מהו ביופידבק?

אני עושה אבחנה בין ביופידבק לבין טיפול. אימון בביופידבק מתייחס לשיטות ולהליכים בהם נעשה שימוש להגברת השליטה בתגובות פיזיולוגיות. טיפול בביופידבק מתייחס ליישומים קליניים של אימון ביופידבק. אני משתמש במונח ביופידבק כדי להתייחס הן לאימון בביופידבק והן לטיפול.

ביופידבק עושה שימוש במכשירים מיוחדים שמטרתם למדוד ולהציג מגוון תגובות פיזיולוגיות הכוללות טמפרטורה של העור, מוליכות של העור, מתח שרירים, וגלי מוח. שליטה מודעת על תגובות פיזיולוגיות אלה בהדרגה הולכת וגדלה עם האימון.

כתבות נוספות:

מה זה נוירופידבק?

CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

DBT – טיפול התנהגותי דיאלקטי

באיזו מידה הביופידבק פופולרית?

ביופידבק וטיפול בביופידבק ממשיכים להיות פופולריים. חיפוש בספרייה הלאומית לרפואה (Pub Med) לפרסומים בנושא "ביופידבק" החזיר 11,030 ציטוטים בתאריך ה- 02/08/20. חיפוש אחר המושג "טיפול בביופידבק" החזיר 9,362 ציטוטים באותו היום. טבלה 1 בתוך Frank et al. (2010) מפרטת מצבים רפואיים לגביהם עדות מחקרית מראה כי ביופידבק נחשב ליעיל, ככל הנראה יעיל, אפשרי יעיל, ואינו זוכה לתמיכה מדעית. אם ניקח הכול יחד, עדות זו תומכת בטענה כי הביופידבק עובד בהצלחה עבור מגוון רחב של הפרעות. עם זאת, השאלה כיצד פועל הביופידבק נשארת שאלה בעיקר לא מענה. מטרת הפוסט הזה היא לענות בצורה טובה יותר על שאלה זו.

רוצים להיות מעודכנים? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פסיכולוגים.קום

כיצד פועל ביופידבק?

התניה אופרטיבית נחשבת להסבר הרווח כיום לאופן שבו הביופידבק פועל. הסבר זה היה כבר מקובל מאוד בשנת 1977 כאשר הוא קודם על ידי Black,  Cott  וגם Pavloski. התניה אופרטיבית של התנהגות הייתה הופצה על ידי B. H. Skinner, שחקר את התנהגותן של חולדות ויונים. הוא דיווח על כך שהתדירות של לחיצות מוט על ידי חולדות וניקור מפתחות על ידי יונים גדלה כאשר הפעולה לוותה במזון. סקינר טען כי הגישה למזון חיזקה והגבירה התנהגות. הסקת מסקנות זו הורחבה לביופידבק כדלקמן.

התנהגות בהקשר של ביופידבק מתייחסת לתגובות פיזיולוגיות כגון טמפרטורת העור, מוליכות של העור, מתח של השרירים וגלי מוח. מחזקים בהקשר של ביופידבק מתייחס לתצוגות השמיעתיות והחזותיות של תגובות פיזיולוגיות אלה, המסופקות על-ידי ציוד הביופידבק. לדוגמה, מרכיבים במוט תאורה יכולים להראות כאילו זזים לצד ימין כאשר הטמפרטורה בידיים עולה, ובכך מציינת זרימת דם גדולה יותר בעקבות שחרור מוגבר. התנועה לכאורה לצד שמאל תציין זרימת דם מופחתת בשל שחרור מצומצם. לחלופין, ניתן לעשות שימוש בתצוגת צבע. תצוגה אדומה יותר עשויה להצביע על יד חמה יותר, בעוד שצג כחול יותר עשוי להצביע על יד קרה. ניתן גם לעשות שימוש בצליל. ניתן לעשות גם שימוש בצליל בעל תדר נמוך יותר על מנת לשקף יד חמה יותר, ובצליל בעל תדר גבוה יותר על מנת לשקף יד קרה יותר.

חיזוק קוגניטיבי

חיזוק נחשב בעיקר אוטומטי בעיקר כאשר מיישמים אותו על התנהגות של בעלי חיים. חיזוק נחשב בעיקר קוגניטיבי כאשר מיישמים אותו על התנהגות של אנשים. מבינים כי חיזוק הינו מודע ותכליתי במידה רבה כאשר מיישמים אותו על ביופידבק.

הסברי התניה האופרטיבית של התנהגות ושל ביופידבק הינם חלקיים משום שחסר להם מידע אודות המנגנון. הסברים אלה צולחים כל עוד הם מציינים תנאים המספיקים על מנת לגרום לשינוי בהתנהגות. מכאן שהם נקראים בשם הסברים של התניה. הסברים אלה הינם חלקיים משום שחסר להם מידע אודות המנגנון שיכול להסביר כיצד ומדוע התנאים הללו מספיקים על מנת לגרום לשינוי בתגובות ההתנהגותיות והפיזיולוגיות.

Pennington  (2014) שאל וענה על השאלה, "מה זה אומר להסביר משהו מנקודת מבט של מדעי הטבע? בעיקרון, הדבר אומר שאנחנו מזהים את הגורם של אותו הדבר במונחים של מנגנונים רלוונטיים." מודלים של רשת עצבית מתחברת מספקים חלק מהמידע אודות המנגנון שחסר מתוך ההסברים להתניה האופרטיבית.

האיור שבצד שמאל ממחיש מודל תלת שכבתי פשוט של רשת עצבית מתחברת. השכבה העליונה מתויגת באות "S" כיוון שהיא מייצגת תאי עצב תחושתיים המקודדים עבור גירויים הנקלטים על ידי הרשת. השכבה האמצעית מתויגת באות "O" משום שהיא מייצגת שכבה אחת או יותר של תאי עצב המרכיבים את מרבית מוחו של האורגניזם. השכבה התחתונה מתויגת באות "R" מכיוון שהיא מספקת קודים עבור תגובות שהרשת מייצרת. תגובות אלה הן לחיצות המוט או ניקור המפתחות הנעשים על ידי בעלי חיים ואת התגובות הפיזיולוגיות של אנשים עושים במהלך הביופידבק.

עיבוד הרגיל מתרחש כאשר ההפעלה יורדת משכבה S לשכבה O ולשכבה R

האיור שלנו מראה כי ציוד ביופידבק מחבר ביעילות תאי עצב בשכבת R לתאי עצב בשכבת S. ציוד ביופידבק מגביר באופן זמני את מערכת העצבים של האדם באמצעות כך שהוא מספק חיישנים המזהים תגובות פיזיולוגיות שבמקרה אחר עדוי שלא להיות מודע אליהם ומציג אותן בדרך שיהיה קל לקלוט אותן.

האיור שלנו עדיין אינו מסביר כיצד ביופידבק מאפשר לאדם לשלוט בצורה טובה יותר בתגובותיהם הביולוגיות. זאת מכיוון שהסינפסות המחברות זוגות של תאי עצב מדומים אינם כלולים באיור זה לשם הפשטות. באפשרותכם להיכנס כעת לתוך הסינפסות האלה באופן דמיוני על ידי כך שתדמיינו כי כל חץ שבור באמצע שלו וכי שני החלקים של החץ מופרדים על ידי מרווח קטן. כעת תדמיינו לעצמכם כי הנוירוטרנסמיטרים משוחררים במקום שבו השב מתחיל ושהם מתפזרים על פני המרווח בין מקטעי החיצים ומתחברים כמו מנעול ומפתח לקולטנים הממוקמים היכן שהשב מסתיים. כעת החיצים מייצגים סינפסות.

סינפסות חיוניות למתן הסבר על שינוי התנהגותי ונחשבות לדבר בלתי נפרד ממודלים של רשת עצבית מתחברת משום שהם משתנים במהלך הלמידה ועיצוב הזיכרון . תהליך זה נקרא פלסטיות סינפטית המותנית בניסיון (Bear, Connors, & Paradiso, 2007). מודלים של רשת עצבית מתחברת מדמים שינויים אלה.​

לסיכום

כעת אנו מוכנים להסביר כיצד פועל הביופידבק. ציוד ביופידבק מגביר באופן זמני את מערכת הרשת העצבית של האדם באמצעות הוספת חיישנים שמטרתם לזהות אירועים פיזיולוגיים שעשויים שלא להיקלט בדרך אחרת, ולהציג אירועים אלה בדרכים הנתפסות ומקודדות בקלות על ידי תאי עצב תחושתיים. ביופידבק מאפשר לולאת עיבוד המפעילה מנגנוני פלסטיות סינפטית המותנית בניסיון, המשנים את דרגות הגירוי/ העיכוב הסינפטית על פני הרשתות העצביות הרלוונטיות, ובכך מאפשרים לאדם לשלוט בצורה טובה יותר בטמפרטורת העור, במוליכות העור, במתח השרירים ו/או בגלי המוח שלו.

הערה אחרונה: לשינויים הסינפטיים הנלמדים במהלך הביופידבק יש תכונות דומות לשינויים סינפטיים אחרים שנלמדו. המשך התרגול נדרש על מנת לשמר אותם. אחרת, הם נוטים לדעוך.​​​​​​

מקור: psychology today