים ומובנים. זה עובד בצורה הרבה יותר טובה מאשר הפניית אצבע מאשימה או הפלת אשמה על מישהו אחר.

האם יאפשר המטפל/ת שלכם להילחם? בני זוג יודעים היטב כיצד להתווכח ולהיתקע בדפוסים השליליים שלהם בעצמם. מטפלים בשיטת EFT אינם רוצים לבזבז את הזמן ואת הכסף שלכם, ומקווים שיצליחו במידה וייתנו לכם להתווכח כרגיל. הם יפריעו לך, בתקיפות אך בנימוס, יאטו את הדברים, ויעזרו לכם להבין ולשתף את הרגשות שלכם באופן שמזמן הקשבה במקום התגוננות וקשיחות.

האם המטפל שלכם ילמד אתכם מיומנויות תקשורת?

בניגוד למה שאתם חושבים, המטפל שלכם לא ילמד אתכם מיומנויות תקשורת לעתים קרובות. רוב האנשים הנמצאים במערכות יחסים מסוכסכות בדרך כלל יודעים כיצד לתקשר. סביר להניח שאתם מתקשרים בצורה די טובה עם חברים, עמיתים לעבודה, זרים, וכו '. אם כן, מדוע אתם מתקשים לתקשר עם בני הזוג שלכם?? התשובה לכך היא שאתם נתפסים לדפוס שלילי של תגובות, תחושות שלא מדברים עליהן, ודרכים מבלבלות או נסתרות בניסיון למלא את הצרכים שלכם.  הרבה יותר דברים מתרחשים מתחת למילים שאינן מועברות כמו שצריך לגורם אחר.

בטיפול EFT, המטפל שלכם יודע שבכך שילמד אתכם מיומנויות תקשורת הוא לא יגיע לשורש הבעיות או יתקן אותן לטווח הארוך

מחקרים בתחום בני זוג מתווכחים מראים שהם אינם עושים שימוש במיומנויות תקשורת בלהט הוויכוח. זה נהדר ללמוד אותן, ובטיפול EFT אתם יכולים אפילו לשפר את התקשורת הכללית. ובכל זאת, במציאות, ברגע שאתם כועסים וזקוקים הכי הרבה למיומנויות תקשורת, סביר להניח שתגיבו מתוך תחושות הבטן שלכם במהירות הבזק. בדרך כלל אינכם עוצרים כדי לחשוב על שימוש ב-" הצהרות של אני" ו"משקפים" או "מאמתים" את ההצהרות שהשותף/פה שלכם זה עתה ציין/נה.

אם כן, כיצד תתקשרו בצורה טובה יותר ותפסיקו להתווכח כל הזמן אם לא נלמד מיומנויות תקשורת?

המטפל ה-EFT שלכם יבין את דפוס התקשורת השלילי שגורם נזק למערכת היחסים שלכם. ואז, תסתכלו מקרוב על מה שעומד מאחורי הטיעונים שלכם ותזינו את הדפוס השלילי הזה. אתם תזהו את המכשולים המונעים מכם שיתוף של הרגשות הבסיסיים האלה אחד עם השני. הם יעזרו לכם לתרגל הושטת יד האחד לשני עם הרגשות האלה. לאחר זמן מה, תתחילו לראות את הדפוס השלילי שלכם מופיע ותדעו כיצד להאט בקצב ולהושיט יד ולשתף פעולה עם בן/בת הזוג שלכם. מערכת היחסים שלכם תשתפר ברגע שהצלחתם להישאר מחוץ למחזור השלילי שלכם, ובמיוחד ברגע שאתם מתחילים לראות את זה מגיע ולומדים איך לצאת מזה. לכל מערכת יחסים יש את הבעיות שלה. באהבה, זה הכל עניין של יכולת שלכם לתקן, ללמוד, ולגדול מהן.

למה עליי לצפות בטיפול EFT?

במשך זמן מה, סביר להניח שתרגישו כאילו אתם עובדים קשה וככל הנראה תרגישו מותשים במהלך ולאחר קיום המפגשים. אני ממליץ על רשימת שירים מרגיעים להאזנה לאחר קיום המפגשים והפעילויות המרגיעות. עם זאת, אתם יכולים גם לצפות לתחושה של הקלה מתוך החוויות הרגשיות החדשות של הבנת החיבור עם בן/בת הזוג שלכם. רוב הזמן, המאמץ ישתלם ואולי יהיה המאמץ המשמעותי ביותר שאי פעם תהיו מעורבים בו. בסופו של דבר, הסיבה לכך שבני זוג מגיעים בסופו של דבר לייעוץ  היא פשוטה. הם אינם פונים האחד לשני ואינם מנהלים שיחות פגיעות. ככל שאתם מתקדמים בתהליך הטיפולי, ברגע שהוויכוחים שלכם אינם מסלימים יותר, המטפל שלכם יבקש מכם לתרגל פנייה האחד לשני שבאה מהלב שלכם. זה הדבר שבסופו של דבר מרכך את המחזור השלילי ויוצר דפוס חיובי חדש של חיבור, קרבה והבנה. 

לסיכום

EFT מרפא את הפגיעות -הפוביה  הנרחבת שלנו – על מנת שנוכל להיות אותנטיים יותר האחד עם השני, מה שמדכא את המחזור השלילי ויוצר קשר בטוח לטווח הארוך, המסוגל להתמודד עם רוחות נגדיות קצרות טווח. שיתוף רך ופגיע יותר זה עלול לתת תחושה של פחד ואי נוחות מוחלטת. המעבר להתייחסות למקומות הפגיעים היא עבודה קשה, אולם היא משתלמת. קבלת ייעוץ טוב בתחום הזוגיות נחשבת לחוויה מחברת עמוקה הנמשכת חודשים ושנים רבות לאחר סיום הטיפול. יתכן ואתם לחוצים, אולם תחילת טיפול עשויה להציל את מערכת היחסים שלכם ולשנות את חייכם. מספר גדול מדי של בני זוג מתחילים טיפול בערך שבע שנים מאוחר מדי.

אנחנו לא מתרגלים רק כשאנחנו חולים, אז מדוע לא לעבוד על מערכות היחסים שלכם לפני שהן מתדרדרות? בסופו של יום, מה חשוב יותר ממערכות היחסים שלכם? תחושת העצבנות לקראת תחילת עבודה בעל מערכת יחסים נחשבת לשכיחה וטיפול EFT יכול לעזור לכם עם זה. לאבד את אהבת חייכם או לפגוע במערכת היחסים החשובה ביותר שלכם גובים מחיר יקר הרבה יותר מאשר לעבוד עליהן. זו יכולה להיות ההשקעה הטובה ביותר שתעשו אי פעם בחיים. מטפלים כמוני נותנים לכם גיבוי בנושא.

What is Emotion-Focused Therapy