כיצד אני יודע שהגיע הזמן לסיים את הטיפול פסיכולוגי?

סימן חיובי לכך שהגיע הזמן לסיים את הטיפול פסיכולוגי או טיפול זוגי הוא כשהמטופל מרגיש שהוא השיג את המטרות אותן  הגדירו בהתחלה להשגה. אם מטופל אשר הגיע לטיפול עם בעיות של כעס, למשל, מרגיש שהוא זיהה גורמים המעוררים בו כעס ויפתח אסטרטגיות יעילות להתמודדות איתם, סביר להניח שהוא ירגיש שמטרת הטיפול הושגה. בתרחישי  סיום פחות אידיאליים, מטופלים עשויים להרגיש כאילו נתקלו בקיר; למרות שהדיכאון שלהם השתפר בהתחלה, למשל, נראה שההתקדמות הגיעה לישורת. אתגרים לוגיסטיים, כגון תזמון קונפליקטים או קשיים כלכליים, הם גם סיבות תקפות לסיום הטיפול.

עוד כתבה: אורגזמה נשית

האם זה רגיל ותקין שמתעוררים רגשות מעורבים בנוגע סיום טיפול פסיכולוגי?

כן. סיום יכול להיות תהליך מביך, רגשי, או אפילו כואב, גם כאשר מטופל מרוצה מההתקדמות שהם עשו והוא עושה בחירה מודעת להמשיך הלאה בחיים שלו. ניהול דיון גלוי בנוגע לרגשות לא נוחים ובנוגע לצעדים הבאים שיש לנקוט, יכול לסייע למטופלים להגיע לסגירת מעגל, לעבד תחושות של אובדן ולפתח תוכנית לשמירה על ההתקדמות שהם עשו.

עוד כתבה: טיפול CBT

באיזו דרך עליי להגיד לפסיכולוג או מטפל זוגי שלי שאני רוצה לסיים את הטיפול?

ישנם מטופלים שפשוט מפסיקים להגיע למפגשי הטיפול או כאלה שאינם עונים לשיחות הטלפון של הפסיכולוג או מטפלת זוגית. אולם "לחתוך ולברוח" לעולם אינה נחשבת לאסטרטגיית סיום הטיפול הטובה ביותר שקיימת; היא גם מונעת מהמטופל את ההזדמנות לעבד רגשות הקשורים לסיום מערכת היחסים, והיא עלולה להשאיר את הפסיכולוג בתחושת אי וודאות לגבי הסיבה לכך  שהלקוח עזב את הטיפול והאם בכוונתו לחזור. במקום זאת, על המטופל להגיד לפסיכולוג  שלו/ה שהוא חושב לסיים את הטיפול ואת הסיבה לכך. ביחד, צריכים המטפל והמטופל לבחון את ההתקדמות ולקבוע אם סיום הטיפול יהיה לטובת המטופל או לא. למרות שהמטפל עשוי לטעון או להציע שקיים צורך בזמן בטיפול נוסף, המטפל לעולם לא צריך להפעיל לחץ על המטופל להישאר בטיפול או להתעצבן באופן ברור מהמחשבות על סיום טיפול פסיכולוגי או טיפול זוגי

ברגע שאני מסיים את טיפול פסיכולוגי, האם אוכל לחזור ל"מפגשי טיפול תחזוקתיים"?

כן. לאחר סיום תהליך הטיפול, מרבית הפסיכולוגים משאירים את הדלת שלהם פתוחה בפני מטופלים, המאפשרת להם לחזור אליהם במידה והם בוחרים לעשות זאת. במקרים מסוימים, משמעות הדבר היא התחלה מחדש של טיפול באופן סדיר לאחר היעדרות של מספר חודשים או שנים; במקרים אחרים (במיוחד במסגרת של טיפול קוגניטיבי – התנהגותי או בצורות טיפול מובנות אחרת), יתכן והמשמעות לכך היא "מפגשים תומכים" תקופתיים במטרה לבדוק את ההתקדמות ולחזק את השימוש במיומנויות של התמודדות. כחלק מסיום הטיפול, על המטופלים והמטפלים לדון בפוטנציאל לעריכת מפגשי טיפול נוספים ובנסיבות בהן עשויים להתקיים.

עוד כתבה: 7 סימנים של התמכרות לאוכל

לאחר סיום טיפול פסיכולוגי, האם אוכל לקיים קשר ידידות עם פסיכולוג או פסיכותרפיסט שלי?

קיום קשרי חברות של פסיכולוג עם מטופל שכרגע עוברים טיפול אסור על פי קודים אתיים רבים. חברויות עם מטופלים בעבר נחשבות לתחום אפור – הן אינן אסורות במפורש, ואכן מתקיימות, אך פסיכולוגים רבים עדיין יסרבו להסתובב עם מטופל לשעבר. רבים מצייתים לכלל שאומר "פעם מטופל, תמיד מטופל"; הם משאירים את הדלת פתוחה למטופלים, המאפשרת להם לחזור לטיפול לאחר סיומו, ועושים כל מאמץ לשמור על גבולות ברורים ויציבים למקרה שהדבר קורה. אחרים מאמינים שדינמיקת הכוחות שהתבססה במסגרת הטיפול גורמת לכך שחברות אמיתית בין מטפל למטופל אינה אפשרית.

עוד כתבה: מיתוסים על טיפול זוגי

האם פסיכולוג או פסיכותרפיסט אי פעם ייזום סיום של הטיפול פסיכולוגי במטופל?

כן. אם פסיכולוג או פסיכותרפיסט קובע כי הוא אינו מסוגל עוד לספק טיפול הולם למישהו, קודים של אתיקה מחייבים אותו להפנות את המטופל לאיש מקצוע אחר שמתאים יותר לצרכים שלו. לדוגמא, במקרה שבו מטופל נכנס לטיפול עם בעיה מסוימת – כגון דיכאון – מתחיל להראות בעיות חדשות (כגון שימוש בסמים או תקיפה מינית) שהן מעבר להתמחותו של המטפל, המטפל עשוי להחליט על סיום הטיפול והפניית המטופל לגורם טיפולי אחר וזאת לטובת המטופל.

מה אם אני מרגיש דחייה אישית בעקבות הרצון של הפסיכולוג או פסיכותרפיסט שלי להביא לידי סיום הטיפול?

במידה ופסיכולוג או פסיכותרפיסט מרגיש שמטופל אינו מראה התקדמות ושהוא לא יכול לעזור לו להגיע להתקדמות, עליו להפנות את המטופל לגורם טיפולי אחר. לעתים, חייו האישיים של המטפל עצמו, עלולים להפריע ליכולת שלו לנהל מפגשי טיפול כנדרש – במקרים בהם המטפל לדוגמא מתגרש, יתכן וירגיש שמאתגר עבורו להישאר ניטרלי במהלך מפגשי הטיפול הזוגיים. בעוד שסיום הטיפול ביוזמת המטפל עשוי להכאיב או לבלבל את המטופלים, חשוב לזכור כי הרוב המכריע של המטפלים המסיימים את הטיפול יוכלו לעשות זאת למען האינטרס של המטופל. במקרים נדירים, מטפל רשאי לסיים את הטיפול כאשר הוא חש שבטיחותו נמצאת בסכנה – למשל במקרים בהם המטופל עוקב אחריו.

מהם השלבים הבאים במקרה שבו פסיכולוג או פסיכותרפיסט מסיים את תהליך הטיפול והלקוח מעונין להמשיך בטיפול?

במידה ומטופל אינו בטוח בסיבה לכך שהפסיכולוג או פסיכותרפיסט מסיים את תהליך הטיפול, עליו לשאול אותו/ה; ברוב המקרים, מטפל טוב יוכל לספק תשובה ישירה לשאלה זו ולעזור ללקוח להתגבר על תחושת הנטישה. אם המטפל לא הציע הפניה לגורם טיפולי אחר, המטופל רשאי לבקש הפניה לגורם טיפולי אחר. מטפל חדש רשאי לעזור למטופל לעבד תחושות מתמשכות של אי נוחות או מתח המתקשרים לסיום של טיפול פסיכולוגי בעבר.

Ending Therapy