מהו ניכור הורי?

העבריין עשוי למנף מגוון טקטיקות: אבא יכול לספר לילד שלו שאימו שונאת אותו ולא רוצה לדבר אתו, כאשר במציאות האם מבקשת לדבר עם הילד בכל יום. אם יכולה לשכנע את בתה לדווח – או אפילו להאמין – בכך שהאב התעלל בה פיזית. עבריינים יכולים להאשים את ההורה השני בהרס הנישואין, להעניש את הילד בעקבות רצונו להמשיך לנהל מערכת יחסים עם ההורה, או לעזוב את הבית כך שהשמירה על מערכת היחסים קשה מאוד לביצוע.

מה עושה ניכור ההורי לילד?

חוויה זו יכולה להיות מאוד מבלבלת עבור ילד. הוא או היא עלולים להרגיש מבולבלים, עצובים ובודדים  לאחר האובדן. ילדים עשויים להרגיש מבולבלים לגבי הסיבות לכך שהם עדיין מרגישים אהבה כלפי הורה אחד אם ההורה השני "שונא" אותו כל כך. עם זאת, אין להם ראיות שיסתרו את השקרים של ההורה האחר. הם גם אינם יכולים להתאבל באופן מלא על מערכת היחסים האבודה שלהם כיוון שהניכור אינו וודאי ועלול להשתנות.

מהם הסימנים לניכור הורי?

הגבלת חמורה בפרק הזמן שבמהלכו לילד מותר לבלות עם ההורה השני, במיוחד בניגוד להוראות בית המשפט, היא סימן לניכור הורי. הערות שליליות על ההורה השני, האשמתם בגירושין, האשמות שווא לגבי התעללות או הזנחה, ואיום להימנע מהפגנת חיבה במידה והילד מביע רגשות חיוביים כלפי ההורה שאינו מתגורר אתו, הינם גם כן סימני היכר לניכור הורי .

האם ניכור הורי הינו אמיתי?

קהילת הפסיכולוגים אינה מכירה בניכור הורי כמצב הניתן לאבחון. עם זאת, שטיפת מוח של ילד מצד הורה אחד שישנא את ההורה השני אכן מתרחשת ונחשבת לתופעה מוכרת על ידי בתי המשפט  (בתנאי קיימות ראיות חזקות לכך). למרבה הצער, ישנם גם מקרים של האשמות שווא של ניכור למטרות של משמורת או למטרות כספיות.

מדוע ניכור הורי קורה?

אחת הסיבות לכך שניכור  הורי עלול להתחיל כרוכה בכך שהורה למד להסתמך על הילד שלו לקבלת תמיכה רגשית, צורך שמתעצם בזמן תהליך גירושין. על מנת להמשיך לתמוך בהורה, וללא ראיות למצב הפוך, הילד מתחיל להאמין ולהפנים את העוקצנות של ההורים המנוכרים. מניעים אחרים כוללים  נקמה,  קנאה, סחיטה פיננסית.

איזה סוג של אדם ינסה להרחיק ילד מההורה השני שלו?

מקורה של תופעה זו לעתים קרובות נמצא בקרב הורה נרקיסיסטי ו/או לא יציב מבחינה רגשית. יתכן ואתם הורים מונעים באמצעות רצון לנקום נגד האקס שלהם או שיתכן והם זקוקים לפורקן באופן כל כך נואש עד כדי כך שהם מעבירים את תחושת הכאב והזעם שלהם לילד. הורים מנוכרים לפעמים מראים גם נטיות לאישיות גבולית.

כיצד מונעים ניכור הורי לאחר גירושין?

לילדים בדרך כלל טוב יותר כאשר הוריהם הגרושים מגדלים אותם כשותפים ידידותיים. על מנת לעשות זאת, הורים אינם צריכים להשמיץ האחד את השני. עליהם לחפש תמיכה ממקור חיצוני במקום לפנות לילד שלהם לקבלת תמיכה, עליהם לקיים דיונים לא יציבים מחוץ לטווח השמיעה של הילדים, ועליהם לנסות לקבל את בן/בת הזוג החדש של האקס, שכן הם ימלאו תפקיד חשוב ביציבותו ובאושרו של הילד.

מה תעשה אם האקס/ית שלך מסית/ה את הילד שלך נגדך?

קורבנות של ניכור הורי יכולים להילחם בעלבון בבית המשפט, למרות שקשה לעשות זאת. על ההורים לאסוף ראיות מפורטות ומקיפות באמצעות עדויות ואימיילים, טקסטים או פרסומי מדיה חברתית.  ההליך המשפטי עשוי לכלול אבחון פסיכולוגי, הערכת משמורת, הערכת משפחה וטיפול שמטרתו לשקם מחדש את מערכת היחסים.

עד כמה נפוצה תופעת הניכור ההורי?

חלק מהחוקרים מעריכים כי בין 11 ל-15 אחוזים מהגירושים הקשורים לילדים מובילים לניכור הורי. כ-1% מהילדים בצפון אמריקה עלולים לחוות ניכור הורית.

ניכור הורי במערכת המשפט

הורים יכולים להילחם בתופעת הניכור בבית המשפט, אבל עליהם לספק הוכחה מוצקה לכך. בית משפט רשאי לאחר מכן להורות על תוכנית איחוד, שבה הילד מבלה פרק זמן עם ההורה המנוכר תחת פיקוח במטרה לבנות מחדש את מערכת היחסים ביניהם. ייתכן ויהיה צורך גם בטיפול על מנת לטפל בטראומה של הילד. מערכות יחסים רבות שנסדקו כתוצאה מניכור הורי יכולות להחלים עם הזמן.

האם ניכור הורי נחשב פשע?

ניכור הורי מטופל באמצעות הליכים אזרחיים  ואינו נחשב לעבירה שבגלל ניתן לבצע מעצר. ישנם גורמים החושבים כי ניכור  הורי צריך להיחשב כעבירה פלילית בשל טיב הנזק המתמשך לו הוא גורם, בעוד גורמים אחרים  טוענים שאין להגדיר ניכור הורי כעבירה פלילית,  כיוון שניכור הורי הוא דבר שקשה להוכיח אותו ולא תסמונת הניתנת לאבחון.

האם ניכור הורי נחשב לסוג של התעללות בילדים?

ההבנה הקלינית של ניכור הורי הולכת ומתפתחת. ניכור הורי אינו רשום כהפרעה ב DSM-5, אבל יש הטוענים כי זה יכול להיכנס תחת הקטגוריה של "בעיית יחסים בין הורה-לילד" כאחת מסדרת החששות שיתכן וראויות להתייחסות קלינית . חלק מהחוקרים מאמינים כי החוויה היא סוג  של התעללות רגשית בילדים ואלימות במשפחה.

אילו שינויים חברתיים ומשפטיים יכולים למנוע ניכור הורי?

חלק מהחוקרים טוענים כי הפתרון לניכור הורי כרוך בשינויים יסודיים במערכת הגירושין הנוכחית שקיימת. שינויים אלה כוללים הכרה בניכור הורי כסוג של התעללות רגשית בילדים, ביסוס הורות משותפת כיסוד בתחום דיני משפחה, ביסוס תוכניות מניעה ואיחוד מחדש ואכיפת צווי הורות משותפים בצורה יעילה.

החלמה מניכור הורי

ניכור הורי הינה תופעה מצערת וכואבת מאוד, אבל הורים מנודים צריכים לדעת שהם אינם לבד. למרות שזהו מצב שיכול להיות מתסכל, הם חייבים לשאוף להביע רק חמלה וטוב לב כלפי הילד המנוכר, להישאר רגועים ולא להגיב לחוסר הצדק בתגובה של כעס  או זעם. עליהם לפנות לחברים, משפחה, קבוצות תמיכה, או לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בזמן שהם  מתמודדים עם המתח.

כאשר ילד מתחיל לבלות זמן עם ההורה המנוכר, הדבר יכול לעתים קרובות לאפשר תיקון של הקשר. טיפול פסיכולוגי, הדרכת הורים עבור ההורה המנוכר, הורה המטרה, והילד יכול לעזור לאורך כל התהליך הזה.

כיצד משפיע הניכור ההורי על ילדים?

ילדים עשויים להתמודד עם בעיות הקשורות להערכה עצמית,  אשמה ושנאה  עצמית, שכן הם עלולים להפנים את השנאה כלפי ההורה המנוכר, וכתוצאה מכך הם מאמינים, באופן שגוי, שההורה לא אהב או רצת אותם. דיכאון  ושימוש בסמים נחשבים גם כן למסלולים שעלולים להיות מושפעים כתוצאה מניכור הורי בקרב ילדים.

האם יש באפשרותכם את היכולת לתקן את מערכת היחסים עם הילד שלכם לאחר ניכור הורי?

דרך הפעולה הטובה ביותר היא להגביל את פרק זמן שהותו של הילד עם ההורה המנכר ולהגדיל את פרק זמן השהייה שלו עם ההורה המנוכר. הדעה המשוחדת של הילד לגבי ההורה תתבהר בהדרגה ומחקרים אף מראים  שניתן יהיה לתקן מערכות יחסים שניזוקו בצורה קשה.  ההורה המנכר יכול לסייע בכך שלא ישמיץ את ההורה המנוכר או יבטל את רגשותיו של הילד בתקופה זו.

כיצד יכולים ילדים להחלים מניכור הורי?

בילוי פרק זמן ארוך יותר עם ההורה המנוכר יכול לעזור בתיקון מערכת היחסים. תרגיל חשוב אחד שקיים הוא לפתוח דיאלוג אודות קווי דמיון והבדלים בין בני משפחה. דיון בנושאים ניטרליים כגון מאכל או צבע אהוב, ובשלב מאוחר יותר מעבר לרגשות, יכולים לעזור לילד/ה לייחד את חוויות ההורה של עצמה.

מה צריכים מטפלים לדעת לגבי ניכור הורי?

מטפלים יכולים ללמוד את המאפיינים של ילד מנוכר, כגון השמצה מתמדת של ההורה המנכר וחיקוי סיפורי ההורה המנוכר, ואת מידת הניכור שהתקיים. הטיפול יכול לכלול העברה של הילד לבית ההורה המנוכר, איסור מגע עם ההורה המנכר ונקיטת צעדים משפטיים.

תוצאות הניכור ההורי

הכרה בניכור הורי כאדם מבוגר יכול להיות מסע ארוך וקשה. ילדים רבים מפתחים הבנה חדשה ומציאותית כלפי הוריהם בהמשך חייהם. לעתים קרובות הם אסירי  תודה לפתח מערכת יחסים טובה יותר עם ההורה המנוכר, עדיין הם עשויים גם להיאבק עם המפלה של מערכת יחסים מתוחה או חלשה יותר עם ההורה המנכר.

כיצד אדע אם חוויתי ניכור הורי בתור ילד?

ילדים לעתים קרובות מאוד לומדים להכיר בכך שהיו קורבנות של ניכור הורי בתקופת גיל הבגרות. עם זאת, התהליך כואב מבחינה רגשית והוא יכול להימשך שנים או אפילו עשרות שנים. לימוד הסימנים והאסטרטגיות של ניכור הורי , כמו גם ניהול שיחות עם ההורה המנוכר במטרה לזהות דברים אמיתיים ושקריים שנאמרו, יכולים לעזור לילדים לזהות אם היו קורבנות לניכור הורי או לא.

כיצד אוכל לתקן מערכת יחסים שבורה עם ההורה שלי כאדם מבוגר?

יתכן ויהיה קשה לנטרל את התפיסות המוטעות שהורה מחדיר בילד. אבל כאדם מבוגר, ילדים עשויים להיות בעלי יכולת להבין טוב יותר את נקודת המבט של ההורה השני ואת המצב בצורה רחבה יותר. במקרה של אישה אחת,  אביה המנוכר שמר על מרחק ממנה עד שהגיעה לגיל 17 לפני שהסביר לה ברוגע שלא כל טענותיה של אמה נכונות. לאחר מכן הם הצליחו להתחבר מחדש.

מתי עליי להפסיק לנסות להתחבר מחדש עם הילד הבוגר המנוכר שלי?

הורים לילדים מנוכרים יכולים לנסות ללא הרף לתקן את מערכת היחסים ביניהם על ידי הושטת יד, הבעת  אמפתיה – וניסיון לטפל בשורש הבעיה. עם זאת, ייתכן שיבוא הרגע בו צריך לעצור הכול, כמו במקרים בהם הילד מפגין עוינות באופן עקבי, מאיים בצו הרחקה, או, באופן חיובי יותר, מחליט שהם זקוקים לזמן אבל יהיה בקשר.

מקור: Psychology Today