מה קורה בטיפול פסיכודרמה?

במהלך טיפול פסיכודרמה, המשתתפים בקבוצה מתבקשים לחזור על סצנות ספציפיות או על חוויות מהעבר, בהתאם להנחיות המטפל. המטפל משתמש בשיטות פעולה עמוקות ומבקש מהקבוצה לזהות בעיות שעל הקבוצה לחקור ולמצוא – שיטות טיפוליות אחרות שיסייעו לקבוצה ללמוד כיצד לפתור בעיות.

הסצנות שהם מציגים מתקשרים למצבים מהעבר, חלומות, או הכנה לאירוע עתידי. המטפל מתחיל בהנחיית הקבוצה באמצעות מספר תרגילי חימום. כאשר הם מוכנים להתחיל את התרגיל העיקרי, המטפל בוחר גיבור אשר ייצג את האלמנטים העיקריים או את הבעיות של הקבוצה. המשתתפים האחרים בקבוצה משפרים את הסצנה באמצעות משחק התפקידים של אנשים אחרים משמעותיים או של הקהל. תפקידם הוא להציע תמיכה, לחשוף אמונות נסתרות להעלות נושאים אל פני השטח.

לאחר שהסצנה הוצגה, הדבר נותן לכל המשתתפים את ההזדמנות לזהות ולהביע רגשות שהם לא היו מסוגלים לבטא בתקופה קודמת של טראומה או מצוקה. בשלב זה הקבוצה דנה במה היו הרגשות והתגובות האמיתיים שלהם אם הם היו יכולים לבטא אותם באותו הזמן.

לדוגמא, אם ילד קטן היה קורבן להתעללות או להזנחה, גופו או גופה הצעיר לא היה מסוגל לעבד תחושות של פחד, חרדה, מתח וטראומה. ילדים כאלה חששו שלא יהיה להם מה לאכול, מיטה לישון בה ושהם לא יהיו בטוחים במקום שלהם. הייתה חסרה להם הקרבה והטיפוח שהם זכאים להם מצד הורים אוהבים. יתכן שהילד קפא מפחד ופחד מדי כדי לצרוח או לבכות. הפחד הפך לניתוק שהפך את הילד למישהו שאינו מסוגל לבטא שום רגש.

ככל שהילד גדל, הרגשות הלא פתורים של הטראומה שנשמרו בגופו של הילד והתפרצו החוצה בדרך של התנהגות אגרסיבית כשהילד הגיע לגיל ההתבגרות.

לאחר תרגילי החימום, הילד הקורבן שהיום הוא מבוגר היה צריך לשחזר את הסצנה בזמן שהיה קטן מדי וקפוא מדי על מנת לבטא את רגשותיו. כאשר הסצנה מסתיימת, לכל המשתתפים יש את ההזדמנות לדון ולעבד את התחושות ואת הרגשות שהילד הקורבן היה חווה לו יכול היה לחוות אותם באותה תקופה.

לאחר מכן הקבוצה תעלה את הסצנה פעם נוספת עם סיומות חלופיות. התהליך הכללי יעצים את המטופל או את המטופלים לבצע תיקון של הסצנה בדרך כלשהי כך שהיא תסתיים בצורה טובה יותר.

מטפלים בפסיכודרמה עושים שימוש בטכניקות הבאות לשם הנחיית הקבוצה.

  1. מראה (Mirror) – אחד מתוך הקבוצה משמש תפקיד של הדמות הראשית (פרוטגוניסט) כדי שהוא או היא יוכלו לראות את המצב מנקודת מבט חיצונית אובייקטיבית יותר. הדבר מספק הזדמנות טובה יותר לאותו אדם לראות את עצמו כמו שאחרים רואים אותו.
  2. כפיל (Double) – אדם מדבר בשם אדם אחר בקבוצה תוך שימוש בטון דיבור תומך. תפקיד זה מועיל כאשר האדם אינו מסוגל או מוכן לדבר בשם עצמו.
  3. היפוך תפקידים (Role reversal) – המשתתפים זוכים לחזור על הסצנה מספר פעמים, לגלם תפקידים שונים בכל פעם, כך שהם יכולים לחוות את המצב בדרך חדשה ורעננה.
  4. השלכה עתידית (Future projection) – חלק גדול מהסצנות הן סביב נושאים וחוויות שהמשתתפים כבר עברו בעברם. סצנת ההשלכה העתידית היא סצנה אותה יחווה משתתף בקרוב או בעתיד. גישה זו מעניקה למשתתפים הזדמנות להדגים כיצד הם יפעלו ברגע שהמצב יתעורר.
  5. תיאטרון השמעה (Playback Theater) – הקבוצה מציגה באופן ספונטני את סיפור חייו או ניסיון החיים הספציפי של אדם אחד. המטפל מאפשר לדרמה להתפתח בדרכים בלתי צפויות. תהליך זה מאפשר לקבוצה להבין שהמצבים עשויים להיות שונים, אך עדיין כוללים דפוסים מסוימים. החוויות הקודמות שהיו לנו הפכו אותנו לאנשים שאנחנו. בעיות וסוגיות נוכחיות נובעות לעתים קרובות מדברים שקרו בילדות.

היתרונות של הפסיכודרמה

פסיכודרמה יכולה להיות טיפול רב עוצמה מכיוון שהיא מאפשרת למשתתפים בקבוצה לחוות מחשבות, תחושות ורגשות בסביבה פעילה ובזמן אמת. סוג זה של טיפול יכול לעזור להם לשפר את מערכות היחסים שלהם ואת מיומנויות התקשורת שלהם.

המשתתפים בפסיכודרמה ילמדו כיצד לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם במטרה לשפר את המצבים ואת מערכות היחסים הנוכחיות שלהם. חברי הקבוצה ילמדו גם כיצד להתגבר על תחושת של צער ואובדן תוך השבת הביטחון והרווחה שלהם. סביבה קבוצתית טיפולית מספקת סביבה בטוחה ותומכת למשתתפים להביע את תחושותיהם ורגשותיהם. בנוסף לשיפור מיומנויות הלמידה וכישורי החיים שלהם, לחברי הקבוצה תהיה הזדמנות להתנסות בדרכים חדשות של חשיבה, משחק ותגובה.

היתרונות של פסיכודרמה

פסיכודרמה יכולה להיות טיפול רב עוצמה כי היא מאפשרת למשתתפים בקבוצה לחוות מחשבות, רגשות ורגשות בסביבה פעילה ובזמן אמת. סוג זה מחוץ לטיפול יכול לעזור להם לשפר את מערכות היחסים שלהם ואת כישורי התקשורת.

המשתתפים בפסיכודרמה ילמדו כיצד לשפר את כישורי התקשורת שלהם כדי לשפר את המצבים ומערכות היחסים הנוכחיים שלהם. חברי הקבוצה ילמדו גם כיצד להתגבר על צער ואובדן תוך השבת הביטחון והביטחון שלהם. סביבה קבוצתית טיפולית מספקת סביבה בטוחה ותומכת למשתתפים לבטא את רגשותיהם ורגשותיהם. בנוסף לשיפור הלמידה וכישורי החיים שלהם, לחברי הקבוצה תהיה הזדמנות להתנסות בדרכים חדשות של חשיבה, משחק ותגובה.

מצבים המתאימים לטיפול פסיכודרמה

מטפלים עשויים לבחור בפסיכודרמה כטיפול פרטני עבור אנשים המתמודדים עם התמכרות, טראומה, אוטיזם, הפרעת אכילה, אימוץ, או בעיות התחברות או כחלק מפרוטוקול טיפול כולל.

טיפול פסיכודרמה הוא לפעמים טיפול טוב לשימוש עם קבוצה קטנה של אנשים שחוו סוג דומה של טראומה. זו יכולה להיות קבוצה של נשים שנפלו קורבנות למעשים אלימים, אסון טבע, אירוע ירי בבית הספר, או חוויה מפחידה אחרת.

טיפול פסיכודרמה לאנשים המתמודדים עם חוויות טראומטיות

כאשר נפגעי טראומה חשים איום על ביטחונם, גופם עובר שינויים כימיים. במידה והם אינם מסוגלים לברוח, הם חווים מצב של מאבק, בריחה, או קיפאון, שהיא הדרך שבה הגוף מגן על עצמו מפני נזק. הגוף מתנתק ומחוסר תחושה. המעברים למוח נקטעים, מה שאינו מאפשר למוח לעבד מחשבות ורגשות. מכיוון שמחשבות אלה מקבלות מחסה בתוך הגוף ללא דרך לעבד אותן, הגוף נהיה דרוך מדי לאיומים שטחיים כאשר הוא חווה טריגר מתוך ניסיון בעבר.

טראומה משפיעה על כל הגוף, וזכרונות נשארים בגוף ברמה התחושתית-מוטורית. במהלך משחק התפקידים, המשתתפים חווים מחדש את המחשבות, הרגשות והזיכרונות של אותו אירוע מבלי לאפשר לגוף שלהם להיסגר. הצגת הסצנה מאפשרת למשתתפים להתחבר לרמה התחושתית-מוטורית שלהם ולשחרר רגשות כלואים בגופם.

פסיכודרמה מדברת באמצעות פעולות ואינה תלויה יתר על המידה בתקשורת מילולית. בעזרת מטפל, מטופלים יכולים להעלות חוויות מהעבר שלהם לתוך ההווה ולעבד אותן.

סוג זה של טיפול נחשב למועיל במיוחד במקרים בהם נעשה בשילוב בינו לבין טיפול פרטני. טיפול זה יכול להועיל במקרים בהם הוא נערך בקבוצה יחד עם אנשים אחרים שחוו טראומה דומה שם הם לומדים לזהות את הטריגרים המעוררים את  הטראומה שלהם ויוצרים קשרים האחד עם השני. הדבר עוזר להם להרגיש ולדעת שהם לא לבד.

טראומה הוא מצב המשפיע על הנפש ועל הגוף, ולכן פסיכודרמה מתאימה למצב מהסוג הזה. מטופלים יכולים למסגר מחדש את החוויות שלהם ולארוג יחד חלקים של עצמם שהיו מנותקים בעבר.

טיפול פסיכודרמה לאנשים המתמודדים עם סוג של התמכרות

טיפול פסיכודרמה עוזר לאנשים המתמודדים עם התמכרויות ללמוד יותר דברים על עצמם ועל רגשותיהם, להתמודד טוב יותר עם בעיות, לבטא רגשות אמיתיים ולשפר את כישוריהם החברתיים. טיפול פסיכודרמה עוזר להם גם לשפר את האינטראקציות הקבוצתיות ולהתחבר בצורה טובה יותר עם אנשים.

מפגשים קבוצתיים חוקרים חוויות דומות עבור אנשים עם התמכרויות, כגון סוגי המצבים שעלולים לגרום להם לנסיגה והתדרדרות או כאשר ההשפעות של ההתמכרויות שלהם הביאו לידי בעיות חברתיות והתנהגותיות. טיפול פסיכודרמה עוזר להם להתמודד בצורה טובה יותר עם מצבים בעבר ועם מצבים עתידיים בכך שמלמדים אותם כיצד להתמודד עם טריגרים ולחצים ומאפשרים להם לתרגל את המצבים השונים.

מחקרים הראו שמפגשי פסיכודרמה סייעו בהצלחה לאנשים הנאבקים בהתמכרויות להרואין. אסטרטגיות ההתערבות שעבדו הכי טוב היו אסטרטגיות הכפיל והיפוך התפקידים. מטופלים שיפרו את מיומנויות התקשורת, את כישורי החיים ואת הדינמיקה החברתית שלהם.

תפקידן של משפחות בטיפול פסיכודרמה

בני משפחה בדרך כלל אינם משתתפים בטיפול פסיכודרמה, אבל הם משחקים תפקיד חשוב בתמיכה במטופל. מטופלים מפתחים תחושה גדולה יותר של מודעות עצמית ונקודת מבט, המסייעת להם להתחבר מחדש עם בני משפחה שנפגעו. טיפול פסיכודרמה מלמד אנשים כיצד לבטא את צרכיהם בצורה בריאה ומעודד צמיחה רגשית, רוחנית ופסיכולוגית.

מחקר בתחום טיפול בפסיכודרמה נחשב עדיין לתחום מחקר חדש למדי. חלק גדול מהמחקר הנוכחי התמקד בנשים ובחוויות טראומטיות, כגון קורבנות למעשים אלימים. המחקר על נשים ופסיכודרמה מבטיח מספיק מכיוון שהחוקרים מלאי מוטיבציה לחקור את היתרונות של הטיפול עבור חיילים משוחררים וגברים. למטפלים בפסיכודרמה הייתה גם הצלחה בשימוש בפסיכודרמה עם מתבגרים וזאת בשל הדמיון שבין פסיכודרמה לבין שפת המשחק של ילדים. ללא קשר לגיל או למין שלכם ולסוג  הבעיה שאתה יתכן ואתם נאבקים, במידה ואתם מרגישים שטיפול פסיכודרמה עשוי להתאים לכם, ReGain מוכן להתאים ביניכם לבין מטפל שיכול לעזור לכם להתחיל עם סוג זה של טיפול או למצוא סוג טיפול שמתאים יותר לצרכים שלכם.