אינטליגנציה רגשית: מדוע זה יכול להשפיע יותר מ IQ

באמצע שנות התשעים התפוצץ בעולם המערבי רב המכר של פסיכולוגי ועיתונאי דניאל גולמן: אינטליגנציה רגשית: מדוע זה יכול להשפיע יותר מ IQ. באמצעות עובדות על המוח האנושי, תולדות הרגשות והאנתרופולוגיה, ניסה גולמן לתת את הגרסה שלו לאדם המצליח, תוך שימוש במחקר של מדענים אמריקאים. באותו רגע, הם חיפשו באופן פעיל את המרכיב להצלחה, ניתחו את ההישגים של אנשים שונים בילדות ובבגרות, כישוריהם הקוגניטיביים והחברתיים. כמובן שמוצא, תורשה והכוחות המושקעים בחינוך משפיעים על עושרו של האדם בבגרותו, אך הצלחה בחיים – במיוחד כשמדובר באנשים ללא זכויות מולדות – מושפעת משילוב ייחודי של יכולות אינטלקטואליות ורגישות רגשית, כאשר אדם אינו משתמש ברגשותיו וברצונותיו שלו. הרסני, אלא כדי להשיג מטרות ארוכות טווח. לא משנה מה התואר האוניברסיטאי, משפחת ההורים והשנים הראשונות לחיים מאושרים, היכולת של אדם לנהל את רגשותיו ולהבחין ברגשות הזולת היא שתשפיע על יכולתו להתחיל קשרים ארוכי טווח בחיים האישיים והעסקים. להשיג השפעה, למשוך תשומת לב, להוביל צוות, להיות חברים ולהקים משפחה.

כתבות נוספות:

התקף חרדה, פוביה, פרנויה, איך מטפלים?

מהו טיפול ממוקד רגשות EFT?

DBT – טיפול התנהגותי דיאלקטי

אינטליגנציה רגשית היא הכרה של רגשות חיוביים ושליליים כאחד

אינטליגנציה רגשית במובן הרחב היא הכרה של רגשות חיוביים ושליליים כאחד כלפי עצמו ואחרים, היכולת להפריד רגשות אישיים מעובדות חשופות, כמו גם המיומנות להרגיש מצב רוח, מזג, אינטונציות וכוונות בתקשורת עם אנשים אחרים, לא משנה אם הם מכרים ותיקים או שאתה רואה אותם בפעם הראשונה בחייך. חלק חשוב באינטליגנציה רגשית הוא היכולת לזהות ולתאר בכנות את הרגשות של האדם עצמו, היכולת לא להיכנס לפאניקה ולדחות "רגשות רעים" (כעס, קנאה, גירוי, קנאה, כעס) ושימוש נרחב בשפה צבעונית רגשית עם העצמי. -הודעות. אנשים שמסוגלים לבטא את רגשותיהם ("אני מצטער שהחופשה שלנו כל כך שגרתית" במקום "למה אתה לא חושב על שום דבר שוב?" זה הסימן המוחשי הראשון), מבינים את מקורם ודנים בשלווה על פעולות נוספות בלי להיות אישי, אל תפגשו לעתים קרובות. והזמן שמבלה איתם מתברר כתקשורת מאוד איכותית עבור הרוב.

אינטליגנציה רגשית, ארבע קטגוריות של מיומנויות

פסיכולוגים בדרך כלל מסווגים אינטליגנציה רגשית לארבע קטגוריות של מיומנויות. הראשון הוא היכולת לתקשר בצורה ברורה ומובחנת עם אחרים, להסביר ציפיות, להקשיב באופן פעיל, להשפיע ולעורר השראה, לעבוד כצוות או להוביל ולפתור קונפליקטים. השני הוא אמפתיה כללית ותחושת עצמי נוחה בקבוצה גדולה של אנשים: לא משנה אם אתה מוחצן או מופנם, אתה מרגיש את הרמזים הרגשיים של אחרים ולעתים רחוקות נתקל באי הבנות. הסימן השלישי הוא הכרת החולשות והחוזקות שלך ודו קיום רגוע איתם, כמו גם ידע טוב על רגשות אישיים והשפעתם על חייך. והאחרון הוא היכולת לנהל רגשות, להגביל את השפעתם ההרסנית על עצמו, היכולת לעמוד בהתחייבויות שהתחייבו, לשמור על קשרים ארוכי טווח ולשנות בהתאם לסביבה.

ידע ומוטיבציה חזקה

אינטליגנציה רגשית בעצמה יכולה לשמור על אדם צף, אבל התוצאות הטובות ביותר בקריירה מגיעות בשילוב עם ידע עמוק ומוטיבציה חזקה. אכן, מנת משכל גבוהה עוזרת להיכנס לאוניברסיטה או להיכנס לעבודה המיוחלת, אבל היא מפותחת באינטליגנציה רגשית שמשפיעה על החשיפה ללחץ, עוזרת לבסס מערכות יחסים במקום חדש או להסתגל למצב עבודה סוער. ויסות עצמי, יכולת לשמוע ולהעמיד את עצמו במקומו של אחר, יכולת ניהול מצב רוח משלימה כישורים ויכולות מעשיות בכל התחומים בהם נדרשת תקשורת. ברור שבעידן שבו רוב המשימות הלא נעימות כבר הופקדו או יועברו למכונות בזמן הקרוב, אזורים כאלה הם הרוב המכריע.

על מה משפיעה אינטליגנציה רגשית ומדוע אינך יכול בלעדיה

באיזו תדירות נתקלת באדם מוכשר להפליא ועם זאת נחוץ שלא מכבד הסכם? היית פעם במקומו? הפריעו לך באמירות לא ראויות או שהתערבותם רק סיבכה את הסכסוך? האם קרה פעם שבשל ציפיות שלא נאמרו, מערכת היחסים שלכם רק התדרדרה ואף אחד לא יכול היה לקבוע מה הייתה הסיבה? כל המצבים הללו משקפים בעיות אינטליגנציה רגשית: כאשר אי הבנה של כוונות ומצב רוח, מצב רגשי ומוטיבציה הופכים תקשורת פשוטה למתוחה, שלילית או אפילו גסה. על מה אינטליגנציה רגשית משפיעה בעיקר?

מודעות עצמית

מרגיש אופוריה או דיכאון, חרדה בלתי סבירה או דאגה מאוד ספציפית, אדם עם EQ גבוה מבין מה קורה לו ואיך קוראים לזה. הוא מסוגל להבחין בין התקף חרדה לכעס או בהלה, ושמחה עדינה ספונטנית מקרבה רגשית חזקה. מממש את רגשותיו, הוא מסוגל להתרחק מהם ולא להתעמק במחשבות הרסניות ומטרתיות. למשל, היא לא תטעה התאהבות קלה באהבה גדולה, ובפרספקטיבה סקרנית כמטרה העיקרית של החיים. בהתבסס על רגשות, הוא יכין תכוניות ארוכות טווח, שבהן שינויים במצב הרוח או אירועים חדשים בחיים בכלל לא ישנו מאוד את וקטור ההתפתחות שלו. זה בכלל לא אומר חיים משעממים, בלי רשמים, שבהם אי אפשר להיות אימפולסיבי. במקום זאת, מדובר בידע עמוק כיצד להגיב לרגשות ספציפיים. לדוגמה, אל תמשיך בוויכוח עקר כאשר כל הצדדים לסכסוך נמצאים בקצה חוט. לא לקחת על עצמו יותר מדי אחריות במצב של אופוריה. אל תפחד להודות בפני עצמך ברגשות מכוערים ולקחת עליהם אחריות. אל תעשה טוב לאחרים ללא בקשתם. ה"לאים" האלה מגיעים מחוויות שליליות אישיות ולעיתים קרובות מותאמים אוטומטית לאחר כמה טעויות – זה רק לוקח זמן להבין את הקשר בין הרגשות שלנו לפעולות הבאות.

ויסות עצמי

אם אתה מבין את הרגשות שלך, קל לנהל את עצמך – מאכילה מודעת ועד לוחות זמנים לעבודה ותכנון זמן עבודה. EQ גבוה משפיע על העובדה שאנו לוקחים אחריות על חיינו ועל התוצאה הסופית של כל מערכות היחסים – בעבודה ואישית – ולא מחפשים אשמה. במקום להעביר את האשמה על עמיתים שאכזבו אותנו, או החצי השני שלא הבין אותנו נכון, אנשים עם EQ גבוה נוטים לשאול את עצמם שאלות באיזה שלב אי ההבנה החמירה, מה בדיוק יכלו לעשות טוב יותר – ולהשתמש ידע זה במצבים הדומים הבאים. שליטה עצמית תורמת לכך שאיננו מאפשרים לרגשות שליליים – כעס, חרדה, עייפות – להשפיע על אחרים ולפקח על המוניטין שלנו: המילה, ההבטחה וההסכמה הזו מכבדים על ידינו באופן שוטף מחוץ לכוח עליון. תוצאות נשפטות לפי מאמץ ופעולה, לא לפי ניתוח טעויות של אחרים. והתנאים ומצבי החיים החדשים לא צוללים למצב מדאיג: אדם עם EQ גבוה יחפש בקשיים את האפשרות לפתור אותם וצמיחה אישית או לעבור לעבודה אחרת ולמערכות יחסים אחרות. כמובן, זה לא אומר שאתה צריך להפוך לרובוט שבו כל הדחפים והתגובות מסודרים. במקום זאת, אינטליגנציה רגשית פירושה הערכה נבונה של יכולותיהם ויתרונותיהם, הכרה בזכותם של אנשים להתנהג כפי שהם רוצים ויכולת לפתור מצבי סכסוך בהתנגשות אינטרסים, מבלי להפוך לבני ערובה במשך חודשים רבים.

מוטיבציה

אינטליגנציה רגשית קשורה קשר הדוק למוטיבציה ולהתנהגות פרואקטיבית – היכולת להגיב בצורה מספקת לשינויים, לאחד (ולא להפריד) בין אנשים, לייצג אינטרסים של אחרים, להאציל כוח ולעורר אנשים להאמין בטוב ביותר. אדם עם EQ גבוה קל להתאמן ומתמודד עם קשיים זמניים ללא גישה דקדנטית, המונחה על ידי העיקרון "אם לא ננסה, לא נגלה". הוא מנתח היטב את הטעויות שלו ושל אחרים, לא יהיר ולכן יודע להשפיע על הלך הרוח של הקבוצה, בלי להפחיד ולא לתת הבטחות קלות משקל.

ראשית, אינטליגנציה רגשית משפיעה על הרצון לעמוד בציפיות שלו ושל אחרים ולטפל בערבויות אלו בצורה אחראית יותר. שנית, הצורך לדון בציפיות הדדיות בעבודה או במשפחה מספק הזדמנות להביע דאגות לגבי הסיבה שיש פחות "אזורים אפורים" במשימה גדולה לאורך זמן. שלישית, אינטליגנציה רגשית קשורה כמעט תמיד בהקצאה רציונלית של משאבים ויוזמה: במקום דחיינות, אדם פרואקטיבי יבחר ללמוד או לעזור למישהו אחר, לארגן מרחב משותף, כישורים נוספים או זמן פנוי. בטח שמתם לב שבכל צוות יש אדם שצריך קצת יותר מאחרים, והוא משתף בזה ברצון – יש לו רעיונות איך להעביר את הערב, הוא מגדל פרחים במשרד או מביא פינוקים, עוזר לאחרים בלי תלונות ולוקח חינוך של חניכים. כל זה הוא דוגמה כזו או אחרת למוטיבציה במקום העבודה. בחיים האישיים, הכל עובד בערך באותו אופן. אנחנו מכירים אנשים שתמיד יתקשרו ראשונים, יבחרו מקום חדש לארוחת ערב קבוצתית, יזמינו טיול קבוצתי, יזמינו לדייט, לעולם לא ישכחו יום הולדת – כל אלה גם סימנים של אינטליגנציה רגשית.

אמפתיה

במובן הרחב, אינטליגנציה רגשית משפיעה על היכולת להבין איך אחרים מרגישים וחושבים. זה יכול לכלול מידע רב מכל הסוגים: הן ידע בפסיכולוגיה חברתית על התנהגות קבוצתית או מערכות יחסים בזוג, והן מיומנויות ספציפיות להירגע ולצאת מקהות הפחד של אדם בפאניקה, ידע בניסוחים הנכונים והדרכים להסיט את תשומת הלב. באופן כללי, אמפתיה היא התכווננות לאחרים בכל מצב שלהם, קבלת מצב רוחם, הבנת השפה וקריאת סימנים לא מילוליים. הדבר הראשון שהאינטליגנציה הרגשית משפיעה עליו הוא היכולת לזהות רגשות של אחרים ולהסיק מהם מסקנות. הכלל של לא לצעוק על ילד בוכה או לא לנהל ויכוחים ארוכים עם אנשים תוקפניים הוא כלל בסיסי של אמפתיה שיכול לעזור לצמצם את המאמץ המבוזבז. מנהל השומע את הכפופים לו ונותן להם כלים לצמוח ולהתפתח מתבטא כמנהיג אמפתי מכיוון שהוא חש בצרכים של אחרים ועוזר להם להגשים את הפוטנציאל הטמון בהם. אמפתיה קשורה גם לתחושת צדק – היעדר דעות קדומות והעדפות, היכולת להשתמש במיומנויות של כל המשתתפים בתהליך לטובת הכלל. וכמובן, אדם עם אינטליגנציה רגשית מפותחת בדרך כלל מבין היטב על מה הוא לא מדבר: מכבד נקודות תורפה, זוכר טראומות, לא דוחף צדדים סותרים, רואה את ההיררכיה ויודע להתחשב איתה.

מיומנויות חברתיות

כל אזורי ההשפעה הנ"ל של האינטליגנציה הרגשית מובילים לעיקר: השילוב של תכונות אלו עוזר לנו להבין טוב יותר אנשים, לא להוקיר כלפיהם ציפיות לא מוצדקות, לא לדרוש מעצמנו ומאחרים יותר ממה שאנחנו יכולים, לא להפוך לבני ערובה של רגשות, לא להיכנע להשפעה קבוצתית… אנשים עם EQ גבוה עובדים לרוב על טכניקות רטוריות או כבר שולטים היטב בטכניקות שכנוע. הם טובים בזיהוי מילולי של סדרי עדיפויות, לא מצפים שהרגשות שלהם ינושו, ולעיתים רחוקות גולשים להתנהגות פסיבית-אגרסיבית.

אינטליגנציה רגשית עוזרת לאחד אנשים וליזום שינויים במשפחה או בקבוצה מבלי לגרום לרגשות שליליים אצל אף אחד, לראות את היתרונות של כל אחד בנפרד, כאשר נדרש להשיג מטרות משותפות, לחלוק חוויות וללמד אחד את השני. צוותים עם אנשים כאלה הם כמעט תמיד כר גידול שבו קל לגדול ולקבל הרבה מיומנויות קשורות, ובמקביל לחזק את הביטחון העצמי. וכמובן, אינטליגנציה רגשית נחוצה אם אתה צריך לגשת לקונפליקט במודע, לפתור אותו ללא האשמה הדדית ופשרה לא חיובית. במקום חרדה ופחד, וותרו על עמדות. אדם בעל EQ גבוה יבחר בשיחה כנה בין הצדדים המסוכסכים, לא ימנע מתפקיד המגשר, אלא יעזור להביע טענות הדדיות ולפתח אסטרטגיה לפעולות נוספות.

בכתבה נוספת ניתן לקרוא על: 5 שלבים לשיפור אינטליגנציה רגשית