עמוד הבית > חדשות > סכמה תרפיה
סכמה תרפיה

סכמה תרפיה

סכמה תרפיה (Schema Therapy) היא גישה טיפולית המטרתה לזהות ולשנות סכמות בלתי אדפטיביות שנוצרו בילדות ובגיל ההתבגרות על ידי שילוב של רכיבים מגישות טיפוליות שונות ועבודה על שינויים קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים, המטופלים מקבלים כלים להתמודדות עם קשיים בחייהם ולשיפור תפקודם הבין-אישי והתפקודי.
avatarPsychologim.com | 20/03/2023 19:40

מה זה סכמה תרפיה?

סכמה תרפיה היא גישה טיפולית שפותחה על ידי ג'ף יאנג בשנות ה-90. זו גישה משולבת המכילה רכיבים ממגוון גישות טיפוליות, כמו טיפול CBT (קוגניטיבי התנהגותי) , טיפול פסיכודינמי וטיפול ממוקד-רגש. מטרת הטיפול בסכמה תרפיה היא לזהות ולשנות סכמות בלתי אדפטיביות, שהן תפיסות עמיקות ותקועות של עצמנו, הזולת והעולם.

סכמות בלתי אדפטיביות מתפתחות בעיקר כתוצאה מחוויות קשות בילדות ובני ערובה, כמו התעלמות, דחית, שיפוט בלתי הוגן ושחיתה. סכמות אלו משמעותיות בפיתוח קשיים רגשיים, בין אישיים ותפקודיים, כמו קשיי ביטחון עצמי, התמודדות עם קשיים במערכות יחסים ובעיות במקום העבודה.

במהלך סכמה תרפיה, המטפל עוזר למטופל לזהות ולהבין את הסכמות הבלתי אדפטיביות שלו, ולעבוד על שינויים קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים שיכולים לתמוך בפיתוח של סכמות יותר תקינות ואדפטיביות. כמו כן, סכמה תרפיה מתמקדת בטיפול הממוקד במקרים הבלתי מודעים, ההבנות העמיקות והתגובות הרגשיות המקושרות לסכמות הבלתי אדפטיביות. זה כולל עבודה עם רגשות קשים ומובנים שעלולים לעלות במהלך הטיפול, כמו כעס, עצב, חרדה ובושה.

בסכמה תרפיה, המטפל עשוי להשתמש בשיטות טיפוליות שונות, כמו:

הכרה קוגניטיבית

לזהות ולשנות מחשבות לא ריאליסטיות או מעוותות הנובעות מהסכמות הבלתי אדפטיביות.

התנסויות התנהגותיות

ייצוג של מצבים או תרגולים שנועדו לאתגר ולשנות את התפיסות הבלתי אדפטיביות.

טיפול ממוקד-רגש

עבודה עם רגשות מובנים וחוויות רגשיות עמיקות המשמעותיות לסכמות הבלתי אדפטיביות.

פרשנות פסיכודינמית

חקירת חוויות קודמות בילדות ובני ערובה השפיעו על פיתוח הסכמות הבלתי אדפטיביות.

הטיפול בסכמה תרפיה מתבצע באמצעות ייחוד של טכניקות מגישות טיפוליות שונות, על מנת לספק למטופל כלים רחבים להתמודדות עם הסכמות הבלתי אדפטיביות ולשנות אותן לסכמות יותר בריאות ותקינות. התהליך מכיל גישות שונות, כמו:

חיזוק מערכת היחסים בין המטפל למטופל

יצירת מערכת יחסים בטוחה ותומכת, המאפשרת למטופל לחוות ולעבוד עם תגובות רגשיות קשות ולהתמודד עם הסכמות הבלתי אדפטיביות.

עבודה עם מצבים

זיהוי ושינוי של תפקידים ומצבים פנימיים שונים הקשורים לסכמות הבלתי אדפטיביות, כמו הילד הפגוע, המבקר הפנימי והמגן.

תרגולי בית

מתן משימות מעשיות שמטרתן לאתגר ולשנות השגות, התנהגויות ורגשות הנובעים מהסכמות הבלתי אדפטיביות.

חיבור למשאבים פנימיים וחיצוניים

עידוד המטופל למצוא ולהשתמש במשאבים הקיימים בחייו, כמו תמיכה חברתית, כישורי תקשורת וכלים קוגניטיביים, כדי להתמודד עם קשיים ולתמוך בפיתוח סכמות חדשות ובריאות.

במהלך הטיפול בסכמה תרפיה, המטופלים למדים להבין ולהתמודד עם הסכמות הבלתי אדפטיביות שלהם ולעבוד על פיתוח סכמות חדשות ובריאות יותר. כך נוצר שינוי באופן שבו הם חווים את עצמם, את הזולת ואת העולם, וזה משפר את כושרם לקיים יחסים בין אישיים בריאים ולפעול בצורה תקינה ומועילה בתחומים שונים של החיים.

סכמה תרפיה מתאימה למגוון רחב של בעיות והפרעות נפשיות, כולל דיכאון, התקף חרדה, הפרעות אישיות, בעיות במערכות יחסים ובעיות תפקודיות. הגישה זו יכולה להציע תמיכה למי שחווה קשיים חוזרים ונשנים בחיים, הנובעים מתפיסות ותרבותיות שגורמות לסבל רגשי וקשיים בתפקוד היומיומי.

סכמה תרפיה לסיכום

לסיכום, סכמה תרפיה היא גישה טיפולית המטרתה לזהות ולשנות סכמות בלתי אדפטיביות שנוצרו בילדות ובגיל ההתבגרות על ידי שילוב של רכיבים מגישות טיפוליות שונות ועבודה על שינויים קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים, המטופלים מקבלים כלים להתמודדות עם קשיים בחייהם ולשיפור תפקודם הבין-אישי והתפקודי.

עוד כתבות:

טיפול זוגי

כלי נגישות