התכנית לפסיכותרפיה אנליטית יונגיאנית ע"ש אלה עמיצור

בביה"ס ללימודים מתקדמים במכללת סמינר הקיבוצים

הזמנה ליום עיון בנושא:

אמנות, דמיון, אהבה, ריפוי, אינדיבידואציה

יום חמישי, ב' בניסן תשפ"ג, 1.6.2023, אולם 70, במכללת סמינר הקיבוצים, דרך נמיר 149 רמת אביב.

12:00-12:20 -התכנסות

12:20-12:30- ברכות

12:30-13:20- גב' רות נצר – היבטים אמנותיים, סימבוליים ומרפאים בציורי 'הספר האדום' מאת Jung C. G.

13:20-14:10- גב' בינה ויילר – ACTIVE IMAGINATION – הדיאלוג בין האגו ללא מודע

14:10-15:00- ד"ר יורם אינספקטור – ״שנינו ביחד דמיון חופשי״ -על פנטזיה ואהבה בתהליכי ריפוי ואינדיבידואציה.

15:00-15:30 – הפסקה

15:30-16:20 –ד"ר אילן קוץפסיכותרפיה פסיכדלית?         

16:20-16:30 –ד"ר יורם אינספקטור – הקדמה לסרט " Nise -לב השיגעון".

16:30-18:10 -הקרנת הסרט

18:15-19:00- דיון בהשתתפות הקהל

יום העיון פתוח לקהל הרחב | 180 ₪ עד לתאריך 22.5.23| | מספר המקומות מוגבל | הרשמה במקום (לברר ערב קודם אם יש מקום): 200 ₪ במזומן בלבד. חנייה בקמפוס בתשלום.

טלפון לבירורים – גב' אסתי פרידר-גת 052-3599243

גב' רות נצר – פסיכולוגית קלינית מומחית, אנאליטיקאית יונגיאנית מנחה, מורה ומדריכה בכירה בתוכנית לפסיכותרפיה יונגיאנית במכללת סמינר הקיבוצים. סופרת, משוררת, אמנית, חוקרת ספרות וקולנוע. חברה בעמותה היונגיאנית הישראלית החדשה. לאחרונה יצא לאור ספרה "הספר האדום של יונג – המרחב המיתי, הדתי, אמונתי והספרותי".

ד"ר יורם אינספקטור – פסיכיאטר, אנאליטיקאי יונגיאני מנחה, מורה ומדריך בכיר בתוכנית לפסיכותרפיה יונגיאנית במכללת סמינר הקיבוצים, ניהל את היח' לפסיכולוגיה  רפואית, ביה"ח "סנט מרקס" בלונדון. חבר בעמותה היונגיאנית הישראלית החדשה.

גב' בינה ויילר – פסיכולוגית מומחית, אנאליטיקאית יונגיאנית מנחה, מורה ומדריכה בכירה בתוכנית לפסיכותרפיה יונגיאנית במכללת סמינר הקיבוצים, חברה בעמותה היונגיאנית הישראלית החדשה.

ד"ר אילן קוץ – פסיכיאטר, פסיכותרפיסט ואמן.  ניהל שירות פסיכיאטרי בבית חולים כללי, היה מחלוצי חקר מדיטציית-המודעות (מיינדפולנס) ותפקידה כעזר לפסיכותרפיה. הוא חיבר ספר פופולרי בנושא פשר החלומות, וחקר מיתוסים מקראיים ותרבותיים מנקודת מבטה של הפסיכולוגיה העכשווית. לאחרונה, בנוסף לעבודתו כמטפל, עוסק במחקר-מוח באמצעות השימוש בחמצן בתא-לחץ, בחיילים הסובלים מהפרעה הפוסט-טראומטית, וכן בודק את השלכות הטיפול הפסיכדלי.

תקצירי ההרצאות

רות נצר – היבטים אמנותיים, סימבוליים ומרפאים בציורי 'הספר האדום'

בהרצאה זו נתבונן בציוריו החידתיים של יונג מתקופת המשבר שלו, ונבחן את מקורות ההשפעה האמנותית שלו. נבין את המשמעות הסמלית של ציוריו הארכיטיפיים בהתאם לסיפורים ולמיתוסים שכרוכים בהם. נראה את משמעות הסגנון הייחודי שלו כמענה לצרכיו הרגשיים; ננסה להבין את האותיות המסתוריות בציוריו,  ציורי המנדלות שלו, ואת ההקבלה לאמנות האאוטסיידרית שהחלה להיות מוכרת בתקופתו. נפגוש את סמלי הנחש, המפלצת, העץ וסמלי העצמי. נבחן את משמעותם בתהליך האלכימי-השמאני ואת תהליך הריפוי הטרנספורמטיבי שמתרחש באמצעות הציורים.

בינה ויילר – Active Imagination – הדיאלוג בין האגו ללא מודע

בתקופה בה חווה יונג משבר נפשי אותו תאר כ"אובדן נשמתו", הוא מתמודד וחוקר  את מעמקי נפשו ומפתח את "הדמיון הפעיל" (active imagination). מתודה זו מהווה את הציר סביבו נכתב הספר האדום ומבוססת על פעילות בה האגו משוחח עם הלא מודע. לדיאלוג זה  חשיבות רבה במימוש  הפוטנציאל היצירתי ותהליך האינדיבידואציה.

ד״ר יורם אינספקטור – ״שנינו ביחד דמיון חופשי״ על פנטזיה ואהבה בתהליכי ריפוי ואינדיבידואציה.

״את שביל החלב נכניס אל הכיס ״ כתב יצחק קלפטר בשירו ״דמיון חופשי ״ ולא ידע שכ- 75 שנים קודם לכן, בחודש ינואר 1914 הפסיכיאטר השוויצרי קארל גוסטב יונג עשה דבר מה דומה בספר האדום שלו: הוא מצליח להציל את ״איזדובר ״-שמו המקורי של הגיבור המיתולוגי העתיק ״גלגמש״ – מגסיסה במדבר באמצעות הסכמתו של זה לקבל את העובדה שהוא פנטזיה. הדבר מאפשר להכניסו לביצה ואת הביצה להכניס לכיס מכנסיו של יונג וכך לשאתו למקום מבטחים. ולפני שהביצה תבקע, ממליץ יונג ״לשבת למולה ולדגור עליה באמצעות ״מבט מלא קסם וחום״. תהליך הריפוי בנפשו של יונג לא היה מתרחש ללא פנטזיה אך גם ללא קסם וחום שהם מרכיבים חיוניים באהבה. בשיחתי אנסה לבחון ולהדגים, איך כל המרכיבים הללו חיוניים למעשה הפסיכותרפיה היומיומי.

ד"ר אילן קוץ – פסיכותרפיה פסיכדלית?

תהיות בדבר השימוש בחומרים מרחיבי תודעה לקידום הטיפול הנפשי פסיכותרפיה מלווה או נתמכת בחומרים מרחיבי-תודעה (פסיכדלים), פורצת בימים אלה לחזית חקר הנפש והטיפול בה. מחקרים רפואיים אודות השימוש בחומרים אלה, יחד עם ליווי פסיכותרפי, לשם טיפול במצבי דכאון עיקש, תופעות פוסט-טראומטיות כרוניות ומצבי התמודדות עם מחלות מסכנות חיים – נמצאים כבר בשלבים קליניים מתקדמים, עם תוצאות ראשוניות מלהיבות-דמיון. הפסיכותרפיה המלווה ניסויים אלה, הנה מנדטורית מסיבות אתיות, ומתצפיות קליניות המראות שללא ליווי פסיכותרפי ממוקד לא יחול השינוי הקליני המיוחל בהפרעות קשות אלה.

מכאן עולה השאלה הבלתי נמנעת אודות שימוש-עזר בחומרים מרחיבי-תודעה גם בפסיכותרפיה העוסקת במצבים קיומיים שאינם בהכרח כרוכים באבחנות רפואיות מוגדרות וכרוניות, אותם מצבים קיומיים העוסקים בחרדה קיומית, או סבל זהותי, ושלל מצוקות אנוש אחרות המביאות את המטופל/ת לחפש מזור בחדר המטפל/ת. 

האם חומרים מרחיבי תודעה "הממיסים את גבולות העצמי", ומאפשרים מפגש עם תכנים לא מודעים, הינם אמצעי עתיר-עוצמה לקידום התהליך הפסיכותרפי שידוע כתהליך איטי 'ובזבזני' ? האם השימוש בחומרים אלה מרחיב את גבולות ההתבוננות עצמם ע"י גרימת שינויים משמעותיים במבנה המח ובפעולתו? או שמא מדובר בקיצור דרך אשלייתי, ואולי אף מסוכן?

הרצאה זו תתייחס לסוגיות אלה, כמו גם לדרך כיצד מתקדמים מכאן, וכן תציף את השאלה לגבי עמדתה של מסורת החשיבה היונגיאנית בנושא מאתגר זה.

ד"ר יורם אינספקטור – הסרט "לב השיגעון" הוא מחווה אנושית עמוקה ומטלטלת לפסיכיאטרית הברזילאית –Nise da Silvera .

)Nise -(1905-1999 הייתה מחלוצות הטיפול באומנות ובבעלי חיים בסובלים ממחלות נפש קשות וממושכות בתקופה בה הפסיכיאטריה הביולוגית ביקשה לרפאן באמצעות נזעי חשמל וכריתת האונות הקדמיות של המוח. Nise הייתה בקשר עם קארל גוסטב יונג שהעריך מאוד את עבודתה. המרכז הטיפולי שיסדה- Casa Das Palmeiras ("בית הדקלים") בריו דה ז'אנרו, פעיל עד עצם היום הזה ברוח הפסיכולוגיה האנליטית-יונגיאנית.