את דמותו של הברון-החולם העליז שסיפר סיפורים פנטסטיים על חייו, אנו זוכרים מילדות. אבל האם המצאות כאלה תמיד אינן מזיקות? יתר על כן, אם הם מתייחסים לבעיות בריאותיות. שוחחנו עם רופא פסיכיאטר על תסמונת מינכהאוזן.

מחפשים פסיכולוג מומלץ ? לחצו כאן >>

מהי תסמונת מינכהאוזן

תסמונת יוצאת דופן זו נקראת על שם גיבור ספרותי שנוצר על ידי הסופר הגרמני רודולף אריך ראספ. הברון מינכהאוזן, כזכור, התפרסם בזכות קישוט חוויותיו והמצאת סיפורים מדהימים על הרפתקאותיו שלו.
תסמונת מינכהאוזן תוארה לראשונה בפירוט על ידי האנדוקרינולוג וההמטולוג האנגלי ריצ'רד אשר ב-1951. ואזכורים של הפרעה זו מתוארכים למאה ה-18. אבל היה זה אשר פרסם את המאמר המדעי הראשון על התסמונת הזו ב-Lancet. במאמר הוא תיאר את התנהגותם של חולים שדמיינו או גרמו בכוונה לתסמינים של מחלות שונות על מנת למשוך את תשומת לבם של הרופאים והצוות הרפואי. מאז זכתה תסמונת מינכהאוזן לשמות רבים נוספים: תסמונת "חולי תעסוקה", "התמכרות לבית חולים", "הפרעה מחקה".

רוב האנשים עם תסמונת מינכהאוזן, למרות העובדה שמדובר בהפרעה נפשית, מתלוננים על תסמינים של מחלות גופניות – כאבים בבטן, בחזה, חום ועוד.

בעבר האמינו שתסמונת מינכהאוזן פוגעת בעיקר בגברים, אך בשנים האחרונות פסיכותרפיסטים מסכימים שרוב החולים הם נשים. באופן כללי, חולים עם תסמונת מינכהאוזן מהווים 0.8-0.9% מכלל החולים המבקשים עזרה במוסדות רפואיים.

כתבות נוספות:

תסמונת אספרגר

התעללות בילדים

התקף פסיכוטי

תסמונת מינכהאוזן מואצלת

ב-1976 תוארה גרסה של תסמונת מינכהאוזן, שהחלה להיקרא מואצלה או "על ידי מיופה כוח". תסמונת פרוקסי מינכהאוזן היא הפרעה שבה הורה או מטפל אחר חושב על תסמינים כוזבים של המחלה או גורם לתסמינים בפועל להיראות כאילו הילד חולה או פצוע. המונח "על ידי פרוקסי" פירושו "דרך החלפה". למרות שתסמונת מינכהאוזן המואצלת היא בעיקר מחלת נפש, היא גם נחשבת לסוג של התעללות בילדים.

התיאור המפורט של הפרעה זו מבוסס על שני מקרים מהתרגול של רופא הילדים הבריטי המפורסם סר רוי מדו:

 • במשך זמן רב הוסיפה אמו של הילד הראשון למזונו כמות מוגזמת של מלח שולחן, ובכך גרמה להיפרנתרמיה – ריכוז מוגבר של נתרן בדם. למרבה הצער, הילד מת. האם הודתה לאחר מכן באשמה בביצוע פשע זה לפסיכיאטר המטפל שלה.
 • אמו של הילד השני גרמה לתהליך דלקתי בכליות התינוק. הילד נרפא לאחר שגילה את הסיבות והשמה את האם לטיפול במרפאה פסיכיאטרית.

רוי מדו תיאר את התסמונת הזו כ"התעללות בילדים מאחורי הקלעים" המבוצעת על ידי אדם (לרוב האם, לעתים רחוקות יותר האב) שמטפל בו באופן ישיר.

תסמונת מינכהאוזן מואצלת נצפית לרוב אצל אמהות לילדים מתחת לגיל 6 שנים. לאנשים עם תסמונת זו יש צורך עצום בתשומת לב והם עושים מאמצים רבים כדי להשיגו, גם אם המשמעות היא סיכון חיי הילד. על פי מרפאת קליבלנד, כ-1,000 מתוך 2.5 מיליון מקרי התעללות בילדים המדווחים מדי שנה עשויים להיות קשורים לגרסה זו של תסמונת מינכהאוזן.

כדי לחשוד בהפרעה כזו, חשוב לשים לב לסימני האזהרה גם אצל התינוק וגם אצל המטפלת.

צילום מסדרה טלוויזיונית – הפשע: ג'יפסי רוז

סימני אזהרה אצל ילד כוללים:

 • היסטוריה של פציעה, מחלה או אשפוז תכופים
 • סימנים שאינם ממש תואמים לאף מחלה
 • תסמינים שאינם תואמים לתוצאות הבדיקה
 • תסמינים שנראים משתפרים עם טיפול רפואי אך מחמירים בבית

סימני אזהרה של הורים (אפוטרופוסים) כוללים:

 • הרצון למשוך תשומת לב לעצמך
 • חתירה להיראות חסרת אנוכיות ומסורה
 • אינטראקציה פעילה יתר על המידה עם רופאים וצוות רפואי
 • הרצון להגזים בסימפטומים של הילד או לדבר בשמו
 • נראה שהמבוגר נהנה מסביבת בית החולים ומתשומת הלב שהילד מקבל

תסמונת מינכהאוזן מואצלת מטופלת בעיקר בפסיכותרפיה. מאמינים שלצורך האפקט הטוב ביותר, יש לכלול את כל בני המשפחה, כולל הילד, בטיפול.

תסמינים וסימנים של תסמונת מינכהאוזן

 • היסטוריה רפואית דרמטית אך שנויה במחלוקת
 • תסמינים בלתי נשלטים שהופכים לחמורים יותר או משתנים לאחר תחילת הטיפול
 • הישנות קבועות לאחר שיפור
 • ידע מעמיק בבתי חולים, דרכי טיפול, מינוח רפואי, תיאור מחלות מספרי לימוד
 • נוכחות של צלקות ניתוחיות רבות
 • הופעת תסמינים חדשים או נוספים לאחר תוצאות בדיקה שליליות
 • התסמינים מתרחשים רק כאשר המטופל נמצא עם אחרים או תחת השגחה
 • נכונות או רצון לעבור אבחון, ניתוח או הליכים רפואיים אחרים
 • היסטוריה של פנייה לטיפול במספר רב של בתי חולים, מרפאות ומשרדי רופאים (אולי אפילו בערים שונות)
 • חוסר רצון של המטופל לאפשר לרופאים להיפגש או לדבר עם בני משפחה, חברים או רופאים קודמים
 • בעיות זהות והערכה עצמית

לרוב, חולים עם תסמונת מינכהאוזן מתלוננים על:

 • כאב ראש (75%)
 • דימום (31%)
 • נוכחות של דם בשתן (25%)
 • כאב חזק בלב (25%)

עוד ברשימת התלונות הפופולריות ישנן הקאות, שלשולים, חולשה, אנמיה, ירידה ברמת הסוכר בדם, אובדן ראייה, כאבי פרקים, פצעים בעור, אובדן זיכרון, הפסקת מחזור, דיכאון, המופטיזיס, רעד, אנגינה פקטוריס.

בדרך כלל, חולים אלה פונים לטיפול חירום, ולעתים קרובות דורשים ניתוח. לשם כך, הם גורמים למצבים חריפים בעזרת מנת יתר של תרופות, אכילת מזון מקולקל, הפרת המלצות הרופא.

אם הרופא מתעקש שהניתוח אינו הכרחי ומציע טיפול פחות "רדיקלי" (למשל בעזרת תרופות), אז המטופלים עלולים להיות תוקפניים, לסחוט ולאיים. הם מנסים לבחור רופאים צעירים וחסרי ניסיון, או להיפך, המוכשרים ביותר, כדי לחזק את התחושה שיש להם מקרה קשה ביותר. כמו כן, חולים כאלה מבקשים לעתים קרובות עזרה בערב או בלילה כאשר הרופא עייף.

גורמים לתסמונת מינכהאוזן

למרות שתסמונת מינכהאוזן תוארה לפני יותר מ-60 שנה, היא עדיין לא מובנת מספיק כדי להסיק מסקנות חד משמעיות לגבי הגורמים להתפתחותה. רוב המחקרים על הפרעות אלו מבוססים על רישומי חולים בודדים וסקירות ספרות. קיים חוסר במחקר שיטתי שחוקר את הסיבות והטיפולים להפרעות אלו. המחסור בנתונים אמינים נובע מכך שלעיתים חולים עם תסמונת מינכהאוזן אינם מקבלים את האבחנה שלהם ונרתעים מכל טיפול – הם נוטים להמשיך ולפנות לבתי חולים ושירותים רפואיים אחרים.

העובדה שלעיתים קרובות חולים אינם ממלאים אחר המלצות הרופא, מסרבים לשתף עמו פעולה או אפילו מודים בהפרעה הנפשית שלהם, מסבכת מאוד את המחקר שיאפשר לנו להבין כיצד לטפל בתסמונת בצורה היעילה ביותר.

מדענים רק משערים שהיסטוריה של התעללות או הזנחה בילדות, או היסטוריה של מחלות תכופות הדורשות אשפוז, עשויות למלא תפקיד חשוב בהופעת תסמונת Münghausen. מאמינים שאדם כזה אינו מרוצה מהצורך בטיפול ותשומת לב והוא אינו יודע לפצות על כך בדרכים אחרות. גורם משמעותי עשוי להיות חווית ילדות של מחלה קשה, שבה השתנה באופן דרמטי יחס ההורים והקרובים לילד.

שאלת הקשר בין תסמונת מינכהאוזן לבעיות פסיכולוגיות אחרות הנצפות לעתים קרובות בחולים כאלה נותרה פתוחה.

"אנשים עם תסמונת מינכהאוזן מאופיינים בחוסר בשלות רגשית, אגוצנטריות, בעיות בהערכה עצמית וזהות, אימפולסיביות"

בונים תדמית של מקרה "קשה", אנשים כאלה מנסים להעלות את ההערכה העצמית שלהם על ידי טיפול על ידי הרופאים "הטובים ביותר" שעוסקים רק במקרים קשים באמת. הם לומדים בקפידה את הספרות הרפואית, מתמצאים בביטחון בטרמינולוגיה רפואית, מה שעוזר להם לשחזר באופן סביר מאוד את התמונה הקלינית של מחלתם הדמיונית.

לעתים קרובות אנשים עם תסמונת מינכהאוזן הם בעלי השכלה טובה, אך בשל חוסר בשלות פסיכולוגית, התנהגות לא מסתגלת וקשיים בתקשורת בין אישית, יש להם בעיות במציאת עבודה ובניית קשרים משפחתיים יציבים.

צילום מסרט דרמה: חוטים נסתרים (2017)

טיפול בתסמונת מינכהאוזן

למרות העובדה שאדם עם תסמונת מינכהאוזן מחפש באופן פעיל דרכים לרפא ממחלות שונות שהמציא לעצמו, הודו בנוכחות הפרעה נפשית, מה שאומר שבדרך כלל הוא לא רוצה להיות מטופל בה. זה הופך את הטיפול באנשים עם תסמונת מינכהאוזן לקשה ביותר ואת סיכויי ההחלמה די פסימיים.

אם מטופל כזה אכן הולך לטיפול, הרי שהמטרה הראשונה כאן היא לשנות את התנהגותו הקשורה לפנייה לטיפול רפואי, להפחית שימוש לרעה או שימוש יתר במשאבים רפואיים. לאחר השגת מטרה זו, הטיפול יתמקד בבעיות הפסיכולוגיות שעלולות לגרום להתנהגות זו. בנוסף, יש צורך לעזור לאנשים כאלה להימנע מהליכים רפואיים מיותרים ומסוכנים (למשל ניתוח), אותם הם מבקשים פעמים רבות מרופאים שאינם יודעים שהתסמינים הגופניים מסולפים או נגרמים על ידי המטופל עצמו.

הטיפול העיקרי בתסמונת מינכהאוזן הוא פסיכותרפיה. הטיפול מתמקד לרוב בשינוי החשיבה וההתנהגות של האדם (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). טיפול משפחתי יכול גם להיות מועיל – במיוחד, לבני המשפחה ללמוד לא לתגמל את האדם עם ההפרעה.

אין תרופות לטיפול בתסמונת מינכהאוזן. עם זאת, ניתן להשתמש בתרופות לטיפול במצבים קשורים אחרים, כגון דיכאון או התקף חרדה. אבל השימוש בתרופות כאלה על ידי אנשים עם תסמונת מינכהאוזן חייב להיות במעקב קפדני בגלל הסיכון שחולים עלולים להשתמש בהן לרעתם.

מקרים בולטים

לפני כמה שנים, תהודה ענקית נגרמה על ידי סיפורם של זוג נשוי שהחזיק את בתם בקליניקה פרטית במשך חמש שנים, בטענה שהילדה חולה במחלה קשה – המקרה הזה פורסם על ידי העיתונאית קתרינה גורדיבה. כמה פסיכולוגים טוענים כי הוריה של הילדה סובלים מתסמונת מינכהאוזן מואצלת.

מדוגמאות ספרותיות ידועות אפשר להיזכר ב"זהב ורדים מתוק" מאת סטפני ורובל – רומן קולנועי חי המוקדש לתסמונת מינכהאוזן. הוא מבוסס בחלקו על סיפורה האמיתי של די די בלנשרד ממיזורי, שמרגע לידתה של בתה, צוענייה, המציאה עבורה מחלות .

את תשומת הלב לתסמונת עוררה הסדרה Sharp Objects. איימי אדמס מגלמת בו אישה צעירה שנאלצת לחזור לעיירת ילדותה כדי לחקור רצח מסתורי. אבל המבחן הנורא ביותר עבורה הוא לא פגישה עם מניאק, אלא חזרה לבית אמה.

להפרעה הזו מוקדש גם הסרט נעול – סיפור הישרדותה של ילדה בת 17 המרותקת לכיסא גלגלים. יום אחד, הדמות הראשית מבחינה שאמה מכניסה כדורים מוזרים לאוכל שלה, ועושה את הצעד הראשון במאבק באהבת האם החונקת.