עמוד הבית > חדשות > פסיכופת
פסיכופת

פסיכופת

לפסיכופת יש דימוי של יצור קר, חסר לב, לא אנושי. אך האם כל הפסיכופתים מראים חוסר מוחלט ביכולות רגשיות רגילות ואמפתיה?
avatarPsychologim.com | 17/01/2021 12:51

פסיכופתיה מאופיינת בתכונות אבחוניות כמו קסם שטחי, אינטליגנציה גבוהה, שיקול דעת לקוי וכישלון בלימוד מניסיון, אגוצנטריות פתולוגית וחוסר יכולת לאהבה, חוסר חרטה או בושה, אימפולסיביות, תחושת ערך עצמי גרנדיוזית, שקר פתולוגי, התנהגות מניפולטיבית. , שליטה עצמית לקויה, התנהגות מינית מופקרת, עבריינות נעורים, ורב-צדדיות פלילית, בין היתר. כתוצאה מקריטריונים אלה, הדימוי של הפסיכופת הוא של הוויה קרה, חסרת לב, לא אנושית. אך האם כל הפסיכופתים מראים חוסר מוחלט ביכולות רגשיות רגילות ואמפתיה?

כמו אנשים בריאים, פסיכופתים רבים אוהבים את הוריהם, בן זוגם, ילדיהם וחיות המחמד בדרכם שלהם, אך הם מתקשים לאהוב ולסמוך על שאר העולם. יתר על כן, פסיכופתים סובלים רגשית כתוצאה מפירוד, גירושין, מוות של אדם אהוב או אי שביעות רצון מהתנהגותם הסטייה שלהם.

מקורות עצב:

פסיכופתים יכולים לסבול מכאבים רגשיים מסיבות שונות. כמו אצל כל אחד אחר, לפסיכופתים יש משאלה עמוקה להיות נאהבים. רצון זה נותר לעיתים קרובות לא ממומש, מכיוון שברור שלא קל לאדם אחר להתקרב למישהו בעל מאפייני אישיות כה דוחים. פסיכופתים מודעים לפחות מעת לעת להשפעות ההתנהגות שלהם על אחרים ויכולים להיות עצובים באמת בגלל חוסר היכולת שלהם לשלוט בה. חייהם של רוב הפסיכופתים נטולי רשת חברתית יציבה או קשרים חמים וקרובים.

תולדות החיים של פסיכופתים מאופיינות לעיתים קרובות בחיי משפחה כאוטיים, חוסר תשומת לב והדרכה של ההורים, שימוש לרעה בסמים והתנהגות אנטי חברתית, מערכות יחסים גרועות, גירושין ושכונות שליליות. אנשים אלה עשויים לחוש שהם אסירים בקביעה האטיולוגית שלהם ומאמינים כי היו להם, בהשוואה לאנשים רגילים, פחות הזדמנויות או יתרונות בחיים.

למרות התנשאותם החיצונית, פסיכופתים חשים נחותים מאחרים ויודעים שהם מתמודדים עם התנהגותם שלהם. ישנם פסיכופתים המותאמים באופן שטחי לסביבתם ואף פופולריים, אך הם מרגישים שעליהם להסתיר בקפידה את טבעם האמיתי מכיוון שזה לא יהיה מקובל על אחרים. זה משאיר לפסיכופתים בחירה קשה: להסתגל ולהשתתף בחיים ריקים ולא אמיתיים, או לא להסתגל ולחיות חיים בודדים מבודדים מהקהילה החברתית. הם רואים את האהבה והחברות שאחרים חולקים ומרגישים מדוכאים בידיעה שהם לעולם לא יהיו חלק ממנה.

פסיכופתים ידועים כזקוקים לגירוי יתר, אך רוב ההרפתקאות המטופשות מסתיימות רק בהתפכחות בגלל סכסוכים עם אחרים וציפיות לא מציאותיות. יתר על כן, פסיכופתים רבים מתייאשים מחוסר יכולתם לשלוט בחיפוש התחושות שלהם ומתמודדים שוב ושוב עם חולשותיהם. למרות שהם עשויים לנסות לשנות, תגובה פחד נמוכה וחוסר יכולת נלווית ללמוד מחוויות מובילים לעימותים שליליים, מתסכלים ומדכאים חוזרים ונשנים, כולל בעיות במערכת המשפט.

ככל שהפסיכופתים מזדקנים, הם אינם מסוגלים להמשיך באורח חייהם שצורך אנרגיה ולהיות שרופים ומדוכאים בזמן שהם מסתכלים אחורה על חייהם חסרי המנוחה המלאים בחוסר שביעות רצון בין אישי. בריאותם מתדרדרת ככל שמצטברים תופעות הפזיזות שלהם.

פסיכופתים אלימים:

בסופו של דבר הם מגיעים לנקודת אל-חזור, שם הם מרגישים שחתכו את הקשר הדק האחרון עם העולם הרגיל.

גורמי סיכון:

סבל נסתר, בדידות וחוסר הערכה עצמית הם גורמי סיכון להתנהגות אלימה, פלילית אצל פסיכופתים

כאב רגשי ואלימות:

בידוד חברתי, בדידות וכאב רגשי נלווה בפסיכופתים עשויים להקדים מעשים פליליים אלימים .5 הם מאמינים כי העולם כולו נגדם ובסופו של דבר משתכנעים שמגיעים להם פריבילגיות מיוחדות או זכויות לספק את רצונותיהם. כפי שהביעו רוצחים סדרתיים פסיכופתיים ג'פרי דאהר ודניס נילסן, פסיכופתים אלימים מגיעים בסופו של דבר לנקודת אל-חזור, שם הם מרגישים שחתכו את הקשר הדק האחרון עם העולם הרגיל. לאחר מכן, העצבות והסבל שלהם גוברים, ופשעיהם הופכים מוזרים יותר ויותר.

דהמר ונילסן הצהירו כי הם הרגו פשוט בגלל חברה. לשני הגברים לא היו חברים והמגעים החברתיים היחידים שלהם היו מפגשים מזדמנים בברים הומוסקסואליים. נילסן צפה בטלוויזיה ושוחח שעות עם גופותיהם של קורבנותיו; דהמר אכל חלקים מגופות קורבנותיו כדי להיות אחד איתם: הוא האמין שבדרך זו קורבנותיו חיים רחוק יותר בגופו.

עבור כולנו לא ניתן לדמיין שגברים אלה היו כה בודדים – אך הם מתארים את בדידותם וכישלונותיהם החברתיים ככואבים מנשוא. כל אחד מהם יצר את היקום הסדיסטי שלו כדי לנקום בחוויותיו של דחייה, התעללות, השפלה, הזנחה וסבל רגשי.

דהמר ונילסן טענו כי הם לא נהנו ממעשה ההרג עצמו. דהמר ניסה לעשות זומבים של קורבנותיו על ידי הזרקת חומצה למוחם לאחר שהקהה אותם בכדורי שינה. הוא רצה שליטה מלאה בקורבנותיו, אך כשזה לא הצליח, הוא הרג אותם. נילסן הרגיש הרבה יותר בנוח עם גופות מאשר עם אנשים חיים – המתים לא יכלו לעזוב אותו. הוא כתב שירים ודיבר מילים רכות לגופות, והשתמש בהם זמן רב ככל האפשר לחברה. בפסיכופתים אלימים אחרים נמצא קשר בין עוצמת העצבות והבדידות למידת האלימות, הפזיזות והאימפולסיביות.

הרס עצמי:

פסיכופתים אלימים נמצאים בסיכון גבוה לכוון את התוקפנות שלהם כלפי עצמם באותה מידה כמו כלפי אחרים. מספר ניכר של פסיכופתים מתים מוות אלים זמן קצר יחסית לאחר השחרור מטיפול פסיכיאטרי משפטי כתוצאה מהתנהגותם שלהם (למשל כתוצאה מנהיגה מסוכנת או מעורבות במצבים מסוכנים) . פסיכופתים עשויים לחוש כי כל החיים הוא חסר ערך, כולל שלהם

יַחַס:

בעשור האחרון הסברים נוירוביולוגיים הפכו לרבים מתכונות הפסיכופתיה. לדוגמא, אימפולסיביות, פזיזות / חוסר אחריות, עוינות ותוקפנות עשויים להיקבע על ידי רמות לא תקינות של כימיקלים נוירוכימיים, כולל מונואמין אוקסידאז (MAO), סרוטונין וחומצה הידרוקסינואידואליצטית, טריודיוטירונין, תירוקסין חופשי, טסטוסטרון, קורטיזול, הורמון אדרנו-קורטיקוטרופי והורמונים. בצירים ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה והיפותל-בלוטת יותרת המוח .

מאפיינים אחרים, כגון חיפוש תחושות וחוסר יכולת ללמוד מחוויות, עשויים להיות קשורים לתת עורק קליפת המוח . חיפוש אחר תחושות יכול להיות קשור גם לרמות נמוכות של MAO וקורטיזול ולריכוזים גבוהים של הורמוני בלוטת המין, כמו גם להפחתה לפני חזיתית. נפח חומר אפור . פסיכופתים רבים יכולים לפיכך להיחשב, לפחות במידה מסוימת, לקורבנות של חריגות התנהגות קבועות נוירוביולוגיות, אשר, בתורם, יוצרות פער קבוע בינם לבין שאר העולם.

יתכן שניתן יהיה להפחית תכונות כמו חיפוש תחושות, אימפולסיביות, תוקפנות וכאב רגשי קשור בעזרת פסיכותרפיה, פסיכופרמקותרפיה ו / או נוירופידבק. פסיכותרפיה ארוכת טווח (לפחות חמש שנים) נראית יעילה בכמה קטגוריות של פסיכופתים, ככל שתכונות אישיות פסיכופטיות עשויות להצטמצם.

פסיכותרפיה לבדה עשויה להיות לא מספקת לשיפור הסימפטומים. טיפול פסיכו-פארמקי עשוי לסייע לנרמל תפקודים נוירוביולוגיים ותכונות התנהגות / אישיות קשורות .13 ליתיום מרשים בטיפול בהתנהגות אנטי-חברתית, אגרסיבית ותקיפה הולנדר מצא כי מייצבי מצב רוח, כגון דיוולפרו, SSRI, MAOI ונוירו-סמים, תיעדו יעילות בטיפול. תוקפנות וחוסר יציבות רגשית בחולים אימפולסיביים. לא נערכו מחקרים מבוקרים על פסיכופרמקותרפיה למאפייני ליבה אחרים של פסיכופתיה.

ניתן להפחית משמעותית את תגובת הפעילות האוטונומית בקליפת המוח ופעילות אוטונומית נמוכה בעזרת טכניקות נוירופידבק אדפטיביות.

מקרה ויגנט:

נורמן גדל על ידי דודתו; הוריו היו גרושים ואף אחד מהם לא היה מסוגל או מעוניין לטפל בו. כילד ומתבגר, היו לו מפגשים רבים עם רשויות החוק בגין הצטרפות, גניבה, פריצה, מרמה ותקיפה וסוללה. הוא נשלח פעמיים לבית הספר לרפורמה. כשהיה בן 21 הוא הורשע בשוד מזוין ושימש כחצי שנה בכלא. חברו הקרוב היחיד היה פושע אלים אחר; היו לו מערכות יחסים קצרות טווח עם חברות. בגיל 29 הוא הרג שני זרים בבר שהעליבו אותו ונידון לטיפול פסיכיאטרי משפטי. האבחנה הייתה פסיכופתיה, על פי רשימת הבדיקה לפסיכופתיה של האר.

נורמן הראה שיפור מועט במהלך 7 שנים של פסיכותרפיה התנהגותית והיה פחות ופחות מוטיבציה. צוות בית החולים הפסיכיאטרי הפלילי ראה אותו כבלתי ניתן לטיפול, והתכוון להפסיק את כל ניסיונות הטיפול. עורך דינו של נורמן דאג לבדיקה על ידי נוירולוג פלילי, אשר מצא לאחר מכן כי נורמן סובל מבעיות קשות בקליפת המוח, חריגות סרוטונין ו- MAO ובעיות ריכוז.

הטיפול ב- D, L-fenfluramine, תרופה לשחרור סרוטונין, החל. (Fenfluramine הוצא מרצונו משוק ארה"ב בשנת 1997.) מינונים של אתגר חריף (0.2 מ"ג / ק"ג עד 0.4 מ"ג / ק"ג) הניבו ירידות משמעותיות תלויות במינון בתגובות אימפולסיביות ותוקפניות. לאחר חודש אחד נוסף MAOI (פרגילין, 10 מ"ג / ק"ג) ופסיכותרפיה פסיכודינאמית. פרגילין ייצר נורמליזציה מסוימת של דפוס ה- EEG שלו והיה טיטרציה ל -20 מ"ג / ק"ג במשך 5 חודשים. נוירופידבק התחיל לאחר חודשיים ונמשך 15 חודשים. דפוס ה- EEG שלו התורמל בהדרגה, ויכולת הריכוז והקשב שלו גדלה.

נורמן המשיך לקבל D, L-fenfluramine ופסיכותרפיה במשך שנתיים, ואז הוא שוחרר מטיפול משפטי. הוא המשיך בהתנדבות טיפול פסיכולוגי למשך 3 שנים נוספות ובארבע השנים שחלפו מאז שחרורו לא העביר מחדש.

מסקנות:

חשוב ביותר להכיר בסבל נסתר, בדידות וחוסר הערכה עצמית כגורמי סיכון להתנהגות אלימה ופושעת אצל פסיכופתים. לימוד ההתבטאויות של פסיכופתים פליליים אלימים שופך אור על הפגיעות והכאב הרגשי המדהים והספציפי שלהם. יש צורך בפסיכופרמקותרפיה ניסיונית יותר, נוירופידבק ומחקר פסיכותרפיה משולב בכדי למנוע ולטפל בהתנהגות פסיכופתית.

התמונה הנוכחית של פסיכופת אינה שלמה מכיוון שמתעלמים מסבל רגשי ובדידות. כאשר מתחשבים בהיבטים אלה, תפיסתנו חורגת מחסרי הלב והופכת אנושית יותר.

כלי נגישות